Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4131)
З потоку життя (7245)
Душі криниця (3887)
Українці мої... (1537)
Резонанс (1703)
Урок української (999)
"Білі плями" історії (1796)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
США ВВЕЛИ САНКЦ╤╥ ПРОТИ ЧОТИРЬОХ ПРОРОС╤ЙСЬКИХ ПОЛ╤ТИК╤В З УКРА╥НИ
М╕н╕стерство ф╕нанс╕в США у четвер оголосило про запровадження санкц╕й проти чотирьох укра╖нських...


КРИМ — ЦЕ УКРА╥НА: ПРЕМ’╢Р СЛОВАЧЧИНИ СПРОСТУВАВ ЗАЯВУ М╤Н╤СТРА ПРО «ШКОДУ» В╤Д САНКЦ╤Й
За словами Н╕коленка, прем'╓р-м╕н╕стр Словаччини запевнив Укра╖ну, що уряд не займатиметься...


КРИМСЬК╤ ПАМ’ЯТКИ МА╢ РЯТУВАТИ СПЕЦ╤АЛЬНИЙ ОРГАН ВЛАДИ УКРА╥НИ
Про це у ход╕ дискус╕╖ член Експертно╖ мереж╕ «Кримсько╖ платформи» Денис Яшний


КООРДИНАТОР╤В РОБОТИ «КРИМСЬКО╥ ПЛАТФОРМИ» ВЖЕ ПРИЗНАЧИЛИ ПОНАД 40 КРА╥Н
Про це заявила перша заступниця м╕н╕стра закордонних справ Ем╕не Джапарова


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ЗВЕРНУВСЯ ДО УКРА╥НЦ╤В ЩОДО АГРЕС╤╥ РФ ╤ ЗАКЛИКАВ НЕ ПАН╤КУВАТИ
“Укра╖на не хоче в╕йни, але завжди до не╖ готова. Не бо╖ться, бо захища╓ свою землю. Не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 10.09.2021
СУД У СПРАВ╤ МН17: «╤ ВОНИ ЗНАЮТЬ, ЩО МИ ЗНА╢МО, ЩО ВОНИ БРЕШУТЬ»

У Н╕дерландах, у судовому комплекс╕ «Сх╕пхол», 6 вересня поновилися слухання у справ╕ MH17. Це найемоц╕йн╕ша частина процесу, адже суд дав слово родичам загиблих.
У суд╕ мають виступити понад 90 р╕дних жертв трагед╕╖ MH17 – ╕з Н╕дерланд╕в, Австрал╕╖, Малайз╕╖, ╤ндонез╕╖, Канади. Загалом заплановано 10 дн╕в слухань упродовж наступних трьох тижн╕в. У перший день слово мали 9 родич╕в загиблих рейсу МН17.
Отже, про що у сво╖х виступах говорили родич╕ загиблих, до кого зверталися, та коли суд оголосить вирок щодо чотирьох обвинувачених.

ЗВИНУВАЧЕННЯ РОС╤╥ У БРЕХН╤ ТА ЦИТАТА СОЛЖЕН╤ЦИНА

До цього дня родич╕ загиблих рейсу МН17 готувалися в╕д самого початку процесу. Що вони скажуть у суд╕? Чи будуть почут╕? Як╕ п╕д╕брати слова, щоб достукатися до сердець тих, хто причетний до смерт╕ найр╕дн╕ших?
Н╕дерландка Р╕а ван дер Ст╕н, яка у катастроф╕ МН17 втратила батька та мачуху, до судово╖ зали заходить у чорному. Вона виступатиме першою з родич╕в загиблих.
Та перш н╕ж вона матиме слово, головуючий суддя Гендр╕к Стейнгаюс уже традиц╕йно оголошу╓, що жоден ╕з чотирьох обвинувачених на слухання не з’явився. В╕н також зазначив, що суд вивчить додатков╕ матер╕али, надан╕ сл╕дчим суддею, зокрема допити св╕дк╕в, висновки експерт╕в щодо ран╕ше представлених ауд╕озапис╕в.
А ще пов╕домив, що рос╕йська влада в╕дмовила у допит╕ трьох обвинувачених рос╕ян. Це колишн╕й оф╕цер ФСБ, так званий колишн╕й м╕н╕стр оборони «ДНР» ╤гор Г╕рк╕н (Стр╓лков), генерал, а на час збиття л╕така полковник ГРУ генштабу збройних сил РФ, глава «ГРУ ДНР» Серг╕й Дубинський, п╕дполковник ГРУ Олег Пулатов. Кр╕м того, Укра╖на пов╕домила, що ╖й не в╕доме м╕сцеперебування четвертого обвинуваченого, громадянина Укра╖ни Леон╕да Харченка, який воював на боц╕ «ДНР». ╤ наголосив, що вс╕ четверо обвинувачених дос╕ мають право виступити у суд╕.
Дал╕ до слова запрошують Р╕а ван дер Ст╕н, яка також ╓ членом правл╕ння фонду «Ав╕акатастрофа». Ж╕нка збира╓ться з думками та намага╓ться максимально ч╕тко промовляти кожне слово. Неоч╕кувано св╕й виступ вона розпочина╓ рос╕йською, цитуючи Олександра Солжен╕цина: «Они лгут, мы знаем, что они лгут, и они знают, что мы знаем, что они лгут». У такий спос╕б Р╕а ван дер Ст╕н хот╕ла п╕дкреслити, що родич╕ загиблих знають, хто винен у трагед╕╖.
 «Одного ранку наприк╕нц╕ листопада 2014-го, коли я повернулася додому, побачила оф╕цера, який сид╕в на кухн╕ за столом. Я стала нервуватися. Але водночас я була вт╕шена, бо я все ще спод╕валася на хорош╕ новини. Пов╕домив про те, що мого батька ╕дентиф╕кували, але я не можу отримати його т╕ло. Тоненька к╕сточка в╕д його руки у два сантиметри – це все, що залишилося. Це було так дивно, адже в╕н був 6 фут╕в заввишки. А тепер така маленька частинка залишилася. Але все-одно я була рада», – продовжила ж╕нка н╕дерландською.
Вона також показала фотограф╕ю свого батька та його дружини. Розпов╕ла, якими вони були. Св╕й виступ Р╕а ван дер Ст╕н завершила в╕део з нац╕онального мемор╕ального комплексу пам'ят╕ жертв трагед╕╖. ╤ вже п╕сля свого виступу, п╕д час перерви, под╕лилася сво╖ми емоц╕ями.
«Я в╕дчуваю полегшення. Я була дуже схвильована спочатку, адже я розпочала виступ рос╕йською, тому що хот╕ла, щоб вони знали, надто тому, що рос╕яни дивляться ╕ вони почують, д╕знаються, що вони брешуть. Я вважаю, що важливо вказати на це», – зазначила Р╕а ван дер Ст╕н.
Вона додала, що почува╓ться добре п╕сля того, як скористалася сво╖м правом на виступ.
«Я вважаю, це добре, що родич╕ роблять це (виступають у суд╕ - ред.), ╕ я з нетерп╕нням чекала цього», – сказала ж╕нка.
╥╖ н╕дерландський адвокат Еверт В╕тема самов╕ддано працю╓ над ц╕╓ю справою в╕д самого початку вс╕ ц╕ роки. Каже, до виступу його кл╕╓нтки готувалися дуже в╕дпов╕дально та ретельно.
«Я знаю Р╕а досить добре, бо вона була одн╕╓ю з перших мо╖х кл╕╓нт╕в, починаючи з 2015 року. ╤ ми вир╕шили, що вона могла би стати першим сп╕кером у цьому процес╕. Ми п╕дготувалися досить добре до цього, досить обережно. Я бачив ╖╖ чорновий вар╕ант виступу. ╤ я гадаю, що початок рос╕йською мовою був дуже потужним ╕ правильним вибором, бо вона мала пов╕домлення для св╕ту та Рос╕╖, мабуть, для вашо╖ кра╖ни також. Я дуже в╕дданий сво╖м кл╕╓нтам, я працюю для 80 родин, як╕ пов’язан╕ з 35 жертвами, 5 ╕з них ╕з Малайз╕╖. Я бував там дв╕ч╕, щоб в╕дв╕дати кл╕╓нт╕в. Тож, як команда ми дуже в╕ддан╕», – розпов╕в адвокат п╕д час перерви.
Подивившись на годинник, в╕н каже, що час повертатися до буд╕вл╕.
Не вс╕ родич╕ загиблих мали змогу особисто при╖хати до суду, зокрема через коронав╕рус. Тож дехто говорив за допомогою в╕деозв’язку.
Зокрема Ванесса Р╕зк, громадянка Австрал╕╖. У трагед╕╖ MH17 вона втратила батьк╕в.
«С╕м рок╕в тому ви зламали мою с╕м'ю у найг╕рший спос╕б, який т╕льки можна соб╕ уявити. С╕м рок╕в тому я твердо вир╕шила, що ви н╕коли, н╕коли не злама╓те м╕й дух ╕ здатн╕сть жити та любити так, як цього хот╕ли мо╖ дорог╕ батьки», – наголосила д╕вчина, звертаючись через суд до винних у збитт╕ МН17. Про трагед╕ю ╖й пов╕домила подруга мами.
«Я швидко ув╕мкнула телев╕зор. Там був л╕так, розбитий на пол╕ з кв╕тами. Ц╕ кадри були ╕ ╓ дос╕ в мо╖й голов╕. Я бачила це на багатьох каналах. Я була дуже засмучена, не могла усв╕домити, що такий сценар╕й можливий. Адже я буквально к╕лька годин тому отримала пов╕домлення в╕д них, що вони в аеропорту та чекають на рейс. Я зателефонувала сво╓му батьков╕, але в╕н не узяв слухавку. Я знала, що з ними були друз╕, я негайно зателефонувала ╖м, ╕ вони в╕дпов╕ли. Це був хороший знак. Але пот╕м я була шокована, бо д╕зналася, що вони летять ╕ншим рейсом… – я в╕рила у найкраще. Ми з братом сид╕ли у нього на л╕жку, ми не знали, були наш╕ батьки на рейс╕ МН17 чи н╕… В одну мить вони п╕шли. П╕шли безповоротно. Мо╖ батьки, як╕ кохали одне одного та не були н╕ в чому винн╕, були вбит╕ у неб╕. Н╕хто не був покараний за ц╕ д╕╖, як╕ так драматично зм╕нили мо╓ життя. 17 липня 2014 року ми втратили наших батьк╕в назавжди», – емоц╕йно розпов╕ла д╕вчина.

ФОТО ПАСАЖИР╤В У САЛОН╤ МН17

Один за одним родич╕ загиблих особисто чи через в╕деозв’язок розпов╕дали, як трагед╕я назавжди зм╕нила ╖хн╕ життя. З╕ сльозами на очах батьки говорили про сво╖х загиблих д╕тей, ╕нш╕ про батьк╕в, брат╕в та сестер, коханих… На екрани виводили ╖хн╕ фото.
Суд дозволив демонструвати св╕тлини загиблих та особист╕ реч╕.
Усм╕хнен╕ обличчя д╕тей, щаслив╕ родини, як╕ ╖хали на в╕дпочинок, а натом╕сть потрапили у пекло.
Н╕дерландець П╕тер ван дер Ме╓р втратив трьох дочок. ╥м було лише 12, 10 та 7 рок╕в.
«П╕сля смерт╕ дочок я пройшов через справжн╓ пекло. Мен╕ боляче, коли я бачу, як ╖хн╕ ровесники ╖здять на велосипед╕ до школи. Я не побачу, як вони виходять зам╕ж, я не матиму онук╕в, вони вже н╕коли не при╖дуть пров╕дати свого старенького татуся», – под╕лився в╕н.
Н╕дерландець спод╕ва╓ться, що його одкровення допоможе переконати причетних до трагед╕╖ та тих, хто може бодай щось знати про катастрофу, под╕литися ╕нформац╕╓ю, розпов╕сти правду.
П╕сля таких емоц╕йних виступ╕в декому знадобилося заспок╕йливе. У судов╕й зал╕ було важко не лише р╕дним, а й ус╕м присутн╕м, зокрема адвокатам, прокурорам, суддям, журнал╕стам… Особливо коли на екрани виводили зн╕мки щасливих облич загиблих.
П╕д час сво╖х виступ╕в родич╕ д╕лилися сокровенним, розпов╕дали про мр╕╖ та плани, як╕ вже н╕коли не реал╕зуються, та як винуватять себе, що не зупинили та пустили р╕дних на л╕так.
Так н╕дерландець Сандер Ессер п╕д час свого виступу сказав, що не може пробачити соб╕, що заспокоював свого брата, який боявся лет╕ти. В╕н зателефонував за 20 хвилин до вильоту та под╕лився, що ма╓ погане передчуття. Та розмова брат╕в стала останньою.
«На л╕таку був м╕й брат Петер… В╕н зателефонував мен╕ й сказав, що бо╖ться лет╕ти... Я вир╕шив його заспоко╖ти. Я в╕дчуваю в╕дпов╕дальн╕сть та провину, адже в╕н дв╕ч╕ за той дзв╕нок фактично дов╕рив свою долю у мо╖ руки. Я знаю, що деяк╕ пасажири могли бути при св╕домост╕. Петер лет╕в ╕ боявся, а в момент удару зрозум╕в, що вс╕ його побоювання були не марними», – наголосив чолов╕к.
Також слово у суд╕ мали адвокати родич╕в загиблих. Адже не вс╕ знайшли у соб╕ сили виступити особисто. Петер Лангстраат, адвокат родич╕в загиблих рейсу МН17, зачитав звернення одного з╕ сво╖х кл╕╓нт╕в, який втратив сина та онука. В╕н також показав фото, яке було виявлено в одному з телефон╕в. На ньому пасажири МН17 вже у салон╕ л╕така. Хтось займа╓ сво╓ м╕сце, а хтось уже сидить у кр╕сл╕ та готовий до польоту.
«М╕й кл╕╓нт попросив мене показати це фото, щоб продемонструвати, яка тонка грань м╕ж щастям та трагед╕╓ю», – розпов╕в адвокат.
В╕н також назвав цю частину процесу найемоц╕йн╕шою та ╕сторичною.
«Це дуже важливий, але також дуже ╕сторичний день, бо н╕коли у н╕дерландськ╕й юриспруденц╕╖ 91 людина, родич╕ жертв не мали слова у крим╕нальному процес╕. ╤ для родич╕в загиблих – це не лише змога звернутися до суду, а й через суд звернутися до обвинувачених. Також у такий спос╕б вони звертаються до ╕нших людей, в╕дпов╕дальних за трагед╕ю, як╕ ховаються чи не ховаються. Ви зна╓те, ╤рино, це завжди дуже важко – п╕дготувати себе до такого емоц╕йного моменту, бо емоц╕╖ можуть просто накрити тебе. Емоц╕йно нав╕ть готуватися важко до виступу, не кажучи вже про сам виступ», – наголосив в╕н.
Трагед╕я МН17 виклика╓ у родич╕в загиблих не лише б╕ль та страждання в╕д горя, а також гн╕в та розчарування. Адже винн╕ у збитт╕ МН17 не беруть на себе в╕дпов╕дальност╕. Рос╕я в╕дкида╓ свою причетн╕сть ╕ продовжу╓ створювати фейки, спод╕ваючись уникнути покарання. Однак родич╕ загиблих наголошують, що добре знають, хто винен у ц╕й трагед╕╖ та мають над╕ю, що ╖хн╕ виступи почують ╕ винних буде покарано.

ЗВЕРНЕННЯ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАН╤В Н╤ДЕРЛАНД╤В

За к╕лька дн╕в до поновлення слухань правоохоронн╕ органи Н╕дерланд╕в оприлюднили звернення та оголосили, що М╕жнародна сп╕льна сл╕дча група у справ╕ МН17 шука╓ фото, в╕део та документи у Курську, зв╕дки було в╕дправлено зен╕тно-ракетний комплекс «Бук». Ус╕х, хто волод╕╓ достов╕рною ╕нформац╕╓ю, закликають под╕литися фотограф╕ями, в╕деозаписами, в╕йськовими наказами, ╕нформац╕╓ю про ек╕паж «Бука» або про структуру командування, яка схвалила розм╕щення ц╕╓╖ системи на Сход╕ Укра╖ни, та ╕ншими ц╕нними документами.
В╕дпов╕дне звернення розм╕стили правоохоронн╕ органи Н╕дерланд╕в, де вказано, як можна под╕литися ╕нформац╕╓ю.
«Сл╕дство, яке веде М╕жнародна сп╕льна сл╕дча група (JIT), показало, що MH17 був збитий ракетою, випущеною ╕з зен╕тно╖ ракетно╖ установки «Бук», що належить 53-╕й зен╕тно-ракетн╕й бригад╕ з Курська. Можливо, що цей факт – пляма на вашому м╕ст╕, на ваш╕й арм╕╖. Ми це розум╕╓мо. Однак правда ма╓ бути почутою, нав╕ть якщо ця правда непри╓мна. Ми продовжу╓мо вести сл╕дство щодо встановлення член╕в ек╕пажу ЗРК «Бук» та обставин прийняття р╕шення про застосування ц╕╓╖ збро╖. Наше сл╕дство вже дуже далеко просунулося, але воно ще не повне. Нам хот╕лося б отримати в╕дпов╕д╕, також в╕д рос╕йських в╕йськових, щодо того, як могла статися така трагед╕я», – йдеться у пов╕домленн╕.
Зазнача╓ться, що в╕дпов╕д╕ на багато питань можна знайти саме у Курську.
Оч╕ку╓ться, що р╕шення у справ╕ МН17 оголосять у 2022 роц╕.
Суд не може нараз╕ назвати конкретно╖ дати та не зна╓, ск╕льки часу буде потр╕бно на вирок.
Однак було названо можлив╕ дати оголошення р╕шення. Це 26 вересня, 16 листопада або 15 грудня 2022 року.
╤рина Драбок, Гаага
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23551

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков