Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 21.05.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 21.05.2021
СЛ╤ДСТВО ВСТАНОВИЛО ФАКТ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКИХ ТАТАР У 1944 РОЦ╤ ТА ПРИЧЕТНИХ ДО НЬОГО

У ход╕ крим╕нального провадження за фактом геноциду кримськотатарського народу, яким була депортац╕я 1944 року, уперше було дано юридичну оц╕нку злочинним д╕ям радянсько╖ влади. Про це сказав кер╕вник прокуратури Автономно╖ Республ╕ки Крим та м╕ста Севастополя ╤гор Поночовний п╕д час бриф╕нгу «Геноцид кримськотатарського народу 1944 року – злочин, який повторю╓ться знову», переда╓ кореспондент Укр╕нформу.
За його словами, п╕д час розсл╕дування встановлено факт вчинення геноциду - злочину проти людяност╕, який не ма╓ строк╕в давност╕, та встановлено ос╕б, причетних до його вчинення.
“В╕дносно кор╕нного народу Криму було вчинено особливо тяжкий злочин як з точки зору нац╕онального, так ╕ м╕жнародного права. Саме тому з метою надання належно╖ правово╖ оц╕нки д╕ям ос╕б, як╕ причетн╕ до вчинення цього злочину, що не ма╓ строк╕в давност╕, прокуратура автоном╕╖ та зд╕йсню╓ процесуальне кер╕вництво за фактом геноциду кримськотатарського народу. Уперше злочинним д╕ям радянсько╖ влади проти кримськотатарського народу була дана саме юридична оц╕нка у цьому крим╕нальному провадженн╕. Тобто п╕д час розсл╕дуванням встановлено факт вчинення геноциду — злочину проти людяност╕, який не ма╓ строк╕в давност╕, та встановлено ос╕б, причетних до його вчинення”, - сказав Поночовний.
За його словами, дня прокуратури важливо було встановити ус╕х ос╕б, причетних до вчинення цього злочину, що дасть змогу реал╕зувати принцип в╕дновлення ╕сторично╖ справедливост╕ стосовно ц╕лого народу.
За словами Поночовного, окр╕м вищого кер╕вництва Радянського Союзу, Прокуратурою автоном╕╖ в лютому цього року пов╕домлено про п╕дозри й кер╕вникам нижчо╖ ланки - в╕д нарком╕в до начальник╕в семи оперативних сектор╕в, як╕ брали безпосередню участь у депортац╕╖ кримськотатарського народу.
У межах крим╕нального провадження були встановлен╕ шляхи депортац╕╖ кримських татар з Криму через територ╕ю Укра╖ни до спецпоселень на територ╕╖ союзних республ╕к СРСР. У провадженн╕ також заф╕ксовано нелюдськ╕ умови перевезення кримських татар та ╖х проживання у спецпоселеннях.
Поночовний нагадав, що депортац╕я призвела до загибел╕ понад 50 тис. ос╕б лише впродовж перших двох рок╕в виселення, що становило понад 25% в╕д загально╖ чисельност╕ кримськотатарського народу. Непрям╕ демограф╕чн╕ втрати склали 80% усього народу.
Окр╕м депортац╕╖ кримських татар з Криму, радянська влада ще й експропр╕ювала ╖хн╓ майно. У процес╕ цього було незаконно привласнено понад 25,5 тис. будинк╕в, понад 18,7 тис. земельних над╕л╕в, сотню тисяч гол╕в худоби, 25 млн книг та фонди 180 б╕бл╕отек. Тому кр╕м злочину геноциду можна говорити про злочин проти власност╕ кримськотатарського народу, п╕дкреслив прокурор.
Одним ╕з важливих етап╕в у даному крим╕нальному провадженн╕ на сьогодн╕, зауважив кер╕вник прокуратури, ╓ отримання документ╕в з кра╖н колишнього Радянського Союзу, де було завершено цей злочин, оск╕льки депортован╕ особи розселялися по територ╕╖ к╕лькох союзних республ╕к.
“З метою отримання коп╕й необх╕дних арх╕вних документ╕в, встановлення та допиту можливих св╕дк╕в нами були направлен╕ запити про м╕жнародну правову допомогу до Казахстану, Узбекистану, Таджикистану, Киргизько╖ республ╕ки та Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Проте на даний час б╕льш╕сть ╕з цих кра╖н в╕дпов╕ли в╕дмовами на наш╕ запити, зазначаючи, що надання тако╖ ╕нформац╕╖ може суперечити ╕нтересам цих кра╖н. На даний час на виконанн╕ ще ╓ запити до Таджикистану та Киргизстану”, - розпов╕в кер╕вник прокуратури АР Крим.
За його словами, зараз ╕стор╕я повторю╓ться, а репресивна машина окупац╕йно╖ влади останн╕ 7 рок╕в ц╕леспрямовано пересл╕ду╓ кримськотатарське населення п╕вострова з пол╕тичних ╕ рел╕г╕йних мотив╕в.
Як пов╕домлялося, 18 травня в Укра╖н╕ в╕дзнача╓ться День боротьби за права кримськотатарського народу та вшанову╓ться пам'ять жертв депортац╕╖ кримських татар.
Депортац╕я кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годин╕ ранку й тривала до початку червня (перша ╕ найб╕льша хвиля зак╕нчилася 20 травня).
Оф╕ц╕йною п╕дставою для депортац╕╖ кримськотатарського народу стала та╓мна постанова Державного ком╕тету оборони № 5859 «Про кримських татар» в╕д 11 травня 1944 року, в як╕й кримським татарам висувалися претенз╕╖ у начебто масов╕й зрад╕ та масовому колаборац╕он╕зм╕ за час╕в окупац╕╖ Криму г╕тлер╕вськими в╕йськами.
За оф╕ц╕йними даними (так зван╕ числа Лаврент╕я Бер╕╖) було депортовано 183 144 особи; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого п╕втора року померло близько 46% депортованих.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 21.05.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23280

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков