Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 04.06.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 04.06.2021
ЯК Б╤ЛОРУСЬ РАДИКАЛ╤ЗУВАЛАСЯ ЩОДО УКРА╥НИ

У рос╕йських г╕бридних в╕йськах поповнення: пропаганда й дез╕нформац╕я про Укра╖ну тепер литимуться ╕ з п╕вноч╕

До л╕та 2021 року Б╕лорусь могла вважатися якщо не союзником Укра╖ни в протистоянн╕ з Рос╕╓ю, то принаймн╕ нейтральною буферною зоною. На оф╕ц╕йному р╕вн╕ п╕вн╕чний сус╕д займав позиц╕ю, яку можна схарактеризувати як «безсторонню». Розвиток ╕нциденту ╕з захопленням б╕лоруського журнал╕ста Романа Протасевича, який св╕това сп╕льнота оц╕нила як акт ав╕ац╕йного тероризму, остаточно п╕дтверджу╓, що Б╕лорусь обрала сторону в рос╕йсько-укра╖нськ╕й в╕йн╕.
«РОБОЧЕ КУПАННЯ»
Олександр Лукашенко й Володимир Пут╕н зустр╕лися минуло╖ п'ятниц╕ в Соч╕, розмовляли до само╖ ноч╕. На фото й в╕део ╖х було тро╓ – Пут╕н, Лукашенко та його молодший син. Це вже третя зустр╕ч пол╕тик╕в з початку року. Велика частина бес╕ди була закритою, жодна з╕ стор╕н не розкрива╓ деталей. На камери Лукашенко скаржився на Зах╕д, який «замочив» б╕лоруську ав╕акомпан╕ю «Б╓лав╕а» п╕сля ╕нциденту з перехопленням л╕така ╓вропейсько╖ компан╕╖, ╕ пооб╕цяв показати Пут╕ну документи з чорного кейса: «Щоб ви зрозум╕ли, що в╕дбува╓ться. Йде спроба розгойдати ситуац╕ю до р╕вня серпня минулого року (коли п╕сля вибор╕в у Б╕лорус╕ почалися масов╕ протести – ред.)». Що саме було в кейс╕, нев╕домо дос╕.
Пут╕н говорив про те, що «море ста╓ все тепл╕ше й тепл╕ше», що, на його думку, «сприятиме досягненню ц╕лей нашо╖ сьогодн╕шньо╖ зустр╕ч╕». Про як╕ саме ц╕л╕ йдеться, в╕н не уточнив. «Ми з вами займа╓мося питаннями буд╕вництва Союзно╖ держави, ми робимо це, як ╕ домовлялися, виходячи з того, щоб забезпечити ╕нтереси як Б╕лорус╕, так ╕ Рос╕╖. Руха╓мося в цьому напрямку впевнено», – сказав рос╕йський президент.
Як написало американське видання Wall Street Journal, ╕золяц╕я, в як╕й опинився Лукашенко через ╕нцидент з л╕таком, штовха╓ його ще ближче до Пут╕на, а Кремлю да╓ шанс нарешт╕ домогтися в╕д М╕нська давно оч╕кувано╖ «глибшо╖ ╕нтеграц╕╖». За словами видання, це стало ще очевидн╕шим п╕сля того, як Пут╕н висловив п╕дтримку сво╓му б╕лоруському колез╕ на переговорах у Соч╕ – у той час, коли в╕д того в╕двернулася майже решта всього св╕ту.
Telegram-канал «Пул первого», який веде Наталя Ейсмонт, прессекретар Лукашенка, назвав цю зустр╕ч «робочим купанням». Увагу журнал╕ст╕в привернув той факт, що Пут╕н покликав Лукашенка викупатися, а сам ╕з ним не п╕шов. У Кремл╕ в╕дпов╕ли, що не знають причини, чому так сталося, тому що це «особистий прост╕р президента».
Пут╕н рекламував в╕дпочинок на Чорному мор╕ для б╕лорус╕в, вони домовилися про в╕дкриття нових рейс╕в «Б╓лав╕а» у рос╕йськ╕ м╕ста. Можна припустити, що звучала пропозиц╕я щодо створення прямого транспортного сполучення з окупованим Кримом. Але, як зазначив генеральний директор ав╕акомпан╕╖ «Б╓лав╕а» ╤гор Черг╕нець в еф╕р╕ рос╕йського YouTube-каналу «Соловйов Live», компан╕я не буде направляти л╕таки в Крим, поки не буде «пол╕тичного визнання Криму як рос╕йсько╖ держави». Можливо, саме через в╕дсутн╕сть пол╕тичного визнання Лукашенко купався на самот╕, а також по╖хав в╕д Пут╕на ран╕ше, н╕ж планував (в╕н розраховував залишитися на обидва вих╕дних дн╕), хоча пов╕з додому п╕в м╕льярда долар╕в чергового траншу. Дос╕ Лукашенко оф╕ц╕йно не визнавав Крим рос╕йським, але уточнював, що де-факто п╕востр╕в знаходиться п╕д контролем Кремля, а Укра╖на н╕бито сама винна в тому, що Рос╕я його захопила.
Оглядач╕ вважають, що подальший розвиток под╕й ма╓ стати б╕льш зрозум╕лим п╕сля зустр╕ч╕ Пут╕на з американським президентом Джо Байденом у червн╕. Вочевидь, Лукашенку не дуже подоба╓ться, що на ц╕й зустр╕ч╕ збираються обговорити ситуац╕ю в Б╕лорус╕ без нього – напередодн╕ в╕зиту до Пут╕на в╕н роздратовано говорив про не╖: «Публ╕чно хочу запросити: якщо вони хочуть обговорити проблеми Б╕лорус╕, нехай при╖жджають до нас. Я зустр╕ну ╖х г╕дно обох, обговоримо вс╕ проблеми». ╤ додав, що минулого разу, коли Пут╕н з Байденом говорили про Б╕лорусь, рос╕йський президент пот╕м дзвонив ╕ н╕бито вибачався за те, що «без дозволу обговорював Б╕лорусь».
Роль «васала» некомфортна для Лукашенка. Йому хот╕лося б бути куди б╕льшим гравцем. Ц╕ амб╕ц╕╖ залишаються ╓диним фактором, який не дозволя╓ йому повн╕стю «здати» Б╕лорусь. Але це не робить його ан╕ союзником Укра╖ни, ан╕ нейтральною стороною.
АЛЬЯНС КДБ ╤ «ЛНР»
Терористичне угрупування «ЛНР» та б╕лоруський КДБ майже водночас виступили ╕з заявами щодо Романа Протасевича, оголосивши його в╕йськовим злочинцем.
Заява ╤вана Тертеля, голови б╕лоруського КДБ, фактично визнача╓ оборону Укра╖ни в╕д рос╕йсько╖ агрес╕╖ як злочин: «Незаперечно, що ця особа (Протасевич) повною м╕рою в╕дпов╕да╓ визначенню терориста, бойовика-найманця, учасника кривавих под╕й, пов'язаних з безчинствами й загибеллю мирного населення на п╕вденному сход╕ Укра╖ни», – заявив Тертель 26 травня.
╤деться про н╕бито участь Протасевича у в╕йн╕ на Донбас╕ на укра╖нському боц╕ протягом 2014-2015 рок╕в у якост╕ добровольця, яку приписують йому б╕лоруська й рос╕йська пропаганда. Фактичних доказ╕в участ╕ Протасевича, якому на той момент було 19 рок╕в, у бойових д╕ях не ╕сну╓. З його сл╕в, а також ╕з к╕лькох ╕нших джерел в╕домо, що в зон╕ АТО в╕н працював фотокореспондентом. Ба б╕льше, про його перебування там, як нам в╕домо з власних джерел, б╕лоруськ╕ силовики знали давно. П╕сля повернення Протасевича до Б╕лорус╕ з Донбасу проти нього порушували крим╕нальну справу, проводився обшук ╕ допити. Однак справу невдовз╕ було закрито. Протасевич продовжував жити й працювати в Б╕лорус╕ без будь-яких негативних насл╕дк╕в.
Оголошуючи тепер Протасевича «бойовиком», «терористом» та вбивцею мирних громадян, б╕лоруська влада намага╓ться в╕двернути увагу в╕д власного злочину – захоплення ╓вропейського пасажирського л╕така. Але разом ╕з тим оф╕ц╕йна Б╕лорусь в╕дмовля╓ться в╕д нейтрального статусу в╕дносно рос╕йсько-укра╖нського конфл╕кту, ц╕лком переймаючи рос╕йський наратив його опису. Абстрактн╕ «кривав╕ под╕╖», що призвели до «безчинств» та «загибел╕ мирного населення», вочевидь, перекладають вину на Укра╖ну, п╕дм╕няють поняття, видаючи оборону за агрес╕ю. Це радикальна зм╕на пол╕тики з боку Б╕лорус╕, що створю╓ додатков╕ загрози для Укра╖ни та робить наш╕ п╕вн╕чн╕ кордони уразливими. Виступивши тандемом з «ЛНР», Б╕лорусь переводить себе в розряд третьо╖ «народно╖ республ╕ки».
ВИДИМ╤СТЬ НЕЙТРАЛЬНОГО СТАВЛЕННЯ
Формально Лукашенко не визнавав рос╕йсько╖ окупац╕╖ Криму як н╕бито лег╕тимного при╓днання. Незадовго до вибор╕в 9 серпня минулого року в ╕нтерв'ю Гордону Лукашенко стверджував, що не в╕ддав би Крим, втопивши в кров╕ будь-як╕ спроби в╕д╕рвати шматок територ╕╖. Ран╕ше, на ╕навгурац╕╖ Петра Порошенка в червн╕ 2014 року в╕н заявляв, що «бандит╕в, як╕ воюють проти укра╖нц╕в, треба знищувати». А в 2015 роц╕ сказав про «русский мир», що це – «пропагандистська дурниця». Такого кшталту висловлювання широко цитувалися й знаходили в╕дгук в укра╖нському сусп╕льств╕.
Кр╕м того, якщо проанал╕зувати контент державних б╕лоруських ЗМ╤ до л╕та 2020 року, видно, що вони або замовчували конфл╕кт в Укра╖н╕, або коментували його небагатосл╕вно й стримано в пор╕внянн╕ з рос╕йською пропагандою. Без «фашист╕в-бандер╕вц╕в». (Вт╕м, рос╕йськ╕й пропаганд╕ в Б╕лорус╕ не чинили жодних перепон, ╕ для багатьох б╕лорус╕в, хто ц╕кавився тим, що в╕дбува╓ться в Укра╖н╕, вона ставала основним джерелом ╕нформац╕╖).
Випадки пересл╕дування б╕лоруських добровольц╕в, як╕ воювали на боц╕ Укра╖ни, були поодинокими, вони вдало маскувалися п╕д звичайне крим╕нальне пересл╕дування без пол╕тично╖ мотивац╕╖. Коли в Б╕лорус╕ ввели норму пересл╕дування за «найманство», причому п╕д цей терм╕н потрапила будь-яка участь у збройних конфл╕ктах за межами кра╖ни, безв╕дносно до мотивац╕╖, б╕лоруськ╕ силовики публ╕чно заявляли, що однаково будуть ставитися до учасник╕в конфл╕кт╕в, на чи╓му б боц╕ т╕ не воювали. Реальн╕сть була ╕накшою, але в ц╕лому б╕лоруськ╕й влад╕ вдавалося збер╕гати видим╕сть нейтрального ставлення. Все це, а також затягування питань ╕нтеграц╕╖ з Рос╕╓ю з боку Лукашенка, що супроводжувалося регулярними конфл╕ктами, сприймалося з Укра╖ни, як його сво╓р╕дне «протистояння» пут╕нським нам╕рам при╓днати Б╕лорусь.
Проте це не заважало б╕лоруським спецслужбам д╕литись даними з рос╕йськими, а в╕йськовим – проводити сп╕льн╕ навчання.
ГРА В «ЦАРЯ ГОРИ»
Насправд╕ ж у 1994 роц╕ Лукашенко прийшов до влади п╕д гаслами щ╕льно╖ ╕нтеграц╕╖ з Рос╕╓ю. Пол╕тичною силою, яка першою зробила на нього ставку, була парт╕я Слов'янський собор «Б╕ла Русь» (часто представлялася скорочено: СС «Б╕ла Русь»), що виступала п╕д ╕мперським чорно-жовтим прапором за «в╕дтворення Рос╕йсько╖ держави в природних ╕сторичних кордонах» ╕ злиття «б╕лорус╕в, великорос╕в ╕ малорос╕в». Бойовим крилом ц╕╓╖ парт╕╖ був рух РН╢, дружини якого в к╕нц╕ дев'яностих патрулювали б╕лоруськ╕ вулиц╕ сп╕льно з м╕л╕ц╕╓ю. Курував ц╕ орган╕зац╕╖ полковник Володимир Заметал╕н, уродженець рос╕йсько╖ Тули, який зак╕нчив Донецьке вище в╕йськово-пол╕тичне училище, служив пол╕труком у Н╕меччин╕, на Далекому Сход╕, а пот╕м став головним ╕деологом режиму Лукашенка. В╕двертий б╕лорусофоб, в╕н був головним двигуном референдуму 1995 року, коли був схвалений курс на ╕нтеграц╕ю з Рос╕╓ю, рос╕йськ╕й мов╕ надано статус друго╖ державно╖, б╕ло-червоно-б╕лий прапор ╕ герб «Погоня» в якост╕ оф╕ц╕йно╖ державно╖ символ╕ки зам╕нен╕ на прапор ╕ герб за радянським зразком. Колишн╕ символи були зганьблен╕, роз╕рван╕ й пот╕м продан╕ за 10 долар╕в за шматок у ход╕ прямо╖ телев╕з╕йно╖ трансляц╕╖.
Лукашенко активно просував ╕ поглиблював ╕нтеграц╕ю аж до приходу до влади Пут╕на. У 1995 роц╕ в╕н заявляв: «На Б╕лорусь дивляться як на рят╕вника слов'янсько╖ цив╕л╕зац╕╖, ╕ ми повинн╕ цю цив╕л╕зац╕ю врятувати». В 1999 роц╕ вже було створено формально ╓дину державу – Союзну державу Рос╕╖ ╕ Б╕лорус╕. У тому ж роц╕, вже в якост╕ голови Вищо╖ Ради ц╕╓╖ держави, Лукашенко полет╕в у Белград, де виступив з сенсац╕йною пол╕тичною ╕н╕ц╕ативою – про при╓днання Югослав╕╖ до Союзу. Оф╕ц╕йна б╕лоруська пропаганда критикувала вище рос╕йське кер╕вництво за слабк╕сть, а Лукашенка представляла як р╕шучого пол╕тика св╕тового р╕вня.
Як писав шведсько-американський ╕сторик Пер Андерс Рудл╕нг: «З початку сво╓╖ пол╕тично╖ кар'╓ри Лукашенко потурав «червоно-коричневим». У свою чергу учасники цього руху п╕дтримували плани Лукашенка з╕ створення союзу з Рос╕╓ю, нац╕леного на реставрац╕ю в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ СРСР».
Проте п╕сля зм╕ни влади в Рос╕╖ р╕зко зм╕нився пол╕тичний розклад: «Прих╕д до влади Володимира Пут╕на став поворотним пунктом у б╕лорусько-рос╕йських в╕дносинах. В особ╕ Пут╕на Лукашенко знайшов суперника за м╕сце л╕дера ╕нтеграц╕йних процес╕в. Пут╕н не т╕льки вкрав у Лукашенка його пол╕тичну платформу. В╕н, вочевидь, перевершив б╕лоруського л╕дера в його ентуз╕азм╕ на шляху ре╕нтеграц╕╖. План Пут╕на мав л╕кв╕дувати пол╕тичний порядок Лукашенка й усунути його як пол╕тичного суперника».
╤нтеграц╕йний ентуз╕азм Лукашенка р╕зко став згасати. В╕н почав прим╕ряти на себе образ захисника незалежност╕, культивувати ╕м╕дж «народного президента» та ворога прикремл╕вських ол╕гарх╕в.
Таким чином, протистояння Лукашенка ╕нтеграц╕╖ з Рос╕╓ю й захист суверен╕тету Б╕лорус╕, його боротьба з Пут╕ним – були не боротьбою за справжню незалежн╕сть, а боротьбою за м╕сце в ╕╓рарх╕╖, грою в «царя гори».
«УКРА╥НЦ╤, ПОВЕРТАЙТЕСЬ ДО С╤М'╥»
П╕сля л╕та 2020 року все знову р╕зко зм╕нилося. Але ми побачили не якогось нового Лукашенка, а Лукашенка перв╕сного – такого, яким в╕н був у дев'яностих. В╕н заговорив про Б╕лорусь, як про «кривавий обрубок велико╖ ╕мпер╕╖», «форпост Ново╖ ╢враз╕╖» тощо. ╤ про один окоп, в якому в╕н з Пут╕ним «пл╕ч-о-пл╕ч» буде в╕дстр╕люватися в╕д ус╕х зовн╕шн╕х ворог╕в. Р╕зко зм╕нилося й ставлення до под╕й в Укра╖н╕ у виконанн╕ державно╖ пропаганди. З дев'яностих у двадцят╕ був перекинутий м╕сток: ключовою ф╕гурою нин╕шньо╖ пропаганди став Григор╕й Азарьонок, спадковий пропагандист «русского мира», син Юр╕я Азарьонка, одного з засновник╕в вище згадано╖ парт╕╖ СС «Б╕ла Русь». Шанувальник рос╕йських цар╕в, чорносотенц╕в, НКВД ╕ СМЕРШ.
Кр╕м прямих заклик╕в до жорстоко╖ розправи над учасниками протест╕в ╕ взагал╕ «ворогами народу» (╖хн╕ фото в╕н демонстрував на тл╕ петл╕), до його появи на б╕лоруському телебаченн╕, тако╖ антиукра╖нсько╖ пропаганди там не дозволяли: «кра╖на жебрак╕в ╕ вимираючого народу», «п╕ратський бандеростан», де «д╕тей товарними масштабами продають на органи, а д╕вчат поставляють в ╓вропейськ╕ бордел╕ мало не оф╕ц╕йно». Зеленський – «новий гауляйтер», «клеврет Байдена» ╕ вбивця д╕тей. Зах╕дний св╕т – «бест╕ар╕й збоченц╕в ╕ дегенерат╕в», в╕д якого потр╕бно в╕дгородитися «зал╕зною зав╕сою».
Саме Азарьонок першим зв╕в наклеп на Протасевича ще восени минулого року. Вигадана ним б╕ограф╕я, зг╕дно з якою Протасевич перебував у зон╕ АТО не журнал╕стом, а б╕йцем тод╕ ще батальйону «Азов», де н╕бито нав╕ть «дослужився до заступника командира зв'язку друго╖ ударно-штурмово╖ роти», лягла в основу фейк╕в, як╕ згодом поширювалися рос╕йськими пропагандистами, фабриками бот╕в ╕ «корисними ╕д╕отами» в зах╕дних кра╖нах.
«Найзапекл╕шими приб╕чниками фюрера були бандер╕вц╕. Вони вир╕зали вс╕х – поляк╕в, укра╖нц╕в, рос╕ян, ╓вре╖в. Вир╕зали ц╕лими селищами. Вони сформували СС-вськ╕ див╕з╕╖. ╤ сьогодн╕ бандер╕вська Укра╖на вислужу╓ться перед новим рейхом голосн╕ше за вс╕х», – говорить Азарьонок з екран╕в б╕лоруських телев╕зор╕в.
╤ водночас заклика╓: «Укра╖нц╕, р╕дн╕ наш╕ брати. Згадуйте наше сп╕льне велике минуле. Повертайтеся в с╕м'ю». Типовий прийом рос╕йсько╖ пропаганди: демон╕зувати укра╖нську владу, укра╖нську державу ╕ водночас говорити про «добрий народ», який ╓ жертвою «державного перевороту».
Таким чином, режим Лукашенка всього лише пройшов повне коло у сво╖й еволюц╕╖. У критичн╕й для себе ситуац╕╖ в╕н повернувся до «заводських налаштувань». Такий розворот створю╓ додатков╕ загрози для Укра╖ни. На тисячу к╕лометр╕в зб╕льшуючи потенц╕йно небезпечну д╕лянку державного кордону.
Олег Дмитров, Центр стратег╕чних комун╕кац╕й та ╕нформац╕йно╖ безпеки
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 04.06.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23312

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков