Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 27.08.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 27.08.2021
«НЕЗАЛЕЖН╤АЛИ»: ЛЮДИ, ЯК╤ НЕ МОГЛИ ВИРОСТИ В ╤НШ╤Й УКРА╥Н╤

Ми спод╕валися, що перше покол╕ння Незалежност╕ виросте не схожим на нас. ╤ це виявилося правдою, яко╖ ми в дечому ╕ не чекали.
Напередодн╕ Дня Незалежност╕ ми попросили розпов╕сти про себе ровесник╕в Незалежно╖ Укра╖ни, тих, хто в цьому роц╕ теж святку╓ сво╓ тридцятир╕ччя. Вийшло три подач╕. В кожн╕й – розпов╕д╕ про трьох молодих укра╖нц╕в, народжених у 1991 роц╕. Дво╓ народилися нав╕ть точно 24 серпня, але ми ╖х спец╕ально не шукали.
Х╕ба назвеш серйозно юв╕ляром двадцятир╕чного? Рано ще якось… А 30 рок╕в – це насправд╕ перший юв╕лей зр╕ло╖ людини. ╤ тому ми й прагнули д╕знатися в подробицях, ким виросли ровесники Незалежност╕. Ми хот╕ли показати, чим вони в╕др╕зняються в╕д ╖х батьк╕в, вихованих «совком». А в╕дтак, ми запитували наших респондент╕в про все – про матер╕альне, побутове, духовне – про зароб╕тки, знання ╕ноземних мов, про вза╓мини з мовою укра╖нською, по╖здки за кордон, ставлення до оф╕ц╕йного шлюбу ╕, зв╕сно, про державу Укра╖на, що ╖м дума╓ться про не╖, про ╖хню ровесницю.
Вони ╕з р╕зних рег╕он╕в – з Полтавщини ╕ Луганщини, Ки╓ва ╕ Львова, В╕нниц╕ ╕ Кременчука, Черкащини ╕ Черн╕г╕вщини. Хтось уже займа╓ впливов╕ посади, ╕нш╕ т╕льки будують кар'╓ру. Серед тих, хто в╕дпов╕в на наш╕ запитання, були: колишн╕й бо╓ць АТО, кер╕вник великого туристичного п╕дпри╓мства, голова облдержадм╕н╕страц╕╖, контент-маркетолог, кер╕вник в╕дд╕лу в одному ╕з банк╕в, старший продавець, 3D-в╕зуал╕затор, депутат м╕ськради, заступник директора медичного коледжу.
Але нагадую, бо це принципово – виб╕рка була на 100% випадковою – ╖хн╕ координати скинули знайом╕ по Мереж╕. Хтось скаже, що це «нерепрезентативно» – х╕ба можна по в╕дпов╕дях дев’ятьох людей судити про все покол╕ння? Але наш╕ геро╖ виявилися наст╕льки ц╕кавими, водночас р╕зними, але такими схожими у житт╓вих установках ╕ пр╕оритетах, що тут не об╕йдешся без узагальнення. ╤ головне – вони виявилися дещо не такими, як автор оч╕кувала.
Тож як╕ вони?

Найперше – вони укра╖нц╕

Дозволю соб╕ дещо неспод╕ваний спогад з власного дитинства. Пам’ятаю, у другому клас╕ ми серйозно обговорювали, чи «какав д╕дусь Лен╕н». Мабуть, що н╕, вир╕шили д╕ти, право «какати» в╕н залишив нам. Але зауважте, це не завадило нам вирости людьми в кращому раз╕ байдужими до вс╕╓╖ нав’язувано╖ з дитсадка радянсько╖ «сакральщини», або й зло ╕рон╕чними до «д╓душк╕ Лен╕на» ╕ всього, що з ним пов’язано.
Це до того, що хоч ╕деолог╕╖ у ранньому вихованн╕, мабуть, не уника╓ н╕хто, але якщо вона штучна й неприродна, то зак╕нчу╓ться все так, як для нас – з «каканням вождя». Тридцятир╕чн╕, про кого зараз мова, вдосталь, а хтось скаже, що й з перебором, чули в дитинств╕ про «червону калину», «славетну запор╕зьку С╕ч» ╕ «великого Кобзаря»… Але це не зробило ╖х цин╕ками, бо незважаючи на присмак оф╕ц╕озу, було таки ╖хн╕м.
╤ вони виросли укра╖нцями – це, мабуть, буде основний наш п╕дсумок. ╤ вони пишаються, що укра╖нц╕.
Мова №1 для них – укра╖нська. Нав╕ть, коли вони говорять рос╕йською
Це питання однозначно найближче сто╖ть до першого.
Для нас укра╖нська – була мовою села, не наша тобто. А оск╕льки м╕ське населення в Укра╖н╕ уже давно склада╓ б╕льш╕сть, год╕ й над╕ятися було, що ситуац╕я зм╕ниться швидко. Вона й насправд╕ зм╕ню╓ться пов╕льно. Хоч укра╖нсько╖ стало в м╕стах однозначно б╕льше, рос╕йська продовжу╓ дом╕нувати на вулицях, якщо це не вулиця зах╕дноукра╖нського м╕ста.
╤ тому нас ╕ здивувало ╕ порадувало те, що ми почули в╕д наших сп╕врозмовник╕в. Укра╖нською мовою на робот╕ вони розмовляють ус╕, вдома – залежно в╕д рег╕ону. У Львов╕, звичайно, сп╕лкуються нею весь час, у Ки╓в╕ – хтось переходить на рос╕йську вдома, хтось п╕сля початку в╕йни принципово вжива╓ лише укра╖нську, а у Полтав╕ серед родич╕в, зазвичай, розум╕ються м╕ж собою на суржику.
Коли вони в╕дпов╕дали на це питання, в╕дчувалося, що трохи переб╕льшують, хочуть «компл╕мент» зробити укра╖нськ╕й – але не тому, що чогось бояться, а тому що розум╕ють, наск╕льки це важливо. Так, це взагал╕ не те, покол╕ння, яке можливо примусити щось робити «з-п╕д палки». Але вида╓ться, що укра╖нська для них – своя, мова №1, нехай хтось ╕з них говорить в побут╕ рос╕йською.

Англ╕йська ╕ «закордон»

Знову про дитинство. Пам’ятаю, як зненавид╕ла географ╕ю – нав╕що вчити про якусь Америку, де я н╕коли не побуваю? У цьому, мабуть, кор╕нь парадоксу. Ми вчили ту англ╕йську ╕ 10, ╕ 15 рок╕в, щоби так ╖╖ до пуття й не вивчити. А в них хороший р╕вень англ╕йсько╖ – у вс╕х. Абсолютн╕й б╕льшост╕ з нас воно не було потр╕бно, а ╖м потр╕бно вс╕м – для роботи, для того, щоб бути «в курс╕», для подорожей, як╕ перетворилися на звичку, нав╕ть, якщо ╖х поки що небагато, але вони обов’язково будуть.
Т╕, хто побували за кордоном у далек╕ 70-т╕ мого дитинства, у св╕домост╕ теж наближалися до тих, хто «не кака╓». Адже вони побували там, де, як розпов╕дали, у магазинах – п’ятдесят сорт╕в сиру, а одежу там люди кожного дня м╕няють на ╕ншу, тобто не ходять роками у тих самих штанах. А англ╕йська... Нав╕що вона? Симпатичн╕ д╕вчатка з сус╕днього романо-германського факультету видавалися якимись примарними екзотичними метеликами – злегка дмухнеш ╕ щезнуть.
А наш╕ геро╖ нав╕ть, якщо говорять, що майже не ╖здять за кордон, то це означа╓, що бувають раз на р╕к десь у Туреччин╕. Для них Туреччина – це вже як на шашлики змотатися. Найб╕льш переймаються тим, щоб «об’╖здити весь св╕т» кияни. Для ╕нших, принаймн╕ з опитаних нами, це не принципово, особливо для мешканц╕в заходу Укра╖ни: с╕в на автобус, к╕лька годин – ╕ ти у Будапешт╕, Варшав╕, В╕дн╕, Праз╕...

Грош╕ ╕ реч╕

Вершиною матер╕ального усп╕ху людини «п╕зньо╖» радянсько╖ доби вважалася пара «квартира ╕ машина». Цього досягали десь у в╕ц╕ 50-60, та й то – далеко не вс╕. А наш╕ молод╕ – з авт╕вки, принаймн╕ – починають сво╓ самост╕йне життя, вона ╓ у вс╕х наших респондент╕в без винятку. В ╖хньому вим╕р╕ це те ж саме, що мати ноутбук ╕ смартфон. З квартирою складн╕ше – т╕, хто уже мають власне житло, здеб╕льшого купували його за допомогою батьк╕в. Але ж ╕ це не ма╓ принципового значення, нин╕шн╕ молод╕ значно моб╕льн╕ш╕ за нас. Тож для них важлив╕ не «квадратн╕ метри», а достатньо заробляти, щоби мати можлив╕сть винайняти соб╕ житло, яке захочеш. В цьому вони вже – ╓вропейц╕ ╕ американц╕.
Щодо «шмоток» – тут тенденц╕я схожа. Я пам’ятаю, наприклад, як знайом╕ д╕вчата з театрального ╕нституту ╕м. Карпенка-Карого, щоб не носити весь час те саме, прали сво╖ ф╕рмов╕ сп╕днички, зчищали бритвою котушки з поношених турецьких светр╕в ╕ ╖хали на вих╕дн╕ все це продавати на Тро╓щинський речовий ринок. Там же купляли соб╕ ╕нш╕ сп╕днички-светри – ╕ так щотижня.
…Боюся, наш╕ нин╕шн╕ сп╕врозмовниц╕ й не зрозум╕ли б про що це. В╕д старих речей треба вм╕ти вчасно зв╕льнятися – назавжди – це вони знають точно. Як ╕ те, що коли ╓ грош╕ – то купуй соб╕, що хочеш. В цьому сенс╕ сучасне укра╖нське сусп╕льство справд╕ живе уже на ╕нший планет╕.
╤ н╕хто (!) не пожал╕вся, що ╖м на щось не вистача╓. Ну, не вс╕ часто ╖здять за кордон – можна мандрувати Укра╖ною, ну, не шоп╕нгують по дорогих ТЦ, але ж одежу виг╕дн╕ше купувати в ╕нтернет╕, ну, не по╖хали цього року на в╕дпочинок, зате все придбали для малюка.
╤ що ц╕каво, оптимальним зароб╕тком вони зазвичай називають саме ту довол╕ скромну по сучасних м╕рках суму, до яко╖ наближаються сам╕ (в╕д 15 тисяч гривен до тисяч╕ ╓вро).

Взагал╕-то це суто ╓вропейський п╕дх╕д – бути задоволеним життям ╕ тим, що у тебе ╓.

Робота – третина життя, а для когось ╕ б╕льше

Ус╕ наш╕ геро╖ мають вищу осв╕ту. Про свою нин╕шню роботу, зда╓ться, можуть розпов╕дати безк╕нечно. Чи працю╓ людина викладачем («У нас чудов╕ студенти, я росту разом ╕з ними»), чи у банку («У мене пост╕йне кар’╓рне зростання, я жодного разу не пожалкував, що п╕шов сюди працювати!»), чи в туристичн╕й галуз╕ («Я пишаюся, що займаюся популяризац╕╓ю ╕стор╕╖, культури та традиц╕й Укра╖ни») – ╖м подоба╓ться. Дехто встига╓ серйозно займатись чимось паралельно, наприклад, одна ╕з д╕вчат мр╕╓ стати ╕нструктором з йоги, ╕нша ма╓ св╕й канал на ютуб╕, присвячений укра╖нському к╕но.
Дехто з них бачив батьк╕в, як╕ все життя ходили на нелюбиму роботу, тому ╖м подоба╓ться, що у них завжди ╓ можлив╕сть у будь-який момент усе пом╕няти ╕ почати заново, вони хочуть розвивати сво╖ профес╕йн╕ навички ╕ не хочуть довго затримуватися на одн╕й посад╕. До реч╕, знаючи про це, кер╕вництво п╕дпри╓мств, де багато молод╕, придумують ус╕ляк╕ виверти, щоб саме задовольнити ╖х потребу у кар’╓рному зростанн╕.
Вони звикли приймати р╕шення самост╕йно, вони см╕лив╕ ╕ вм╕ють виявляти ╕н╕ц╕ативу. ╤ для них позитивом ╓ те, що вони можуть у будь-який момент все зм╕нити ╕ розпочати заново, зм╕нити профес╕ю на б╕льш перспективну («Я н╕коли не зупиняюся, планую, вир╕шую, навчаюсь, зупинишся – помреш»).
Сво╖х однол╕тк╕в тридцятир╕чн╕ характеризують як людей, по перше, в╕льних, креативних, як╕ прагнуть багато встигнути ╕ мають б╕льше можливостей, н╕ж ╖хн╕ батьки: «Ми можемо навчатися, працювати ╕ жити, як хочеться, ми можемо в╕льно висловлюватися».

С╕м’я це головне ╕ – неспод╕вано…

Тут наш╕ попередн╕ оц╕нки виявилися хибними. Я думала,що сучасна молодь принципово не зв’язу╓ себе «штампом у паспорт╕». Виявилося, що це не зовс╕м так: головним досягненням молод╕ укра╖нц╕ вважають зовс╕м не роботу, а родину, д╕тей – як ж╕нки, так ╕ чолов╕ки. Треба чути, як ц╕ хлопц╕ розпов╕дають про сво╖х д╕ток з неприхованим «сю-сю» ╕ зовс╕м не соромляться почутт╕в, як було колись. Але перед тим, як побратися, б╕льш╕сть зустр╕чалися 2-5 рок╕в. Що значить це «зустр╕чалися» нараз╕ розбиратися не будемо, але п╕дх╕д до шлюбу у ц╕╓╖ молод╕ виявився неоч╕кувано ╜рунтовним.
А ми нер╕дко одружувалися, щоб просто вирватися з-п╕д оп╕ки батьк╕в, тому що «п╕д╕йшов строк», тому що хтось «залет╕в». Довго ╕ пристойно зустр╕чатися було просто н╕де: у готельн╕ номери пускали або одностатевих, або с╕мейн╕ пари, гуртожитки теж зазвичай д╕лилися на чолов╕ч╕ та ж╕ноч╕. Для зустр╕чей залишалася х╕ба що наша безкрайня та прекрасна природа – з ╖╖ ланами, степами, л╕сами ╕ морями. А взимку… п╕д’╖зди.
╤ все це позначалося на с╕м’ях – х╕ба ж н╕? Деяк╕ з тепер╕шн╕х молодих теж бачили дорослих, випадков╕ шлюби «по зальоту», страдницьк╕ розлучення, або життя разом – але нещасливими, ╕ вони, молод╕, не хочуть помилитися, вони хочуть зробити правильний виб╕р з першого разу.

Дозв╕лля – ще третина життя

Загалом, щаслив╕ люди, наш╕ тридцятир╕чн╕: ╕з задоволенням йдуть на роботу, з рад╕стю – додому.
За виразом одн╕╓╖ з д╕вчат, вони «намагаються взяти в╕д життя все». «Ми добре працю╓мо ╕ ма╓мо добре в╕дпочивати». Отже, у в╕льний час наша молодь ходить до ф╕лармон╕╖ (тро╓), к╕но (ус╕), полюбля╓ природу-походи (ус╕), ну ╕ ще – карт╕нги, рол╕ки, квест-к╕мнати, стрибки з парашутом… З б╕льшою чи меншою регулярн╕стю займаються спортом, н╕хто (!) не палить, алкоголь вживають не часто.
Зате ми, пор╕вняно з ними, багато читали ╕ як╕сне читали. От нам би тепер╕шн╕ ╖хн╕ можливост╕! Зда╓ться оце – книгочитання, престиж цього заняття – це ╓дине, що в╕др╕зня╓ нас в╕д них у кращий б╕к. Б╕льш╕сть з респондент╕в чита╓ купу книжок, але це спец╕альна л╕тература, для роботи. Щоправда, лише дво╓ ╕з дев’яти знаходять час ще й для л╕тератури художньо╖. Це мало ╕, боюся, в майбутньому в╕дгукнеться, з цим насправд╕ щось треба робити.

«Незалежн╕али» на «м╕лен╕ал╕в» не схож╕

Зда╓ться, тор╕к журнал Time опубл╕кував статтю про так званих millennials, покол╕ння м╕лен╕уму. До нього в╕дносять тих, хто народився у 1980–2000 роках. ╤ ось як╕ дек╕лька особливостей цього покол╕ння вони вид╕лили.
Це перше, мабуть, покол╕ння, яке не любить бунтувати, а до держави ╕ сусп╕льних ╕нституц╕й ставиться досить позитивно. По-друге, вони готов╕ довго жити з батьками, а якщо треба вир╕шити якесь нав╕ть др╕бне питання, б╕жать до матус╕ – тобто так╕ соб╕ П╕тери Пени – «хлопчики, в яких не випадають молочн╕ зуби». Вони обережн╕ ╕ уникають б╕йок, в╕дпов╕дальност╕, в╕дсутност╕ комфорту. Вони не надто добре осв╕чен╕, але водночас самозакохан╕ ╕ марять славою.
Погодьтеся, «м╕лен╕али» зовс╕м не схож╕ на наших «незалежн╕ал╕в»? Так, в╕йна, дв╕ революц╕╖ – все це дуже дорогою ц╕ною, але далося взнаки. Та головне, 30 рок╕в тому ми стали в╕льною державою, де народилися в╕льн╕ духом люди.
Лариса Гаврилова
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 27.08.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23509

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков