Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4414)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (4084)
Українці мої... (1649)
Резонанс (2068)
Урок української (1004)
"Білі плями" історії (1834)
Крим - наш дім (937)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (260)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (186)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МИ НЕ МОЖЕМО НЕ ПЕРЕМОГТИ
«Шляхетн╕ серця» - це зб╕рка спогад╕в про добровольц╕в, як╕ загинули в боротьб╕ за...


ДРУЖИНА УКРА╥НСЬКОГО КОЛ╤БР╤
Авторка згаду╓ про свого чолов╕ка, який загинув, захищаючи Укра╖ну в╕д рос╕йських окупант╕в…


ВОЛОДИМИР МУРСЬКИЙ — В╤Д ПЕДАГОГА ДО ДИПЛОМАТА
Тривалий час доля патр╕ота залишалась нев╕домою для багатьох укра╖нц╕в…


ВЧИТЕЛЬСЬК╤ ╤СТОР╤╥ ВО╢ННОГО ЧАСУ
Укра╖нськ╕ вчител╕ продовжують навчати та виховувати д╕тей ╕ борються за незалежн╕сть нашо╖...


ВАДИМ БОГОМОЛЕЦЬ — ОДИН З БУД╤ВНИЧИХ В╤ЙСЬКОВОГО ФЛОТУ УКРА╥НИ
Генерал-хорунжий не був моряком, проте в╕н став автором закон╕в про укра╖нський в╕йськовий...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 12.08.2022 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 12.08.2022
ПСИХОЛОГ╤ЧН╤ ПОРТРЕТИ «В╤ЙНИ» ЕМОЦ╤ЙНОГО ФОТОГРАФА

 5-7 серпня в Нац╕ональному запов╕днику «Соф╕я Ки╖вська» в╕дбувся Фестиваль високого мистецтва «Букет». В рамках фестивалю презентовано фотовиставки, в╕дбулися концерти ╕ к╕нопокази короткометражних ф╕льм╕в. Зокрема 5 серпня тут в зал╕ «Хл╕бня» було презентовано виставку св╕тлин одного ╕з ключових укра╖нських фотограф╕в-документал╕ст╕в Олександра Гляд╓лова «В╕йна».

 Автор народився 30 грудня 1956 року в с╕м’╖ радянського оф╕цера. Його батько дослужився до звання полковника. ╤з 1974 року О. Гляд╓лов живе в Ки╓в╕. У 1980 роц╕ О. Гляд╓лов зак╕нчив Ки╖вський пол╕техн╕чний ╕нститут з дипломом ╕нженера-оптика. Пот╕м в╕дслужив у радянськ╕й арм╕╖ ╕ працював у спец╕ал╕зованому конструкторсько-техн╕чному бюро ╤нституту проблем м╕цност╕ Академ╕╖ наук УРСР. У 1989 роц╕ п╕д час п╕д час подорож╕ з друзями в гори Пам╕ру Олександр Гляд╓лов почав фотографувати. Самост╕йно вивчав мистецтво фотограф╕╖.

 У 1989-1996 роках Гляд╓лов працював незалежним фотожурнал╕стом, орган╕зовував виставки документальних фото по СРСР ╕ Укра╖н╕, сп╕впрацював з ╕ноземними виданнями. ╤з 1997 року активно сп╕впрацю╓ з м╕жнародною гуман╕тарною орган╕зац╕╓ю «Л╕кар╕ без кордон╕в».

 Олександр Гляд╓лов св╕домо фотографу╓ аналоговою камерою на чорно-б╕лу пл╕вку та сам друку╓ сво╖ фото в домашн╕й фотолаборатор╕╖ в Ки╓в╕ ╕ виклада╓ в укра╖нських фотошколах.

 Фотограф Гляд╓лов ф╕ксу╓ соц╕альн╕ виразки сусп╕льства. Геро╖ його зн╕мк╕в – найменш соц╕ально захищен╕ прошарки населення – безпритульн╕ д╕ти, хвор╕ на сухоти, гепатит та В╤Ч/СН╤Д, в’язн╕ тюрем, жертви в╕йни та соц╕ального насильства. О. Гляд╓лов устиг висв╕тлити в╕йни та конфл╕кти в Молдов╕, Сомал╕, П╕вденному Судан╕, Наг╕рному Карабаху, Чечн╕, укра╖нському Майдан╕, в Укра╖н╕.

 Олександр Гляд╓лов – автор понад 40 персональних виставок в Укра╖н╕, США, Рос╕╖, Польщ╕, Швейцар╕╖, Литв╕, Киргизстан╕, Португал╕╖, Сваз╕ленд╕, Молдов╕, Казахстан╕, Словаччин╕, Франц╕╖ ╕ Н╕меччин╕. В╕н нагороджений укра╖нськими ╕ м╕жнародними в╕дзнаками. В╕н ╓ володарем найвищо╖ державно╖ нагороди в Укра╖н╕ – Шевченк╕всько╖ прем╕╖ – за проект «Карусель». Цей проект, що з╕брав зн╕мки з р╕зних м╕сць ╕ час╕в, починаючи з 1990-х рок╕в, включа╓ основн╕ мотиви практики Гляд╓лова – бол╕сн╕, оголен╕ соц╕альн╕ зони: в’язн╕ колон╕й, безпритульн╕ д╕ти, в╕йна. Олександр Гляд╓лов був дв╕ч╕ поранений - у Молдов╕ та на Донбас╕ п╕д ╤ловайськом.

 Перша в╕йна, на як╕й опинився Олександр Гляд╓лов, була у Придн╕стров’╖. Там фотограф, побачивши серед так званих «казаков» кадеб╕ст╕в ╕ сп╕вроб╕тник╕в МВС, зрозум╕в, що Рос╕я нападе на Укра╖ну.

 Фотовиставка Гляд╓лова про Майдан ╕ в╕йну на Донбас╕ про╖хала Укра╖ною. Але в нас люди знають, що на Донбас╕ йде в╕йна. А пот╕м були покази в Лондон╕, Париж╕, М╕лан╕ та Гамбурз╕. За кордоном це був сюрприз. Люди казали, що можуть пор╕вняти фото з Донбасу лише з╕ св╕тлинами з Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Олександр Гляд╓лов говорить: «Зах╕д бачить сучасну в╕йну так, що добре ек╕п╕рован╕ солдати десь у пустелях воюють з моджахедами, у яких ╕ржав╕ «калашн╕кови». А тут вони бачать фотограф╕╖ з тяжко╖ фронтально╖ в╕йни. ╤ нав╕ть для т╕╓╖ мало╖ к╕лькост╕ людей, яка побачить фото, це шлях до того, щоб почати думати, шукати ╕нформац╕ю про Укра╖ну, про те, що за в╕йна там в╕дбува╓ться».

 Проте Гляд╓лов не вважа╓ себе во╓нним фотографом. В╕н назива╓ себе емоц╕йним фотографом: «Я емоц╕йна людина, ╕ намагаюся в сво╖х документальних фото транслювати емоц╕╖. Якщо я фотографую людей, то маю передати ╖хн╕ емоц╕╖. ╤ сво╖, зв╕сно. Спод╕ваюся, що бодай частково люди це в╕дчувають». Фотограф пам’ята╓ вс╕х сво╖х геро╖в св╕тлин по ╕менах, дати, коли зроблен╕ фото ╕ м╕сце зйомки.

 У книжц╕ «Ukraine. The Best» так характеризують роботу фотографа Гляд╓лова: «В╕н сп╕вчува╓ цьому св╕ту, переда╓ пов╕домлення в╕д тих, у кого нема╓ голосу, на кого сусп╕льство вол╕╓ не зважати. Чи зн╕ма╓ Гляд╓лов бездомних д╕тей, що б’ються за пакет з кле╓м, чи наркоман╕в в одеському район╕ «Палермо», чи зек╕в, хворих на туберкульоз, чи актив╕ст╕в Майдану, чи б╕йц╕в у зон╕ АТО – його бачення завжди точне й щире. Тому це не репортаж ╕ не публ╕цистика, а скор╕ше те, що можна було би назвати психолог╕чним портретом. Персонаж╕ Гляд╓лова – б╕льш н╕ж бунт╕вники чи ╕зго╖, солдати чи пац╕╓нти. Не ман╕пулюючи ан╕ реальн╕стю, ан╕ глядачем, в╕н точно переда╓ малюнок доль сво╖х геро╖в, ритм ╖хнього крокування над бездонним в╕дча╓м. Високе сп╕вчуття, сконцентроване в цих св╕тлинах, доступне лише небагатьом талантам – ╕ це те, чого гостро браку╓ б╕льш╕й частин╕ людства».

 З тих п╕р, як 8 рок╕в тому Рос╕я напала на його власну кра╖ну, Гляд╓лов висв╕тлю╓ бойов╕ д╕╖ на територ╕╖ Укра╖ни. Ран╕ше це був Донбас. А зараз, у 2022 роц╕, Олександру Всеволодовичу не довелося далеко ╖хати на зйомку – повномасштабна в╕йна 24 лютого сама прийшла до Ки╓ва, де живе фотограф.

 Гляд╓лов зн╕мав евакуац╕ю мирного населення з розтрощеного вибухами м╕ста ╤рпеня через зруйнований м╕ст, що тривала часто п╕д обстр╕лами. В експозиц╕ю виставки «В╕йна» також ув╕йшли св╕тлини з Буч╕, Гостомеля, Бородянки, Мощуна, Харкова, Запор╕жжя, Чугу╓ва, Мало╖ Роган╕, Бахмута та Краматорська.

 О. Гляд╓лов зазнача╓: «Сучасна укра╖нська в╕йна в╕др╕зня╓ться в╕д ╕нших во╓н, як╕ мен╕ доводилося фотографувати, тим, що розум╕╓ш: по той б╕к вороги. В ╕нших кра╖нах зн╕ма╓ш лише б╕ль ╕ смерть, ╕ розум╕╓ш, що за л╕н╕╓ю розмежування все те саме».

 Олександр Гляд╓лов не розлуча╓ться з╕ сво╖м фотоапаратом, не розлуча╓ться також ╕ з Укра╖ною, хоча багато мешканц╕в кра╖ни за ц╕ дн╕ покинули ╖╖, рятуючись в╕д во╓нно╖ загрози. В╕д першого дня повномасштабного вторгнення Рос╕╖ в Укра╖ну столиця нашо╖ Батьк╕вщини, разом з ╕ншими м╕стами, п╕ддавалася пост╕йним ав╕анальотам та ракетним обстр╕лам. Олександр Гляд╓лов весь цей час документу╓ бойов╕ д╕╖ та ╖х насл╕дки по вс╕й кра╖н╕.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 12.08.2022 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24411

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков