Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3197)
З потоку життя (6418)
Душі криниця (3506)
Українці мої... (1465)
Резонанс (1503)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1672)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЩОДЕННИК З ДВОХ ВО╢Н
Нещодавно в м╕ст╕ Житомир╕ вийшла друком книга Миколи Н╕кола╓ва «Щоденник непрофес╕йного...


У РОС╤╥ ВИСУНУЛИ ОСТАТОЧН╤ ЗВИНУВАЧЕННЯ ВС╤М 24 В╤ЙСЬКОВОПОЛОНЕНИМ МОРЯКАМ
Про це в Facebook пов╕домив координатор групи адвокат╕в в╕йськовополонених моряк╕в Микола Полозов.


У КРИМУ КАРАЮТЬ ЗА «ЗЛОВЖИВАННЯ СВОБОДОЮ СЛОВА»
за згадку ряду орган╕зац╕й без прим╕тки про те, що вони заборонен╕ в Рос╕╖, проте вживання мови...


СПЛИВ ТЕРМ╤Н ЗАБОРОНИ ЧУБАРОВУ НА В'╥ЗД ДО КРИМУ
Однак за цей час окупанти заочно "засудили" його до арешту за як╕сь "злочини" проти основ...


ПРЕЗЕНТОВАНО РЕЗУЛЬТАТИ СОЦ╤ОЛОГ╤ЧНИХ ДОСЛ╤ДЖЕНЬ ЩОДО СТАВЛЕННЯ ГРОМАДСЬКОСТ╤ ДО ВСТУПУ УКРА╥НИ ДО ╢С ╤ НАТО
Сьогодн╕ за вступ Укра╖ни до НАТО проголосувало б 62 % укра╖нц╕в, 21% - проти.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 13.08.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 13.08.2004
З ОГЛЯДОМ НА ЗАВТРАШНІЙ ДЕНЬ
Валерій БАСИРОВ

Ось і прийшли кримські літератори до свого ювілею. Точної дати створення Кримської організації поки що встановити не вдалося. Проте, як засвідчує стенографічний звіт першого всесоюзного з'їзду радянських письменників 1934 року, на з'їзді Крим представляли сім делегатів: Гаврилов П. П. (10.07 1902 - 7.05 1949), Дерменджі А. І. (14.04 1905 - 1.02 1976), Кадир Х. Д. (Иргат Кадир) (1905 - 1945), Кожевников (дані відсутні), Совєтов В. І. (дані відсутні), Тайожний (дані відсутні), Шем'ї-заде Е. (8.06 1908 - 11.03 1978).
На 24-му засіданні, вранці 31 серпня, на з'їзді виступив Кадир Иргат. Він, зокрема, сказав: "...до першої всекримської конференції ми прийшли тісно згуртованим колективом татарських і російських письменників, що об'єднані правлінням Спілки радянських письменників Криму". Оскільки об'єднання відбувалося напередодні першого всесоюзного з'їзду, то, на мій погляд, роком заснування Спілки письменників Криму доцільно рахувати 1934-й.
Кримська письменницька організація була відтворена у новій якості в червні 1946 року. Першим її керівником у повоєнний час був П. Павленко. В різні роки керували письменницькою організацією Є. Поповкін, Іван Нехода, Марія Глушко, Олексій Малін, Анатолій Домбровський, Данило Кононенко.
Нині організація нараховує 55 чоловік. До її складу входять літератори, які пишуть різними мовами. За мовними принципами в організації створені і працюють три секції. Творчість кримчан широко відома у країнах близького та далекого зарубіжжя.
Ця книга - перший том, куди увійшли твори кримчан, що пишуть українською мовою. На черзі твори кримськотатарських та російських письменників.
Чим же жила спілка кримських літераторів останнім часом? У першій половині травня минулого року розпочався процес об'єднання спілок, діючих на терені Криму. Тобто спілки (Спілка письменників Криму, спілка російських, українських та білоруських письменників) погодилися працювати з Кримською республіканською організацією НСПУ (КРО НСПУ) на договірних засадах, а 14 членів НСПУ, які перебували на обліку у цих організаціях, влилися в КРО НСПУ.
Письменники шукають злагоди і порозуміння між собою. А це вже принесло свої позитивні наслідки. Двері Будинку письменників, який розташований у Сімферополі по вул. Горького, 7, сьогодні відкриті для всіх. До послуг письменницької організації - видавництво "ДОЛЯ", журнали "Брега Тавриды", "Йылдыз" ("Зірка"), "Йылдызчыкъ-Зірочка", газети "Кримська світлиця", "Яньы дюнья" ("Новий світ"), які мають великий вплив на читацький загал Криму. Тому майже всі великомасштабні заходи, що проводяться на території півострова проходять за участю письменників. Так, у травні - червні 2003 р. успішно пройшли презентації книг Б. Чобан-заде "Сонъ деври эдебиятынынъ къырымтатар - Крымскотатарская литература новейшего периода" (Судак, Х Міжнародна конференція бібліотечних працівників), Мемета Нузета "Къырымнынъ чёль аятындан" ("З життя кримського степу") у Республіканській кримськотатарській бібліотеці ім. І. Гаспринського,
Ісмаїла Гаспринського "Французские письма" на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку "Весна-2003" у Сімферополі, антології кримськотатарської поезії "Кунештен бир парча" ("Окрушина сонця" в приміщенні НСПУ (Київ) та бібліотеці ім. І. Франка (Сімферополь).
Письменники брали участь у святкуванні 11-річчя формування Військово-морських Сил України в Севастополі та 100-річчя Будинку-музею М. О. Волошина. У цей же період були підбиті підсумки Шостого літературного конкурсу "Ми діти твої, Україно!" та урочисто відзначено десятиріччя дитячої театральної студії "Світанок".
Зовні нібито все і нормально. Та таємні плани таких політиків, як Казарін, Яворівський, що прагнуть улесливістю, неправдою, залякуванням примусити письменників прийняти брудні умови їхньої гри, ведуть до міжнаціональної ворожнечі та роз'єднання літераторів. Замість того, аби займатися літературним процесом, ми повинні відстоювати світле і святе ім'я письменника, яке у всі часи було совістю народу. Якщо думати про завтрашній день, то кожний для себе має визначитись, що він буде робити у майбутньому: чи домагатиметься справедливості, чи опустивши очі долу, заховавшись в свою нірку збайдужілості, погодиться з тим, що ми недолугі діти розбещеного часу.
Валерій БАСИРОВ,
голова Кримської республіканської організації Національної спілки письменників України.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 13.08.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2302

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков