Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3855)
З потоку життя (7032)
Душі криниця (3784)
Українці мої... (1521)
Резонанс (1649)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1774)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ╤ ТУРЕЧЧИНА П╤ДПИСАЛИ УГОДУ ПРО БУД╤ВНИЦТВО ЖИТЛА ДЛЯ КРИМСЬКИХ ТАТАР
За п╕дсумками переговор╕в було п╕дписано низку двосторонн╕х документ╕в.


СУД ОКУПАНТ╤В ПОНОВИВ СЛУХАННЯ У «СПРАВ╤ ДЖЕМ╤Л╢ВА» ╤ ДОСЛ╤ДИВ НОВ╤ «В╤ДЕОДОКАЗИ»
За словами адвоката, на наданих обвинуваченням в╕деофайлах Джем╕л╓в н╕яких протиправних д╕й не...


СОЦМЕРЕЖ╤ ╤... СУ╥ЦИД
Одн╕╓ю з найгостр╕ших та найб╕льш обговорюваних тем в Укра╖н╕ стало самогубство п╕дл╕тк╕в.


РОС╤ЙСЬК╤ КАТЕРИ ВЛАШТУВАЛИ ПРОВОКАЦ╤Ю В АЗОВСЬКОМУ МОР╤
Катери ФСБ РФ в Азовському мор╕ вчергове зд╕йснили спробу перешкоджання законним д╕ям катерно╖...


КОЛИШН╤Й ПОСТПРЕД ПУТ╤НА СКУПИВ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ НЕРУХОМОСТ╤ НА $13 М╤ЛЬЙОН╤В
Вся нерухом╕сть, «будинки, готел╕, пам'ятки арх╕тектури» та ╕нше придбан╕ п╕сля 2014...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 05.03.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 05.03.2021
СК╤ЛЬКИ СЛОВНИК╤В УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ?

Нещодавно в Ки╓в╕ вийшов друком б╕бл╕ограф╕чний покажчик «Словники укра╖нсько╖ мови: 1596-2018». Упорядник ╕ автор передмови Дмитро Пилипчук видав книгу власним коштом. Це перший б╕бл╕ограф╕чний покажчик про паперов╕ публ╕кац╕╖ словник╕в укра╖нсько╖ мови, укладений за принципом максимально╖ повноти. Охоплено видання за пер╕од з 1596 до 2018 року включно. Загалом у покажчику 9244 б╕бл╕ограф╕чн╕ нотатки. В розд╕л╕ ╤ «Книжков╕ видання в Укра╖н╕: 1627-2018» описано 8036 словник╕в, у розд╕л╕ ╤╤ «Книжков╕ видання в ╕нших кра╖нах св╕ту: 1596-2018» - 556 словник╕в, а в розд╕л╕ ╤╤╤ «Окрем╕ публ╕кац╕╖ в пер╕одичних ╕ продовжуваних виданнях та прикнижков╕ словники: 1793-2018» заф╕ксовано 652 публ╕кац╕╖. Б╕б╕л╕ограф╕чн╕ записи систематизовано за хронолог╕╓ю, а в розд╕л╕ ╤╤ – ще й за кра╖нами видання. Покажчик адресований фах╕вцям ус╕х галузей знань.
 Покажчик «Словники укра╖нсько╖ мови» пода╓ ╕нформац╕ю не лише про словники у вузькому розум╕нн╕ цього терм╕на, а й про ╕нш╕ джерела дов╕дково-енциклопедичного характеру та обсягу, в яких в абетковому чи тезаурусному порядку систематизовано лексикограф╕чний матер╕ал.
 Дмитро Пилипчук опрацював не менше двохсот найважлив╕ших б╕бл╕отек заруб╕жних кра╖н ╕ понад дв╕ст╕ найповажн╕ших б╕бл╕отек Укра╖ни.
 Ц╕каво знати, що перший словник укра╖нсько╖ мови «Лексис» Лаврент╕я Зизан╕я-Тустановського вийшов друком у Литв╕ (В╕льно, друкарня Братська) у 1596 роц╕. Весь текст словника мав 34 стор╕нки ╕ м╕стив 1061 слово. Як пише професор ╤рина Фар╕он, саме цей словник вперше заф╕ксував слова мова, мовлю, мовлень╓.
 Другим (п╕сля «Лексиса») друкованим, але першим на теренах Укра╖ни став «Лекс╕кон славеноросск╕й» Памви Беринди (1627 р╕к, 477 стор╕нок, друкарня Ки╓во-Печерсько╖ лаври).
 Дмитро Пилипчук зверта╓ увагу, що три пер╕оди п╕днесення укра╖нсько╖ лексикограф╕╖ ч╕тко сп╕впадають з ╕сторичними пер╕одами зростання нац╕онально╖ св╕домост╕ й активност╕ укра╖нц╕в.
 Перший ╕з цих пер╕од╕в – Укра╖нська революц╕я: якщо за 290 рок╕в (1627-1916) в Укра╖н╕ вийшло 93 словники, то всього за два роки (1917-1918) опубл╕ковано 98.
 Другий вибух (п╕д час так звано╖ хрущовсько╖ В╕длиги) був набагато слабший ╕ явно контролювався режимом. Якщо за пер╕од 1944-1957 рр. (а це 14 рок╕в) середньор╕чний випуск словник╕в був на р╕вн╕ 4-х назв, то у 1958-1964 (це 7 рок╕в) в╕н становив 19 назв.
 При цьому дещо зменшивши (п╕сля ХХ з’╖зду) асим╕ляц╕йний тиск, влада тод╕ ж таки (1958 р╕к) запровадила в СРСР «супердемократичне» право вибору батьками мови навчання ╖хн╕х д╕тей, яке мало знищити можливост╕ нац╕онального в╕дродження ╕ сприяти тотальн╕й асим╕ляц╕╖ нерос╕ян.
 Трет╕й ╕ найпотужн╕ший вибух нац╕онально╖ лексикограф╕╖ в Укра╖н╕ розпочався п╕сля проголошення Незалежност╕ ╕ трива╓ й дос╕. В╕н ч╕тко демонстру╓, що сучасний розвиток укра╖нсько╖ лексикограф╕╖ ╓ формою утвердження нац╕онально╖ самосв╕домост╕ та, хоч ╕ вкрай непосл╕довного, транзиту до функц╕ювання укра╖нсько╖ мови як державно╖, з ус╕ма постколон╕альними суперечностями цього процесу. Протягом 1992-2018 рок╕в у незалежн╕й Укра╖н╕ видано 6883 словники.
 Дмитро Пилипчук назива╓ виданий у 1970-1980 роках одинадцятитомовий тлумачний «Словник укра╖нсько╖ мови» колон╕альним словником дозволено╖ повноти. В╕н м╕стить 134 058 сл╕в. Нин╕ Укра╖нський мовно-╕нформац╕йний фонд вида╓ 20-томовий тлумачний «Словник укра╖нсько╖ мови». Але його наклад не перевищу╓ одн╕╓╖ тисяч╕ прим╕рник╕в. А наклад першого тому 11-томового словника становив 30 тисяч прим╕рник╕в.
 В Укра╖н╕ понад 40 тисяч б╕бл╕отек. А М╕нкультури не подбало про державне замовлення на 20-томовий словник для вс╕х цих б╕бл╕отек.
Необх╕дно укласти повний тлумачний академ╕чний словник укра╖нсько╖ мови. Який ма╓ сягнути м╕льйона сл╕в. Треба укласти його електронний вар╕ант. Паперовий нараховував би 80 том╕в.
 Потр╕бна державна п╕дтримка. Д. Пилипчук пропону╓ ц╕лу програму. Держава ма╓ визнати увесь комплекс словник╕в укра╖нсько╖ мови нац╕ональним культурним надбанням. Треба створити Центральну б╕бл╕отеку-музей словник╕в укра╖нсько╖ мови. Створити ╤нститут укра╖нсько╖ лексикограф╕╖ та ╤нститут перекладно╖ лексикограф╕╖. Для наукового досл╕дження проблем розвитку укра╖нсько╖ мови варто заснувати Наукове товариство укра╖нсько╖ мови. Для морального стимулювання розвитку укра╖нсько╖ лексикограф╕╖ варто було б заснувати дв╕ прем╕╖: загальноукра╖нську – ╕мен╕ Бориса Гр╕нченка (за усп╕хи в розвитку укра╖нсько╖ лексикограф╕╖) – та м╕жнародну – ╕мен╕ Агатангела Кримського (за усп╕хи в розвитку перекладно╖ лексикограф╕╖).
 Дмитро Пилипчук зазнача╓: «Укра╖на – це кра╖на щонайменше с╕мох тисяч словник╕в, нав╕ть якщо брати до уваги т╕льки т╕ видання, що мають у назв╕ лексему «словник» (але ж ╕ к╕льк╕сть заф╕ксованих б╕бл╕ографами словник╕в укра╖нсько╖ мови, видрукуваних у паперов╕й форм╕ окремими книжковими виданнями в Укра╖н╕ та 30-х ╕нших кра╖нах св╕ту, сьогодн╕ перетнула позначку 8,5 тисяч видань!), ╕ намагання Москви доводити науковцям ╕нших кра╖н, що н╕яко╖ окремо╖ укра╖нсько╖ мови не ╕сну╓, - це нахабна й цин╕чна ╕мперська брехня».
 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 05.03.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23074

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков