Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 01.10.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 01.10.2021
ЯК╤ В╤ДКРИТТЯ МОЖНА ЗРОБИТИ В ЗАКРИТ╤Й ЗУСТР╤Ч╤ ПУТ╤НА Й ЕРДОГАНА

У середу в Соч╕ в╕дбулися майже тригодинн╕ переговори президент╕в Рос╕╖ ╕ Туреччини Влад╕м╕ра Пут╕на ╕ Реджепа Та╖па Ердогана. Розмов ╕ оч╕кувань напередодн╕ було багато, деяк╕ передр╕кали прорив ╕ п╕дписання доленосних документ╕в. Але у п╕дсумку, якщо цей сам╕т чимось ╕ запам'ятався, то р╕внем закритост╕. Пресп╕дходу не було взагал╕ - н╕якого. Зам╕сть цього наступного дня, тобто в четвер, у пропагандистському М╤А «Россия сегодня» запланована онлайн-конференц╕я «по итогам визита Эрдогана в Россию» за участю п'яти рос╕йських експерт╕в. Тобто т╕, хто не брав участ╕, розм╕рковуватимуть, можливо, про те, чого не було. Чудово.
Тож пом╕рку╓мо про цю все ж важливу зустр╕ч, ╜рунтуючись на т╕й скуп╕й ╕нформац╕╖, що ╓, супутн╕х факторах ╕ бекграунд╕.

П╤ВТОРА РОКУ НЕ ЗУСТР╤ЧАЛИСЯ, А ТУТ РАПТОМ ТЕРМ╤НОВО
Перед╕стор╕я сочинсько╖ зустр╕ч╕ Пут╕на з Ердоганом, ╖╖ календарн╕ ритми, рими ╕ законом╕рност╕ ╓ дуже корисними для розум╕ння ╖╖ сут╕. На початку цього сам╕ту рос╕йський президент подякував турецькому за те, що той в╕дгукнувся на запрошення при╖хати до Рос╕╖. При цьому нагадав: еп╕дем╕я не дозволяла ╖м «увидеться лично на протяжении полутора лет».
Так-так, перед цим робочий в╕зит Ердогана до Москви був 5 березня 2020 року. Вважа╓ться, що тод╕ ключовою темою переговор╕в стало врегулювання ситуац╕╖ в ╤дл╕бськ╕й зон╕ Сир╕╖. А це одне з найгаряч╕ших м╕сць з╕ткнення в╕йськових сил РФ ╕ Туреччини.
Зараз, напередодн╕ зустр╕ч╕ 29 вересня, там знову в╕дбулося загострення. Хтось назвав це саморозгортаючою ескалац╕╓ю. Але деяк╕ анал╕тики сприйняли те, що в╕дбулося, за звичайний, добре нам знайомий кремл╕вськ╕й прийом - гра на загострення з подальшим висуненням сво╖х вимог в обм╕н на зняття напруги. (П╕сля завершення сам╕ту з'являлися пов╕домлення, що п╕сля сам╕ту турецьк╕ частини в╕дступили у деяких сп╕рних м╕сцях ╤дл╕ба, але про точн╕сть цих оц╕нок поки судити рано – можливо, що це вкидання).
╤нша кумедна деталь: два тижн╕ тому в столиц╕ Таджикистану Душанбе проходив сам╕т, присвячений 20-р╕ччю Шанхайсько╖ орган╕зац╕╖ сп╕впрац╕ (16-17 вересня). Планувалося, що для Кремля це буде красива п╕ар╕вська акц╕я для внутр╕шнього вживання – показ великого, дуже великого (з огляду на участь Китаю) об'╓днання недемократичних кра╖н, умовно – антизах╕дного. Але напередодн╕ сам╕ту глава КНР С╕ Цз╕ньп╕н пов╕домив, що братиме участь лише онлайн. П╕сля цього у Пут╕на, схоже, трапилася дипломатична хвороба. В╕н заявив, мовляв, сп╕лкувався з людьми, хворими на коронав╕рус, ╕ 14 вересня п╕шов на само╕золяц╕ю. Строк зак╕нчення яко╖ сплива╓ якраз через два тижн╕, р╕вно до при╖зду дорогого гостя – 29 вересня! Тобто, ран╕ше п╕втора року не бачилися, а тут так важливо було зустр╕тися, що строки так точно розрахували. Ц╕каво…
╤ трет╕й календарний перетин. Р╕к тому, 27 вересня, почалася Друга Карабахська в╕йна, в ход╕ яко╖ Азербайджан за пол╕тично╖ та в╕йськово╖ п╕дтримки Туреччини (в╕йськова техн╕ка, ╕нструктори, радники) здобув перемогу над В╕рмен╕╓ю. Щодо повед╕нки Кремля п╕д час ц╕╓╖ в╕йни - думки дос╕ прямо протилежн╕.
Одн╕ кажуть, що Москва спец╕ально «здавала» свого союзника В╕рмен╕ю, щоб покарати ╖╖ за революц╕йну зм╕ну влади Саргсяна на Пашиняна. До того ж п╕сля зак╕нчення в╕йни лише посилила залежн╕сть В╕рмен╕╖ ╕ т╕╓╖ частини Карабаху, що ще контролю╓ться в╕рменами, в╕д Рос╕╖.
З ╕ншого боку, не секрет, що дуже багатьма у В╕рмен╕╖ така повед╕нка РФ була сприйнята як пряма зрада союзника, який об╕цяв п╕дтримку. В╕дпов╕дно ╓ думка, що Пут╕н до останнього моменту не наважувався робити р╕зких рух╕в, побоюючись прямого з╕ткнення з Туреччиною, що сто╖ть за Азербайджаном.
Якщо в так╕й верс╕╖ ╓ якась частка правди, то природно припустити, що особист╕й зустр╕ч╕ Пут╕на з Ердоганом заважав ще й довгий шлейф Друго╖ Карабахсько╖ в╕йни.

ДРУЖН╤ ВОРОЖ╤ В╤ДНОСИНИ КОЛИШН╤Х ╤МПЕР╤Й
╤ загалом для всього спектру в╕дносин Рос╕╖ ╕ Туреччини, Пут╕на ╕ Ердогана характерн╕ складн╕сть, подв╕йн╕сть, неоднозначн╕сть.
Суд╕ть сам╕. У в╕йськово-пол╕тичному план╕: протистояння в Сир╕╖ (насамперед в ╤дл╕б╕), лише недавно припинилося – в Л╕в╕╖, а також спостереження один за одним з-за спин союзник╕в на карабахськ╕й л╕н╕╖ розмежування.
В Афган╕стан╕ - ╕ у Рос╕╖, ╕ у Туреччини складн╕ танц╕ з тал╕бами, за непростих – по-р╕зному – в╕дносин ╕з Заходом, ╕ протилежними ╕нтересами в Центральн╕й Аз╕╖. Там Рос╕я прагне зберегти ╕ посилити св╕й вплив, користуючись тал╕бською загрозою, а ось Туреччина ╕з задоволенням п╕дтриму╓ ╕ розвива╓ ╕де╖ тюрксько╖, "турансько╖" ╓дност╕.
Що стосу╓ться Укра╖ни та анексованого Рос╕╓ю Криму, то тут акуратна, але посл╕довна п╕дтримка Анкари на р╕зних майданчиках, що поясню╓ться, кр╕м усього ╕ншого, ╕ наявн╕стю велико╖ кримськотатарсько╖ д╕аспори у Туреччин╕.
Але водночас, поряд в енергетиц╕ - союзницьк╕ в╕дносини з РФ у «Турецькому потоц╕», що веде газ в обх╕д нашо╖ кра╖ни. Плюс буд╕вництво разом ╕з Москвою на п╕вденному узбережж╕ Туреччини атомно╖ електростанц╕╖ «Аккую» (в ход╕ переговор╕в Ердоган пооб╕цяв запустити перший блок АЕС наступного року). В решт╕ економ╕чних в╕дносин - досить активна торг╕вля ╕, що особливо важливо для Туреччини, – туристичний б╕знес, який приваблю╓ рос╕ян.
Торг╕вля збро╓ю - теж неоднозначно. Анкара, всупереч невдоволенню союзник╕в по НАТО, закупила п╕дрозд╕л С-400 ╕ заявля╓, що збира╓ться купити ще. Але з ╕ншого боку, якраз в день зустр╕ч╕ Ердогана з Пут╕ним, був ефектно (╕ будемо спод╕ватися – ефективно!) п╕дписаний Меморандум про сп╕впрацю м╕ж М╕н╕стерством оборони Укра╖ни та турецькою компан╕╓ю Bayraktar Savunma щодо буд╕вництва та облаштування на Ки╖вщин╕ сп╕льного навчально-випробувального центру для обслуговування, ремонту, модерн╕зац╕╖ БПЛА, а також навчання персоналу, пов'язаного з експлуатац╕╓ю безп╕лотних л╕тальних апарат╕в Bayraktar. А у майбутньому плану╓ться, що турецька компан╕я ╕нвестуватиме власн╕ кошти в буд╕вництво в Укра╖н╕ заводу з виготовлення безп╕лотник╕в.
На цьому приклад╕ – особливо ц╕кавою ╓ зм╕на риторики на пропагандистському рос╕йському ТБ. Якщо напередодн╕ зустр╕ч╕ досить активно транслювалося, що треба серйозно поговорити з Ердоганом про «байрактари», то п╕сля того, як зустр╕ч в╕дбулася, тон зм╕нився. «Да поймите! Это же Стамбульский базар. Выгода! Пусть продают Украине, что хотят, мы с этим как-нибудь разберемся. Сотрудничество с Турцией важнее».
Таким чином, в╕дносини Рос╕╖ з Туреччиною схож╕ на неск╕нченний командний матч на багатьох дошках одночасно, причому десь по шахах, десь по шашках, а десь «в Чапа╓ва». Тут спрощення ╕ плоске розум╕ння ситуац╕╖ ╓ небезпечним. ╤ Укра╖н╕ на кожному з важливих для нас напрям╕в важливе ч╕тке розум╕ння сво╓╖ довгостроково╖ л╕н╕╖.

ПУТ╤НСЬКЕ ПРЕСАФТЕПАТ╤, ЗДА╢ТЬСЯ, НЕВДАЛЕ
В умовах в╕зант╕йсько╖ закритост╕ рос╕йсько╖, кремл╕всько-пут╕нсько╖ пол╕тики звертають на себе увагу др╕бн╕, здавалося б, детал╕. Ну, скаж╕мо, сп╕лкування Пут╕на з Ердоганом п╕д камеру п╕сля завершення закрито╖ частини майже тригодинних переговор╕в. Обнулений рос╕йський президент здавна любить так╕ пресафтепат╕ зам╕сть пресп╕дход╕в. Але з часом вони почали йому вдаватися дедал╕ менше, ╕ показують його не в кращому св╕тл╕. Так було ╕ цього разу.
Ось Пут╕н д╕литься досв╕дом сво╓╖ сумн╕вно╖ само╕золяц╕╖, причому, схоже, не ст╕льки з Ердоганом, ск╕льки з рос╕йською пресою. «Три десятка человек вокруг меня заболели, потому что поздно ревакцинировались…».
Трич╕ «ха-ха». З початку 2020 року преса т╕льки й пише про екстраординарн╕ заходи безпеки навколо Пут╕на. Хтось може пов╕рити, що в таких умовах у пут╕нському оточенн╕ на коронав╕рус захвор╕ли не один – не два, а «три десятка» ос╕б?
Йдемо дал╕. Пут╕н: «Адъютант, с которым я целый день проработал с утра до вечера, заболел». Ух ти, а що - у Пут╕на ╓ ад'ютант? ╤ в╕н з ним ц╕лий день працю╓? Це щось нове ╕ ц╕каве. Радники, пом╕чники, прислуга – зрозум╕ло. Але «адъютанты»?.. Про що говорить вживання цього слова? Може, про м╕л╕таризац╕ю мерехтливо╖ пут╕нсько╖ св╕домост╕. А може - про його самооц╕нку, що наближа╓ться до монарх╕чно╖. Адже не секрет, що Пут╕н пор╕вню╓ себе з Олександром III, який системно п╕дморожував Рос╕ю (за останн╕ 20 рок╕в йому вставлено або в╕дновлено найб╕льшу к╕льк╕сть пам'ятник╕в по вс╕й Рос╕╖ ╕ в окупованому Криму, останн╕й з них в╕дкрили у червн╕ цього року в Гатчин╕ за участю самого Пут╕на). А генерал-ад'ютанти, як╕ якраз мали доступ до монарха ╕ тривало╖ роботи з ним – це зв╕дти.
Корисно також згадати, що вираз «адъютанты Путина» став популярним у 2016 роц╕, коли рос╕йський пол╕толог ╢вген╕й М╕нченко назвав так пут╕нських охоронц╕в, яких в╕н просунув дал╕ у владн╕ структури. ╤ це, схоже, прижилося.
Але, йдемо дал╕ по сп╕чу Пут╕на: «А у меня титры высокие и меня, слава богу, пронесло». ╤ тут склалася незручна ситуац╕я, бо Ердоган виявився занадто допитливим. «Сколько у вас были – антитела?» – «Я не помню, они по-разному считают, где-то 15-16» – «Но это все-таки низкий уровень. У меня были больше 1100» – «Не-не, высокий, они как-то по-разному это считают… У меня был высокий, и, несмотря на то, что я с инфицированным человеком целый день провел вместе, я не заболел».

"ДВ╤ЙКА" ЗА НЕВИКОНАНЕ ДОМАШН╢ ЗАВДАННЯ
А ось це дуже ц╕каво! Тому що вл╕тку Всесв╕тня орган╕зац╕я охорони здоров'я (ВООЗ) затвердила м╕жнародний стандарт анал╕зу наявност╕ антит╕л – з одиницею вим╕ру BAU: «binding antibody units» («одиниц╕ зв'язуючих антит╕л»). Сл╕дом Росздоровнагляд узяв його в роботу.
╤нтерпретац╕я результату за цим стандартом оц╕нки ╕мунного статусу вигляда╓ так:
- менше 10,0 BAU/мл - негативний (антит╕л нема╓);
- дор╕вню╓ або понад 10,0 BAU/мл - позитивний (антит╕ла ╓);
- при цьому 11-79 BAU/мл – в╕руснейтрал╕зуючий ефект низький (прийняття р╕шення щодо вакцинац╕╖);
- 80-149, 9 BAU/мл – в╕руснейтрал╕зуючий ефект д╕╓ лише у 50% випадк╕в (контроль в динам╕ц╕);
- при понад 150 BAU/мл - в╕руснейтрал╕зуюча активн╕сть яскраво виражена у 100% випадк╕в (достатн╕й р╕вень для захисту, вакцинац╕я не потр╕бна);
- при 500 BAU/мл ╕ вище - вироблено максимальний р╕вень антит╕л (вакцинац╕я не потр╕бна).
А тепер внесемо в цю шкалу оголошен╕ показники Пут╕на ("в╕руснейтрал╕зуючий ефект низький") ╕ Ердогана ("вироблено максимальний р╕вень антит╕л"). Як╕ припущення ╕ висновки з огляду на це можна зробити?
Чи то в Рос╕╖, принаймн╕ в дорог╕й пут╕нськ╕й медобслуз╕, рахують р╕вень антит╕л у якийсь не загальноприйнятий, застар╕лий спос╕б (типу ексклюзивно, «для пана»). Чи то Пут╕н, не п╕дготувавшись до розмови, почав брехати ╕ викручуватися на ходу. Але при цьому Ердоган, який, на в╕дм╕ну в╕д Пут╕на, до розмови на цю тему не готувався, показав хорошу реакц╕ю (поставив конкретне питання), волод╕ння темою ╕ знання поточно╖ ситуац╕╖ з цього питання.
╤ це, до реч╕, теж у чомусь показу╓, чому турецький президент, який волод╕╓ все ж меншим потенц╕алом, н╕ж рос╕йський, тим не менш, сп╕лку╓ться з ним не просто прагматично, але й нар╕вн╕.
Олег Кудр╕н, Рига
Карикатура Серг╕я Йолк╕на
(www.ukrinform.ua)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 01.10.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23609

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков