Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4125)
З потоку життя (7238)
Душі криниця (3883)
Українці мої... (1535)
Резонанс (1702)
Урок української (999)
"Білі плями" історії (1794)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОЗМАРИН
Подаю к╕лька твор╕в для знайомства з автором Скопою Валентином, звичайно ж, з його дозволу.


«МИ – Д╤ТИ ТВО╥, УКРА╥НО!»
ВПИШ╤ТЬ СВО╥ ╤МЕНА В ╤СТОР╤Ю В╤ДРОДЖЕНОГО УКРА╥НСЬКОГО КОНКУРСУ «З КРИМСЬКИМ...


ДО 80-Р╤ЧЧЯ ╤ВАНА НИЗОВОГО. ПОЕЗ╤╥
3 с╕чня 2022 року виповнилося 80 рок╕в в╕д дня народження ╤вана Даниловича Низового –...


ГОСПОДАРЯ В╤ТАЙТЕ!
За тиждень п╕сля Р╕здва Христового, Коляди, напередодн╕ Старого Нового року укра╖нц╕ святкують...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Р╤ЗДВО НА ХУТОР╤
У Д╕да й Баби на хутор╕ не було н╕ ╕нтернету, н╕ телев╕зора, але вони добре знали, коли настане...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 10.09.2021
ЛАМАЙ ХЛ╤Б РУКАМИ

Наш╕ традиц╕╖

11 вересня - Ус╕кновення Чесно╖ Голови Святого пророка й хрестителя Господнього ╤вана Предтеч╕.
У церковному календар╕ його ╕м'я одне з найб╕льш згадуваних. Зокрема (пода╓мо не за посл╕довн╕стю дат, а за под╕ями): 6 жовтня - Зачаття ╤вана Хрестителя; 7 липня - Р╕здво ╤вана Хрестителя-Предтеч╕; 20 с╕чня - Собор ╤вана Хрестителя (на спомин про свято Водохреща, адже це в╕н хрестив ╤суса Христа у р╕чц╕ Йордан╕); 11 вересня - Ус╕кновення Голови Предтеч╕; 9 березня - Обрет╕ння, або В╕днайдення Голови ╤вана Хрестителя...
У народ╕ цей день називають Головос╕ки. ╤ це ╓диний день за весь р╕к, коли не дозволя╓ться ╖сти борщ. На Головос╕ки не можна брати до рук сокири, пилки, ножа, будь-яких гострих предмет╕в. Заборонена праця на пол╕, на город╕, у садку, взагал╕ будь-яка важка ф╕зична праця без нанально╖ потреби (скаж╕мо, догляд за домашн╕ми тваринами, птицею...).
Особлива заборона стосу╓ться р╕зання ╕ споживання овоч╕в, як╕ нагадують голову (капусти, буряка, картопл╕...). Кажуть: «Якщо на Головос╕ки зр╕зати головку капусти, то з не╖ може потекти кров». Нав╕ть не ╖ли риби, що дозволя╓ться у часи посту чи ╕нш╕ строг╕ п╕сн╕ дн╕. Натом╕сть споживали крупи. А хл╕б ламали руками. Ут╕м, церква навча╓, що посту потр╕бно таки строго дотримуватися ╕ святкувати день святий з молитвою у храм╕, вдома. А хл╕б таки можна р╕зати ножем, нав╕ть на Ус╕кновення. Усе ╕нше - народн╕ вигадки.
Прогностичн╕ прикмети:
- На Головос╕ки полет╕ли журавл╕ - полет╕ла ос╕нь; буде рання зима.
- Туман на Головос╕ки подару╓ повний кошик гриб╕в.
- Якщо на Головос╕ки тнуть комар╕ - холод забариться.
- Спекотний день на Головос╕ки - ос╕нь ╕ дал╕ буде погожою.

ОС╤НН╢ З╤ЛЛЯ

12 вересня християни сх╕дного обряду вшановують Святих Олександра, ╤вана та Павла — Патр╕арх╕в Царгородських. У народному побут╕ укра╖нц╕в за цим днем закр╕пилися назви - ╤вана Во╖на, ╤вана Сили.
Дехто з марнов╕рних у це свято зумисне (!), адже свято не належить до великих, йшов до церкви, купував св╕чку, перевертав гн╕том униз ╕ запалював ╖╖. ╤ так тримав полум'ям униз протягом ус╕╓╖ в╕дправи. Вважав, що таким чином помститься злод╕ю, якого свого часу не викрив «по гарячих сл╕дах». Злод╕й щось колись у нього поцупив, залишився безкарним, а тепер помре у страшних муках. Над сутн╕стю християнсько╖ морал╕, милосердям скривджений нав╕ть не замислювався. Жага помсти засл╕пила оч╕...
Однак з огляду на етнограф╕ю, день ╤вана Во╖на (Сили) ц╕кав╕ший з ╕нших причин. Адже знахар╕ починали заготовляти ос╕нн╓ з╕лля, кор╕нц╕ л╕карських рослин, як╕ збер╕гали чудод╕йну силу впродовж року. У домашн╕й аптец╕ завжди мали все напоготов╕ - як засушений зб╕р, так ╕ настоянки з нього. Ними надавали допомогу вс╕м, хто потребував цього. До реч╕, травами ╤вана Сили л╕кували нав╕ть домашн╕х тварин. Вважали: таким л╕кам дода╓ сили сам ╤ван Сила.
Можливо, що це парадоксально звучить, але ╤ваном Силою (Во╖ном) ╕нколи називали ╤вана Хрестителя-Предтечу, якого вшановували днем перед тим. Однак у таке свято (Головос╕ки) збирати з╕лля не велено. Тож ╤ван Предтеча  лише нагадував, що ос╕нн╓ з╕лля вже набуло л╕кувально╖ сили ╕ час рушати за ним, збирати, запасатися. ╤ це не одноденна праця, а розпочався знахарський сезон, який трива╓ аж до п╕зньо╖ осен╕. Принаймн╕ у вересн╕ заготовляли плоди нетреби, листя шавл╕╖, корен╕ а╖ру, валер╕ани, вовчуга, дудника, дягелю, гадючника, кульбаби...
Та не завжди виникала потреба ходити у л╕с, на луг. У власному садку заготовляли пелюстки чорнобривц╕в, айстри, збирали ягоди калини, горобини, шипшини... Нав╕ть на город╕ серед бур'ян╕в знайдеш ц╕лющ╕ рослини.

ВЕС╤ЛЛЯ СВ╤ЧКИ

14 вересня — початок Нового церковного року, свято Симеона Стовпника, яке у народ╕ називають Семена.
Довол╕ ц╕кава ╕стор╕я його запровадження саме в народному побут╕ укра╖нц╕в.
Свого часу Церква, пристосовуючись до хл╕боробського календаря, запровадила святкування Нового року саме цього дня (за старим стилем - 1 вересня). Але така практика не прижилась, оск╕льки дата в╕дставала в╕д д╕йсного завершення циклу хл╕боробських роб╕т та дня ос╕ннього р╕внодення (23 вересня), якому, за уявленнями язичник╕в (а ц╕ традиц╕╖ були довол╕ ст╕йкими), передувало повне очищення природи ╕ людини.
Загалом, Семена - давн╓ народне свято, пов'язане ╕з посвятою хлопчик╕в у во╖ни. У цей день справляли пострижини хлопчик╕в ╕ вперше садовили ╖х на коня.
Давн╕м було ╕ Свято Св╕чки (Вес╕лля Св╕чки), яке вже у XI стол╕тт╕ стало народним ки╖вським базарним днем. Святкуючи Вес╕лля Св╕чки, кияни обирали мат╕р, батька, дружок, бояр... Все д╕йство роз╕грували за тод╕шн╕ми вес╕льними канонами. Тривало воно до п╕зньо╖ ноч╕. А пот╕м удома весело вечеряли аж до ранку.
Така увага до св╕чки не ╓ випадковою, адже темно╖ ноч╕, особливо в ос╕нньо-зимову пору, коли ноч╕ довг╕, вона уособлювала сонячне св╕тло, тепло. До реч╕, Вес╕лля Св╕чки тривало тиждень!
Про Семена кажуть, що в╕н л╕то проводить ╕ збира╓ горобц╕в у табунц╕.
Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23546

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков