Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 31.12.2021 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 31.12.2021
МАЙКЛ МкФол: ПУТ╤Н ХОЧЕ, ЩОБ МИ ВЕЛИ ПЕРЕГОВОРИ ЧЕРЕЗ ГОЛОВИ НАШИХ СОЮЗНИК╤В. УОШИНГТОН НЕ МА╢ П╤ДДАВАТИСЯ ЦЬОМУ

МАЙКЛ МкФол: ПУТ╤Н ХОЧЕ, ЩОБ МИ ВЕЛИ ПЕРЕГОВОРИ ЧЕРЕЗ ГОЛОВИ НАШИХ СОЮЗНИК╤В. УОШИНГТОН НЕ МА╢ П╤ДДАВАТИСЯ ЦЬОМУ
Уошингтон Пост, 21 грудня 2021 року
Переклад з англ. - Валентин Бут

Минулого тижня рос╕йський уряд прийняв дуже незвичайне р╕шення опубл╕кувати два проекти договор╕в ╕з статтями та формальною легал╕стичною мовою на темат европейсько╖ безпеки — один м╕ж Рос╕╓ю та НАТО, ╕нший м╕ж Рос╕╓ю та Сполученими Штатами.
Упродовж п’яти рок╕в роботи в адм╕н╕страц╕╖ Обами я часто брав участь у переговорах з рос╕янами щодо основних угод, у тому числ╕ двох, як╕ нам вдалося завершити: Нового Договору про СНВ ╕ Угоди про вступ Рос╕╖ до Св╕тово╖ орган╕зац╕╖ торг╕вл╕. У цих серйозних переговорах Москва н╕коли не починала з╕ списку вимог.
Насправд╕, небагато серйозних переговор╕в починаються з того, що ц╕л╕сну угоду склада╓ одна сторона, не кажучи вже про те, щоб ╖╖ публ╕кувати. Такий крок президента Рос╕╖ Володимира Пут╕на нагаду╓ ультиматум. А ультиматуми, як в╕домо з ╕стор╕╖, часто ╓ приводом для анекс╕╖ чи в╕йни. Л╕дери в Уошингтон╕, Брюссел╕ та Ки╓в╕ мають бути стурбован╕ тим, що Пут╕н насправд╕ не хоче вести переговори щодо ново╖ угоди про европейську безпеку. Натом╕сть, розгортання ним 175 000 в╕йськових на кордон╕, св╕дчить про те, що в╕н б╕льше зац╕кавлений в ескалац╕╖ поточно╖ в╕йни на сход╕ Укра╖ни.
Але що, як Пут╕н д╕йсно хоче говорити про европейську безпеку? Якщо так, л╕дери США, Канади та Европи повинн╕ скористатися ц╕╓ю можлив╕стю. Деяк╕ з найважлив╕ших стовп╕в европейсько╖ безпеки минулого — Догов╕р про л╕кв╕дац╕ю ядерних сил середньо╖ дальност╕ (РСМД), Догов╕р про звичайн╕ збройн╕ сили в Европ╕ (CFE), В╕денський документ, Паризька харт╕я, Будапештський меморандум про гарант╕╖ безпеки для Укра╖ни ╕ Гельс╕нський Заключний акт — або зараз не д╕ють, або б╕льше не в╕дпов╕дають сво╖м початковим ц╕лям.
Багато вимог у проектах договор╕в, як╕ зараз висуваються Пут╕ним, ╓ невдалими ╕ порушують угоди, як╕ Москва п╕дписала ран╕ше. В╕зьм╕мо лише один приклад: всупереч висловленому Москвою бажанню обмежити виб╕р Укра╖ни щодо при╓днання до европейських безпекових ╕нститут╕в, велик╕ держави не можуть диктувати ╕ншим кра╖нам, до яких багатосторонн╕х орган╕зац╕й вони можуть при╓днатися, а до яких не можуть. Таке порушувало б Гельс╕нський Заключний акт. Все ж к╕лька ╕дей в рос╕йських договорах заслуговують на обговорення, включаючи обмеження на озбро╓ння, розгортання та навчання.
Але якщо мають бути серйозн╕ переговори щодо ново╖ арх╕тектури ╓вропейсько╖ безпеки, тод╕ рос╕йський уряд повинен прийняти два види дружн╕х поправок до сво╖х проектних пропозиц╕й — зм╕ну учасник╕в та розширення порядку денного.
По-перше, щодо учасник╕в. Як зрозум╕ло з його пропозиц╕й щодо договору м╕ж Сполученими Штатами та Рос╕╓ю, Пут╕н хоче повторити Ялтинську угоду 1945 року (у Рос╕╖ нав╕ть говорять про «Ялту 2.0»). У ц╕й нов╕й верс╕╖ Сполучен╕ Штати та Рос╕я (на цей раз без Великобритан╕╖) окреслять сфери впливу в Европ╕. Таке ╓ геть неприйнятним.
Також Пут╕н хоче домовлятися про другий догов╕р по НАТО з Уошингтоном — через голови багатьох европейських кра╖н. Це так само не проходить. До таких переговор╕в довелося б включати вс╕ европейськ╕ кра╖ни. М╕сцем зустр╕ч╕ вочевидь мала б бути Орган╕зац╕я европейсько╖ безпеки та сп╕вроб╕тництва в Европ╕, членами яко╖ ╓ Сполучен╕ Штати, ╕нш╕ члени НАТО ╕ Рос╕я, але також ╕ Укра╖на, Груз╕я, Молдова, В╕рмен╕я та Азербайджан. Нам потр╕бен Гельс╕нк╕ 2.0, а не Ялта 2.0, щоб менш╕ кра╖ни Сх╕дно╖ Европи могли бути впевнен╕, що Москва ╕ Уошингтон не обговорюватимуть «щось там про них без них».
По-друге, необх╕дно значно розширити перел╕к питань европейсько╖ безпеки, окреслений у рос╕йських пропозиц╕ях. Також мають бути розглянут╕, а не забут╕ д╕╖ та пол╕тика Рос╕╖, що п╕дривають европейську безпеку. Ось деяк╕ додатков╕ поправки до рос╕йських проект╕в договор╕в:
Для посилення европейсько╖ безпеки та зм╕цнення суверен╕тету вс╕х европейських кра╖н Рос╕я мусить погодитися на виведення сво╖х солдат╕в ╕ озбро╓нь з територ╕╖ Республ╕ки Молдова.
Щоб розпочати реальн╕ переговори щодо в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Груз╕╖, Рос╕я мусить в╕дмовитися в╕д визнання рег╕он╕в П╕вденно╖ Осет╕╖ та Абхаз╕╖ як незалежних кра╖н.
Для п╕дтвердження сво╓╖ прихильност╕ до укладених договор╕в, угод та багатосторонн╕х ╕нституц╕й, як╕ допомогли зм╕цнити европейську безпеку по завершенн╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, включаючи, найголовн╕ше, норму, що забороня╓ анекс╕╖, Рос╕я ма╓ повернути Крим Укра╖н╕ та припинити п╕дтримку насильницьких сепаратистських рух╕в на сход╕ Укра╖ни.
Щоб п╕двищити стратег╕чну стаб╕льн╕сть у Европ╕, Рос╕я повинна вивезти сво╖ ракети SS-26 "╤скандер" з Кал╕н╕нграда та вс╕х ╕нших м╕сць розм╕щення, як╕ дозволяють ц╕й високоточн╕й ракет╕ атакувати европейськ╕ ц╕л╕ за л╕чен╕ хвилини. Рос╕я також повинна вивезти з Кал╕н╕нграда всю тактичну ядерну зброю. П╕сля цього можуть початися переговори про нов╕ обмеження на ц╕ види збро╖ в Европ╕.
Щоб зм╕цнити суверен╕тет ус╕х член╕в Орган╕зац╕╖ з безпеки ╕ сп╕вроб╕тництва в Европ╕, Рос╕я ма╓ взяти на себе зобов’язання припинити крад╕жку цифрово╖ власност╕, припинити пряму п╕дтримку антидемократичних ос╕б ╕ орган╕зац╕й, а також згорнути операц╕╖ з дез╕нформац╕╖, спрямован╕ на п╕дрив в╕льних та справедливих вибор╕в та демократичних практик в ширшому значенн╕.
Щоб п╕двищити ╕ндив╕дуальну безпеку европейц╕в — норма, закр╕плена в численних угодах про европейську безпеку, як╕ вже п╕дписала Москва — Рос╕я ма╓ взяти на себе зобов’язання припинити операц╕╖ з вбивства, под╕бн╕ тим, що були проведен╕ в таких европейських м╕стах як Лондон, Москва, Солсбер╕, Берл╕н ╕ Томськ. Рос╕я також ма╓ пооб╕цяти припинити п╕дтримку европейських диктатор╕в, як╕ вбивають ╕ арештовують европейц╕в за те, що т╕ користуються свободою з╕брань ╕ свободою висловлення погляд╕в.
╢ багато ╕нших важливих питань европейсько╖ безпеки, як╕ також потребують ново╖ уваги. Проте цей список поправок до рос╕йських проект╕в договор╕в ╓ гарним тестом для перев╕рки того, чи серйозно Пут╕н ставиться до справжн╕х переговор╕в щодо ново╖ арх╕тектури европейсько╖ безпеки, а чи в╕н зац╕кавлений просто в постановц╕ ультиматуму, умисно створеного для того, щоб будучи в╕дхиленим, стати приводом для ескалац╕╖ в╕йськових д╕й проти Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 31.12.2021 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23828

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков