Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3998)
З потоку життя (7157)
Душі криниця (3832)
Українці мої... (1528)
Резонанс (1681)
Урок української (999)
"Білі плями" історії (1784)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЖИТТЯ – ЦЕ СУМА ЗРОБЛЕНОГО, АБО ЩО КДБ╤СТ МАРЧУК ЗРОБИВ У КРИМУ ДЛЯ УКРА╥НИ
Не можна не зауважити – з життя п╕шов пол╕тик не просто першого див╕з╕ону, а в прямому...


МОРЯК ╤З СТЕПОВОГО СЕЛА
12 липня в Будинку письменник╕в у Ки╓в╕ в╕дбувся веч╕р пам’ят╕ Леон╕да Тендюка,...


П╤СНЯ В НАШОМУ ЖИТТ╤
Алла Осадча. ╤з циклу “Гортаючи стор╕нки свого життя”


ЯК ХЛОПЕЦЬ З ЧЕРКАС ЗРОБИВ ЩАСЛИВОЮ ВСЮ УКРА╥НУ
Хто в╕н такий, герой ╕сторичного футбольного матчу?


МИХАЙЛО ВИШНЯК: «ЧИ МОЖУ Я СПОК╤ЙНО ЖИТИ, КОЛИ В НЕСПОКО╥ ЗЕМЛЯ?»
Шановний Михайле Яковичу! Зичимо Вам м╕цного здоров'я, непохитного оптим╕зму, м╕цно╖ в╕ри в...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 14.05.2021 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 14.05.2021
«ЯКБИ СТЕФАНИК ДОЖИВ ДО 2021 РОКУ ТА НАДУМАВ СТВОРИТИ ПАРТ╤Ю, ТО Я Б З РАД╤СТЮ П╤ШОВ ТУДИ…»

Видатному укра╖нському письменников╕ ╕ громадському д╕ячев╕ Василю Стефанику – 150. Його вважають визначним майстром психолог╕чно╖ новели, «абсолютним паном форми» ╕ в╕дносять до когорти св╕тових новел╕ст╕в найвищого мистецького р╕вня. Життю ╕ творчост╕ великого митця присвятив сво╓ ╜рунтовне видання в╕домий письменник-есе╖ст Роман Горак (видавництво «Апр╕ор╕», м. Льв╕в). Цю книгу прочитала з профес╕йним зац╕кавленням. Деякими думками под╕лилася з╕ сво╖ми учнями.
- А чим вас захоплю╓ постать Василя Стефаника? – такою була тема пошуково╖ роботи.
╤ ось найкращ╕ роздуми старшокласник╕в.
Зенов╕я Ф╕л╕пчук,
учитель-ф╕лолог

Настя Александрович

Для багатьох Василь Стефаник – той, хто подарував Укра╖н╕ надзвичайний л╕тературний спадок. Усе це так, але для мене ця людина ╓ прикладом, яким повинен бути справжн╕й укра╖нець: вольовим, незламним, а головне - патр╕отом сво╓╖ держави. Саме таким був Василь Семенович. Його твори л╕кували душ╕ багатьох сп╕вв╕тчизник╕в та розпалювали жагу до боротьби, боротьби за свою землю. Митець став справжн╕м св╕тлом тогочасного людства; нав╕ть перебуваючи в Краков╕, в╕н збер╕г у сво╓му серц╕ любов до Батьк╕вщини.
Також Василь Стефаник був надзвичайно обдарованим митцем з╕ сво╖м власним стилем написання. Письменник писав про те, що бачив та що його бол╕ло. Ус╕ його твори проникають в серце та залишаються там назавжди : в╕н наст╕льки точно в╕дчував людей та ╖х переживання. Митець усе життя присвятив л╕тератур╕ - справ╕, яку любив понад усе.
Мене вразило те, що Стефаник не зламався н╕ перед чим, хоча в його житт╕ було безл╕ч випробувань: два арешти, смерть мами, дружини та двох сестер,важка хвороба… Проте в╕н завжди знаходив у соб╕ сили, щоб п╕днятися з упадку та йти дал╕, по призначен╕й дороз╕, ╕ вести за собою юрму укра╖нц╕в. Цей новел╕ст дос╕ залиша╓ться вз╕рцем для насл╕дування, а його твори надзвичайно актуальн╕ сьогодн╕.

Настя Блащак

Оч╕ про все говорять... На мою думку, саме так доречно описати Василя Стефаника. Молодий, сповнений сил хлопець, який пост╕йно вчиться, бере участь у громадсько-культурн╕й робот╕ ╕ просто пише. Витончена техн╕ка тонкого спостер╕гача людсько╖ душ╕ з простого робить шедевр. Так, я про тв╕р «Кам╕нний хрест». Масштабна проблема людства на тл╕ одн╕╓╖ просто╖ селянсько╖ с╕м’╖. Як глибоко ╕ точно письменний опису╓ переживання ╕ повед╕нку геро╖в, якого болю вони сповнен╕, яка туга в ╖хн╕х серцях. Недаремно його називають «селянським Бетховеном». Так у Стефаника з кожним твором. Зб╕рка за зб╕ркою розкрива╓ талант знавця слова ╕ п╕дносить його на св╕товий р╕вень майстерност╕. Уважно вчитайтеся в кожний рядок, ╕ саме тод╕ ви зрозум╕╓те, про що я. Дякую, Василю Семеновичу, за величезний вклад у розвиток укра╖нсько╖ л╕тератури.

Святослав Васьо

Нав╕ть не знаючи б╕ограф╕╖, людина, побачивши цей портрет, скаже, що чолов╕к, в╕рог╕дно, ╓ вельможним селянином, який подолав багато перешкод. Тим ╕ захоплю╓ постать Василя Стефаника - сво╓ю досв╕дчен╕стю. Особисто мене вража╓ те, що в╕н чи не ╓дина людина на той час у поневолен╕й Укра╖н╕, яка справд╕ в╕дстоювала права селян в австр╕йському парламент╕ у В╕дн╕. Справжн╕й л╕дер с╕льсько╖ громади! Якби в╕н дожив до 2021 року та надумав створити парт╕ю, то я б з рад╕стю п╕шов туди, бо знав би, що в Стефаника душа правдивого чистого кришталю, а не як т╕ "Бурат╕но" в нашому парламент╕, що т╕льки ганять одне одного. Та й кого не захоплю╓ його щедр╕сть до всього. Або згадаймо випадок, коли митець був позбавлений персонально╖ пенс╕╖, як багато наших б╕дних пенс╕онер╕в в Укра╖н╕. Дов╕давшись, що уряд УРСР не призначив йому заслужено╖ матер╕ально╖ винагороди, митрополит Андрей Шептицький вид╕лив з╕ свого меценатського фонду точно таку ж пенс╕ю. Стефаник попросив касира, щоб той видав йому назначену суму др╕бними монетами. Касир це зробив. З великою торбою коп╕йок письменник прийшов ╕ роздав все, до ╓диного гроша, б╕дним ╕ просив помолитися за упок╕й душ жертв голодомору в Укра╖н╕ 1933 року…

Северин Хар╕в

Чим може захоплювати постать Василя Семеновича Стефаника? Кр╕м чудових твор╕в, наприклад, "Кам╕нний хрест", "Дорога", "Земля" ╕ багатьох ╕нших, ц╕кавою для мене ╓ б╕ограф╕я автора. Навчався в к╕лькох школах, з одно╖ його було в╕драховано через участь у "Покутськ╕й тр╕йц╕". Також вивчав медицину в Краков╕. Багато вкладав у розвиток укра╖нсько╖ прози. Мене захоплю╓ стиль письменника. Це про нього сказав Максим Горький: "Як коротко, сильно ╕ страшно пише ця людина". ╤ справд╕, на мою думку, стилю цього автора можна т╕льки позаздрити. Це ун╕кально не т╕льки для укра╖нсько╖ л╕тератури, але й в св╕тово╖. Василь Семенович ум╕в викликати сво╖ми творами емоц╕╖ в тих, хто, здавалося б, ╖х не може в╕дчувати. Його творч╕сть може перетворити сум, хвилювання ╕ гн╕в в усм╕шку, чого важко досягти ╕ншим авторам.
Також захоплю╓ ст╕йк╕сть автора. Незважаючи на житт╓в╕ труднощ╕, в╕н усе витримав ╕ досягнув вершин у жанр╕ психолог╕чно╖ новели.

Граф╕ка – Роман Свередюк
Живопис – Ярема Оленюк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 14.05.2021 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23249

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков