Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4233)
З потоку життя (7276)
Душі криниця (3915)
Українці мої... (1558)
Резонанс (1793)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (537)
"Будьмо!" (262)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (106)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (109)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ЗАГАРБНИКИ В╤ДНОВЛЮЮТЬ БО╢ЗДАТН╤СТЬ П╤ДРОЗД╤Л╤В
Противник продовжу╓ вживати заход╕в для поповнення сво╖х втрат.


КЕРУВАЛИ П╤ДРИВОМ КАНАЛУ
Заступнику командувача чф рф заочно пов╕домили про п╕дозру у п╕дрив╕ П╕вн╕чно-Кримського каналу.


КРИМОСУДДЯ
Викрадену журнал╕стку Данилович катували у буд╕вл╕ фсб в Криму.


УКРА╥НА Н╤КОЛИ НЕ ВИЗНА╢ КРИМ ЧАСТИНОЮ РФ
Президент Укра╖ни Володимир Зеленський наголошу╓, що Укра╖на н╕коли не визна╓ Крим частиною...


КАНАДСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ ВИЗНАВ ГЕНОЦИДОМ ДЕПОРТАЦ╤Ю КРИМСЬКИХ ТАТАР
Палата громад Канади визнала масову депортац╕ю кримських татар стал╕нським режимом в 1944 роц╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 03.12.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 03.12.2021
«ГОЛОДНА ТУСА» У ДЕНЬ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ СКОРБОТИ: ГИДКО, АЛЕ У НАС НАРОДЖУ╢ТЬСЯ ╤НСТИТУТ РЕПУТАЦ╤╥

Цин╕чне гуляння з нагоди дня народження Instagram-блогера Олександра Зал╕ска нин╕ обговорю╓ вся Укра╖на. ╤ тут дуже важлив╕ правильн╕ висновки
Поки св╕дом╕ укра╖нц╕, для яких пам’ять про Голодомор стала частиною нац╕онального коду, запалювали скорботн╕ св╕чки в пам’ять про страшну трагед╕ю людства ╕ жертв геноциду, блогери весело бенкетували у Льв╕вському Будинку вчених. Вони постили стор╕си з заходу (стор╕с – це функц╕я соцмереж╕ ╕нстаграм, що дозволя╓ створювати коротк╕ в╕деоролики або фото з додаванням тексту, позначок ╕ смайл╕в-емодз╕, як╕ «живуть» 24 години, - Ред), який ╕менували «найгранд╕озн╕шою веч╕ркою року».
Розважав гостей ведучий Володимир Остапчук (за даними ЗМ╤, ╕менинник заплатив йому 4 тис. долар╕в, - Ред.), який пров╕в веч╕рку в стил╕ Show bar, де були вульгарн╕ конкурси та декорац╕╖, еротичн╕ танц╕ шоу-балету в БДСМ-масках, тости, як╕ промовляли, стоячи на столах. Спершу Остапчук опубл╕кував фото заст╕лля в стор╕с ╕з написом рос╕йською «Блогерская голодная туса», але згодом видалив цей зн╕мок з╕ свого Instagram.
Таке от блюзн╕рство в День пам’ят╕ нац╕онально╖ трагед╕╖ не могло не розлютити укра╖нц╕в: «На вас же дивляться м╕льйони людей!», «Срамота, стид ╕ позор веселитися в таку чорну дату!», «Якщо ти назвався блогером, л╕дером думок, зроби так, щоб ц╕ думки були адекватними. Хто з цих надзвичайно популярних ╕стот висв╕тлював питання суд╕в над Стерненком, Андр╕╓м Riffmaster Антоненком, хто заохочу╓ людей вакцинуватись? А н╕хто. «Ми так╕ соб╕ чуваки без позиц╕╖». А без позиц╕╖ – ти н╕хто», «Н╕коли не забуду, як бабця шанувала хл╕б ╕ з╕ сльозами на очах згадувала т╕ часи. Голодомор – це найб╕льша трагед╕я укра╖нсько╖ нац╕╖. (…) В день пам’ят╕ жертв голодомор╕в така повед╕нка не припустима! За жодних обставин»…
«Добре ╕м’я л╕пше, н╕ж…»
Нарешт╕, така реакц╕я: «За це ма╓ бути соромно вс╕м св╕домим укра╖нцям, м╕жнародним ╕ укра╖нським брендам, що платять цим блогерам за пости, репости, реклами, беруть участь в ╖хн╕х роз╕грашах». Оце ╕ правильно: слова на цю публ╕ку не надто впливають. А от грош╕… В╕дом╕ компан╕╖ та бренди моментально в╕дреагували на гостре обурення укра╖нських громадян й одне за одним почали припиняти сп╕впрацю з блогерами, як╕ були на веч╕рц╕ 27 листопада. Зокрема, свою позиц╕ю щодо цього висловили:
Мережа г╕пермаркет╕в METRO: «Вважа╓мо неприйнятним для себе продовжувати сп╕впрацю з блогерами Олександром Зал╕ском, Олександрою Пустов╕т, Натал╕╓ю Литвин, Олександром Куровським, Дариною Зап╕сочною, Тетяною Самбурською та ведучим Володимиром Остапчуком, повед╕нка та д╕╖ яких демонструють зневагу до траг╕чних под╕й укра╖нсько╖ ╕стор╕╖».
Служба доставки «Нова пошта»: «Не п╕дтриму╓мо висм╕ювання пам’ятних под╕й та ╖х знец╕нювання в будь-якому вигляд╕. Безумовно, ми будемо враховувати нещодавн╕й ╕нцидент у нашому вибор╕ л╕дер╕в думок для подальшо╖ сп╕впрац╕. Нараз╕ в нас нема╓ з ними чинних контракт╕в ╕ домовленостей та, з огляду на ╕нцидент, – не буде».
Мережа магазин╕в JYSK: «Ми д╕йсно мали досв╕д сп╕впрац╕ з вищезазначеними публ╕чними особами. Та п╕сля оприлюднення заходу в недоречний час та зневажливих коментар╕в його учасник╕в, в╕дмовилися в╕д партнерства з ними»
Телекомун╕кац╕йна компан╕я «Ки╖встар»: «Нараз╕ ми не плану╓мо сп╕впрацювати з ╕нфлюенсерами, як╕ згадан╕ в ЗМ╤ як учасники цього заходу».
Бренд LOVARE: «Ми поважа╓мо ╕стор╕ю ╕ не сп╕впрацю╓мо з блогерами, як╕ не под╕ляють наш╕ ц╕нност╕. Проявлення нашого бренду були до цього ╕нциденту, нараз╕ ми припинили сп╕впрацю».
Бренд чолов╕чого одягу Andreas Moskin: «Припиня╓мо сп╕впрацю з ус╕ма «ел╕тними» блогерами, як╕ у цей день були на ц╕й веч╕рц╕. Щоб дивитися – треба розплющити оч╕. Щоб побачити – треба ще й думати. Шановн╕ л╕дери думок, думайте, що робите. Зазвичай у вас роль «праведних», але вчора (27 листопада, - Ред.) ви показали ╕стинне обличчя».
╤нтернет-магазин Rozetka: «Ми перегляда╓мо нашу сп╕впрацю з ус╕ма блогерами, як╕ брали в цьому участь».
Бездротов╕ системи безпеки Ajax Systems: «З великою повагою ставимося до пам’ят╕ жертв Голодомор╕в та вважа╓мо под╕бну повед╕нку неприпустимою… У майбутньому ми не будемо сп╕впрацювати з блогерами, як╕ причетн╕ до ╕нциденту».
Л╕н╕я магазин╕в EVA: «На жаль, ми не можемо вплинути на особисте життя та д╕╖ блогер╕в. З╕ свого боку передали ╕нформац╕ю для того, щоб сп╕впраця була припинена».
Магазин електрон╕ки Eldorado: «Ми обов’язково переглянемо ситуац╕ю та нашу сп╕впрацю з блогерами».
Висновок? Бойкот, оголошений компан╕ями та брендами, – це маркер того, що в Укра╖н╕, нарешт╕, почина╓ працювати ╕нститут репутац╕╖. ╢ таке, що тоб╕ не можна, якщо ти вважа╓ш себе частиною ц╕╓╖ сп╕льноти. ╤ це ознака оздоровлення сусп╕льства – кра╖на зм╕ню╓ться на краще. Тож дещо перефразовуючи слова царя Сломона: «Л╕пше добре ╕м’я, н╕ж рекламн╕ контракти з тими, хто в День пам’ят╕ жертв голодомор╕в плю╓ в душу ц╕лому народу». 
«Вони нас обманули» та 17 тисяч адм╕нштрафу: як на ╕нцидент зреагували у Будинку вчених, пол╕ц╕╖ та мер╕╖
Заступник директора Будинку вчених Василь Мастикаш, який дозволив орендувати прим╕щення для приватно╖ веч╕рки пов╕домив льв╕вському ╕нтернет-виданню Zaxid.net, що орган╕зац╕╓ю святкування дня народження займалася агенц╕я-посередник, де його запевнили, що ма╓ в╕дбутися святкування «звичайного дня народження», на якому будуть присутн╕ близько 40 ос╕б – ус╕ будуть вакцинован╕ або ж матимуть негативн╕ ПЛР-тести, як це вимагають обмеження «червоно╖ зони». Насправд╕ ж, на свят╕ було понад 100 людей. 
«За словами Мастикаша, орган╕затори веч╕рки заплатили за с╕м годин оренди зали – з 18:00 до 01:00, проте варт╕сть оренди в╕н в╕дмовився назвати, посилаючись на комерц╕йну та╓мницю. За словами Мар╕╖ Яцейко, голови Льв╕всько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ профсп╕лки прац╕вник╕в осв╕ти ╕ науки, як╕й належить Будинок вчених, затверджена орендна плата становить 4000 грн/год, але вона теж в╕дмовилась назвати сплачену блогерами варт╕сть», - пише Zaxid.net. ╤ циту╓ пана Мастикаша: «Коли я запитав, як╕ будуть святкування – орган╕заторка лише сказала, що буде встановлена г╕мнастична конструкц╕я (пов╕тряне к╕льце, - Ред.). Запевнила, що це не завдасть шкоду прим╕щенню. У результат╕ дуже непри╓мно, що вони нас обманули, зат╕яли такий сценар╕й».
Сво╓ю чергою, директор Будинку вчених Роман Слав╕тич визнав, що здаючи прим╕щення в оренду, вони не врахували, що веч╕рка запланована на День пам’ят╕ жертв Голодомор╕в, адже угоду, за його словами, п╕дписували приблизно за м╕сяць до под╕╖.
Слав╕тич: «Тут ми допустили помилку, бо треба було вимагати сценар╕й. Але на нас починають ображатися у таких випадках, кажуть, що це цензура. Вони обманули, не сказали про те, що буде насправд╕. Орган╕зац╕╓ю заходу займалася посередниця. Вона десь так то все обкрутила, хитрощами об╕йшла. Якби я бачив, що там робиться, викликав би пол╕ц╕ю ╕ припинив би це».
«Ми так╕ обурен╕, що ви соб╕ просто не уявля╓те. Будинок вчених, в╕дпов╕дно до статуту, ма╓ право давати прим╕щення в оренду. Ми дали прим╕щення в оренду на с╕мейне торжество ╕ мали забезпечити температурний режим та карантинн╕ умови. Все решта – в якому формат╕ буде проходити це с╕мейне торжество – за це в╕дпов╕да╓ орган╕затор. А орган╕затор – Мар'яна Зал╕ско. У цьому план╕ вс╕ питання до не╖. Ми перегляда╓мо з нею сп╕впрацю ╕ надал╕ з нею сп╕впрацювати не будемо, бо так не можна було робити», - прокоментувала Zaxid.net голова Льв╕всько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ профсп╕лки прац╕вник╕в осв╕ти ╕ науки Мар╕я Яцейко.
Ну, а Мар’яна Зал╕ско, яка займалася орган╕зац╕╓ю скандальних гулянь, – сестра блогера-╕менника. У сво╓му Instagram вона теж виклала св╕тлини з гучно╖ веч╕рки, однак н╕чого не коменту╓. Чого не скажеш про пол╕ц╕ю: за порушення карантинних норм на Олександра Зал╕ска складено протокол за ч.1 ст. 44-3 КУпАП, що передбача╓ штраф в╕д 17 до 34 тис. грн.
Д╕сталося й Будинку вчених. Як пов╕домив перший заступник м╕ського голови Львова Андр╕й Москаленко, «за порушення карантинних вимог ком╕с╕я ТЕБ ╕ НС прийняла р╕шення призупинити господарську д╕яльн╕сть Будинку вчених Льв╕всько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ профсп╕лки прац╕вник╕в осв╕ти ╕ науки Укра╖ни».
Блогери вибачаються: зрозум╕ли суть чи просто не хочуть втрачати грош╕?
В першу добу п╕сля скандально╖ гулянки блогери не звертали уваги на шквал критики. ╤ лише п╕сля того, як з ними почали розривати контракти, схоже, добряче запан╕кували. ╤ щоб не втрачати св╕й зароб╕ток (а один рекламний допис в╕д блогера, який ма╓ м╕льйон п╕дписник╕в, може коштувати в╕д $200 до $10 тис, - Ред.) почали вибачатися.  Вт╕м, якось дивно, часом. Вибачатися треба було б перед пам’яттю жертв ╕ тим б╕льше, не ставити як╕сь умови.
«Хочу звернутись до тих, у кого зачепив почуття ╕, можливо, когось образив. Але не прошу вибачення у тих, хто просто п╕дтягнувся на шум. Я дал╕ буду виставляти стор╕з – не з веч╕рки, просто з╕ свого життя. Тому що я блогер, ╕ в першу чергу транслюю под╕╖ з╕ свого життя. Я не кажу ╕ не вчу, що правильно, а що н╕. ╤ ви можете, як будь-який канал, переключити на ╕нший. Хочу попросити не хейтити мо╖х друз╕в-блогер╕в, тому що день народження було у мене, а вони просто прийшли як гост╕. Не треба ╖х робити винними у всьому», – написав винуватець торжества Олександр Зал╕ско.
Водночас, блогер додав: «Я народився 27 листопада! Я не вибирав цей день. В╕н вибрав мене!»
╤ з цього тону можна зробити висновок, що Зал╕ско дос╕ не зрозум╕в, чого на нього «накинулися». Безумовно, н╕хто не обира╓, коли йому народжуватися, але ╕нколи треба думати головою. А День пам’ят╕ жертв Голодомору, до реч╕, не 27 листопада, в╕н щороку в╕дзнача╓ться в останню суботу листопада. ╤ так сп╕впало, що цьогор╕ч ця остання субота припала саме на день народження черн╕вецького блогера. Чи м╕г в╕н обрати ╕ншу дату для святкування? Очевидно, що так.
Тим часом, до вибачень при╓дналися й ╕нш╕:
Саша Пустов╕т (1,9 млн п╕дписник╕в): «Мен╕ соромно, що 27 листопада був День пам’ят╕ жертв Голодомор╕в ╕ я зовс╕м не пам’ятала про це, будучи патр╕откою ╕ завжди в╕дстоюючи кра╖ну, в як╕й живу. Ц╕ под╕╖ стосувалися мо╓╖ бабус╕, мого д╕дуся, мо╓╖ прабабус╕, прад╕дуся. Вони стосуються кожного». 
Це, схоже, щиро, але страшно. «Не пам’ятала»…
Таня Самбурська (1,5 млн п╕дписник╕в): «Я хочу щиро вибачитись перед тими людьми, почуття яких я зачепила, ╕ як╕ в суботу вшановували пам'ять жертв Голодомору. Я не знала, що в суботу такий день був, на жаль. Дуже шкода, що ЗМ╤ так гучно не кричали про цей день, як про те, що була веч╕рка. Можливо, якби було по-╕ншому, тод╕ б б╕льш╕сть людей знали про нього».
Як це не «кричали ЗМ╤»? Як вони мають вам про таке кричати?
Валер╕я Юрченко (1,3 млн п╕дписник╕в): «Хот╕ла би почати сьогодн╕шню розмову з вибачення. Вийшло так, що день народження Саш╕ припало на дуже важливу дату для вс╕х укра╖нц╕в ╕, на жаль, я забула. Я не знала цього, коли виставляла запрошення, там була дата – 27 листопада. ╤ н╕хто (я завжди читаю св╕й "д╕рект"), н╕хто не написав мен╕».
«Забула»…
Олександр Куровський (471 тис. п╕дписник╕в) з дружиною Натал╕ Литвин (1 млн п╕дписник╕в): «Ми були запрошен╕ на день народження близького друга. Як завжди, виставляли стор╕с з╕ святкування, бо хот╕ли розд╕лити веч╕р ╕з нашими близькими людьми. Зараз нема╓ жодних виправдань за наш╕ стор╕с. Ан╕ я, ан╕ дружина жодним чином не хот╕ли святкуванням образити почуття людей».
Ну ╕, зв╕сно, ведучий заст╕лля Володимир Остапчук (543 тис. п╕дписник╕в): «Самому складно пояснити, як я м╕г не подумати, який це день ╕ ск╕льки болю та смутку за ним сто╖ть… Я розум╕ю, що це мене не виправдову╓. Я не можу повернутися в минулу суботу й зм╕нити св╕й вчинок, але я можу вибачитись за нього».
Наск╕льки переконливо звучать ц╕ вибачення – судити укра╖нцям. В╕д себе ж додамо, що нин╕ д╕йсний Закон «Про захист сусп╕льно╖ морал╕» ще н╕хто не в╕дм╕няв. Зокрема, у ст. 1 документу йдеться: «Сусп╕льна мораль – система етичних норм, правил повед╕нки, що склалися у сусп╕льств╕ на основ╕ традиц╕йних духовних ╕ культурних ц╕нностей, уявлень про добро, честь, г╕дн╕сть, громадський обов'язок, сов╕сть, справедлив╕сть». Кожна людина сама вир╕шу╓, чи йти ╖й в церкву, чи запалювати св╕чку в День пам’ят╕ жертв голодомор╕в, чи – н╕. Це справа моральних ор╕╓нтир╕в. Але займатися в╕двертим блюзн╕рством та ще й транслювати це на публ╕ку… Мабуть, кор╕нь проблеми все ж таки у вихованн╕: батьки, школа, оточення... Але реакц╕я тих, в╕д кого ц╕ «веселуни» залежать ф╕нансово, повторю╓мо, – це обнад╕ю╓.
Мирослав Л╕скович
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 03.12.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23746

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков