Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 21.05.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 21.05.2021
ЖИТТЯ УКРА╥НСЬКОГО СТУДЕНТА В ПОЛЬЩ╤

Нещодавно у мене в╕дбулася розмова в онлайн-формат╕ з Романом БЕРЕСТОМ, випускником Укра╖нсько╖ академ╕╖ друкарства за спец╕альн╕стю - Реклама ╕ зв'язки з громадськ╕стю, автором прекрасних в╕рш╕в, мо╖м добрим другом. Зараз Роман навча╓ться у Познанському ун╕верситет╕ ╕м. Адама М╕цкевича ╕ под╕лився з╕ мною враженнями: яким ╓ життя в Польщ╕ для укра╖нського студента. Впевнений, що ця розмова буде ц╕кавою для молодого покол╕ння укра╖нц╕в, як╕ мр╕ють стати студентами, нав╕ть з огляду на виб╕р майбутньо╖ профес╕╖, м╕сця навчання.
- Ще навчаючись в академ╕╖ у Львов╕, Романе, тво╓ю метою став вступ у маг╕стратуру у Польщ╕, зв╕сно, п╕сля здобуття укра╖нського диплому бакалавра. Таку нагоду навчатися дал╕ ти отримав завдяки програм╕ подв╕йного диплому в Познанському ун╕верситет╕. (Програма укладена з Укра╖нською академ╕╓ю друкарства). Коли збирався пере╖хати у сус╕дню кра╖ну, чи виникало побоювання: як тебе сприймуть там, яка у поляк╕в, скажемо образно, «культура життя»?
- Без огляду на вс╕ побоювання укра╖нц╕в щодо частково╖ ксенофоб╕╖ та надм╕рно╖ гордост╕ поляк╕в, близько 80 в╕дсотк╕в людей, яких я зустр╕чав - надзвичайно мил╕ та прив╕тн╕, готов╕ допомогти й п╕дтримати у ф╕нансовому, моральному аспектах. ╤нш╕ 20 в╕дсотк╕в ставляться довол╕ нейтрально - ╖м байдуже, чи укра╖нець я, чи поляк, чи грек, ╕ндус... Важливо те, чи пристойно поводить себе людина, чи поважа╓ вона ╕нших. Вза╓мна повага - це ключ до миру в усьому св╕т╕!
- Навчаючись в академ╕╖, знаю, що у тебе було веселе студентське життя, нов╕ знайомства, посиденьки з друзями, л╕тературн╕ вечори, як╕ ти сам орган╕зовував чи був сп╕ворган╕затором, ╕ куди залюбки нав╕дувалися викладач╕... Поступив ти на навчання в Польщу, коли розпочалося загострення пандем╕╖ коронав╕русу ╕ держава ввела жорстокий локдаун. Як це вплинуло на тво╓ подальше студентське життя?
- Локдаун залишив максимально негативний сл╕д у мо╓му студентському житт╕, бо так само навча╓мось дистанц╕йно. Роль студента у Польщ╕ не обмежу╓ться парами, як╕ потр╕бно «в╕дсид╕ти» в аудитор╕ях. До реч╕, п╕д час карантину ╖х закрили. Життя студента (а це в Польщ╕ в╕дпов╕да╓ навчальному процесу) - це ще й подорож╕, екскурс╕╖, зустр╕ч╕... Наприклад, в рамках дисципл╕ни п╕д досл╕вним перекладом з польсько╖ «Наближення» наша група повинна була в╕дв╕дати ╤спан╕ю, познайомитися з людьми, стилем ╖хнього життя, традиц╕ями ╕ нав╕ть нац╕ональною кухнею... Та клятий коронав╕рус забрав у нас таку можлив╕сть. Зам╕сть того ми перегляда╓мо фотограф╕╖ ╕ слуха╓мо ╕стор╕╖ з досв╕ду лектора... А назвати це р╕вноц╕нним неможливо.
- Перед тим, як пере╖хати в Польщу, ти багато ╕ наполегливо працював: самост╕йно вивчав польську мову, додатково брав ╕ндив╕дуальн╕ уроки у репетитор╕в, читав польськ╕ мед╕а, сам пробував писати статт╕ польською. Однак ми добре зна╓мо, що ╕ноземну мову (нав╕ть сус╕дньо╖ держави) неможливо вивчити за такий короткий час досконало ╕ розмовляти нею, як нос╕й. Отож, коли у тебе виникають як╕сь мовн╕ похибки у сп╕лкуванн╕ з поляками, як вони на те реагують?
- Полякам при╓мно сп╕лкуватися з тобою, якщо вони бачать тво╖ старання вивчити польську мову, не звертають уваги на те, що ти робиш, можливо, сотн╕ помилок. Мовна пр╕рва переста╓ бути пр╕рвою, коли ти почина╓ш любити кра╖ну, ╖╖ культуру, цю ж мову. Але укра╖нц╕ часто хибно вважають, що польська мова наст╕льки схожа до нашо╖ солов'╖но╖, що вчити ╖╖ нема сенсу. ╤ помиляються. Адже близьк╕сть звучання к╕лькох сл╕в не забезпечу╓ повного вза╓морозум╕ння, а ефективного вивчення (мовляв, ось почую у Польщ╕ т╕ й т╕ слова, та й збагну) - погот╕в.
- Чи ма╓ш ти друз╕в у Польщ╕?
- Як на мене, можливо, не вдасться в╕днайти тут «сокровенний гран╕т науки», однак вдасться (╕ вже вдалося) познайомитися з прекрасними людьми: в╕д поважного професора, але добряка за характером, до чар╕вно╖ панянки-продавця у скромн╕й крамничц╕, з якою можна поговорити про холодн╕ та дощов╕ польськ╕ ранки.
- Що ти можеш сказати про свою спец╕альн╕сть, яку здобува╓ш?
- Назва мого курсу звучить як «мед╕а в культур╕». Тобто акцент - на культурн╕й мап╕ ╢вропи. Ми вивча╓мо рел╕г╕ю, мови, пол╕тичн╕ системи, спостер╕га╓мо за ╖х розвитком через призму мед╕акультури. ╤ це ц╕каво! На жаль, зарано говорити, що ця спец╕альн╕сть ма╓ утил╕тарний характер. Час покаже. Ун╕верситет забезпечу╓ 360 годин практики, а викладач╕ (вони досить квал╕ф╕кован╕!) готов╕ шукати ╕ндив╕дуальний п╕дх╕д до роботи з кожним студентом. Нав╕ть, якщо вам захочеться просто посп╕лкуватися, а поговорити можна про все...
- Якими гуртожитками забезпечу╓ цей навчальний заклад сво╖х студент╕в, як╕ там умови проживання?
- У це важко буде пов╕рити студентам, знайомими з укра╖нськими гуртожитками. Польськ╕ студентськ╕ гуртожитки забезпечують сво╖х мешканц╕в власною ванною к╕мнатою та розрахованою на ш╕сть (а не на двадцятьох, як в Укра╖н╕) ос╕б сп╕льною кухнею. Однак оплата теж в╕дпов╕дна: за к╕мнату для двох ос╕б студент платить 300 злотих на м╕сяць, тод╕ як для одн╕╓╖ особи - 415 злотих. Один злотий - це трохи б╕льше семи гривень.
- Спасиб╕ за розмову, Романе!
╤нтерв'ю взяв
Марк╕ян ЛЕХМАН,
студент факультету мед╕акомун╕кац╕й та п╕дпри╓мництва Укра╖нсько╖ академ╕╖ друкарства
м. Льв╕в
На фото: Роман Берест, Марк╕ян Лехман, Володимир Басай - члени л╕тературного гуртка Укра╖нсько╖ академ╕╖ друкарства

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 21.05.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23268

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков