Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 30.04.2021 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 30.04.2021
╤ ЧУ╢МО: “ХРИСТОС ВОСКРЕС!”

Наш╕ традиц╕╖

Свято свят — Великдень. Воскрес╕ння Христове! З погляду сьогодення ц╕каво д╕знатися про його давн╕шу народну обрядов╕сть, яка тепер збер╕га╓ться, на жаль, лише почасти.
...У пасхальну суботу, напередодн╕ Великодня, п╕зно ввечер╕ народ збирався б╕ля церкви. ╤снувало пов╕р'я: хто проспав у цю святкову н╕ч, той проспав сво╓ щастя аж до наступного Великодня.
Оп╕вноч╕ починалося Богослуж╕ння. Пот╕м виносили плащаницю ╕ в╕дбувався хресний х╕д навколо церкви. (Так ╕ тепер в╕дбува╓ться, бо це - неодм╕нне церковне правило).
╤ т╕льки на св╕танку, п╕сля зак╕нчення ус╕х церковних в╕дправ, освячували паску, ковбаску, шинку, сало, сир, масло, крашанки та писанки, хр╕н, с╕ль... Удома сн╕дали виключно стравами з великоднього кошика. За столом збиралася вся с╕м'я.
Св╕тло╖ нед╕л╕ скр╕зь ма╓ звучати п╕днесене: «Христос Воскрес!». У в╕дпов╕дь рад╕сне: «Во╕стину Воскрес!». За доброю давньою традиц╕╓ю п╕сля кожного в╕тання трич╕ ц╕луються («хрестосуються») ╕ вручають один одному писанки або крашанки.
Молодь на Великдень влаштовувала р╕зн╕ ╕гри та забави з га╖вками, веснянками, великодн╕ми п╕снями.
У Галичин╕ понед╕лок п╕сля Свято╖ Св╕тло╖ нед╕л╕ зветься «обливаним», коли парубки обливають д╕вчат водою; а в «обливаний» в╕второк - навпаки. Це - на щастя, на здоров'я. А ще - знак залицяння.
Взагал╕, стосунки м╕ж хлопцями ╕ д╕вчатами на Великдень були б╕льш в╕льними: вони могли прилюдно обн╕матися, ц╕луватися, що не викликало осуду з боку дорослих.
╤з пасхальних ╕гор назвемо гойдалки. Це дуже стародавня забава. П╕дйом вгору, п╕дкидування повинн╕ були посприяти рослинам п╕дняти до сонця ╕ виструнчитися.
Але так╕ ╕гри в╕дбувалися увечер╕. Бо Великодн╓ свято (нед╕ля, понед╕лок, в╕второк) - це ще й час пров╕дування могил, в╕дправ ╕ молитов за померлими.
╤, безперечно, у ц╕ дн╕ не можуть змовкати церковн╕ дзвони! Дзвонили, як правило, д╕ти...

ПРЯДИ НИТКУ У ЧЕТВЕР...

Останн╕й четвер перед Великоднем називають Чистим. У цей день у церквах в╕дправляють Страст╕ Христов╕. Але у народ╕ до нього особливе ставлення...
Наприклад, на Пол╕сс╕ побутував звичай пряд╕ння «четвергово╖ нитки», ╕ саме у Чистий четвер на останньому тижн╕ Великого посту. Вона прялася до сх╕д сонця на пороз╕ хати л╕вою рукою ╕ закручувалася навпаки. Таку нитку вважали пом╕чною в╕д усякого болю. З нею обходили кругом поля, щоб зберегти пос╕ви в╕д горобц╕в. При цьому нитку неодм╕нно тримали у л╕в╕й руц╕. Перепов╕дали, якщо взяти ╖╖ на Великдень на могили, то можна «побачити» померлих родич╕в.
Цього дня спец╕ально випалювали с╕ль. ╥╖ називали «четверговою» ╕ збер╕гали як л╕ки. Випивали з водою в╕д пристр╕ту, зурочень (врок╕в), давали худоб╕ при шлункових недугах.
Також ╕снував звичай виготовлення «четвергово╖ сорочки». За пов╕р'ями така сорочка довго носитиметься, а ╖╖ власник доживе до глибоко╖ старост╕.
Та найважлив╕шим у Чистий четвер було в╕дв╕дати Богослуж╕ння у церкв╕ ╕ принести до хати «живий вогонь» - запален╕ у храм╕ св╕чку чи лампадку. З «живим вогнем» обходили помешкання, присадибне господарство, хл╕ви, комори. Пот╕м його ставили на покут╕ перед ╕конами.

СТРАСНА П'ЯТНИЦЯ

Остання перед Великоднем п'ятниця ╕мену╓ться Страсною.
Богобоязн╕ люди вважають, що цього дня не можна н╕чого ╖сти аж до виносу плащаниц╕ з в╕втаря на  середину церкви. Та перед тим плащаницю трич╕ обносять навколо храму. Роблять це найстарш╕ чолов╕ки параф╕╖. Колись у цю мить, коли з церкви виносили плащаницю, д╕ти стукали сво╖ми власноруч зробленими дерев'яними калатальцями, або крутили деркачами, щоб «в╕д╕гнати нечисту силу».
Родина с╕дала об╕дати т╕льки п╕сля Богослуж╕ння й окремо╖ молитви з поклонами б╕ля винесено╖ й покладено╖ посередин╕ храму плащаниц╕. Об╕д був довол╕ скромним, адже у цей день не можна ╖сти нав╕ть рибу, т╕льки п╕сн╕ овоч╕ та крупи.
У Страсну п'ятницю не велено шити, прясти, вишивати, працювати на грядц╕, брати до рук сокиру, щось майструвати. Виняток: догляд за домашн╕ми тваринами, птицею.
Цього дня господин╕ вип╕кають великодн╕ паски.
У передвеликодню суботу виготовляють крашанки (фарбован╕ яйця). За народними уявленнями крашанки треба готувати саме в суботу перед Пасхою, бо тод╕ вони довго збер╕гаються. А якщо ╖х зробити в п'ятницю, то тод╕ швидко з╕псуються.
Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 30.04.2021 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23224

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков