Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3855)
З потоку життя (7032)
Душі криниця (3784)
Українці мої... (1521)
Резонанс (1649)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1774)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧОМУ В РОС╤╥ ЗАГОВОРИЛИ ПРО ЗНИЩЕННЯ УКРА╥НИ ЯК ДЕРЖАВИ?
╤дея руйнування укра╖нсько╖ державност╕ не ╓ новою для Пут╕на. ╥╖ нав╕ть можна назвати...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ХТО НЕ ЗАХИЩАТИМЕ УКРА╥НУ
Не п╕дуть т╕, хто бо╖ться ╕ слуха╓ться московських поп╕в ╕ чека╓ зц╕лення в Поча╓в╕.


ПОВЕРН╤МО РУДАНСЬКОГО В ШКОЛУ!
Ма╓мо над╕ю що за сприяння М╕н╕стра осв╕ти ╕ науки нова програма на 2022 р. буде кращою за...


ВАЛЕНТИН БУТ: НА ВЕЛИК╤Й ЗЕМЛ╤
Повернення на батьк╕вшину, нав╕ть п╕сля в╕дносно недовго╖, п╕вторар╕чно╖ розлуки, це завжди...


ВАЛЕНТИН БУТ: ЗАГРОЗИ ЕПОХИ ПЕРЕМ╤Н - РЕАГУВАТИ ЧИ ╤ГНОРУВАТИ Й ДАЛ╤?
Конфуц╕╓в╕ приписують висл╕в "Не дай вам, Боже, жити в епоху перем╕н". Чи в╕н те казав, чи н╕,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 26.02.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 26.02.2021
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: УКРА╥НСЬКЕ НЕБО

Укра╖нцям потр╕бно в╕дчувати п╕д ногами укра╖нську землю ╕ мати над собою укра╖нське небо. Тод╕ вони будуть розвиватися гармон╕йно. Будуть вродлив╕, здоров╕, розумн╕, забезпечен╕. Мова – то наше укра╖нське небо. Незбагненне, глибоке ╕ прекрасне. Воно кара╓ ╕ нагороджу╓. Воно над нами ╕ в нас, воно м╕ж нами. Коли воно у нас чи м╕ж нами, ми не повинн╕ його оскверняти, бо оскверня╓мо сам╕ себе та ╕нших. Коли воно над нами, ми не можемо н╕чого зм╕нити, т╕льки закритись в╕д нього, не бачити його, або шукати в ньому порятунку. Наш╕ вороги-загарбники просто затуляли в╕д нас небо, але супроти нього теж безсил╕.
Вони оскверняли небо в нас ╕ м╕ж нами, ╕ ц╕лком усп╕шно. Зневагою ╕ збро╓ю. Жодна ╕нша мова у св╕т╕ не зазнавала тако╖ наруги ╕ катувань, як укра╖нська. Певно, вартувала того, щоб ╖╖ боялись. Жодну мову так не зраджували, ╕ зневажали люди як╕ називали себе укра╖нцями, малоросами, хохлами. Вони можуть також вважати себе громадянами всесв╕ту, сучасними, урбан╕стами, культуртрегерами, але насправд╕ це дегенеративн╕ особини, над якими нависа╓ бетонна стеля. Щоб пробитись до неба, ╖м потр╕бно в╕дчути в цьому потребу,перестати бути мар╕онетками в руках чужинц╕в, заручниками модних тренд╕в ╕ кон”юнктури.
Як закривали небо у 1990-т╕? Хто це робив? ╤ з якою метою? Не допустити нац╕онального в╕дродження ╕ деколон╕зац╕╖ – ось яка мета. ╤ робило це вже начебто не ╕снуюче КГБ. «Хуторянство», «шароварники», «нацики», дал╕ рев╕з╕я ╕ дискредитац╕я Шевченка, Франка, Лес╕ Укра╖нки, вс╕╓╖ укра╖нсько╖ класики. До переосмислення воно не мало жодного стосунку. Насл╕дки в╕дчуваються дос╕: в л╕тератур╕, л╕тературознавств╕ ╕ мистецтв╕ у вигляд╕ кал╕цтва й убогост╕, а не г╕дно╖ конкуренц╕╖ з ╓вропейцями, як╕ не втоптали св╕й культурний спадок у болото, висм╕юючи та принижуючи його ун╕кальн╕сть.
П╕сля Другого Майдану, окупац╕╖ Криму й Донбасу, коли в╕дродження почалось знову, ФСБ вдалось до диверс╕╖, запустивши «вишиватник╕в», «псевдопатр╕от╕в» ╕ «рос╕йськомовних укра╖нц╕в». Чимало хто купився на цю провокац╕ю, особливо, наша постколон╕альна, нем╕чна ╕ продажна ╕нтел╕генц╕я та оф╕сний планктон. Але частина укра╖нц╕в живе попри все п╕д укра╖нським небом, якого стало б╕льше, однак замало, аби скинути бетонну стелю.
Внутр╕шн╕й ворог користу╓ться вс╕ма здобутками прогресу ╕ ма╓ владу, ЗМ╤, грош╕ Кремля, контролю╓ осв╕ту й культуру, гальму╓ науку, душить мистецтво дешевими симулякрами. Ситуац╕я тяжка, але не безнад╕йна, доки ╓ кому опиратися.
Останн╓ ноу-хау вже в╕д безсилля – спроби наповнити мову штучними утвореннями, спростити, в╕дтяти л╕тературну мову в╕д ╖╖ рег╕ональних джерел, вилучити укра╖нський зм╕ст з осв╕ти. Байц╕ про австр╕йський генштаб, який вигадав укра╖нську мову, не пов╕рить нав╕ть дитина, але утоп╕ю про братство трьох народ╕в, пропахлу нафтал╕ном, витягли знову з шафи. Разом з сов╓тським пломб╕ром ╕ ковбасою по 2.20.
Що дал╕ буде – не уявляю. Фантаз╕╖ ╕ ресурс╕в явно браку╓ вже тепер. Проти мови нацьковують нав╕ть д╕тей ╕ городських сумашедших. Вчора я бачила опитування на тему «Чому мене корчить в╕д солов’╖но╖ та калиново╖ мови». Нечисту силу, може, й корчить, як в╕д свячено╖ води. Я згадала, як к╤лька рок╕в тому Табачник нав╕ть намагався заборонити ц╕ еп╕тети.
Контора, як то кажуть, спалилась.
Якщо серце у вас не ожива╓, не см╕╓ться в╕д звук╕в р╕дно╖ мови – проблема у вас самих, а не у мов╕. Небо в╕чне ╕ недосяжне. Коли воно залишиться т╕льки над нами, його згорнуть у сув╕й ╕ сховають як найб╕льший скарб. Але такого, я в╕рю, не трапиться.
Лютий 21, 2021 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 26.02.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23054

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков