Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 11.06.2021 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 11.06.2021
╤ВАН НИЗОВИЙ: «СТОЮ НА Т╤М, ЩО НЕ СТО╥ТЬ НА М╤СЦ╤»

Ч.╤
╤ван Данилович Низовий – укра╖нський поет-ш╕стдесятник, проза╖к, публ╕цист, журнал╕ст, просв╕тянин, громадський д╕яч.
Народився 3 с╕чня 1942 року в сел╕ Рудка Марк╕всько╖ с╕льради Штеп╕вського (нин╕ – Б╕лоп╕льського) району Сумсько╖ област╕. Узимку того ж року с╕м’я пере╖хала до Комуни – дворового гн╕зда родини Крамаренк╕в. У п╕вторар╕чному в╕ц╕ залишився круглим сиротою. Ще до народження ╤вана Низового його батько Данило Трохимович Низовий п╕шов на фронт, ╕ з тих п╕р вважався таким, що зник безв╕сти, проте за розпов╕дями св╕дк╕в Данило Низовий загинув в одному з бо╖в б╕ля звивини Дону. Мат╕р поета Настя Гнат╕вна Низова (Великород) загинула восени 1943 року в глинищ╕ п╕д час роб╕т за наказом м╕сцевого начальства. ╥╖ було поховано в Комун╕.
В╕д 1943 до 1953 року ╤ван Низовий жив у Комун╕. Зак╕нчив ш╕сть клас╕в Марк╕всько╖ середньо╖ школи. По зак╕нченн╕ шостого класу працював у колгосп╕. Доточивши соб╕ чотири роки, по╖хав на буд╕вництво шахт Донбасу, п╕зн╕ше сплавляв л╕с на п╕вн╕чн╕й Онез╕, будував електростанц╕ю поблизу Караганди, ще одну – у Зм╕╓в╕ б╕ля Харкова, цементовий завод у Балакл╕╖. Зв╕дти й п╕шов до арм╕╖ (1961 – 1964 рр.). П╕сля демоб╕л╕зац╕╖ працював у Буському будинку творчост╕, одночасно навчаючись у веч╕рн╕й школ╕, де екстерном склав ╕спити за одинадцятий клас. Вступив на заочне в╕дд╕лення ╕ усп╕шно зак╕нчив факультет журнал╕стики Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка. Працював у редакц╕╖ Кам'янка-Бузько╖ районно╖ газети.
Писати й друкуватися почав 1960 року в районних ╕ обласних газетах, а з 1963 року – у журнал╕ «Дн╕про», газетах «Л╕тературна Укра╖на» ╕ «Молодь Укра╖ни». У с╕чн╕ 1964 року в Ужгород╕ за редакц╕╓ю Петра Скунця вийшла перша зб╕рка поез╕й «Народжуються кв╕ти».
╤з весни 1966 року життя ╤вана Низового назавжди пов’язу╓ться з Донбасом, ╕ зокрема з Луганщиною, де протягом 45 рок╕в ╕ до к╕нця сво╖х дн╕в в╕н самов╕ддано й безкомпром╕сно творив укра╖нську Укра╖ну, переймався долею укра╖нсько╖ мови, державност╕. Спочатку ╤ван Низовий живе й працю╓ в Новоайдар╕ Лугансько╖ област╕, а вже вл╕тку 1966 року пере╖здить до Луганська. У 1971 роц╕ побачила св╕т друга зб╕рка ╤вана Низового «Провес╕нь». 1972 року його було прийнято до Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Навчався на заочному в╕дд╕ленн╕ ф╕лолог╕чного факультету Луганського педагог╕чного ╕нституту ╕мен╕ Т.Г. Шевченка, у 1979 – 1980 рр. – на Вищих л╕тературних курсах при Л╕тературному ╕нститут╕ ╕мен╕ О.М. Горького.
Понад десять рок╕в працював в обласних ╕ районних газетах, зокрема в газетах «Молодогвард╕╓ць» ╕ «Прапор Перемоги», був старшим редактором обласно╖ телев╕з╕╖, консультантом сп╕лчансько╖ орган╕зац╕╖, керував обласним л╕тературним об'╓днанням. 1988 року в обласн╕й газет╕ «Молодогвард╕╓ць» було опубл╕ковано статтю ╤вана Низового «Бути – народом!» на захист укра╖нсько╖ мови та державност╕, яка стала руш╕йним складником нац╕онального в╕дродження на Луганщин╕. З 1992 до 1998 року – голова Лугансько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.
За 50 рок╕в л╕тературно╖ д╕яльност╕ ╤ван Низовий написав понад сто зб╕рок поез╕╖, публ╕цистики, переклад╕в, твор╕в для д╕тей. Книги ╤вана Низового виходили в Ужгород╕, Львов╕, Р╕вному, Ки╓в╕, Сумах, Донецьку, Луганську й ╕нших м╕стах Укра╖ни. Твори письменника перекладалися багатьма мовами. В╕н лауреат м╕жнародних л╕тературно-мистецьких прем╕й ╕мен╕ брат╕в Лепких, ╕мен╕ Олекси Г╕рника та прем╕╖ за кращий музичний тв╕р-оратор╕ю «Лелече». Нагороджений медаллю «Буд╕вничий Укра╖ни».
Помер ╤ван Низовий 30 вересня 2011 року. Похований у Луганську. Посмертно нагороджений Орденом Покрови Пресвято╖ Богородиц╕.

На вшанування пам’ят╕ ╤вана Низового 2012 року встановлено мемор╕альну дошку в м╕ст╕ Сватовому на Луганщин╕ та 2018 року – у р╕дному сел╕ Марк╕вц╕ на Сумщин╕. ╤м’ям ╤вана Низового названо одну з вулиць села Марк╕вки Б╕лоп╕льського району Сумщини. 2017 року коштом письменника Володимира Шовкошитного в «Укра╖нському пр╕оритет╕» було видано першу посмертну зб╕рку поета «Н╕хто над╕ мною не пан». У цьому ж видавництв╕ за сприяння оч╕льник╕в ╕ депутат╕в Льв╕вщини, ╕ зокрема Городоччини, кер╕вництва Лугансько╖ в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖ та депутатського корпусу селищно╖ ради Б╕лоп╕льського району Сумщини й ус╕╓╖ громади Микола╖вщини протягом 2017 – 2018 рок╕в побачили св╕т перш╕ три томи посмертного п’ятитомного видання ╤вана Низового «Бути – народом!», а за сприяння осв╕тян Городоччини Льв╕всько╖ област╕ та за ф╕нансування народного депутата Укра╖ни Я. Дубневича видано «Городоцьку читанку» ╕з позакласного читання для учн╕в 1 – 4-х клас╕в, яку отримали навчальн╕ заклади Льв╕вщини ╕ яку також придбали укра╖нськ╕ д╕аспори в Н╕меччин╕, Бельг╕╖, Франц╕╖, Голанд╕╖, США та Н╕дерландах.
На вшанування ╤вана Низового та з метою глибокого вивчення духовного спадку письменника 2017 р╕к було проголошено Роком ╤вана Низового на Льв╕вщин╕, а 2019 р╕к – Роком ╤вана Низового на Микола╖вщин╕ Б╕лоп╕льського району Сумсько╖ област╕.
Наприк╕нц╕ 2019 року св╕т побачив 4 том п’ятикнижжя «Бути – народом!» за сприяння палкого шанувальника творчост╕ ╤вана Низового Ярослава Зал╕зняка, що народився й прожива╓ в Бавар╕╖, але завжди був ╕ залиша╓ться патр╕отом сво╓╖ прабатьк╕всько╖ земл╕ – Укра╖ни ╕ вважа╓ ╤вана Низового Кобзарем ХХ – ХХ╤ стол╕ття. Також наприк╕нц╕ 2019 року в Н╕меччин╕ з ╕н╕ц╕ативи укра╖нсько╖ д╕аспори було створено «Товариство ╕мен╕ ╤вана Низового». На сьогодн╕ готу╓ться до друку 5 том п’ятикнижжя «Бути – народом!», який побачить св╕т 2022 року на честь в╕дзначення 80-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Низового.
Також протягом 2011 – 2020 рок╕в на вшанування пам’ят╕ ╤вана Низового, а також з метою популяризац╕╖ й вивчення його духовного спадку в р╕зних куточках Укра╖ни в╕дбулося 290 культурно-мистецьких ╕ виховних заход╕в, зокрема в понад двадцяти населених пунктах Льв╕вщини, у Львов╕, Б╕лоп╕лл╕, Ки╓в╕, Одес╕, Дн╕пр╕, Кременчуц╕, Запор╕жж╕, ╤рпен╕, Черкасах, Сватовому, Руб╕жному, Мар╕упол╕, Р╕вному, Остроз╕, Ковел╕ та ╕нших, ╕, безперечно, у сел╕ Марк╕вц╕, де народився письменник.

Пройшовши ще в дитинств╕ випробування сир╕тством, голодомором, ╤ван Низовий назавжди полюбив р╕дну землю ╕ присвятив себе боротьб╕ за укра╖нську Укра╖ну, ╕ зокрема протягом останн╕х 45 рок╕в свого життя на Луганщин╕. Поета вже десятий р╕к нема╓ з нами, але в╕н залишив по соб╕ велику спадщину – близько семи тисяч твор╕в, що в р╕зн╕ часи хоча й видавалися коштом автора ╕ небайдужих людей – патр╕от╕в Укра╖ни, але через мал╕ тираж╕ й пересл╕дування владою за проукра╖нську позиц╕ю автора не потрапили до широкого кола читач╕в, ╕ серед них чимала частина присвячена р╕дн╕й Сумщин╕, зокрема Б╕лоп╕ллю, а головне – р╕дн╕й Марк╕вц╕, ╕сторичним под╕ям, пов’язаним з батьк╕вською землею, ╕з якою в╕н завжди залишався душею ╕ серцем, куди при╖здив при кожн╕й нагод╕ (нав╕ть 2011 року, будучи смертельно хворим).
Сьогодн╕, коли Укра╖на протисто╖ть п╕вн╕чному ворогу, коли щодня форму╓ться укра╖нська нац╕я, зроста╓ св╕дом╕сть кожного укра╖нця, твори ╤вана Низового ╓ як н╕коли актуальними, пророчими, виховними. Саме Слово ╤вана Низового покликане повернути багатьох сп╕вв╕тчизник╕в до сво╖х пракор╕нь, виховати не одне покол╕ння укра╖нц╕в у дус╕ любов╕ до Батьк╕вщини, поваги до сво╓╖ ╕стор╕╖, свого народу.


* * *
Затопивши прав╕чн╕ дн╕провськ╕ пороги,
Ми зневажили батьк╕вський р╕дний пор╕г…
╤демо навмання, навпростець, без дороги
За останню межу, за траг╕чний мор╕г.

П╕сля нас ╕ чорнобиль-трава не ростиме,
Не густиме в╕трами Чернеча гора…
О суворий Тарасе, прости нас, прости мене
За свав╕лля сокири й блудлив╕сть пера!

1990

 

* * *
Легко писалися в╕рш╕ до «сонячних» дат:
Слово до слова (дозволен╕ зверху) –
В догоду
Тим, хто виводив народ на черговий парад,
Видаючи свою примху за волю народу.
Що ж бо тепер?
Де под╕лись висок╕ слова,
Луджен╕ рими ╕ кован╕ знаки окличн╕?
Соцреал╕зм водянистою кров’ю сплива,
Глухнуть в агон╕╖ марення комун╕стичн╕…
Гавкають пси ╕ пугукають древн╕ сич╕,
Зм╕╖ сичать ╕ течуть по кам╕нню гадюки,
Й С╕ч невмируща на Хортиц╕ сив╕й вноч╕
Вгору зд╕йма╓ у с╕чах порубан╕ руки.
Д╕йсн╕сть така безнад╕йно солона й г╕рка –
Топиться рад╕сть в дн╕пров╕й сльоз╕ повновод╕й.
Ск╕льки ж т╕╓╖ Вкра╖ни навколо могили С╕рка,
Ск╕льки ж т╕╓╖ свободи в невол╕ народн╕й?!

1993

 

* * *
За все платити мусимо сповна
В ун╕версальн╕м цьому «магазин╕»,
╤ все одно зостанемося винн╕,
Хоч наша й не доведена вина.
А ця вина (вона ж бо не одна!)
Повинна в╕дмиватися в любов╕,
Як св╕т – в рос╕,
Як дух – у р╕дн╕й мов╕,
Як у травнев╕й злив╕ – ярина.

1993

 

ДО РОС╤ЙСЬКО-УКРА╥НСЬКИХ В╤ДНОСИН

Чогось пересварилися…
А вт╕м
По-справжньому н╕коли й не мирились,
Лиш примирились,
Духом приморились,
Корились мовчки недругам сво╖м,
╤ ╖х, чужих, братами називать
Привчились,
Призвича╖лись до рабства,
До п╕длост╕ й московського нахабства,
Якого «москалям» не позичать.
╤ що ж тепер?
Ударом на удар?
Дн╕про напруживсь,
Мов струна бандури,
Й плачем озвались Крути ╕ Базар,
╤ в жилах закип╕в святий Батурин…

1993

 

В╤РШ БЕЗ ЗАК╤НЧЕННЯ

Так занедбана давня слава
╤ принижене древн╓ слово,
Що постала з ру╖н
Держава
Не пром╕ниться св╕танково.
А сус╕дка наша двоглава
Узвича╓но так,
Спадково
Позбавля╓ Вкра╖ну права
В╕дродитися бунчуково
В непохитних козацьких лавах,
Щоби св╕ту явити знову
Древн╓ слово ╕ давню славу
Колисково ╕ колосково.
Всюди хмариться:
Зл╕ва й справа,
З п╕вдня й п╕вноч╕.
Р╕дна мова
Вигиба╓!
╤ смерть к╕стлява
Скр╕зь регочеться гонорово…

1993

 

ПРИМАРА ╤НТЕРВЕНЦ╤╥

Нас н╕чого б╕да не навчила…
Все сп╕ва╓мо «Ще не вмерла…»,
А в туман╕ чорн╕╓ нова вже могила –
Рукотворна Говерла.

Грабар╕ вже лаштують лопати,
А багнети – давно готов╕
Укра╖нськ╕ серця протинати, щоб взнати
Кол╕р нашо╖ кров╕.

1993

 

* * *
Жив я на «бандерщин╕»
(Ще правив
Брежн╓вський режим, а чи прижим),
Був я сх╕дняком,
Але ж, ╖й-право,
Не вважав н╕хто мене чужим!
Мав я галичанку за дружину
╤ м╕сцев╕ дружились до нас…
Завдяки ж «надпильному» режиму
Мусив я податися в Донбас.
Кадеб╕сти,
На «св╕жинку» лас╕,
П╕д оп╕ку батьк╕вську взяли:
В арх╕б╕льшовицькому Донбас╕
«Жартома й любовно»
Нарекли
Вмить мене «бандер╕вським охв╕стям» –
Обзивали мало не щодня…
Вдячний я луганським комун╕стам
За таке високе визнання!

1993

 

ДО ПОРТРЕТА В. ЖИРИНОВСЬКОГО

Калатаймо у дзвони ╕ в таб╕рн╕ рейки,
╤ – серцями – у ребра
В╕д Луганська до Львова:
На грузьких роздор╕жжях
У нетрях аз╕йських
Закипа╓ орда,
Дочекавшись Батия!
Ми ще ма╓мо час, щоби скликати в╕че
╤ з╕братись на Калц╕,
Меч╕ нагостривши, –
Ще ж Батий прим╕ря╓ться, ще ж вибира╓,
Павуком роз╕п’явшись на мап╕ ф╕ктивн╕й.
Не чекаймо свого Куликового поля
╤ Боброка свойого – ╖х може й не бути…
Калатаймо у дзвони, збираймось на в╕че –
На в╕днайден╕й Калц╕ й на мить не схитн╕мось!

1994

 

* * *
Невже ми знов повернемось туди,
В густий бур’ян епохи лен╕н╕зму,
Де в небо в╕чним докором стримлять
Церкви, обезголовлен╕, мов соняхи?!
Невже ми знов розпнемо на хрест╕
Свою над╕ю ╕ сво╓ майбутн╓,
Щоб дал╕ рити чорний котлован
П╕д вав╕лонську вежу комун╕зму?!
Невже ми знов…

1994

 


* * *
Люблю св╕й край. В╕три його негод
Приймаю в серце –
Як воно не тр╕сне?!
Його уже замало для життя
╤ забагато для легко╖ смерт╕.
Любов моя вза╓мност╕ не зна,
Та не шука╓ вт╕хи поза кра╓м –
╥╖ уже замало для життя
╤ забагато для легко╖ смерт╕.
Ламаються соломинки над╕й,
А пов╕нь все повн╕ша ╕ стр╕мк╕ша –
╥╖ вже забагато для життя,
Та ще замало для легко╖ смерт╕.

1995

 

* * *
Довершилось розмежування
На гран╕ слова ╕ ножа…
Яка ж непевна ця, остання,
Ця, ледь означена, межа!
А ми ж гадали: монол╕том
Стояли й будемо стоять,
╤ так зганьбились перед св╕том,
Що… мать-прамать- ╕ перемать!!!

01 – 02.11.1995

 

* * *
Оселились на слобод╕
Б╕ля витоку Сули
Наш╕ предки,
Пом╕нявши
Сап’яни на постоли,
Кунтуш╕ – на с╕р╕ свити,
Гостр╕ шабл╕ – на плуги,
А гетьманську й Божу ласку –
На московськ╕ батоги.
Вит╕кала з них свобода,
Мов кр╕зь пальц╕ порохно, –
В слобод╕ не уродився
Н╕ Мазепа, н╕ Махно;
Н╕ на що не спромоглися
Всетерпляч╕ мовчуни –
Разом з потом ╖х таланти
Вит╕кали в бур’яни.
Розкуркулен╕ до нитки,
Замордован╕ упень –
Вит╕кала ╖хня пам’ять
В безберегий трудодень…
Що ж лишилося в╕д предк╕в?
Н╕ легенд, ан╕ могил…
Жоден хрест не п╕дпира╓
Громовержний небосхил.
А нащадки Кривонос╕в,
Загинайк╕в ╕ Заруб
Не спроможуться на слово
З гн╕вом викривлених губ;
Не прочуняють в╕д хмелю
Й б╕льшовицько╖ брехн╕ –
Вит╕ка╓ з них козацтво
У кр╕пацьк╕ трудодн╕,
У безчасся, у безчестя,
У безпам’ятство дурне…
Та нехай ╖х чорна хмара
Й Божа кара обмине!

13.12.1995

 

(СЕРЕДНЬОСТАТИСТИЧНИЙ УКРА╥НЕЦЬ)

зацитькуватий гриць заматер╕лий
до сул╕╖ цицькато╖ до цяцьки
прицьомився ╕ цмулить ╕з прицмоком
цукровий с╕к-перес╕к-самограйчик
воно ж бо як годиться за здоров’я
за чорнобров’я ╕ самодержавн╕сть
за мовби самост╕йних гречкос╕╖в
за все-про-все аякже ╕ атож
куня╓ к╕нь без гриця на хребтин╕
дружина гриця плакать розучилась
така соб╕ ╕дил╕я сучасна
╕ к╕т на п╕дмур╕вку мур та мур

04.09.1996

 

* * *
спровокували бач як╕
на любоненависть
спадков╕
проснулись гени мов тонк╕
бандурн╕ струни пралюбов╕
╕ праненавист╕
проб╕г
по них переб╕г почутт╓вий
митт╓вий дощозливосн╕г
такий посутньонесутт╓вий
заворохобилось ╕ враз
перетворило на ру╖ну
кв╕тучий край душ╕ образ –
отворчост╕ дивокра╖ну
та ще й регочуть мов ╕ржуть
кентаври в гуркот╕ навали
пощезло все а голу суть
тавром ганьби затаврували
╕ в╕дкотилися ╕знов
так╕ замиренно невинн╕
а кров така кривава кров! –
кровина п╕нилась в кровин╕…

21.09.1996

 

* * *
…Там, п╕д водою, хутори ╕ села,
Хрести могильн╕,
Храмов╕ ру╖ни –
По-б╕льшовицьки славна ╕ весела
╤стор╕я ╕ доля Укра╖ни!
В густих димах козацьке Подн╕пров’я,
В жовтоблакитт╕ – звабн╕сть та омана…
Сочиться ╕ смердить гнилою кров’ю
Прав╕чна наша незагойна рана.

24.04.1996

 

* * *
Стою на т╕м,
Що не сто╖ть
На м╕сц╕,
На розрус╕,
На протягах в╕тр╕в-стол╕ть
У смертн╕й зав╕рюс╕…
Пливу, спливаю по Сул╕
В минувшину,
Й не каюсь –
Мов клятий шибеник,
В петл╕
Московськ╕й
Матюкаюсь.
Пливу сльозою по Д╕нц╕
Кривавою, живою
╤ кост╕ предк╕в у р╕ц╕
Водицею святою
Освячую,
╤ знов пливу
До Дону, до Азова –
Стою на т╕м,
На ч╕м живу
╤ чим душа здорова!

13.03.1996

 

* * *
Починаю життя п╕сля смерт╕.
Все непросто, ой н╕, позаяк
Я душею ожив на три чверт╕,
А на чверть я ╕ дос╕ мертв’як.
Намагаюся це приховати
В╕д гроб╕вник╕в ╕ гробак╕в,
Бо не хочу на той св╕т вертати,
Хоч ╕ скучив на ц╕м без батьк╕в.
Хто н╕коли не жив п╕сля смерт╕,
Не в╕дчу╓ мо╓╖ б╕ди,
Осм╕╓ мо╖ сльози в╕дверт╕,
Заплю╓ мо╖ перш╕ сл╕ди.
╤ – нехай. Буду жити, як зможу.
Перемножу усе й под╕лю.
╤ життя сво╓ друге примножу
Тим,
Що знову живих полюблю.

04.11.1996

 

* * *
Та як╕ ж ви, хлопц╕, в д╕дька
(В дядька? В батька?) козаки,
Коли й чарку-яничарку
Подолати не в спромоз╕
╤ валя╓тесь (Даруйте!),
Наче к╕нськ╕ к╕зяки,
У правдивого козацтва
На стривожен╕й дороз╕?!
Тож недарма вас на кпини
Знов беруть москалюки,
Хоч сам╕ в╕д «монопольки»
Голопуз╕ й голомоз╕, –
Я ж ╕знову пожал╕ю
Вас, р╕дненьк╕ земляки,
У в╕ках неперебутн╕,
Товстошк╕р╕ й тонкосльоз╕…

27.07.1996

 

* * *
ми ще в минулому в багн╕ соц╕ал╕зму
все борса╓мось борса╓мось бор…
(згадаю тут не лиш для рими кл╕зму
оск╕льки бач пробачте ╓ запор
сусп╕льний – ми не можемо сходити
до в╕тру щоб пров╕трились м╕зки)
ще ж мат╕р не навчились ми любити
мать-перемать сквернить нам язики
ще ми д╕дизму ла╓мо козачу
повстанську проклина╓м в╕дчайбу
╕ душу не ворушимо ледачу
лежачу в тристал╕тньому гробу
ще в наших венах п╕ниться отрута
ще лен╕ним заварена для мас
тому й б╕льшовику╓ вельми круто
справ╕ку пролетарський наш Донбас

23.09.1996

 

* * *
╤ козак╕в, ╕ козаченьк╕в –
Лиш у п╕снях…
А навкруги
Понаплодилося «шевченк╕в»,
Як на болот╕ окуги.
Вони до пращура Тараса
Не озиваються й здаля –
По Гуманях ╕ по Черкасах
Луна╓ мова москаля.
У розкозаченому Луз╕,
В розгайдамачен╕м Яру
Живу в так╕й перенапруз╕,
Що, мабуть, з миром не помру…

12.04.1996

 

* * *
╤ недруг╕в, ╕ друз╕в поховав –
Невже у цьому справедлив╕сть вища:
По недругах росте густа трава,
По друзях завива╓ люта хвища?

12.05.1997

 

* * *
Як н╕хто у ц╕л╕м св╕т╕
Вм╕ли ми гопакувати,
Оковитою з╕гр╕т╕, –
╤ пишалась наша мати –
Укра╖на козаками,
Гопакуючими в пол╕
П╕д Олешшям, Кодаками,
На Под╕лл╕ й на Подол╕.
Довго ми гопакували
За Богдана й за ╤вана –
Все, як ╓, попропивали
До останнього жупана.
Не пом╕тили з похм╕лля,
Що за кляту оковиту
Ляхам в╕ддано Под╕лля,
Запор╕жжя – московиту.
Гопаку╓мо ╕ нин╕,
Одягнувши шаровари,
А повсюдно в Укра╖н╕
Бенкетують яничари.

18.10.1997

 

* * *
Авжеж, кажу соб╕, авжеж:
Душа – пустеля несходима…
Нема поживи для пожеж…
Н╕ берег╕в, н╕ узбереж…
А спрага… Спрага – невтолима,
Смертельна спрага,
Перейти б
Оцю пустельну порожнечу,
Оцю прав╕чну ворожнечу,
Що розрослась ушир ╕ вглиб, –
Д╕йти б до берега, туди,
Зв╕дк╕ль кохання починалось,
Де б╕ля тихо╖ води
Тв╕й д╕м занурився в сади,
В яких цв╕лось – не одцв╕талось!
Д╕йти б до р╕дних узбереж…

17.08.1997

 

* * *
Оселедець – до плеча,
А вус – до пупа.
Гра╓ райдуга
На голених щоках.
Св╕т здивовано мовчить,
А Гваделупа
Щиро заздрить укра╖нським
Козакам.
Сп╕вчуваю пров╕нц╕йн╕й
Гваделуп╕
Й Н╕карагуа –
Хай Бог ╖м помага!

Козаку╓мо –
Товчемо воду в ступ╕
╤ показу╓мо дул╕ ворогам.
Люб╕ д╕тоньки р╕днесенько╖
Неньки,
Толеру╓мо ╕ вчинки, ╕ слова –
Т╕льки б наш╕ споконв╕чн╕
Вор╕женьки
Та й на нас не розлютилися,
Бува.

13.12.1997

 

* * *
В бездарн╕й п’╓с╕
Преганебну роль
Актор великий
Гра╓ через силу –
╤стоту безголову ╕ безкрилу
В╕н представля.
╤мення ╖й – Король.
Це ж не його, звиняйте,
Амплуа:
Душити волю
Власного народу
╤ кров безвинну лити,
Н╕би воду!
Св╕т – не театр,
В╕н кров’ю п╕дплива.
Актор пала╓ ненавистю –
В╕н
Свого героя ладен розтерзати.
В╕н гра╓ так,
Як неможливо грати
На сцен╕, –
В╕н руйну╓ мури ст╕н,
В╕н проти себе гра╓!
╤ глядач,
Захоплений ц╕╓ю антигрою,
«В╕ват!» кричить
Дволикому герою,
В╕та найген╕альн╕шу
З невдач
Сцен╕чних…

А убивця Короля
Хова╓ться пан╕чно за лаштунки
╤ в гримувальн╕й
Алкогольн╕ трунки
Г╕рким вином поразки
Розбавля.

03.12.1997

 

* * *
Я не мстивий – покричу й забуду,
Жодному ╕ще не в╕домстив,
╤ свого плаксивого ╤уду
Пожал╕в, усе йому простив.
Гр╕х тяжкий беру соб╕ на душу,
Живучи-купаючись в ганьб╕
Всепрощення,
Й хоч не хочу – мушу
Я за нього мститися соб╕.

30.10.1997

 

* * *
Я ╕ще над вами посм╕юся
П╕сля ваших см╕х╕в ╕ зловт╕х
Над╕ мною! Хмарн╕ мо╖ вуса
Осв╕тлить полегшувальний см╕х.
Гр╕йте сво╖ вищерблен╕ зуби
При щербатих зорях уноч╕,
Власного сумл╕ння душогуби,
Злигодн╕в сво╖х розкрадач╕!
Все мина╓: вт╕ха ╕ зловт╕ха,
Доля ╕ недоля – все мина,
╤стина ж, мов зернятко гор╕ха,
Лиш одна. Вже й визр╕ла вона.

10 – 11.12.1997

 

* * *
В╕длягло на серц╕, слава Богу!
Буду жити: сонце – благодать…
П╕длого удару ╕з-за рогу
Вже не буду з острахом чекать.

В╕льний мало не до божев╕лля,
З в╕дчуттям прощенност╕ гр╕ха,
На сухе виходжу,
╤ довк╕лля
П╕сля злив пару╓-просиха.

Я люблю вас, чу╓те, принишкл╕,
Я жал╕ю вас, нап╕враби, –
Серед вас
Пройшов я добрий вишк╕л,
Сам в соб╕ нап╕враба убив!

Народився вдруге – починаю
Переписувать з чорновика
Все, що знав.
А те,
Чого не знаю,
До пори до часу зачека.

19.11.1997

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 11.06.2021 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23320

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков