Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 06.08.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 06.08.2021
ВАЛЕНТИН БУТ: НЕЗАТРЕБУВАНА ШЛЯХТА УКРА╥НИ

Св╕тло╖ пам’ят╕ ╢вгена Кириловича Марчука.

"Проголошення ╕де╖ цив╕л╕зованого сусп╕льного розвитку з використанням механ╕зм╕в протилежно╖, руйн╕вно╖ д╕╖ — суть державно╖ пол╕тики, що проводиться в Укра╖н╕ з 1994 року".
╢.К. Марчук

Учора вранц╕ прийшла сумна зв╕стка про смерть ╢вгена Кириловича Марчука - видатного державного д╕яча: Державного м╕н╕стра з питань оборони, нац╕онально╖ безпеки ╕ надзвичайних ситуац╕й УРСР (в╕д 5 червня 1991), першого Голови Служби безпеки Укра╖ни (6.11.1991-12.07.1994), четвертого Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни (06.03.1995-27.05.1996), шостого м╕н╕стра оборони незалежно╖ Укра╖ни.
В╕д початку Незалежност╕, займаючи на той час верхн╕ щабл╕ в структур╕ КДБ СРСР, ╢вген Кирилович, тим не менш, беззастережно сприйняв ╖╖, був на передов╕й ╖╖ становлення. ╤ то не словами одними - б╕льше справами.
То були дуже непрост╕ часи: на територ╕╖ Криму пров╕дник пол╕тики Москви - в╕йськово-морська база, з╕ сво╓ю, активно д╕ючою розв╕дкою, з не дуже приховуваним впливом на кримську владу, на кримськ╕ реал╕╖, по вс╕й територ╕╖ Укра╖ни неп╕дпорядкован╕ Ки╖ву Особлив╕ в╕дд╕ли КДБ СРСР, п╕дпорядкован╕ Москв╕ в╕йська, а там ╕ серпневий путч 1993...
Але продуманою, виваженою, нац╕ональноор╕╓нтованою на гран╕ можливого пол╕тикою, у т╕ критичн╕ для Краю роки, вдалося все ж застояти ╕ закр╕пити незалежн╕сть в╕д вчорашньо╖ метропол╕╖. ╤ в тому чимало заслуги генерала Марчука. Власне, як ╕ в подальш╕ роки – в справ╕ просування економ╕чних, оборонних ╕нтерес╕в Краю, в зупиненн╕ спроб м╓шковизац╕╖ Криму, спроб приватизац╕╖ Керченсько╖ протоки час╕в Тузли.
╤ хоч досягнута на той час незалежн╕сть була ще значною м╕рою формальною, бо укра╖нський лайнер ╕ надал╕ залишався м╕цно пришвартованим сотнями, якщо не тисячами швартов╕в до вчорашньо╖ метропол╕╖, процес в╕дплиття було розпочато.
На мо╓му виднокруз╕ ╢вген Кирилович з'явився наприк╕нц╕ вересня 1999 року. Не особисто, зв╕сна р╕ч, - сво╓ю книжкою "П'ять рок╕в укра╖нсько╖ трагед╕╖". Книжку ту подарував старший товариш, колишн╕й в'язень г╕тлер╕вських табор╕в смерт╕, св╕тло╖ пам'ят╕, Горобець Степан Трохимович, людина глибоко порядна, без вискоку, без пафосу, щиро любляча свою В╕тчизну.
- Почитай, - сказав. - Мороз пробира╓ в╕д того, що цей чолов╕к пише. От його б нам у Президенти.
Власне, книжку ту було якраз ╕ видано п╕д Президентську кампан╕ю, в як╕й, з-пом╕ж одинадцяти претендент╕в, кандидував ╕ пан Марчук. Але, попри той факт, попри те, що автор просував довол╕ сп╕рну думку про необх╕дн╕сть державного регулювання ринку, книжка та стала справжн╕м одкровенням.
Н╕ до того, н╕ ще довг╕ роки п╕сля, жоден з пол╕тик╕в не звертався до нац╕╖ з такою детальною анал╕тикою пол╕тично╖ та економ╕чно╖, ситуац╕╖, з такою аргументованою критикою д╕й влади, не звертав увагу на небезпечну "ляльковизац╕ю" державних структур, на ╖хн╓ п╕дпорядкування с╕рим кардиналам укра╖нсько╖ маф╕╖, виведено╖ ╕ старанно в╕дгодовувано╖ тод╕шн╕м "отцем нац╕╖".
"Зам╕сть суверенно╖ ╕ незалежно╖, демократично╖, соц╕ально╖ ╕ правово╖ держави в Укра╖н╕ … побудоване дивне ╕ жорстоке сусп╕льство, де оф╕ц╕йно виголошен╕ слова мають протилежний зм╕ст, а державн╕ д╕╖ - протилежний результат", писав автор в передмов╕ до не╖.
- Ото ще одкровення! - скажуть мен╕. - Н╕би ми сам╕ не в╕дчували всього того на власн╕й шкур╕.
Певно ж, що в╕дчували. Хтось в╕дчував те ще й як! Але в╕дчувати задушливий тиск обплутуючих тебе зус╕б╕ч, висотуючих сили липких тенет ╕ розр╕зняти структуру, масштаби павутини, в яку потрапили, не кажучи вже про те, щоб розглед╕ти за нею кровожерних павук╕в, побачити шлях до порятунку - то зовс╕м не одне й те саме.
Книжка, поза всяким сумн╕вом, багатьом в╕дкрила оч╕. Шкода, що ╖╖ наклад був невеликим, якихось тридцять дв╕ тисяч╕ прим╕рник╕в, шкода, що вже тод╕, у пошуках ╕нформац╕╖, укра╖нська публ╕ка перемикалася з в╕льного друкованого слова на тотально контрольований телев╕зор, шкода…
Адже ще тод╕ ╖╖ автор звертав увагу на те, що п╕сляво╓нний св╕товий порядок зруйновано, домовленост╕ не д╕ють, попереджав про загрози, з якими ми з╕ткнулися пот╕м через роки, зокрема, про зсув у б╕к нового типу в╕йн - в╕йн економ╕чних, ф╕нансових, ╕нформац╕йних та "ментальних", як╕ за сво╓ю руйн╕вною д╕╓ю на кра╖ну-жертву не поступаються застосуванню проти не╖ ядерно╖ збро╖.
На тл╕ тих зовн╕шн╕х загроз, неадекватна, саморуйн╕вна внутр╕шня пол╕тика становить чи не б╕льшу загрозу. Проголошення ц╕лком правильних гасел, а на д╕л╕ чинення абсолютно протилежного, ╕м╕тац╕╖ зм╕н, дерибан кра╖ни п╕д солодк╕ попул╕стичн╕ сп╕ви, в╕дмова в╕д спротиву агресору ╕ п╕дла колаборац╕я з ним - х╕ба то не творення ╕нфернального антисв╕ту? Але ж "творенння … сусп╕льства-антисв╕ту супроводжу╓ться його стр╕мким просуванням у минуле", - попереджав автор.
Чи ж варто дивуватися, що всього за три десятил╕ття з косм╕чно╖ держави Укра╖ну перетворено на чи не найб╕дн╕шу кра╖ну Европи, балансуючу пер╕одично на гран╕ дефолту? Чи варто дивуватися, що зачарован╕ продажними телемольфарами, заворожен╕ солодковустими попул╕стами, заг╕пнотизован╕ шахраями, ми впритул не пом╕ча╓мо сво╓╖ ╕стинно╖ ел╕ти, натом╕сть, непомильно обира╓мо сво╖ми оч╕льниками як не злод╕╖в-рецидив╕ст╕в, як не захланних ол╕гарх╕в, то актор╕в з мильно╖ опери.
Чи варто дивуватися п╕сля такого, що Край добито ледь не до ручки, що в нас в╕дхапано величезн╕ територ╕╖, що ма╓мо в╕йну, як╕й не видно к╕нця, яку й на восьмому роц╕ не зважу╓мося визнати в╕йною, що нами намагаються крутити як циган сонцем вс╕, кому не л╕ньки?
А може, нам хоча б зараз в╕д╕рватися в╕д теледеб╕л╕затор╕в ╕ роззирнутися довкола у пошуках тих, хто може вивести нас з нагидженого нами болота? Шкода, лишень, що вже не знайдемо серед них св╕тло╖ пам’ят╕ пана Марчука… Але ж Вкра╖на н╕коли не була б╕дною на розумних ╕ порядних людей. Може б нам послати наших шахра╖в та маф╕оз╕ л╕сом ╕ спробувати щастя з розумними та порядними?
Прикметно, що серед ключових фактор╕в усп╕шност╕, а отже й безпеки Краю, ╢вген Кирилович називав консол╕дац╕ю нац╕╖ ╕ зростання ╖╖ ╕нтелектуального р╕вня. Може б ╕ нам, як те робить весь св╕т, зробити ставку на осв╕ту, на науку? Може б, в╕дкинувши наш╕ ╕снуюч╕ насправд╕ ╕ хитровигадан╕ «доброзичливцями» розб╕жност╕, спробувати стати одним ц╕лим – пам’ята╓мо давню казку, де зв’язану водно м╕тлу не зламати? А ми ж не м╕тла. Разом ми непор╕вняно м╕цн╕ш╕ за не╖. Насправд╕, незламн╕. Якщо разом.
Соромно, панове, в╕дходити в засв╕ти, лишаючи д╕тям, онукам розграбовану, упосл╕джену В╕тчизну. Соромно нам, живим, бо мертв╕ сорому не ймуть. Особливо т╕, як╕ зробили все, що могли для ╖╖ слави ╕ процв╕тання.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 06.08.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23462

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков