Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 12.08.2022 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 12.08.2022
ПУСТКА…

Уже в╕с╕м рок╕в, як у побутове повсякденне сп╕лкування укра╖нц╕в ув╕йшли слова — б╕женц╕, тимчасово перем╕щен╕ особи, вимушен╕ переселенц╕... ╤ все част╕ше й част╕ше вони звучать не т╕льки з телебачення ╕ рад╕о, ╕ не т╕льки тому, що все част╕ше ╕ част╕ше з'являються у друкованих ЗМ╤ та в ╤нтернет╕. Сам╕ повсякчас зустр╕ча╓мося з тими людьми, як╕ внасл╕док вторгнення в Укра╖ну, особливо повномасштабного у лютому 2022 року, змушен╕ були покинути р╕дн╕ дом╕вки, а то й втратили ╖х назавжди. Головне - зберегли життя! Тепер ╕деться вже не т╕льки про Сх╕д, а й П╕вн╕ч, П╕вдень нашо╖ держави, Ки╖вщину...

Найперше, що поста╓ з цього, людей потр╕бно негайно забезпечити житлом, хоч тимчасовим, надати ╖м прихисток. Не сперечаюся, що, принаймн╕, в Зах╕дн╕й Укра╖н╕ люди добро╖ вол╕, волонтери, громадськ╕ орган╕зац╕╖, приватн╕ п╕дпри╓мства, м╕сцев╕ органи влади, спец╕ально створен╕ штаби повсякчас намагаються надати «дах над головою» тим, хто змушений був вт╕кати в╕д рос╕йських окупант╕в та ╖хн╕х пос╕пак-перевертн╕в (укра╖нцями ╖х не назвеш!). На жаль, фронт в╕йни тягнеться довгою стр╕чкою, а, отже, багато-багато людей змушен╕ покинути р╕дн╕ терени, «нажит╕ м╕сця». ╤ тут мова не т╕льки про тих, хто зум╕в ви╖хати за кордон (хоч ╕ там ╖м важко), а передус╕м про тих, хто залишився в Укра╖н╕, шукаючи б╕льш-менш безпечних м╕сць. Заради правди, всюди у нас небезпечно, нев╕домо куди впаде московська ракета.

Якщо питання з матер╕альною допомогою, разовими виплатами можна вир╕шити оперативно, то пошук житла (нав╕ть тимчасового помешкання), ста╓ нагальною, а ╕нколи довол╕ складною проблемою. Вт╕м, можна ╕ ╖╖ вир╕шувати, в т.ч. на м╕сцевому р╕вн╕. Не сперечаюся, що насамперед потр╕бно дбати про ЗСУ, але не забуваймо ╕ про цив╕льне населення, наших д╕тей.

В╕дтак - про Червоноград.

...По вулиц╕ Льв╕вськ╕й нашого шахтарського м╕ста сто╖ть занедбаний дев'ятиповерховий будинок. Уже давно без в╕кон ╕ дверей. Мешканц╕ м╕ста нарекли його «Кол╕зе╓м», «Заброшкою» (юнацько-молод╕жний сленг). «Прославився» тим, що тут був «притон» для наркоман╕в, траплялися самогубства. Об'╓кт завдав (╕ завда╓) чимало клопот╕в правоохоронцям.

...А ще у 90-х роках минулого стол╕ття в╕н слугував прекрасним гуртожитком для учн╕в профес╕йно-техн╕чного училища, який готував роб╕тнич╕ кадри для заводу «Зм╕на». Проживали у гуртожитку не т╕льки учн╕, а й молод╕ с╕м'╖, нав╕ть т╕ ж правоохоронц╕ в оч╕куванн╕ на пост╕йне житло (квартири).

Оск╕льки завод «Зм╕на» працював на оборонну промислов╕сть, то у т╕ часи потреба у ньому в╕дпала, бо розпочалася конверс╕я. Тому в╕дпала потреба ╕ в самому навчальному заклад╕. Його об'╓днали з ╕ншим училищем у Червоноград╕. Загалом виявився непотр╕бним ╕ гуртожиток. (Але чи насправд╕ непотр╕бним?!.). Прекрасна житлова споруда з належним водопостачанням, тепловим опаленням, щоправда без газопостачання, але газов╕ плити усп╕шно зам╕няли електроплити, перетворився на пустку. Дивишся на не╖ тепер, ╕ склада╓ться враження, що по гуртожитку «бабахнула» ворожа рос╕йська ракета. (Зв╕сно, не доведи, Господи, такого!).

Свого часу н╕хто не спром╕гся взяти гуртожиток на баланс (мова не про формальн╕ папери, бо ╖х предостатньо, а про те, щоб об'╓кт був належно утримуваний, нав╕ть з перспективою передати його ╕ншим структурам) - н╕ оборонпром, н╕ м╕носв╕ти, н╕ держфонд майна, н╕ м╕сцев╕ органи влади, н╕ комунальн╕ служби... Не в╕ддали гуртожиток ╕ бажаючим оселитися в ньому, зд╕йснити роботи власним коштом, обладнати з окремих к╕мнат квартири. Були на те об'╓ктивн╕ ╕ суб'╓ктивн╕ причини, про що не раз писала м╕сцева преса. Та год╕ не згадати стару добру ╕стину: якщо житло не заселена, то воно само псу╓ться. У хат╕ ма╓ бути господар, а не привид-домовик.

Отож, як п╕дсумок, а чому цей гуртожиток не привести до ладу (тим паче, що наявн╕ комун╕кац╕йн╕ мереж╕, Бог з ним, що потребують кап╕тального ремонту) ╕ не в╕ддати його вимушеним переселенцям. Будувати «з нуля» важче ╕ потр╕бно б╕льше затрат, ан╕ж в╕дремонтувати.

Зг╕дний, що н╕ Червоноград, н╕ Червоноградський район самост╕йно реал╕зувати такий задум не зможуть. Тож нехай органи м╕сцево╖ влади звернуться з в╕дпов╕дним проханням до Оф╕су Президента Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в, до волонтер╕в, м╕сцевих п╕дпри╓мц╕в, параф╕й церков, небайдужо╖ громадськост╕ про ф╕нансову ╕ техн╕чну допомогу, в╕дкриють спец╕альний рахунок у банку. Певен, що хтось та й в╕дгукнеться. Св╕т не без добрих людей!

Тим паче, що у гуртожитку ╓ п╕двальне прим╕щення, яке можна використати п╕д бомбосховище - укриття. Безперечно, це не бункер кремл╕вського карлика Пут╕на, але воно гаранту╓ хоч якусь безпеку. (Щодо Пут╕на, то ╕ бункер╕ смерть з косою знайде його!).

...В╕йна рано чи п╕зно зак╕нчиться Перемогою Укра╖ни! Та, можливо, хтось з вимушених переселенц╕в назавжди залишиться у Червоноград╕ не «на вал╕зах», а у сво╖й квартир╕. Хтось повернеться до р╕дно╖ дом╕вки чи заново будуватиме житло на сво╖й «маленьк╕й Батьк╕вщин╕» - Донеччин╕, Луганщин╕, Херсонщин╕, Микола╖вщин╕, Черн╕г╕вщин╕, Харк╕вщин╕... Але повернеться з доброю згадкою про щирий, гостинний Червоноград.

У гуртожитку можуть оселитися ╕ м╕сцев╕, зокрема молод╕ с╕м'╖, як╕ винаймають-перевинаймають чуж╕ квартири, зрештою, ветерани-в╕йськовослужбовц╕, учасники бойових д╕й, як╕, скаж╕мо, зазнали поранень, стали ╕нвал╕дами ╕ потребують покращення житлових умов.

А своя хата - не чужа, не свекруха лихая...

Марк╕ян ЛЕХМАН, журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 12.08.2022 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24414

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков