"Кримська Свiтлиця" > #24 за 17.06.2022 > Тема "З перших уст"
#24 за 17.06.2022
«СПОД╤ВАЮСЬ, ЩО МАЙБУТНЬОГО В НИХ НЕМА╢»
╢вропейська рада 3 червня оф╕ц╕йно заявила про введення шостого пакета економ╕чних та ╕ндив╕дуальних санкц╕й ╢вропейського Союзу проти рос╕╖ ╕ ╖╖ пособниц╕ б╕лорус╕. Ц╕ обмеження жорстк╕ш╕ за попередн╕ ╕ стосуються р╕зних галузей: в╕йськово╖, економ╕чно╖, технолог╕чно╖ ╕ мед╕йно╖. Частина санкц╕й стосу╓ться д╕яльност╕ рос╕йських телеканал╕в у ╢вроп╕. Роз’яснення про суть санкц╕й, зокрема, щодо блокування рос╕йських канал╕в Укр╕нформ отримав в╕д голови Нац╕онально╖ ради з питань телебачення ╕ рад╕омовлення Ольги Герасим’юк.
- Як вдалося добитися, щоб блокування рос╕йсько╖ пропаганди включили до шостого пакета санкц╕й ╢С щодо рос╕╖?
- Нац╕ональна рада в╕дразу п╕сля початку повномасштабного вторгнення рос╕╖ звернулася до в╕дпов╕дних ╕нституц╕й в ╢С, ╓вропейських мед╕арегулятор╕в, провайдер╕в та мовник╕в з пропозиц╕╓ю виступити ╓диним фронтом проти рос╕йсько╖ пропаганди ╕ заблокувати вс╕ рос╕йськ╕ пропагандистськ╕ канали. Б╕льш як 30 кра╖н ╢вропи з лютого заблокували мовлення канал╕в RT ╕ Sputnik, ут╕м, ╕нш╕ рос╕йськ╕ канали до початку червня не потрапляли до ╓вропейських санкц╕й. П╕д час численних багатосторонн╕х ╕ двосторонн╕х м╕жнародних зустр╕чей укра╖нський мед╕арегулятор неодноразово надавав ╓вропейським партнерам приклади руйн╕вно╖ рос╕йсько╖ пропаганди та пост╕йно наполягав на необх╕дност╕ розширення санкц╕й у мед╕асфер╕. Врешт╕-решт наш╕ ╓вропейськ╕ партнери ухвалили р╕шення внести до шостого пакета економ╕чних та ╕ндив╕дуальних санкц╕й ╢С низку обмежень, що блокують розповсюдження ще трьох рос╕йських пропагандистських мед╕а.
- Як╕ канали потрапили п╕д санкц╕╖?
- Обмежу╓ться трансляц╕я в ╢С ще трьох рос╕йських мовник╕в: «РТР Планета»/RTR Planeta, «Россия 24»/Russia 24 ╕ «Международный телецентр»/TV Centre International. Також санкц╕╖ поширюються на Нац╕ональну державну телерад╕окомпан╕ю республ╕ки б╕лорусь «Белтелерадиокомпания» ╕ пров╕дного оператора телекомун╕кац╕йних послуг м╕н╕стерства оборони рф АТ «Воентелеком». Ми розрахову╓мо, що новий перел╕к обмежень посилить боротьбу з рос╕йською пропагандою. Адже поширення пропагандистських матер╕ал╕в ╕ в╕дверто╖ брехн╕ – це в╕дкрите сприяння в╕йн╕.
- Що саме заборонено?
- Ми в╕римо, що працюватиме заборона транслювати (ретранслювати) вищевказан╕ рос╕йськ╕ канали будь-кому, хто перебува╓ п╕д юрисдикц╕╓ю ╢С ╕ на територ╕╖ ╢С. Це стосу╓ться вс╕х засоб╕в розповсюдження: за допомогою супутникових, кабельних, еф╕рних провайдер╕в, стр╕м╕нгових платформ, а також Youtube, TikTok ╕ аналог╕чних серв╕с╕в. Ут╕м, ╓ нюанс. Зазнача╓ться, що в╕дпов╕дно до положень Харт╕╖ основоположних прав, санкц╕╖ не забороняють сп╕вроб╕тникам зазначених мед╕а вести д╕яльн╕сть у кра╖нах ╢С, тобто вони можуть брати ╕нтерв’ю, робити досл╕дження, але мовлення цих канал╕в не повинно в╕дбуватися. Багато залежатиме в╕д того, як держави трактуватимуть в себе положення Харт╕╖.
- Але документ стверджу╓, що пропагандистськ╕ канали, якщо у них вже ╓ л╕ценз╕я на мовлення в т╕й чи ╕нш╕й кра╖н╕, не мають транслювати дал╕ сво╖ програми?
- Будь-яка л╕ценз╕я або дозв╕л на мовлення вказаних пропагандистських канал╕в, розповсюдження юридичними особами, орган╕зац╕ями чи органами справд╕ теж призупиняються, зг╕дно ╕з санкц╕йними положеннями. Це важливо, адже деяк╕ ╓вропейськ╕ провайдери не блокували трансляц╕ю рос╕йсько╖ пропаганди, посилаючись на чинн╕ контракти. В╕римо, що мед╕аб╕знес ╢вропи припинить постачати зароб╕тки рос╕йським рупорам в╕йни.
- Санкц╕╖ вже набули чинност╕?
- Обмеження набувають чинност╕ з 25 червня 2022 року, ╕ за умови, що ╢вропейська рада, розглянувши в╕дпов╕дн╕ справи, прийма╓ таке р╕шення одностайно.
- Що передбачають санкц╕╖, окр╕м заборони трансляц╕╖ вказаних канал╕в?
- Забороня╓ться рекламувати продукти або послуги в будь-якому вм╕ст╕, створеному або трансльованому юридичними особами, орган╕зац╕ями або особами, як╕ вказан╕ в санкц╕йному списку.
- А як щодо тих пропагандистських канал╕в, як╕ опинилися п╕д санкц╕ями ран╕ше? Адже, наприклад, той же Russia Today мав розгалужену мережу канал╕в рег╕ональних, тобто, в кожн╕й кра╖н╕ св╕й Russia Today?
- Рос╕йськ╕ канали намагалися ╕ намагаються об╕йти санкц╕╖ у будь-який спос╕б. Але тут пропагандисти не зможуть викрутитися, адже обмеження стосуються вс╕х канал╕в, як╕ ран╕ше, ще в березн╕, потрапили у санкц╕йний список. Наприклад, канали групи Russia Today. А це ╕ RT English, RT UK, RT Germany, RT France, RT Spanish. ╥х д╕яльн╕сть теж заблокована.
- Кр╕м канал╕в ╕ мед╕аорган╕зац╕й, санкц╕╖ також накладен╕ ╕ на конкретних ос╕б. Кого саме торкнулися обмеження у шостому пакет╕ санкц╕й ╢С?
- Це насамперед представники рос╕йського ╕ б╕лоруського мед╕аб╕знесу: Андр╓й Л╕пов, голова Роскомнадзору; Пьотр Акопов, рос╕йський пропагандист, колумн╕ст «RIA Novosti»; Т╕моф╓й С╓рг╓йцев, рос╕йський пропагандист, колумн╕ст «RIA Novosti»; В╕ктор╕я Н╕к╕форова, пропагандистка, прац╕вниця «RIA Novosti»; Ал╕на Каба╓ва, голова Ради директор╕в Нац╕онально╖ Мед╕а Групи; Аркад╕й Волож, сп╕взасновник СЕО «Яндекс».
Список б╕лоруських мед╕йник╕в теж чималий: Андр╕й Сич, сп╕введучий програми «Платформа» на державному телев╕з╕йному канал╕ б╕лорус╕ «Беларусь 1»; ╤гор Тур, сп╕вроб╕тник державного телев╕з╕йного каналу б╕лорус╕ «ОНТ»; Людмила Гладкая, кореспондентка газети «Беларусь сегодня», ведуча державного ТК «Беларусь 1»; Григор╕й Азар╓нок, сп╕вроб╕тник державного телеканалу б╕лорус╕ «СТВ».
- Що чека╓ на рос╕йськ╕ канали, як╕ не потрапили до санкц╕йного списку ╢С, яке ╖х майбутн╓?
- Спод╕ваюсь, що майбутнього в них нема╓. Нац╕ональна рада ще у кв╕тн╕ звернулася до РНБО та СБУ про сприяння у внесенн╕ до санкц╕йних списк╕в ╢вросоюзу не т╕льки вже вказаних рос╕йських канал╕в, а ╕ таких як «НТВ», «НТВ Мир», «РЕН ТВ», «СТС», телерад╕окомпан╕я «Петербург» тощо. Ще ран╕ше, в березн╕, ми звернулися до Президента ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Урсули фон дер Ля╓н ╕ Верховного представника ╢вропейського Союзу з питань закордонних справ ╕ пол╕тики безпеки Жозепа Борреля щодо розширення перел╕ку заборонених у ╢С рос╕йських канал╕в.
Про важлив╕сть блокування вс╕╓╖ рашистсько╖ пропаганди я пост╕йно говорю з ╓вропейськими колегами. Наприклад, у Страсбурз╕ - на зас╕данн╕ Кер╕вного ком╕тету Ради ╢вропи з питань мед╕а та ╕нформац╕йного сусп╕льства (CDSMI), в Антверпен╕ - на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ платформи регуляторних орган╕в (EPRA), на Конференц╕╖ оператор╕в електронних комун╕кац╕й у Польщ╕. Наш╕ пост╕йн╕ звернення п╕дтримала ╕ представниця ОБС╢ з питань свободи слова Тереза Р╕бейро.
Така активн╕сть знаходить в╕дгук у ╓вропейц╕в. Б╕льше н╕ж 30 кра╖н ╢вропи вже так чи ╕накше блокують рос╕йську пропаганду. Прекрасний приклад ╓ в Латв╕╖. Там з 9 червня заборонили мовити 80-ти рос╕йським каналам.
Ми пост╕йно над цим працю╓мо, наголошу╓мо ╓вропейським регуляторам на загроз╕ рос╕йсько╖ пропаганди ╕ необх╕дност╕ блокування цього рупору Кремля. Бо рашистська пропаганда буквально вбива╓.
***
Нагада╓мо, що шостий пакет розширю╓ список ос╕б та рос╕йських ╕ б╕лоруських орган╕зац╕й, щодо яких д╕ятимуть обмеження на експорт товар╕в ╕ технолог╕й подв╕йного використання, а також перел╕к товар╕в ╕ технолог╕й, як╕ можуть сприяти технолог╕чному розвитку сектору оборони та безпеки рос╕╖.
╢вропейськ╕ компан╕╖ не мають права мати зв’язки з громадськими орган╕зац╕ями з надання консультац╕й з бухгалтерсько╖ справи тощо.
До ╕ндив╕дуальних списк╕в потрапили також рос╕йськ╕ в╕йськов╕, що чинили злочини в окупованих укра╖нських м╕стах, ф╕зичн╕ та юридичн╕ особи, що в╕дкрито п╕дтримують в╕йну в Укра╖н╕, деяк╕ пров╕дн╕ б╕знесмени ╕ члени родин ол╕гарх╕в, кремл╕вських чиновник╕в, а також компан╕й оборонного комплексу.
Також ухвалено р╕шення про часткове ембарго на рос╕йську нафту, в╕дключення ще к╕лькох банк╕в в╕д плат╕жно╖ системи SWIFT, а саме «Сбербанку», «Кредитного банка Москвы», «Русского сельскохозяйственного банка» ╕ «Беларусского банка развития и реконструкции».
Увесь комплекс санкц╕й оприлюднений у нормативних документах в Оф╕ц╕йному журнал╕ ╢вропейсько╖ ради.
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 17.06.2022 > Тема "З перших уст"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24274
|