Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4028)
З потоку життя (7190)
Душі криниця (3848)
Українці мої... (1528)
Резонанс (1688)
Урок української (999)
"Білі плями" історії (1786)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПОСТВ╤РТУАЛЬНЕ
За 40 рок╕в у л╕тератур╕ я надивилася усього, й тому там, де ╕нш╕ плачуть, мен╕ ста╓ см╕шно. Бо...


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬКЕ БАЧЕННЯ НАГАЛЬНИХ УКРА╥НСЬКИХ ВИКЛИК╤В
в╕дсторонення маф╕╖ в╕д влади, а влади в╕д б╕знесу ╓ нагальним, нев╕дкладним завданням, питанням...


ВАЛЕНТИН БУТ: СПРАВА ПРИХОДЬКА - ЯК П╤ДСТАВИТИ ПЛЕЧЕ
Л╕тн╕й дядько з Сак, що розважався соб╕ художн╕м ковальством, спершу отримав сво╓р╕дне...


ВАЛЕНТИН БУТ: ТАНЦ╤ З БУБНОМ НАВКОЛО ЗЕЛЕНИХ ОФШОР╤В
Чутлив╕сть до перем╕н, здатн╕сть зм╕нюватися, еволюц╕онувати в цьому м╕нливому св╕т╕ ╓ головною...


ВАЛЕНТИН БУТ: П╤СЛЯСМАК ПЕРЕМОГИ
То, може б, год╕ вже випробовувати на "наш╕сть" Олександра Усика чи тих же Анну-Мар╕ю? Може б,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 08.10.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 08.10.2021
Я КОЛИСЬ ПОСЕЛИВ ВОД╤Я КАМАЗА У СЕБЕ НА ДАЧ╤ ТА ПОСТАВИВ ЙОМУ ПРОСЛУШКУ
Микола Степаненко

Микола Степаненко, пол╕тик, член НРУ, який 20 рок╕в займа╓ться справою про вбивство Чорновола
Я КОЛИСЬ ПОСЕЛИВ ВОД╤Я КАМАЗА У СЕБЕ НА ДАЧ╤ ТА ПОСТАВИВ ЙОМУ ПРОСЛУШКУ

Справа В’ячеслава Чорновола залиша╓ться одн╕╓ю з найб╕льш резонансних в ╕стор╕╖ нов╕тньо╖ Укра╖ни. Кожна нова заява, яка стосу╓ться обставин загибел╕ одного з батьк╕в-засновник╕в укра╖нсько╖ незалежност╕, виклика╓ резонанс у сусп╕льств╕. Як це сталося ╕ з заявою колишнього заступника генерального прокурора Миколи Голомш╕ про те, що Чорновола добивали кастетом. Укр╕нформ вир╕шив поговорити про справу В’ячеслава Чорновола з людиною, яка понад 20 рок╕в досл╕джу╓ ╖╖, з членом Народного руху, профес╕йним сл╕дчим Миколою Степаненком.

КРАВЧЕНКО ДАВ УКАЗ╤ВКУ РОЗГЛЯДАТИ ЛИШЕ ОДНУ ВЕРС╤Ю – ДТП
- Пане Миколо, говорячи про загибель Чорновола, хот╕лося б спочатку коротко згадати ╕сторичний контекст: давайте будемо в╕дверт╕, в той час В’ячеслав Максимович, залишаючись моральним л╕дером, все-таки не був потужною пол╕тичною ф╕гурою, його епоха як л╕дера вже доб╕гала к╕нця. Який сенс був ко╖ти замах на нього чи вбивати?
- Якщо в╕н не був потужною ф╕гурою, впливовою, то тод╕ для чого було колоти Рух, для чого було втрачати грош╕, об’╓днувати письменник╕в, агентуру й прагматик╕в, як╕ хот╕ли його заступити. Чорнов╕л був людиною, яка могла подзвонити Кучм╕ й сказати: якщо п╕дпишете той чи ╕нший закон, я п╕дн╕маю народ, – ╕ Кучма вимушений був ╕з цим рахуватися. Хто такий Чорнов╕л для Кучми в той час був? Але Кучма не м╕г н╕ залякати його, н╕ купити, це була дуже незручна людина. Дал╕, в 1999 роц╕, коли вже було видно, що Чорнов╕л залишився на чол╕ Руху, вимальовувалися так╕ обставини, сусп╕льство вже п╕дказувало, що потр╕бен нац╕онал╕ст на чол╕ держави. От, Ющенко на цьому з╕грав.
- В’ячеслав Максимович був непрох╕дний, давайте реально дивитися на ситуац╕ю.
- Давайте реально. А реально, щоб ви знали, проходили переговори, зустр╕чались Стецько, Пинзеник, Явор╕вський – ╕ ц╕ люди вимагали в╕д В’ячеслава Максимовича п╕ти на президента, ╕ в╕н написав: мабуть, моя така доля, я п╕ду на вибори. В╕н м╕г не перемогти, але в╕н би м╕г вийти в другий тур, чи не в╕н, наприклад – Мороз чи Симоненко, але Кучма м╕г багато втратити. От тому мабуть ╕ було прийнято р╕шення вивести його з ладу, я не знайшов такого, що його треба було вбити, а от вивести з ладу на час вибор╕в – то це так.
- То ви дотриму╓теся думки, що тод╕, все-таки, пол╕ттехнологи працювали на те, щоб у другому тур╕ був лише комун╕ст, – правильно я розум╕ю?
- Так.
- ╤снують три погляди на загибель В’ячеслава Максимовича. Перша верс╕я, яку озвучив пок╕йний м╕н╕стр Кравченко, – про те, що це було ДТП внасл╕док перевищення швидкост╕. Друга верс╕я, умовно Тараса Чорновола, вона зб╕га╓ться з верс╕╓ю п╕зн╕ше МВС останньою, що ця дорожня-транспортна пригода – не випадкова, у результат╕ не╖ Чорноволу було завдано смертельних травм. ╤ третя верс╕я, власне Голомш╕ чи ваша верс╕я, – що була орган╕зована ДТП, а оск╕льки травми не були смертельн╕, то В’ячеслава Максимовича добивали кастетом, тобто ви дотриму╓теся третьо╖ верс╕╖, правильно?
- Якщо сл╕дчий висува╓ одну верс╕ю, то треба писати рапорт ╕ йти геть з м╕л╕ц╕╖, треба висувати якомога б╕льше верс╕й, ╕ тому я був приб╕чником ус╕х верс╕й – як ╕мов╕рних, так ╕ неймов╕рних. Але коли я з╕брав певний фактаж, матер╕ал, я тод╕ обмежився конкретними верс╕ями ╕ прийшов до того, що це ДТП, яке п╕дготовлене з метою знищення Чорновола, знищення чи виведення з ладу, чи нав╕ть убивства. Уже пот╕м, коли я д╕знався у 2005 роц╕ про сл╕ди в╕д кастета, про як╕ Голомша казав, я пристав на не╖. А до того я розглядав ус╕ найнеймов╕рн╕ш╕ верс╕╖, але Кравченко п╕сля тако╖ заяви (про ╓дину верс╕ю загибел╕ внасл╕док ДТП – ред.) повинен був подати у в╕дставку. Де ви бачили, щоб м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ сказав, що ╓ т╕льки одна верс╕я. Це не була верс╕я, це була вказ╕вка вс╕м, хто нижче, що розгляда╓ться т╕льки одна верс╕я, ╕ перший сл╕дчий так ╕ д╕яв, прямо мен╕ в оч╕ неодноразово казав Пастушенко Микола, що в╕н буде розглядати т╕льки випадкове ДТП – не розсл╕дувати, а з╕брати матер╕ал по ДТП ╕ закрити справу по ДТП, от ╕ все.
- Скаж╕ть, оця ╕стор╕я про кастет, яким начебто добивали В’ячеслава Максимовича: незважаючи на те, що пройшло ст╕льки часу, вона дуже по-живому в╕дгуку╓ться у сп╕льноти. Але як╕ ╓ докази цього, бо, окр╕м верс╕╖ вченого-ф╕зика, професора ╢рмакова, ми не бачили судмедекспертизи – тобто того, що робить ╖╖ бездоганною?
- Ця верс╕я з’явилася десь наприк╕нц╕ л╕та 2005 року, коли ╢рмаков, вивчаючи фотограф╕╖, вс╕ матер╕али з крим╕нально╖ справи, особливо – розтину т╕ла Чорновола, звернув увагу як ф╕зик: коли б’╓ш кастетом, в╕н розширю╓ к╕стки та йдуть промен╕-тр╕щини, к╕стки тр╕скають так, як скло, як дерево. В╕н до мене п╕д╕йшов п╕д час проведення одного сл╕дчого експерименту на м╕сц╕ под╕╖ й каже: пане Миколо, ви звернули увагу? Я кажу: я ж не ф╕зик, не спец╕ал╕ст; в╕н каже: подив╕ться, там видно чотири сл╕ди в╕д кастету, от як сокирою руба╓ш м’ясо, так ╕ тут. ╤ в╕н с╕в у мене в каб╕нет╕ та почав це розказувати, малювати – як воно, що воно ╕ почав досл╕джувати. Ми домовилися так, що оприлюднимо не одразу, бо якщо ми скажемо про це комусь, нав╕ть сл╕дчому, значить ╢рмаков зникне, в╕н уже не молодий, ╕ вся ця верс╕я заглухне. Ми шукали спос╕б – як п╕двести сл╕дчого для ексгумац╕╖ Чорновола, я почав Тарасюка (на той час голову Руху – ред.) аг╕тувати знайти незалежного експерта, п╕дходили до цього, але сталося так, що Стойко ╕ Кендзьор, члени РНБО, щоб нанести пол╕тичний удар Тарасюку, обвинувативши, що в╕н не займа╓ться цим, оприлюднили цю ╕нформац╕ю. (Ма╓ться на уваз╕, що оприлюднення одразу поставило п╕д сумн╕в можлив╕сть чесного проведення ексгумац╕╖, – ред.)
- Що п╕дтверджу╓ цю верс╕ю?
- ╢рмак написав допов╕дну записку Голомш╕, це була детально розписана та сама експертиза. Але вона в╕др╕зня╓ться в╕д оф╕ц╕йно╖ експертизи тим, що для останньо╖ необх╕дна постанова сл╕дчого. В╕н повинен на проведення експертизи оформити допов╕дну ╕з попередженням про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть експерта. Але, повертаючись, власне, до допов╕дно╖ Голомш╕, вона ╓ в мо╓му арх╕в╕, частково вона ╓ у книжц╕, й я на 100 в╕дсотк╕в упевнений, що добивали кастетом, тим б╕льше, що попередн╕ експерти пишуть: загинув в╕д удару об нев╕домий предмет машини ╕ вод╕й Павлов. На лоб╕ Павлова – теж один удар, а в Чорновола в╕н з╕рвав шк╕ру – це кастет сковзнув ╕ п╕шов, з╕рвав скальп, я вже сто раз╕в дивився ту машину – в машин╕ не було предмета, об який в╕н м╕г чотири рази битися. Ну, нема╓ такого предмета, це т╕льки кастетом.
Але ╓ ще один аргумент. Справа в т╕м, що Пономарчук, уже пок╕йний, на суд╕ заявив, та й до цього в╕н мен╕ казав, що до Чорновола звернувся один ╕з кер╕вник╕в МВС, який не був у груп╕ з Кравченком ╕ Фере, ╕ прин╕с йому ╕нформац╕ю, що в МВС робиться щось погане, я знаю, що це -  продаж звання, продаж посад. ╤ Чорнов╕л сказав, мовляв, я виступлю з трибуни, але принес╕ть мен╕ докази. ╤ от, якщо сп╕вставити все, то ╕ поза волею Кравченка, ╕ поза волею Кучми була, скаж╕мо так, зац╕кавлена людина, яка орган╕зувала ДТП, а це Фере (Едуард Фере – кер╕вник апарату МВС пер╕оду м╕н╕стра Юр╕я Кравченка. Один з╕ св╕дк╕в у справ╕ Гонгадзе – ред.). В╕н же й продавав звання, в╕н продавав посади, через нього все це йшло, ╕ це вс╕ знають, хто купляв хто й не купляв. От саме в╕н м╕г п╕ти на те, щоб треба було Чорновола прибрати. ╤ непрямо це п╕дтверджу╓ й те, що Чорноволу в березн╕ оце ДТП орган╕зували, ╖╖ треба було набагато п╕зн╕ше зробити. Я знаю, я розмовляв з людьми, як╕ бачили перш╕ хвилини, коли Кравченко ╕ Кучма д╕зналися про ДТП: обидва не чекали смерт╕, обидва чекали просто звичайного ДТП, вони були здивован╕, що настав летальний к╕нець.
- Тобто, за вашою верс╕╓ю – люди, як╕ зд╕йснювали вбивство, перестаралися?
- Вони виконали доручення Фере.
- Ми заходимо на такий дуже непевний ╜рунт г╕потез, тобто – у нас нема╓ прямих доказ╕в, окр╕м ваших спостережень, у нас нема╓ даних судмедексперта про те, що були удари кастетом.
- Вибачте, ╢рмаков по справ╕ був судмедексперт, його матер╕али просто не оформили як експертизу.
- А в╕н брав участь у под╕бних експертизах ран╕ше, тобто це його статус – судмедексперт?
- Справа в тому, що в╕н, як вчений, в╕н все життя цим займа╓ться. Я не можу не в╕рити йому: коли ми с╕дали, дивилися фотограф╕╖ ╕ в╕н це все малював, то виникало запитання – об що Чорнов╕л м╕г ударитися чотири рази. Я от вам розказую, допиту╓мо експерта на суд╕ в Бориспол╕, я питаю: шановний, розкаж╕ть, як досл╕джували т╕ло Чорновола, ви п╕дписали першу комплексну експертизу, ви судмедексперт, як ви досл╕джували – взяли шилом ковирялися в череп╕, м╕кроскопом дивилися, зв╕дки у нього чотири удари й тр╕щини, оц╕ промен╕ п╕шли? ╤ кажу: у мене ще в╕с╕м питань. В╕н постояв, подивився на суддю, повернувся, подивився на мене, а пот╕м каже: я т╕ло Чорновола не бачив – це на суд╕ в╕н заявив – я п╕дписав заключення, першу комплексну експертизу, на яку посилалися вс╕ роки, на прохання, ╕ назвав пр╕звище – от ╕ все. Тобто т╕ло Чорновола не досл╕джувалося перший раз, п╕дписували експертизу т╕льки того, хто розтин робив.
- А п╕сля ексгумац╕╖?
- ╤ це також ╓ в матер╕алах крим╕нально╖ справи, ╕ в суд╕, ╓ ш╕сть експерт╕в, я рахую ш╕сть, Тарас Чорнов╕л нарахував ╖х в╕с╕м, як╕ визнали, що вони фальсиф╕кували експертизу чи взагал╕ не проводили.
- У який спос╕б визнали?
- На суд╕, коли допитували, ми ж допитували, суддя, пот╕м я чи Тарас Чорнов╕л, Паламарчук.
- Це вже 2005 р╕к?
- Це 2010-11 на суд╕ в Бориспол╕.
- Коли справа була поновлена?
- Так.
- Ви зна╓те, важко говорити, коли майже нема╓ живих: Кравченка нема╓, Фере нема╓, Дага╓ва нема╓, вод╕я нема╓, того, хто був поруч, нема╓.
- Вод╕я Чорновола нема╓, а вод╕й КамАЗа ╓, в╕н живе в Новомосковському район╕ Дн╕пропетровсько╖ област╕ (Володимир Куделя, вод╕й КамАЗу, котрий вчинив траг╕чне ДТП – ред.).
- Ви його допитували?
- Я сам не допитував, я брав участь, ╕ не один раз розмовляли. ╤ ви дума╓те, що коли один на один розмовля╓ш, в╕н мен╕ каже те саме, що й сл╕дчому? В╕н мен╕ в╕дпов╕в: ви хочете, щоб я був там, де Шолом? (╤ван Шолом – експедитор, який був у каб╕н╕ КамАЗу. Невдовз╕ помер, оф╕ц╕йно – через ╕нфаркт – ред.) Я його схиляв – скажи правду. Я вам скажу б╕льше: коли йому не було де ночувати, ми влаштували його в Осокорках на дач╕, але я взяв гр╕х на душу – ╕ поставив п╕дслуховуючу апаратуру, я ╖╖ н╕де не використовував, одразу знищив, але те, що в╕н казав, у мене сумн╕в╕в не залиша╓, що там було вбивство. Не вод╕й його вбивав, не Куделя його вбивав, Куделя, швидше всього, стояв у сторон╕. Ми допитували на суд╕ ще одну людину. В КамАЗ╕ був головний ╕нженер Чернецький, який казав, що в╕н випив пляшку гор╕лки ╕ вирубився, спав. Я питаю: коли ви прокинулись, от згадуйте – що було? В╕н каже: був удар ╕ я в╕дкрив оч╕, побачив св╕тло фар попереду, в поле св╕тила машина, ╕ повернув голову, де вод╕й був, вод╕й стояв на п╕дн╕жц╕, тримався за двер╕, тобто – н╕хто не бачив за кермом вод╕я Кудел╕.
- Скаж╕ть, а якщо в╕дтворювати цю ╕стор╕ю з самого початку: в╕н ╖хав з К╕ровограда, В’ячеслав Максимович, де за ним, за вашими даними, стежили, так?
- Так. Чому за мо╖ми даними? С╕м чолов╕к це п╕дтвердили – т╕, хто стежив за ним, вони дали св╕дчення п╕д протокол, у крим╕нальн╕й справ╕ це ╓, три бригади розв╕дки УВС К╕ровоградсько╖ м╕л╕ц╕╖.
Це м╕г ╕ Фере орган╕зувати, але без Кравченка цього бути не могло.
- Пот╕м - що дал╕ працю╓ на верс╕ю запланованого вбивства?
- Ви зна╓те, справа в тому, що б╕льше всього це п╕дтверджують д╕╖ самих правоохоронц╕в. Див╕ться, перший заявив Кравченко, що це випадкове ДТП. Друга сл╕дча д╕я - в╕дтворення м╕сця под╕╖: ╕ вод╕й, сл╕дчий, три прац╕вники ДА╤, св╕дки, експерти, там ц╕ла бригада. КамАЗ “робить вигляд”, що в╕н не може розвернутися, ╕ сто╖ть чека╓, вибачте мен╕, – ╕ вс╕ роблять вигляд, що це так ╕ ╓. Але ж в╕н м╕г розвернутися, а вони пишуть протокол, що КамАЗ розвернутися не м╕г. Через к╕лька дн╕в, коли, будучи заступником кер╕вника апарату м╕н╕стра, Фере при╖жджа╓ в Борисп╕ль, збира╓ ваших колег ╕ розказу╓ на схемах, що КамАЗ не м╕г розвернутися ╕ тому в╕н зупинився, а в цей час машина Чорновола лет╕ла на швидкост╕ 180 км ╕ вдарилася, – це в╕дверта брехня, дал╕ сл╕дчий з’ясував, що дв╕ подушки безпеки не спрацювали. Чому не спрацювали, д╕знавач ДА╤ склада╓ огляд окремо машини – ╕ вона зника╓, машину ставлять у Борисп╕льському райв╕дд╕л╕. Через короткий час я д╕знаюся, що подушки не спрацювали, наполягаю провести експертизу, ╖ду до японц╕в, розмовляв, коли вони спрацьовують, – ╕ все ╕де до того, що систему безпеки в╕дключили, в протокол╕ н╕де не записано.
- Це була експертиза японц╕в?
- Н╕, експертизи не було, я з японцями розмовляв, тобто – я вивчив, що подушки повинн╕ були спрацювати, ╖х було дв╕ на ц╕й машин╕, а ви подивитеся по крим╕нальн╕й справ╕, нав╕ть кер╕вництво МВС заявля╓, письмово в╕дпов╕да╓ – подушки не спрацювали, тому що слабкий удар був. Два трупи ╓, а удар був слабкий. ╤ от коли ми наполягали на експертиз╕ машини – що робить сл╕дчий: вирива╓ торпеду, в╕ддають, демонтують – ╕ один остов без ц╕╓╖ системи вертають власнику машини. Для чого знищили головний доказ того, що систему безпеки в╕дключили.
- А хто був власником машини?
- Власником машини була ф╕рма, близька до Пинзеника. А я вам скажу, с╕да╓ш на машину чи дзвониш, ДТП, а тут на Харк╕вському шосе ф╕рма Тойоти, – бере спец╕ал╕ст прилад для д╕агностики, при╖жджа╓, включа╓ в розетку – ╕ йому показу╓ на комп’ютер╕ – чому не спрацювали подушки безпеки. Це година роботи. Чому цього не зробив сл╕дчий ╕ чи хот╕в робити, бо нав╕ть розмовляти з нами на цю тему не хот╕в. Коли я сл╕дчому кажу, що у мене ╓ ╕нформац╕я, що за Чорноволом стежили, чую: мене це не стосу╓ться. Коли я заявляю вс╕м журнал╕стам, що Шолома ╤вана отру╖ли, вс╕ ознаки того, що його отру╖ли, – що в╕дпов╕да╓ МВС? Письмово – що проведена експертиза, Шолом не отру╓ний, а помер в╕д ╕нфаркту, ╓ крим╕нальна справа, ╓ експертиза, експертизу ми так ╕ не знайшли, вона була липова ╕ н╕хто експертизу цю не проводив.
- А яка роль цього Шолома, цього експедитора?
- Н╕яко╖ рол╕ в╕н там не грав, в╕н просто ╖хав до батька на 40 дн╕в ╕ спав, але його помилка – ╕нша. Коли згодом в╕н при╖хав у Маневич╕, в╕н любив випити, йому 41 р╕к, ╕ вони в Маневичах випивали ╕ в╕н щось там бовкнув, що якщо я вам розпов╕м, що там було на м╕сц╕ под╕╖, то це буде щось таке надзвичайне. В районн╕й газет╕ написали отаку зам╕точку маленьку, що ╤ван Шолом щось зна╓ таке й таке. Пот╕м Шолом помер. ╤ я по╖хав туди не як голова ком╕с╕╖, а як б╕знесмен, який хоче закуповувати чорницю, гриби, п╕д цим приводом, – ╕ я дуже багато почув, що Шолому не робили розтин черепа, що ознаки були – п╕на з рота йшла, коли медсестра прийшла, що провели диспансеризац╕ю – здоровий як бик, що в╕н за три дн╕ до ╕нфаркту копав город, багато чого, ╕ я д╕знався, що в╕н щось про це почав розпов╕дати. Коли д╕зналися про це, з’явилася статейка – ╤вана Шолома треба було прибирати. П╕д час сл╕дства у 2005 роц╕ ми знайшли двох св╕дк╕в, як╕ бачили, що при╖жджали люди на б╕л╕й та чорн╕й «Волгах».
- Який р╕к?
- При╖жджали перед смертю ╕ пригощали ╤вана гор╕лкою, закускою тощо. Коли ми почали вимагати номери тих «Волг», шукати ц╕ номери, кому належать, з’ясував, що належали обкому парт╕╖ Волинському, але автопарк знищили ╕ номери здали в МРЕО. Коли ми взяли за зябра МРЕО – де номери ц╕, вони дали дов╕дку, в крим╕нальн╕й справ╕ вона ╓, що номери вкраден╕. Зникли з МРЕО, ви у так╕ випадки в╕рите? Оц╕ вс╕ чотири томи, вони таким, як я вам розпов╕даю, таким пронизан╕, справа – вся у протир╕ччях.
- Якщо це таке холоднокровне вбивство, якщо не пошкодували Чорновола, чому залишили живим Дмитра Пономарчука ╕ не добили Шолома теж одразу?
- А от тут – почекайте: Шолома отру╖ли, ╕ Шолом стояв б╕ля КамАЗа, його там убивати було недоречно, в╕н же в КамАЗ╕ сид╕в, а от що стосу╓ться Пономарчука, – треба раз ╕ назавжди поставити крапку. Пономарчук повечеряв ╕ десь на п╕вдороз╕ л╕г спати ╕ спав м╕цним сном. Пономарчук н╕чого не бачив, н╕чого не чув, в╕н т╕льки прийшов до тями, коли влупився ╕ застряг м╕ж передн╕м ╕ задн╕м сид╕ннями, в╕н упав на п╕длогу. ╤ от ви кажете, що не добили. Намагалися в╕дкрити двер╕, вони не в╕дчинялися. Й от пару раз╕в ударили – мабуть, тим же кастетом – по задньому склу ╕ не розбили, а нав╕ть якщо б ╕ розбили – спробуй через скло д╕стати людину на п╕длоз╕ та вдарити. Тому Пономарчуку пощастило – швидше всього, робили спробу його добити ╕ ╓ про це св╕дчення.

КОЛИ НА ЕКСГУМАЦ╤Ю ПРИ╥ХАВ НЕЗАЛЕЖНИЙ ЕКСПЕРТ, ТО ЧЕРЕП ЧОРНОВОЛА ВЖЕ БУВ ПОДР╤БНЕНИЙ
- А скаж╕ть, що вам дала ексгумац╕я Чорновола?
- Коли ми готували ексгумац╕ю, цього разу спрацювала влада дуже нахабно ╕ довол╕ ц╕леспрямовано.
- Яка влада, який це р╕к?
- Це р╕к уже 2011-й, це в книжц╕ описано. Коли вони вже зрозум╕ли, що ексгумац╕я неминуча, з’явилася в крим╕нальн╕й справ╕ перша заява в╕д Атени Пашко, щоб Степаненко не був ╖╖ представником, тобто – в╕д справи мене в╕дсторонили.
- Чому дружина не хоче мати поруч того, хто як сл╕д веде справу чолов╕ка?
- Вона була тяжко хвора на рак, а був такий Танюк (вже пок╕йний член НРУ), в╕д якого залежала ╖╖ донька, а Танюк грав дуже негативну роль, в╕н блокував розсл╕дування, ╕ тому п╕д його тиском вона написала цю заяву. Вона написала, щоб були представниками Кендзьор ╕ Л╕ля Григорович. Друге, Тарас Чорнов╕л ╕де в прокуратуру, мен╕ сказали, що був у генерального прокурора, але в╕н у нього не був, в╕н був у когось ╕з заступник╕в, а точн╕ше – у начальника управл╕ння, який загинув п╕д Хмельницьким теж у ДТП, – ╕ той бере у нього заяву, п╕дказу╓ йому експерт╕в для участ╕, й Тарас назива╓ трьох експерт╕в, як╕ повинн╕ бути на ексгумац╕╖ батька. Що це да╓ сл╕дству? Сл╕дство в╕дкида╓ ╢рмакова – для чого ╢рмаков, якщо син просить трьох експерт╕в – але ц╕ вс╕ три експерти вже замаран╕ в попередн╕х експертизах. Дал╕, в крим╕нальн╕й справ╕ з’являються рапорти: Тараса Чорновола не знайшли, Л╕лю Григорович не знайшли, Кендзьора не знайшли – ╕ провели ексгумац╕ю без ╓дино╖ людини, а коли наш експерт ╢рмаков при╖хав туди, то вже череп був подроблений. ╤ в╕дпов╕дь на суд╕ нав╕ть: а зв╕дки ми зна╓мо чому, може, кришка гроба впала на череп, роздробила, бо ж бригада, яка брала участь в ексгумац╕╖, була велика. ╤ ц╕ла група сказала: ми не бачили, бо ми не брали участь, ми не бачили т╕ло. Мовляв, там був один спец╕ал╕ст, хто в╕н – ми не зна╓мо, який написав висновок, а ми з ним погодилися, тобто вони не брали комплексно участ╕ в цьому.
- А чому так Тарас поводився? В╕н був зац╕кавлений, в╕н завжди рухав цю справу, в╕н дуже вбол╕вав за це.
- Я не хочу ображати Тараса. Так, Тарас, може, пережива╓, я ж не загляну в душу, але Тарас перший раз д╕знався правду про В’ячеслава Максимовича, коли я йому дав допов╕дну, це перший том.
- Це було через два роки п╕сля авар╕╖.
- Н╕, це зразу було через три м╕сяц╕. На центральному провод╕ Тарас грюкнув дверима, п╕шов ╕ сказав, що йому не м╕сце в ц╕й парт╕╖, яка не хоче заслухати м╕й зв╕т. П╕сля об╕ду Удовенко був вимушений поставити це питання на центральному провод╕ – ╕ я прозв╕тував, а пот╕м дав Тарасу ще раз м╕й зв╕т, перший том, ╕ в╕н його прочитав, тобто – в╕н уже суть знав.
А пот╕м наста╓ етап, коли Тарас рок╕в в╕с╕м узагал╕ н╕яко╖ ╕н╕ц╕ативи не проявляв, в╕н був б╕ля Януковича. Я ж хот╕в з╕грати тод╕ на чому – щоб Янукович дав команду провести об’╓ктивне розсл╕дування, типу п╕дняти авторитет Януковича, але з╕брати докази. Тарас не п╕шов на це, сказав, що в╕н не такий впливовий для рег╕онал╕в, щоб цього добитися, ╕ Тарас дал╕ проявив активн╕сть аж на суд╕, та й то – на половин╕ зас╕дань в╕н не був. Тобто, Тарас переживав, це батько, я його розум╕ю, але проявляти "рв╓н╕╓" – ну, я не бачив цього, та й не було в нього тако╖ можливост╕, розум╕╓те.
Я профес╕онал, я не т╕льки з вами сп╕лкуюся, я сп╕лкуюся з╕ сво╖ми колегами, в тому числ╕ з заступником м╕н╕стра – н╕хто ще н╕ разу, мо╖ колеги, з якими я вчився, як╕ працювали, як╕ були у Кравченка п╕д боком, – н╕хто ╕з них не с╕в отак, як ми, ╕ поставити отут зам╕сть чашки пляшку, н╕хто з них не м╕г сказати: Миколо, ти брехун, ти отут не так, тут не так. А розмова була – ╕ не одна – коли мене схиляли сказати, що це випадкове ДТП. Мен╕ казали: ну добре, вбили Чорновола, ми згодн╕ з тобою, тоб╕ для чого це? Ти втрача╓ш б╕знес, ти ризику╓ш життям, тоб╕ для чого? Справа в т╕м, що так сталося, що багато людей, як╕ прийшли до влади, вони не знають, що таке честь, сов╕сть, профес╕онал╕зм, вони думають б╕льше про блага, про с╕м’ю, про коханок, про грош╕ – й тому ми не зрозум╕ли одне одного. Один ╕з заступник╕в Кравченка, кум мого кума, ми з одного загону, ви дума╓те – хто мен╕ допомагав. Про те, що стежили за Чорноволом у К╕ровоград╕, я д╕знався п╕зн╕ше. Мене зустр╕в один оф╕цер, у коридор╕ УВС К╕ровоградсько╖ област╕, й каже: пане Миколо, ви займа╓теся справою Чорновола, так? ╤ назвав п’ять пр╕звищ, як╕ сл╕дкували за Чорноволом, я т╕льки три запам’ятав ╕ записав, пам’ять уже не та, й оприлюднив ╖х. У 2005 роц╕. Ми при╖хали, знайшли, допитали, вони назвали ще чотирьох – ╕ загалом с╕м чолов╕к п╕дтвердили сво╓ стеження за Чорноволом.
- То ви випадково зустр╕лися в коридор╕ та вам випадково сказали?
- Це не випадково, в╕н спец╕ально йшов, я спец╕ально туди при╖хав. Дал╕ про ╤вана Шолома взнав випадково, тому що я сл╕дкував. Ще пов╕домили рух╕вц╕ про те, що Шолом сказав – крим╕нальна справа була на голову колгоспу чи КСП (якому належав КамАЗ – ред.), ╓ матер╕али, я вам в╕дкрию зараз, я по╖хав туди з одним ╕з кер╕вник╕в МВС, вписався в бригаду, ми при╖хали в Дн╕пропетровську область: вони перев╕ряли, а я пив гор╕лку, а пот╕м при╖хали в Солоне.
- Давайте уточнимо – по кому ви перев╕ряли.
- По вод╕╓в╕ КамАЗа ╕ голов╕ КСП, ╕ начальник райв╕дд╕лу, пот╕м його допитували, розпов╕в, що я не знаю чому, каже, на цього голову колгоспу ми вели крим╕нальну справу по крад╕жц╕ зерна, пот╕м перед цим ще порушили крим╕нальну справу, ми знайшли цю справу, яка була порушена та пот╕м викинута просто в арх╕в ╕ нав╕ть не п╕дшита, ми знайшли матер╕али по зерну, що вони крали, тобто – голову колгоспу тримали через це за одне м╕сце, в╕н вимушений був вид╕лити КамАЗ. А одразу п╕сля ДТП той КамАЗ раптом знадобилося в╕дправити до Криму.
- Автором заяв про кастет весь час виступа╓ Микола Голомша, але мо╖ авторитетн╕ колеги запитують – ╕ до реч╕, юристи авторитетн╕ – якщо в╕н бачив, що справу фальсиф╕кують, ╕ мовчав, то в╕н також ма╓ в╕дпов╕дати. Ця справа – не для того, щоб ман╕пулювати найб╕льш активною та св╕домою частиною сусп╕льства, а щоб ╖╖ довести до к╕нця. Чи н╕?
- Ми переб╕льшу╓мо роль Голомш╕, заступника генерального прокурора. Р╕ч у т╕м, що вперше про справу Голомша д╕знався, коли сл╕дчий почав там ╕нтриги, ╕ в╕н п╕шов до Голомш╕ та почав мо╖ факти виносити як докази. Й я прийшов до Голомш╕ в той же день…
- Це 2005 р╕к?
- Сказав: пане заступнику генерального прокурора, воно не так, а ось так, ╕ отод╕ Голомша п╕шов нам назустр╕ч, узяв цю справу п╕д контроль, сл╕дчого МВС Середенка зв╕льнили, взяли сл╕дчого прокуратури Демб╕цького – ╕ в╕н почав вести справу, й в╕н контролював ╕ дав можлив╕сть з╕брати докази. Але був Медведько, ще будучи заступником, а пот╕м перший генпрокурор сказав вашим колегам, що ╓ докази того, що це вбивство, – п╕дн╕м╕ть це, а через три м╕сяц╕ – все пом╕нялося ╕ в╕н сказав, що нема╓ доказ╕в, от як – то були, а то нема╓. ╤ от уже Медведько Голомшу прибрав, в╕дсторонив в╕д ц╕╓╖ справи, назначають нового сл╕дчого Крин╕на, Демб╕цького в╕дсторонюють – ╕ Крин╕н почина╓ знищувати докази. В тому числ╕ мене викликав. Я зустр╕вся з Ющенком у 2008 роц╕, я й Коваль, ми сказали: пане президент, ми за три м╕сяц╕ можемо вийти на виконавц╕в, у справ╕ багато доказ╕в ╕ п╕дн╕меться ╕м╕дж Укра╖ни, ваш п╕дн╕меться ╕м╕дж. В╕н визвав Васюника, взяли на контроль, а через три дн╕ мене викликали – ╕ Крин╕н прямо з порога сказав: пане Миколо, прийнято р╕шення порушити проти вас крим╕нальну справу, арештувати вас сьогодн╕, зробити обшук на робот╕ й удома – от такий результат був.
- Скаж╕ть, але якщо вс╕ документи знищувалися – чи ╓ шанс довести цю справу до к╕нця?
- Не вс╕ документи знищено, знищили частину доказ╕в, знищили «торпеду», знищили перш╕ фотограф╕╖. В крим╕нальн╕й справ╕ про загибель Чорновола лежить чотири чи п’ять постанов про порушення крим╕нально╖ справи проти першого сл╕дчого Пастушенка за фальсиф╕кац╕ю крим╕нально╖ справи, проти двох-чотирьох експерт╕в, постанова про крим╕нальну справу за знищення ╕ втрату доказ╕в – вони лежать, ╖х н╕хто не розсл╕ду╓ ╕ там же – постанова по отру╓нню Шолома. Те, що Шолома отру╖ли – це стов╕дсотково. Але от суддя Вознюк, який ╕ Лозинського справу в╕в, ╕ нашу справу в╕в – я йому кажу: ваша честь, от зараз експерт визнав, що в╕н ско╖в злочин, зараз треба приймати р╕шення, порушити крим╕нальну справу проти експерта. Суддя каже: я пот╕м, а пот╕м – раз, за один день – ╕ справу закрив по випадковому ДТП. ╤ все, така вказ╕вка зверху – перескочити ╖╖ в наш╕й д╕йсност╕, при наш╕й правоохоронн╕й систем╕ в╕н не може, в╕н може, так як ╕ Кравченко. Ви не думайте, що я Кравченка дуже сильно звинувачую, я його знаю, це профес╕онал, це сильний орган╕затор, але в╕н потрапив у систему – чи пиши рапорт ╕ йди, чи виконуй те, що ми тоб╕ сказали.

КРАВЧЕНКО Н╤КОЛИ НЕ ХОТ╤В ╤ТИ НА КРИМ╤НАЛ, ЦЕ В КРОВ╤ У ЛЮДЕЙ, ЯК╤ ЗАК╤НЧИЛИ ШКОЛУ М╤Л╤Ц╤╥
- От ви зна╓те, ми же вс╕ читали пл╕вки Мельниченка – ╕ там Кучма не дав жодного прямого наказу на чи╓сь убивство.
- А для чого давати вказ╕вку, в╕н же президент: натякнув – ╕ все.
- А може, Кравченко просто перестарався – так хот╕в догодити, так шив соб╕ нов╕ мундири. Чи було б достатньо натяк╕в, як╕ неможливо довести, для того, щоб прямо звинувачувати?
- Я знаю кулуарн╕ вза╓мов╕дносини в МВС: Кравченко Фере к╕лька раз╕в ледь морду не бив, а Дага╓ва взагал╕ ледь не в╕длупцював у каб╕нет╕. Дага╓в п╕сля того переговорив ╕з Литвиним – ╕ Литвин його зробив кер╕вником ДУС╕ й п╕шов в╕н в╕д Кравченка. А з часом ╕ Фере туди вт╕к радником. Ви не думайте, що Кравченко дуже хот╕в, щоб його п╕длегл╕ виконували вказ╕вки Литвина по Гонгадзе чи ще когось, Кравченко знав одного кер╕вника, Кучму, вс╕х ╕нших в╕н в╕дшивав. ╤ Кравченко н╕коли, от ск╕льки я його знаю, в╕н не хот╕в ╕ти на крим╕нал – це в кров╕ у людей, як╕ зак╕нчили школу м╕л╕ц╕╖ одну-другу, як╕ працювали, воно ╓ там, з часом воно знищу╓ться. От ми з╕ сво╖ми однокурсниками – ми вважали, що ми профес╕онали, ми патр╕отичн╕, ми принципов╕, а раптом я в╕д нього чую: ти зна╓ш, я вчора з Солохою в бан╕ парився. Кажу: слухай, ти ж генерал м╕л╕цейський, як же так, це ж злочинець! А в╕н каже: як злочинець, а ти зна╓ш, що у нього три ордени, йому вручив Кучма, який же в╕н злочинець. Зна╓те, деградац╕я сусп╕льства в╕дбулася наст╕льки, що важко уявити.
- Це трансформац╕я, це перший пер╕од накопичення кап╕талу, пострадянський час, вс╕ товаришували з ус╕ма, н╕чого доброго не мали, це те, що захопило вс╕ сусп╕льства. Згадайте той же ф╕льм “Банди Нью-Йорка”.
- Ви зна╓те, моя дружина – отут поруч прим╕щення, райрада Шевченк╕вська – там вона працювала 12 рок╕в, з них – б╕льше завв╕дд╕лом торг╕вл╕, в 1991 роц╕ вона була м╕льйонеркою. ╤ от настав час – ╕ ми вир╕шили не зловживати, нам пропонували багато чого – ╕ взяти кредити й не повертати, ╕ т.д. То… по вбивству Чорновола – якби я припинив розсл╕дування ╕ сказав, що це випадкове ДТП, мо╖ б запчастини, як╕ я продавав, продавалися в кожному МРЕО.
- Скаж╕ть, у вас був б╕знес по запчастинах?
- Л╕ки, запчастини, сувен╕ри, я процв╕тав би. А в╕н зник. ╤ от моя дружина каже: ╕ слава Богу, ми не продали сов╕сть. Ма╓мо три онуки ╕ сина, д╕ти чудов╕, вони бачать на приклад╕ – я не замараний. Ви зна╓те, от я при╖жджаю в село чи зустр╕чаюся в рад╕ ветеран╕в МВС, рад╕ ветеран╕в райв╕дд╕лу – я в╕дчуваю, що я чистий, я не замарався. Ви зна╓те, колись розказували, що один ╕з холу╖в Кравченка каже: давайте його хлопнемо, а Кравченко каже: не ч╕пайте його. А от Фере, я коли ще був кер╕вником апарату – якось в╕н натякнув, що зайди. Я знаю його давно, нав╕ть його колись урятував, в╕н тонув – я при╖хав до нього. Розмова була дуже непри╓мна, ╖╖ нав╕ть передати не можна, в╕н мене називав в╕д суки до вс╕х сл╕в, як╕ ╓ в матюках рос╕йських.
В╕н був кер╕вником апарату, друга особа фактично. Що в╕н т╕льки на мене не казав, як в╕н мене т╕льки не матюкав, а от коли я вийшов, взяв двер╕ в╕дкривати, в╕н каже: ст╕й, ти не думай, що я тоб╕ кажу це, тому що я так у душ╕ думаю, я тебе поважаю як профес╕онала. ╤ ще таку фразу я запам’ятав: так╕ дурн╕, як ти, потр╕бн╕, бо св╕т так ╕ не д╕зна╓ться правди н╕коли. З цими словами я з ним розстався. А невдовз╕ його отру╖ли.
- Це йшлося про справу Чорновола?
- Так.
- У вас нема╓ спокуси просто п╕дтягнути сво╓ бачення, п╕дтягнути вс╕ документи, обставини п╕д сво╓ бачення ╕ сво╓ переконання?
- Н╕. Ви зна╓те, у мене переконання одне – не бути брехуном. Як об’╓ктивно розсл╕дувати – не буду брехуном. ╤ по натяжц╕ доказ╕в – якби мене ╢рмаков не переконав у цих тр╕щинах, я про них би н╕коли не казав. Так, воно зараз не доказ, тому що нема╓ оф╕ц╕йно╖ експертизи.
- ╤ нема╓ черепа, пробачте.
- Але по тих матер╕алах, як╕ в ╢рмакова ╓ зараз, можна проводити експертизу.
- 2004-й р╕к, Кучма йде п╕д гарант╕╖. Небесна сотня могла в╕дбутися ще тод╕, але вони з П╕нчуком отримують об╕цянки, з того часу ╖хня родина стала в╕домими меценатами, ф╕лантропами, ╖хня участь у нац╕ональному творенн╕ очевидна ╕ вона позитивна, ╕ тому я думаю – як нам вийти з то╖ ситуац╕╖, щоб з одного боку – не зрадити пам’ять В’ячеслава Максимовича, а з ╕ншого – не перетворити ц╕ розмови та резонанси на просте ман╕пулювання громадською св╕дом╕стю?
- Зна╓те, якщо хочемо розвернути Укра╖ну до ╓вропейських ц╕нностей, ми повинн╕ рубати сокирою. Боляче це буде, це непри╓мно. Якщо ви дума╓те, що ол╕гарх А. в 1980 роц╕ скоював убивства, й п╕зн╕ше теж, а пот╕м дав один в╕дсоток малозабезпеченим пайками – то в╕н став святим; якщо ол╕гарх такий-то – дуже ╕нтел╕гентний, культурний, але в╕н загарбав з допомогою тестя купу п╕дпри╓мств – не думайте, що в╕н ноу-хау придумав якесь.
- Це перш╕ стад╕╖ накопичення кап╕талу, перш╕ грош╕ брудн╕.
- Вибачте мене, дивлячись, яка брудн╕сть: один бруд – просто грязюка, а на другому – кров. Мен╕ це сто раз╕в на день кажуть: Миколо, заспокойся, ну, вкрали, ну, що тут такого. Хапнув це, вкрав це, ну, вбили, що тут такого страшного… Чорновола треба було прибрати – його прибрали, його вбили. Якщо ми до такого д╕йдемо, не будуть тут жити н╕ ваш╕ онуки, н╕ мо╖, ╖м тут робити нема чого – це буде страшна держава. Я коли до Чорновола прийшов, чому я знайшов з ним сп╕льну мову в 1996 роц╕? В╕н мен╕ сказав: пане Миколо, хочете ф╕нансувати Народний рух, допомагати ф╕нансово, що ви за це хочете? До мене приходять б╕знесмени – просять пролоб╕ювати щось чи якусь посаду. Я хот╕в п╕днятися й сказати: слухай д╕ду, ╕ди ти зна╓ш куди, а пот╕м подивився на нього ╕ кажу: я хочу б╕льше, н╕ж ви пропону╓те, а в╕н окуляри так опустив ╕ каже: ц╕каво, що ж ви таке хочете? Я кажу: ваша парт╕я бореться за те, щоб була правова держава, я хочу, щоб ви зробили державу демократичну ╕ правову, мен╕ насточорт╕ло в╕дбиватися в╕д рекету, в╕д державного рекету, в╕д податк╕вц╕в тощо; вс╕ з ус╕х бок╕в крадуть, грабують, шельмують, зроб╕ть державу, де можна жити в╕льно; я був у десятках держав ╕ бачив – як там люди живуть: в╕н не дума╓, що завтра до тебе прийде рекетир чи пожежник ╕ закри╓; зроб╕ть оце, якби це зрозум╕ли б╕знесмени, що можна жити не озираючись, не боячись, ╖здити не на броньованих машинах, а чесно жити, то ми б зовс╕м по-╕ншому пожили, але для цього треба, може грубо, все таки пустити кров чи когось ╕ сховати за грати.
- Що на це сказав Чорнов╕л?
- Чорнов╕л сказав так: я не дуже в╕рю, що ми д╕йдемо до судового процесу якогось, що ця справа ма╓ судову перспективу, але вважаю, що кожна з ваших книг буде створювати в пов╕тр╕ атмосферу лег╕тимност╕ вашо╖ верс╕╖, яка зда╓ться дуже переконливою.
Ви зна╓те, я вже ст╕льки передумав, ст╕льки безсонних ночей, плюс ╕нфаркт, що у мене нав╕ть сл╕в нема╓, щоб сказати, але я вважаю, що я свою функц╕ю виконав – я чистий, я виконав те, на що заслугову╓ В’ячеслав Максимович. Я вважаю його сво╖м ╕дейним батьком.
Написав же я книги не для вас, не для нин╕шнього покол╕ння. Я написав, щоб через 50 рок╕в прочитали ╕ знали правду. Мен╕ ╓дине ╕нтерв’ю з книжки сподобалося – Олександра Мороза. Ваш╕ колеги його питають: ви в╕рите, що Чорновола вбили? В╕н каже: в╕зьм╕ть перший том Степаненка, там по метрах, сантиметрах ╕ в секундах доведено, що це вбивство, – от ╕ все.
Лана Самохвалова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 08.10.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23619

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков