Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 26.11.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 26.11.2021
ВАЛЕНТИН БУТ: РЕМ╤Н╤СЦЕНЦ╤╥ КРИМСЬКО╥ ОСЕН╤ НА ТЛ╤ "ВАГНЕРГЕЙТУ"

Кримська ос╕нь, спершу гаряча, майже нев╕др╕знима в╕д л╕та, пот╕м затишно-тепла, але вже без галасливих пляж╕в, дал╕, продувана св╕жопрохолодними п╕вн╕чними в╕трами, зарум'янена першими приморозками, вкутана в багрянець ╕ злото - нараз╕ вона розгубила вже й т╕ сво╖ пишнояскрав╕ шати. Сив╕ ранков╕ тумани, сповзаючи з Тарханкутського кряжу, часто пливуть тепер, низько припадаючи до сталево-с╕рих вод Ярилгачу, ч╕пляються за гол╕ г╕лки ср╕блястого лоху, мов привиди блукають пом╕ж акац╕й та скумп╕й, не дуже посп╕шаючи поступатися пром╕нню бл╕дого притомленого сонечка. Все част╕ше, гнан╕ пронизливим в╕тром, з п╕вноч╕ наповзають табуни важких хмар, несучи з собою, холод ╕ смуток вже недалеко╖ зими. На жаль, т╕ в╕три ╕ на восьмому роц╕ чекання все ще не в╕щують нам близьких перем╕н. На жаль…
Та й про як╕ перем╕ни може йтися, коли сприйняття мого Криму там, на материку, практично не зм╕нилося. Адже для абсолютно╖ б╕льшост╕ укра╖нц╕в в╕н ╕ дал╕ продовжу╓ асоц╕юватися, майже виключно, з золотими пляжами, з ласкавими морськими хвильками, з мальовничими г╕рськими кра╓видами П╕вденнобережжя, з туристичними принадами, з курортними романами, приправленими неповторним терпкосолодким присмаком гарних кримських вин, соковитими шашличками та медовою пахлавою. А ╓ ж ще й так╕, що сприймають його лише запов╕дником совка, осередком московоцентристських настро╖в та кублом зрадник╕в. А раз так, то й на б╕са в╕н, мовляв, здався правильним укра╖нцям.
Попри те, що туристична ╕постась Криму, безперечно, нев╕дд╕льна в╕д його образу, треба ясно усв╕домлювати, що невичахлий подекуди й дос╕ дух совка та ота його, дуже в╕дносна, насправд╕, московоцентричн╕сть - то не б╕льше, н╕ж тоненький шар пилу на його монол╕т╕. Св╕ж╕ в╕три перем╕н легко здмухнуть той нал╕т. От лиш де тим в╕трам взятися, коли нав╕ть на материку, на територ╕╖ вол╕, продовжу╓ панувати все те ж вузьколобоприм╕тивне сприйняття мого п╕вострова, яке, зрештою, й довело до його здач╕ Москов╕╖. Неймов╕рно, але воно поширене аж н╕як не в середовищ╕ одн╕╓╖ лише малоосв╕чено╖ публ╕ки. Так само мислять нав╕ть т╕, кого та публ╕ка п╕дсаджу╓ у владн╕ кр╕сла.
Чи ж треба дивуватися, що з такими установками наша влада вс╕ роки Незалежност╕ не бачила особливо╖ потреби н╕ в ун╕кальних кримських п╕дпри╓мствах, н╕ в не менш ун╕кальних наукових ╕нституц╕ях, н╕ нав╕ть в Чорноморському флот╕, який, зг╕дно Б╕ловезьких угод, мав би безумовно стати укра╖нським, принаймн╕, в т╕й його частин╕, що базувалася на укра╖нських берегах.
В 2003-2005 роках, п╕сля знищення рейдерами в погонах мого маленького б╕знесу, на пропозиц╕ю подруги, я подався екскурсоводом у ╖╖ туристичний б╕знес. За три роки об'╖здив мало не весь Крим ╕ побачене часто вражало. Обурювали триколори над маяками, обурювала твердолоб╕сть зацних суперпатр╕от╕в з ВР, що не йняли тому в╕ри, мовляв, по закону вони наш╕, тож вам щось там приверзлося; обурювало те, що жменька укра╖нсько╖ маринарки - недоф╕нансовано╖, часто, в буквальному сенс╕, нездатно╖ зрушити з м╕сця - мов якесь байстрюча, тулалася у вочевидь найнезручн╕шому, найнезахищен╕шому м╕сц╕ Севастопольсько╖ бухти, а ╖╖ оф╕цери, отримуючи в рази менше утримання, ан╕ж колеги з ЧФ РФ, часто не мали нав╕ть житла, почувалися упосл╕дженими на сво╖й земл╕; обурювало нездарне використання нав╕ть того, що залишилося п╕сля "розд╕лу" в наших руках. Якось, ведучи свою групу штольнями бази п╕дводних човн╕в в Балаклавськ╕й бухт╕, почув, як тамтешн╕й екскурсовод, в╕дпов╕даючи на питання одного з турист╕в, чому ж це наша влада не використову╓ базу за призначенням, зле буркнув, мовляв, бува╓ й таке, що нав╕ть оженившись, дехто не знаходить молод╕й ╕ншого застосування як виставляти ╖╖ принади напоказ.
Чи не те саме з кримськими п╕дпри╓мствами? Що не прилипло до чи╖хось рук одразу, ледь живот╕ло, потроху доводилося до банкрутства, дозр╕вало, мов та грушка, перш н╕ж впасти до н╕г чергового щасливого господаря життя. Ось один лише приклад. Ще задовго до газового локдауну 2008-2009 рр., м╕й товариш, в тому час╕ один з оч╕льник╕в ДАТ Чорноморнафтогаз, добре тямлячи, до чого йдеться, звернувся до уряду з проектом диверсиф╕кац╕╖ постачання газу в Укра╖ну. Для того пропонував збудувати LNG терм╕нал в одному з материкових порт╕в, та, бодай, чотири LNG танкери, ╕ ними завозити газ з одн╕╓╖ з п╕вн╕чноафриканських кра╖н. При тому, танкери пропонував будувати на Керченському суднобуд╕вному завод╕ Затока, який, перебиваючись др╕б'язком, був би щасливий отримати серйозне замовлення. Прорахований до др╕бниць проект тод╕ в╕дхилили. В╕дхилили його ╕ вдруге, вже маючи досв╕д згаданого локдауну, коли добрий Газпром, п╕д ялинку, таки перекрив вентиль на Европу.
Не кращ╕ часи переживав ╕ знаменитий ╤нститут б╕олог╕╖ п╕вденних мор╕в. Перманентне недоф╕нансування, закриття ряду досл╕джень, звуження ╖х географ╕╖. Власне, х╕ба то лише про ╤БПМ? Х╕ба лише про знаменитий АЗЧОРН╤РО? Якщо в совков╕ часи ╕ перший, ╕ другий проводили масштабн╕ досл╕дження, при тому, не лише в акватор╕╖ Азовського та Чорного мор╕в - працювали по всьому Св╕товому океану, то в роки Незалежно╖ Укра╖ни т╕ масштаби вкрай звузилися, а досл╕дження часто залишалися незатребуваними. Справд╕, на д╕дька т╕ досл╕дження, коли зам╕сть ловити рибу самим, можна купувати ╖╖ у дурних сус╕д╕в - у тих же московит╕в чи у норвег╕в. Власне ж, ╕ потужного колись тюлькиного флоту вже катма. Як ╕ транспортного. Як ╕ пасажирського…
Може автор пересмику╓, перекручу╓, напуска╓ туману? Може, бодай, п╕сля загарбання наша влада робить все, аби виправити сво╖ помилки? Он же ж ╕ про кримських в'язн╕в турбу╓ться, когось нав╕ть вирятувано, ╕ правильн╕ заяви пер╕одично робить, ╕ м╕жнародну коал╕ц╕ю на Кримськ╕й платформ╕ згуртувала.
Справд╕, останн╕м часом певн╕ зрушення таки ╓. Та чи вони достатн╕? Напевно, що н╕. Напевно, що поле д╕яльност╕ тут геть неоране, лише поколупане трохи недбалим заступом. А вже ск╕льки бур'яну, ск╕льки чортополоху нас╕яно на ньому:
- ╕ от╕╓ю нездарною, п╕длою здачею Криму, коли в.о. Верховного головнокомандувача перший показав приклад порушення присяги, невиконання посадових обов'язк╕в, ╕гнорування найважлив╕ших припис╕в Конституц╕╖ ╕ закон╕в Укра╖ни;
╕ холуйським законом "Про ВЕЗ Крим", створеним на догоду окупантов╕ та власн╕й маф╕╖, яким ще й вс╕х мешканц╕в Криму, включно з переселенцями, було перетворено на нерезидент╕в (дискрим╕нац╕йн╕ насл╕дки, дубльован╕ ╕ншими законодавчими/п╕дзаконними актами, не усунен╕ й п╕сля його нещодавнього скасування), ╕ багато ще чим.
А х╕ба не показовий той факт, що в╕льна Укра╖на, за вкрай невеликим винятком, мовить на окупован╕ територ╕╖ мовою загарбника? До кого зверта╓мося, пани мо╖ др╕бнесеньк╕ - до укра╖нських громадян, як╕, мо' й не вс╕ мовлять в╕льно укра╖нською, але вже точно розум╕ють ╖╖ пречудово, а чи до тих, хто ╕гнору╓ ╕ зневажа╓ нашу мову? Хтось намага╓ться, як тепер модно казати, посилати меседж╕, мовляв, не б╕йтеся, товар╕сч╕, ╕ нав╕ть не хвилюйтеся, все буде як було?
Кажуть, неможливо дв╕ч╕ ув╕йти у ту саму р╕чку. З р╕кою Часу те саме. Окупац╕я н╕де не мина╓ безсл╕дно. Крим вже й нин╕ не той, що був. Т╕, хто п╕шли в перший клас в 2014-му, нин╕ вже в сьомому клас╕, ╕ можна лише здогадуватися, що вкладають в ╖хн╕ голови.
Зв╕сно, що й Укра╖на багато в чому вже не та - повол╕ доросл╕ша╓, ста╓ прагматичн╕шою ╕ - дуже хот╕лося б спод╕ватися - мудр╕шою, в╕дпов╕дальн╕шою. То, може б, ╕ розмовляти з╕ сво╖ми громадяними варто було б по-дорослому, без сюсюкання, ╕ ставитися до них в╕дпов╕дно?
Про подоросл╕шання згадано тут зовс╕м не випадково. Боюся наврочити, але, схоже, укра╖нська публ╕ка вже не така на╖вна, якою вона була в 2014-му чи нав╕ть в 2019-му. ╤ - так! - вона вчиться, хоч ╕ несм╕ло ще, в╕дпов╕дати за сво╖ р╕шення та впливати на сво╖х обранц╕в. Ляп ОП з т. зв. "Операц╕╓ю Авеню" доказ тому. Провокац╕я нашо╖ ре╓строво╖ маф╕╖ з╕ збуренням Вагнер-Майдану, на яку, схоже, дуже розраховували сам╕ зна╓мо де, не вигор╕ла.
Щодо самого "вагнергейту": був то лише прикрий ляп нездар, а чи щось набагато г╕рше, небезпечн╕ше, мають роз╕братися правоохоронн╕ органи, ╕ пильна увага сусп╕льства тут вкрай важлива, бо ж мали вже гройсман╕вського крота-перекладача. Кр╕т-координатор розв╕дки, кр╕т-кер╕вник ОП були б катастрофою.
Все ж хот╕лося б спод╕ватися, що оте нещасне в╕дтерм╕нування згадано╖ операц╕╖ було продиктоване якимись рац╕ональними мотивами, скаж╕мо, небажанням пог╕ршення в╕дносин з Туреччиною, чий л╕так довелося б саджати в Ки╖в╕, чи побоюванням з╕рвати хистке перемир'я, вкрай важливе для нарощення обороноздатност╕ Краю.
 Чи використову╓ться час перемир'я ефективно? Як зв╕дси видно, довол╕ ефективно. Так, укладен╕ угоди на буд╕вництво хай ╕ моск╕тно╖, але ц╕лком бо╓здатно╖ маринарки. А саме:
буду╓ться сучасний корвет;
завершуються проектн╕ роботи на побудову сер╕╖ великих ракетних катер╕в, кожен з потугою корвета;
чека╓мо надходження патрульних катер╕в Mark VI;
до к╕нця 2022 р. оч╕ку╓мо два закуплених вже британских тральщики - нараз╕ ведеться п╕дготовка ╖х ек╕паж╕в;
на цьому тижн╕ з╕ Сполучених Штат╕в прибули ще два патрульн╕ катери типа Island.
Очевидно ж, що нав╕ть на те лише, щоб, бодай м╕н╕мально, прикритися з моря, потр╕бен час. Але оборона Краю то не лише безпека з моря. То також ╕ бойова ав╕ац╕я, ╕ сучасн╕ ракетн╕ в╕йська, ╕ багато ще чого. Створення ╕ утримання всього того неможливе без потужно╖ економ╕ки. Потужна ж економ╕ка неможлива без ряду ключових реформ, судово╖ найперше. Днями ╖╖ нарешт╕ запущено. А ще зроблено певн╕ кроки для поскромнення впливу ол╕гарх╕в. Чи ж дивно, що реакц╕я всемогутн╕х маф╕оз╕ не змусила себе чекати?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 26.11.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23736

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков