Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 04.06.2021 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 04.06.2021
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни:«П╤ВН╤ЧНИЙ ПОТ╤К-2» Н╤ЧИМ НЕ В╤ДР╤ЗНЯ╢ТЬСЯ В╤Д АНЕКС╤╥ КРИМУ

(╕нтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Повний текст ╕нтерв’ю Президента Укра╖ни Володимира Зеленського н╕мецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung. Розмова в╕дбулася 29 травня.
– Хочу розпочати з питання щодо агрес╕╖ на сход╕. В╕дбува╓ться концентрац╕я рос╕йських в╕йськ на сход╕, в окупованому Криму та на мор╕. Рос╕я каже, що в╕йська в╕дводять. Чи це правда? Чи ╖х там дос╕ багато?
– Ми зна╓мо конкретн╕ цифри. 30-35 тисяч (в╕йськових. – Ред.) у момент ескалац╕╖ перебували на тимчасово окупованих територ╕ях Донбасу. Вздовж кордон╕в Укра╖ни та Рос╕╖ ми нараховували в р╕зн╕ пер╕оди ще десь в╕д 50 до 80 тисяч в╕йськових ╕ на територ╕╖ Криму теж близько 33-35 тисяч. Коли я говорю про окупован╕ територ╕╖, там ╓ в╕йська: 30-35 тисяч в╕йськ сепаратист╕в, плюс близько трьох тисяч кадрових рос╕йських оф╕цер╕в.
╤ коли ╢вропа та США почали тиснути на Рос╕ю – ми закликали до цього – через цей сп╕льний тиск ймов╕рн╕сть ескалац╕╖ знизилася. З територ╕╖ Криму п╕шли приблизно три з половиною тисяч╕ в╕йськових. Вс╕ ╕нш╕ залишаються на м╕сц╕ – вся техн╕ка на 90% на м╕сц╕. Тому мо╓ бачення, що ескалац╕я можлива в будь-який момент до к╕нця вересня, скаж╕мо, точно до 12-16 вересня. Ми зна╓мо, що будуть навчання «Зах╕д-2021». Тому вважаю, що до цього пер╕оду ситуац╕я дуже небезпечна.
– Яку небезпеку ви оч╕ку╓те: спробу побудувати наземне сполучення Рос╕╖ з окупованим Кримом чи спробу отримати територ╕ю п╕вн╕чн╕ше Криму? Чого ви оч╕ку╓те, до чого ма╓те бути готов╕?
– ╢ багато в╕йськових вар╕ант╕в, можливих з боку РФ, зокрема морськ╕ операц╕╖. Ми дуже занепоко╓н╕ цим, ╕ зараз ╓ блокування Азово-Чорноморського рег╕ону рос╕йськими кораблями. Вони контролюють це, попри м╕жнародне право, порушуючи його. Це те, що ви сказали, – один ╕з вар╕ант╕в виходу на Крим ╕ щоб прорубати цей коридор з материково╖ Укра╖ни. Може бути ескалац╕я з боку окупованого Донбасу, ми це прекрасно розум╕╓мо. Великий стрибок, бл╕цкриг до кордон╕в Донецько╖ та Лугансько╖ областей. Ми розгляда╓мо й готу╓мося до таких крок╕в.
Але можуть бути, скаж╕мо так, «сюрпризи» ╕ з ╕ншо╖ сторони. Зараз дуже небезпечна ситуац╕я в Б╕лорус╕. Це наш╕ п╕вн╕чн╕ кордони. ╤ ми розум╕╓мо, що Рос╕я та Б╕лорусь пост╕йно розглядають ╕ домовляються про важливу геопол╕тичну ╕, напевно, оборонну угоду. П╕сля цього може бути справд╕ серйозний вплив Рос╕╖ ╕ серйозна координац╕я та контроль б╕лоруських збройних сил. Тод╕ ми можемо розглядати ризик ╕ з того боку.
Ми не зна╓мо деталей цього договору про створення союзно╖ держави.
Але якщо, для прикладу, ми говоримо про коридор до Криму, то це значить, що не можна буде заховати цю ситуац╕ю за «громадянським конфл╕ктом». Це буде в╕дкрита повномасштабна в╕йна.
– Пане Президенте, ви говорили про потенц╕ал бл╕цкригу. Це може бути з╕ сходу, п╕вдня чи п╕вноч╕?
– Так, може бути.
– Чи буде ця агрес╕я б╕льш легкою для Рос╕╖, якщо запрацю╓ труба «П╕вн╕чного потоку – 2» ╕ вони не переживатимуть, що втратять транзит Укра╖ною? Бо якщо труба буде пошкоджена п╕д час в╕йни, то вони скажуть, що це для них не проблема, бо ╓ «П╕вн╕чний пот╕к – 2». Цей проект робить рос╕йську агрес╕ю легшою.
– «П╕вн╕чний пот╕к-2», я вважаю, н╕чим не в╕др╕зня╓ться в╕д анекс╕╖ Криму. Я поясню, чому. Щоб забрати соб╕ Крим ╕ мати можлив╕сть торгуватися, була розпочата в╕йна на сход╕ Укра╖ни, тод╕ потрошку «забува╓ться» питання Криму. Нав╕ть у Нормандському формат╕ я порушував це питання, ╕ вс╕ сторони говорили, що Крим не ╓ аджендою (на порядку денному – Ред.) цих перемовин. Але ми продовжували п╕дн╕мати цю тему. Саме тому я вир╕шив створити Кримську платформу. Адже ми розум╕ли, що питання окупац╕╖ Криму забува╓ться.
Тепер рос╕яни йдуть за однаковим сценар╕╓м. Тобто у них з’являються пост╕йн╕ важел╕ для торг╕в. ╤ Крим в╕ддаля╓ться дедал╕ б╕льше. В Криму була паспортизац╕я протягом багатьох рок╕в – у кримчан завжди були паспорти як укра╖нськ╕, так ╕ рос╕йськ╕. Пот╕м була анекс╕я Криму. Начебто – захист рос╕ян. Дал╕ – Донбас, щоб «забути» Крим. На Донбас╕ зараз ╕де роздача рос╕йських паспорт╕в – близько 300 тисяч роздано.
Дал╕, щоб торгуватися щодо Донбасу, щоб «вибити» для сепаратист╕в амн╕ст╕ю, щоб залишити за Рос╕╓ю контроль за результатами м╕сцевих вибор╕в тощо, треба п╕дн╕мати ставки. «П╕вн╕чний пот╕к – 2» на сьогодн╕ – це козирна ставка. Реально у них на руках флеш-рояль, який ще й частково п╕дтриму╓ ╢вропа. Якщо вони добудують «П╕вн╕чний пот╕к – 2» – це загроза для енергетично╖ безпеки Укра╖ни ╕ ╢вропи. Рос╕я точно нас в╕дключить. Так, у нас ╓ контракт. До реч╕, завдяки Н╕меччин╕ та Франц╕╖ ми в Нормандському формат╕ домовилися про цей контракт на п'ять рок╕в. ╤ з цих п’яти рок╕в майже два вже пройшли. Через три роки цей контракт зак╕нчиться. Якщо вони звершать техн╕чну сторону «П╕вн╕чного потоку – 2» у цьому роц╕, в╕н запрацю╓ за два-три роки. ╤ ми зна╓мо, що буде. Все це робиться для того, щоб наступного контракту в Укра╖ни не було. А точн╕ше – використають цей важ╕ль вже у питанн╕ Донбасу.
–  А чи ╕снування «П╕вн╕чного потоку – 2» не посилю╓ ризики в╕йни? Тому що ескалац╕я бойових д╕й зараз може становити загрозу для газопроводу ╕, як насл╕док, для транзиту. А з появою «П╕вн╕чного потоку – 2» для рос╕йсько╖ сторони стане можливим бл╕цкриг, про який ви говорите. Тому що якщо вони втратять цю г╕лку трубопроводу через в╕йну, вони з легк╕стю зможуть зам╕нити ╖╖ потужностями «П╕вн╕чного потоку – 2».
– Чи ╓ це ╖хньою метою? Мене запитують, чи не бо╖мося ми отримати ПДЧ в НАТО чи бути членом Альянсу (а ви зна╓те, яке ставлення Рос╕╖ до цього питання), чи не боюся я, що через це почнеться в╕йна? ╤ те саме питають про трубу. Я просто хочу в╕дпов╕сти, що в нас уже ╓ ╕сторична дан╕сть. У 2014 роц╕ – початок в╕йни. Ми тод╕ не були в НАТО, у нас були прекрасн╕ в╕дносини з Рос╕╓ю, ╕ н╕хто на Донбас╕ не хот╕в в╕д’╓днуватися в╕д Укра╖ни, н╕кому н╕чого не заважало. Тому я згоден, що така ймов╕рн╕сть ескалац╕╖ ╓, але мен╕ зда╓ться, що це не ╓ для Рос╕╖ причиною починати чи продовжувати в╕йськов╕ д╕╖.
Я д╕йсно вважаю, що було б круто мати як партнер╕в, як сп╕ввласник╕в у ГТС Укра╖ни ╢вропу ╕ Сполучен╕ Штати. Тому що питання не в тому, що н╕хто б нам не пошкодив цю трубу, не вчиняв проти не╖ як╕сь д╕╖, а в тому, що вс╕ захищали б ц╕ контракти й захищали в ц╕лому безпеку Укра╖ни та ╢вропи.
– Якщо г╕потетично Укра╖на невдовз╕ стане членом НАТО, це означатиме, що союзники по Альянсу повинн╕ будуть захищати ╖╖ й таким чином вступити у в╕йськовий конфл╕кт з Рос╕╓ю. Це ╓ проблемою, тому що н╕хто цього не хоче.  Як ви збира╓тесь вир╕шити цю дилему? Укра╖на хоче бути в НАТО, але НАТО не хоче вступати у в╕йну з Рос╕╓ю, бо це гарячий конфл╕кт.
– Я вважаю, що це нецив╕л╕зоване, несучасне, неправильне ставлення до безпеки людства. Той пол╕тичний его╖зм, який ╓ сьогодн╕ через ц╕ страхи, може призвести саме до Третьо╖ св╕тово╖ в╕йни. Не може бути тако╖ позиц╕╖: «Подивимось». Так, н╕хто не хоче, але ми вже ма╓мо цю ситуац╕ю. Мен╕ зда╓ться, що це не зовс╕м справедливо – ми ж захища╓мо, ми – безпекова ст╕на ц╕╓╖ ф╕лософ╕╖ ╕снування, ╓вропейсько╖ цив╕л╕зац╕╖, прав ╕ свобод людини.
– Як можна пол╕тично сконструювати членство в НАТО для Укра╖ни, щоб все ж таки об╕йти п’яту статтю Договору НАТО, щоб членам Альянсу не довелося захищати майбутнього члена НАТО – Укра╖ну – в╕йськовими засобами? Бо Н╕меччина не захоче в╕йни з Рос╕╓ю, адже це ядерна держава, незважаючи на те, що Рос╕я вестиме в╕йну проти члена НАТО – Укра╖ни.
– Я вважаю, що Рос╕йська Федерац╕я не наважиться на в╕йну з НАТО. Навпаки, я вважаю, що це залякування. Рос╕я не буде воювати з ╢вропою. Рос╕я вою╓ з колишн╕ми кра╖нами СНД чи СРСР. Я не бажаю такого нашим друзям, але треба подивитися на кра╖ни Балт╕╖. А що ми будемо робити з кра╖нами Балт╕╖, маленькими, прекрасними, як╕ точно впадуть перед рос╕йською агрес╕╓ю, якщо вона буде? А вони – члени НАТО. Що тод╕ вс╕ робитимуть? Поки Рос╕я не нападала на ╢ропейський Союз та кра╖ни-члени НАТО. Але в Молдов╕ ╓ Придн╕стров’я, у Груз╕╖ – Абхаз╕я, в Укра╖н╕ – Донбас.
– Якщо Укра╖на стане членом НАТО, чи не активу╓ вона одразу статтю 5 з╕ словами: проти нас ведеться агрес╕я, заводьте сво╖ в╕йська та захищайте нас?
– Я думаю, що це питання перемовин. Укра╖на не хоче воювати.
А якщо, вибачте, вс╕ кра╖ни НАТО бояться, що коли-небудь на якусь кра╖ну – члена НАТО хтось напада╓, якщо вони бояться, що доведеться захищати, тод╕ ╓ питання в ц╕лому до ц╕╓╖ конструкц╕╖. Якщо це так, то нав╕що тод╕ ця конструкц╕я, яка бо╖ться захистити кра╖ну, яка ╓ членом того чи ╕ншого союзу? Тод╕ в чому ╖╖ ц╕нн╕сть?
╤ якщо в НАТО частина кра╖н хоче бачити Укра╖ну в Альянс╕, а дек╕лька кра╖н, як╕ в гарних в╕дносинах з Рос╕╓ю, – не хочуть Укра╖ни в НАТО, то знову питання до ц╕╓╖ конструкц╕╖ – чи вона така сильна й потужна? Я вважаю, що це крихк╕сть ц╕╓╖ конструкц╕╖. ╤ провед╕ть паралель з ╢вропейським Союзом, де ця крихк╕сть уже показала результати. Велика Британ╕я вийшла з ╢С. ╢С без Велико╖ Британ╕╖ став м╕цн╕шим? Точно н╕. Це вже не «арочна» конструкц╕я, яка ╓ найм╕цн╕шою у св╕т╕. Це конструкц╕я, яка сиплеться.
╤ чи бачимо ми альтернативу Альянсу? Якщо в цьому сенс питання. Як вийти з╕ складно╖ ситуац╕╖ через цю загрозу, якщо Укра╖на отриму╓ членство в НАТО?
Я можу в╕дпов╕сти. Укра╖на може мати план «Б», коли Укра╖на отриму╓ повн╕стю свою територ╕альну ц╕л╕сн╕сть, отриму╓ сво╖ територ╕╖, це буде закр╕плено не в умовному чомусь на зразок Будапештського меморандуму, який можуть порушувати. А будуть серйозн╕ гравц╕ – ╢вросоюз, США, як╕ закр╕плюють статус Укра╖ни в безпеков╕й ситуац╕╖. Це справд╕ може бути для того, щоб вийти з колапсу, у якому зараз перебува╓ ╢вропа. У нас ╓ розум╕ння такого плану, ╕ в╕дверто скажу, що я збирався говорити про такий план з Президентом Байденом, тому що це вже за межами Нормандського формату.
– Це план до того, як Укра╖на стане членом НАТО, чи це альтернативний план?
– Це план до того. Чому? Тому що цей план – в╕н говорить про те, що ми сьогодн╕ зупиня╓мо в╕йну, сьогодн╕ гаранту╓мо Укра╖н╕ безпеку, сьогодн╕ вир╕шу╓мо питання енергетично╖ безпеки, окр╕м територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕. ╤ якщо ми сьогодн╕ це робимо – це ╓ швидка альтернатива. Вона не про геопол╕тику, вона про збереження людей, припинення постр╕л╕в, збереження житт╕в, нашо╖ арм╕╖. Тобто це такий план «Б», який ╓ дуже швидкий, щоб вийти з колапсу, у якому вс╕ перебувають.
Це питання д╕алогу з великими пол╕тичними гравцями. Це може бути швидкий план щодо членства Укра╖ни в НАТО або як альтернатива. Ми можемо говорити про це, ми розум╕╓мо ╓вропейськ╕ кра╖ни, як╕ побоюються нашого членства в Альянс╕. Але ми ма╓мо отримати вс╕ гарант╕╖, щоб у майбутньому, через два-три роки, знову не опинитись у складн╕й ситуац╕╖, коли ╢вропа зн╕ме санкц╕╖ з Рос╕╖. А це дехто з ╓вропейц╕в хоче зробити.
– Це ма╓ включати й певн╕ гарант╕╖ в╕йськового характеру?
– Звичайно. ╤ гарант╕╖ в╕йськового характеру, ╕ енергетичну безпеку, ╕ все ╕нше.
– Чи означатиме це, що нин╕шн╕й Нормандський формат в╕д╕йде на другий план, ╕ цей новий формат у склад╕ Укра╖ни, США, ╢С та Рос╕╖ гарантуватиме ваш╕й кра╖н╕ безпеку?
– Це не може бути альтернативою, тому що це б╕льш глобальний формат, ан╕ж Нормандський. Те, що ма╓ вир╕шити «Нормандська четв╕рка», стане частиною цього плану. Тому що Нормандський формат – саме про сх╕д Укра╖ни. В╕н не про Крим, не про «трубу», не про гарант╕╖ нашо╖ безпеки, в╕н не про членство в НАТО чи особливий статус партнерства з НАТО.
У Нормандському формат╕ на сьогодн╕ зроблений дуже важливий крок. Написан╕ так зван╕ кластери, як╕ погоджен╕ Н╕меччиною, Франц╕╓ю й Укра╖ною, передан╕ Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, але там ми не бачимо серйозно╖ вза╓мод╕╖ й бажання з рос╕йського боку. Ось тут все, що потр╕бно сьогодн╕ зробити кра╖нам, як╕ входять у Нормандський формат, – це дуже сильно тиснути на Рос╕ю, щоб ми взяли цей план, ц╕ кластери й зак╕нчили в╕йну на Донбас╕.
Чому «Норманд╕» всього не вир╕шу╓? Цей формат породив «М╕нськ». Це техн╕чний круглий ст╕л, за яким вир╕шу╓ться питання припинення в╕йни. Але на останньому зас╕данн╕ радник╕в л╕дер╕в кра╖н «Нормандсько╖ четв╕рки», де Рос╕ю представляв пан Дмитро Козак, в╕н запитав у наших ╓вропейських партнер╕в, чи ╓ РФ стороною конфл╕кту. Представники Н╕меччини та Франц╕╖ прямо не в╕дпов╕ли, що Рос╕я ╓ стороною конфл╕кту. Вони знову вв╕мкнули таку «обережну» дипломат╕ю, з якою Укра╖на не погоджу╓ться, тому що Рос╕я ╓ стороною конфл╕кту, ╕ ми це розум╕╓мо.
Це приклад того, як усе в╕дбува╓ться. Як в╕дбува╓ться Нормандський формат, як в╕дбуваються зас╕дання Тристоронньо╖ контактно╖ групи. Позиц╕я Рос╕╖ на цих в╕деоконференц╕ях поляга╓ в тому, що Укра╖на ма╓ говорити з сепаратистами. Але в М╕нських домовленостях написано, що ╓ Тристороння контактна група: Рос╕я, Укра╖на й ОБС╢ як посередник. Це ╕ ╓ сторони, це зрозум╕ло.
А ви мене запиту╓те про НАТО, що хтось бо╖ться долучитися, про арм╕ю, про в╕йну. Та нав╕ть на р╕вн╕ того, щоб визнати Рос╕ю стороною конфл╕кту, вс╕ бояться.
– Якщо я правильно зрозум╕в, зовн╕шньопол╕тичний радник канцлера Н╕меччини прямо не визнав Рос╕ю стороною конфл╕кту?
– Вони не змогли прямо в╕дпов╕сти на це питання. Я вважаю, що це проблема. Я не можу бути дипломатичним у цих питаннях, бо вже с╕м рок╕в трива╓ в╕йна, вбивають людей. ╤ ми не ма╓мо часу пост╕йно б╕гати по колу.
– Вам не зда╓ться, що Н╕меччина почува╓ться в╕дпов╕дальною перед Рос╕╓ю, на яку нападала в часи Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, але забува╓, що вона нападала й на Укра╖ну?
– Тут якраз я думаю, що н╕мц╕ в╕дчувають свою провину за те, що було п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Наприклад, 9 травня ми по╖хали в М╕лове, де вшанували загиблих у Друг╕й Св╕тов╕й в╕йн╕. З нами ╖здила Посол Н╕меччини в Укра╖н╕. Вона поклала кв╕ти до монумента, до В╕чного вогню. Н╕мц╕ все це в╕дчувають, все це визнають. Щодо цього у мене нема╓ жодних питань, ╕ я в╕дчуваю ╖хню п╕дтримку.
– Проте на початку цього тижня ви зустр╕чалися з Робертом Габеком, л╕дером «Зелених». ╤ в╕н запропонував як перший л╕дер впливово╖ парт╕╖ в Н╕меччин╕ допомогти Укра╖н╕ оборонною збро╓ю. Уряд Н╕меччини негайно в╕дкинув цю ╕дею. Як ви розум╕╓те цю позиц╕ю Н╕меччини?
– По-перше, я хочу сказати, що Ангела Меркель багато зробила для Укра╖ни. Це правда. ╤ я ╖й дуже вдячний як укра╖нець. Ми хочемо б╕льшого, ╕ я в╕д не╖ оч╕кував б╕льшого, особливо в Нормандському формат╕. Ми вдячн╕ за те, що у нас ╓, але я знаю, що Н╕меччина може б╕льше. Тому що те, що вони роблять для нас, вони роблять для себе. Чому вони цього не розум╕ють – я не знаю.
Але щодо пана Габека. Вперше я зустр╕чався з ним два роки тому, коли у мене був оф╕ц╕йний в╕зит до Н╕меччини. Я зустр╕чався з канцлером, а також з паном Габеком у його новому оф╕с╕, без кондиц╕онер╕в, я пам’ятаю це. Я розум╕ю його, ╕ я хочу, щоб в╕н зрозум╕в мене, зрозум╕в ситуац╕ю в Укра╖н╕, ситуац╕ю з Рос╕╓ю й те, що ми безпосередньо зна╓мо, що рос╕яни та Кремль – це не одне й те саме, бо багато рос╕ян п╕дтримують Укра╖ну. Ми не ненавидимо рос╕ян, ми не робимо цього на нашому телебаченн╕. ╤ я хот╕в показати йому, що в╕дбува╓ться. ╤ в╕н зрозум╕в мене, в╕н зрозум╕в, що «П╕вн╕чний пот╕к – 2» – це просто зброя, не економ╕чна, а пол╕тична зброя, дуже потужна. Я вважаю, що в╕н (Робер Габек. – Ред.) дуже в╕дкрита, потужна людина. ╤ те, що в╕н сказав – в╕н точно розум╕╓, що в Укра╖ни нема╓ флоту, що наш╕ береги незахищен╕, що таке летальна зброя, що Н╕меччина не надала нам з початку в╕йни н╕яко╖ збро╖, н╕яко╖ в╕йськово╖ допомоги. А вона може – у Н╕меччини ╓ потужн╕ корабл╕, ракетн╕ катери, патрульн╕ катери.
– Ви вдячн╕ Габеку за те, що в╕н насправд╕ порушив це питання в Н╕меччин╕?
– Так. Я не просив його це робити. Це був його виб╕р. Але я вдячний йому за це.
– Ви говорили про корабл╕, патрульн╕ та ракетн╕ катери – яке ще в╕йськове обладнання ма╓ надати Н╕меччина?
– ╢ штурмов╕ гвинт╕вки, рад╕отехн╕ка, в╕йськова техн╕ка – багато всього. Н╕меччина потужна в цьому напрямку. Н╕меччина – також одна з передових кра╖н в автомоб╕лебудуванн╕. А ще у Н╕меччини ╓ геопол╕тична зброя, ╕ це якраз питання про ╢вросоюз. Якщо ми поверта╓мося до (теми. – Ред.) НАТО – це одна з кра╖н, яка ма╓ вир╕шальне слово в цьому напрямку. ╤ трет╓ питання – «П╕вн╕чний пот╕к-2» у якому в Н╕меччини також вир╕шальне слово. Бо ╕нод╕ можна зробити щось набагато б╕льше, ╕ це – в руках Н╕меччини.
– Пане Президенте, якщо це можливо, чи можемо поговорити про ваше походження, не для протоколу?
– Так, звичайно.
– Ви говорили це в ╤зра╖л╕ – про ваших д╕дус╕в, як╕ воювали, як╕ пережили Голодомор. Я вважаю, що це важливо знати н╕мцям. Укра╖на – це не лише Радянський Союз. ╤ Радянський Союз – це не лише Рос╕я. Але Голокост торкнувся Укра╖ни, в╕йна торкнулась Укра╖ни. ╤ тому я хочу запитати вас…
– З родини мого д╕да по батьк╕вськ╕й л╕н╕╖ залишився лише в╕н. Вс╕ ╕нш╕ були вбит╕. М╕й д╕дусь, незважаючи на дуже молодий в╕к, п╕шов на в╕йну у лавах Радянсько╖ Арм╕╖. Його старших брат╕в також призвали, ╕ вс╕ вони, кр╕м мого д╕да, загинули як солдати. Ус╕х ╕нших з ц╕╓╖ частини мо╓╖ родини було розстр╕ляно, бо вони були ╓вреями. Д╕тей також. Натом╕сть мою бабусю разом з молодшою сестрою евакуювали до Узбекистану. А ╥╖ батько також воював ╕ повернувся з фронту живим.
– Ви зна╓те, що ╓ певна пропаганда про Укра╖ну, що це антисем╕тська, фашистська держава. Ви ╓врей. Чи стикалися ви з цим у сво╓му особистому житт╕? З цим н╕бито антисем╕тизмом, про який говорять стосовно вашо╖ кра╖ни?
– Я вважаю, що я ╓ результатом ╕ в╕дпов╕ддю, що в Укра╖н╕ нема╓ антисем╕тизму, що в╕н на найнижчому р╕вн╕. Тому що ╕деальних форм не бува╓, ╕деальних людей не бува╓. Але це той факт, що в Укра╖н╕ антисем╕тизм на найнижчому р╕вн╕ у пор╕внянн╕ з будь-якою ╓вропейською кра╖ною. Я вважаю, що я ╕ ╓ в╕дпов╕ддю. Я знаю, що антисем╕тизм мав м╕сце у Радянському Союз╕, це правда. Я знаю ╕стор╕╖ про мо╖х родич╕в, мого батька – люди боялися цього, так, це було. Але у сучасн╕й, незалежн╕й Укра╖н╕ все це дуже зм╕нилося. Саме тому я вважаю, що у нас цього нема╓. ╤нод╕ трапляються провокац╕╖, але так бува╓ будь-де.
– Дякую!
Джерело: Оф╕ц╕йне ╕нтернет-представництво Президента Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 04.06.2021 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23302

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков