Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 29.07.2022 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 29.07.2022
СВЯТЕ ХРЕЩЕННЯ РУС╤

28 липня ми святку╓мо день пам'ят╕ Святого Ки╖вського р╕вноапостольного князя Володимира Великого ╕ водночас святку╓мо день Святого Хрещення Ки╖всько╖ Рус╕.

988 р╕к - символ╕чна дата Хрещення Ки╖всько╖ Рус╕ (вона, насамперед, «оф╕ц╕йно» установлена Церквою), коли в╕дбулося публ╕чне масове хрещення киян Володимиром Великим. Водночас деяк╕ ╕сторики вважають, що це Хрещення було одномоментним актом, насамперед продиктоване пол╕тичними м╕ркуваннями Великого Князя, ╕нш╕ заперечують таке. Так чи ╕накше, але Хрещення в╕дбулося!

╢ к╕лька ц╕кавих деталей, як╕ стосуються початк╕в християнства на Ки╖вськ╕й Рус╕. Археолог╕чн╕ розкопки ╕ ц╕ ж давньоруськ╕ л╕тописи переконують, що християн╕зац╕я Ки╖всько╖ Рус╕ - це довол╕ тривалий ╕ нав╕ть поетапний процес, який «вим╕рю╓ться» щонайменше к╕лькома стол╕ттями. Адже йдеться про величезну (нав╕ть за сучасними м╕рками) й р╕зноб╕чно етнокультурну державу, як╕й за час╕в правл╕ння Ки╖вського князя Володимира Великого п╕дпорядковувалися вс╕ сх╕днослов'янськ╕ земл╕.

З багатьма твердженнями науковц╕в погоджу╓ться ╕ Церква.

За верс╕╓ю в╕домого укра╖нського вченого-╕сторика й культуролога Михайла Брайчевського, перше «оф╕ц╕йне» Хрещення Рус╕ в╕дбулося ще за час╕в правл╕ння Аскольда ╕ Д╕ра у 860-х роках. Найв╕рог╕дн╕ше, що це був виб╕р найближчого княз╕вського оточення. Ц╕кавий ╕ такий факт, що тод╕ «новохрещеним» приносили коштовн╕ подарунки...

В╕домо: з 910 року у Ки╓в╕ функц╕онувала християнська церква Святого ╤лл╕, яка належала в╕зант╕йським купцям. У н╕й нав╕ть укладалися торгов╕ договори м╕ж християнами-в╕зант╕йцями ╕ язичниками-русичами. Русич╕ присягалися на Святому Письм╕.

╤ндив╕дуальним способом охрестилася у Константинопол╕ ╕ княгиня Ольга (967 р╕к). Однак ╖╖ спроби на початку 960-х рок╕в масово запровадити християнство У Ки╖вськ╕й Рус╕ потерп╕ли ф╕аско, були невдалими.

А от на сучасн╕ зах╕дноукра╖нськ╕ земл╕ християнство прийшло значно ран╕ше, н╕ж до Ки╓ва. Насамперед це сталося завдяки впливам Заходу (вважайте, що Риму, хоча тод╕ ще не сталося «розколу» м╕ж Сх╕дною ╕ Зах╕дною Церквами). Найб╕льше спричинилися до поширення християнства на зах╕дноукра╖нських землях Велика Морав╕я та Чех╕я, чи╖ кордони простягалися до Зах╕дного Бугу ╕ Стиру. Так само свою м╕с╕онерську д╕яльн╕сть у IX стол╕тт╕ проводили Свят╕ Кирило та Мефод╕й ╕ ╖хн╕ учн╕.

На теренах сучасно╖ Укра╖ни нове в╕ровчення уперше з'явилося у П╕вн╕чному Причорномор'╖. Зокрема, на узбережж╕ П╕вденного Криму, в давньогрецькому поселенн╕ Херсонес. (Те, що Крим - укра╖нський, н╕хто не сумн╕ва╓ться!.. Х╕ба що, окр╕м людей, зомбованих рос╕йською пропагандою, недолугими репл╕ками Пут╕на...). Тут близько 102 року (апостольськ╕ часи) загинув мученицькою смертю один з Римських Пап - Климент. Год╕ й не згадати легенду про Андр╕я Первозваного. Якщо не сам Святий апостол Андр╕й Первозваний побував на теренах сучасно╖ столиц╕ Укра╖ни - Ки╓ва, то, можливо, хтось з його учн╕в, посл╕довник╕в побував на пагорбах над Дн╕пром ╕ пророче промовив: «Тут буде збудоване м╕сто золотоверхих храм╕в!». (Але це - лише г╕потеза, яка поки не ма╓ наукового п╕дтвердження).

А 325 року в Першому Вселенському Н╕кейському собор╕ взяли участь два християнськ╕ ╓пископи з тепер╕шн╕х терен П╕вденно╖ Укра╖ни - Кадм (╕нколи називають - Кадим) Боспорський ╕ Теоф╕л Готський. Ц╕ факти ╓ дуже важливими  для нашо╖ ╕сторично╖ пам'ят╕!

Загалом, ╕сторики можуть назвати к╕лька етап╕в Хрещення Ки╖всько╖ Рус╕. Незаперечним ╓ факт, що наш╕ предки (нехай, нав╕ть, незначна к╕льк╕сть людей) були знайом╕ з християнським вченням ще з апостольських час╕в.

П╕дготував Тарас ЛЕХМАН, журнал╕ст

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 29.07.2022 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24374

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков