Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 29.01.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 29.01.2021
В УКРА╥Н╤ П╤ДГОТУВАЛИ КОНЦЕПЦ╤Ю ПОПУЛЯРИЗАЦ╤╥ КРИМСЬКОТАТАРСЬКО╥ МОВИ

М╕н╕стерство з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й Укра╖ни розробило про╓кт Концепц╕╖ розвитку та популяризац╕╖ кримськотатарсько╖ мови на пер╕од до 2032 року. Як переда╓ Укр╕нформ, про це пов╕домля╓ пресслужба М╕нре╕нтеграц╕╖.
«Про╓кт Концепц╕╖ було п╕дготовлено п╕сля попередн╕х консультац╕й з органами влади, експертами НАН Укра╖ни, осв╕тянами, Меджл╕сом кримськотатарського народу, представниками мед╕а, неурядових орган╕зац╕й, ╕нституц╕й та окремими експертами, у тому числ╕ – на тимчасово окупован╕й територ╕╖ Автономно╖ Республ╕ки Крим та м. Севастополя. Нараз╕ про╓кт документа оприлюднено для електронних консультац╕й з громадськ╕стю», - йдеться в пов╕домленн╕.
П╕сля доопрацювання ╕ погодження з центральними та м╕сцевими органами влади зг╕дно ╕з встановленою процедурою в╕н буде внесений як пол╕тична пропозиц╕я на розгляд Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни для ухвалення в╕дпов╕дного акту уряду.
У м╕н╕стерств╕ наголосили, що необх╕дн╕сть удосконалення державно╖ пол╕тики у сфер╕ п╕дтримки мови кор╕нного народу спричинена пог╕ршенням ╖╖ становища до критичного р╕вня внасл╕док тимчасово╖ окупац╕╖ Рос╕йською Федерац╕╓ю територ╕╖ Автономно╖ Республ╕ки Крим та Севастополя, де прожива╓ переважна б╕льш╕сть нос╕╖в мови, обмеження сфер застосування кримськотатарсько╖ мови на ТОТ, зокрема через зменшення можливостей для громадян отримувати осв╕ту р╕дною мовою.
«У процес╕ роботи над концепц╕╓ю проведено десятки консультац╕й з фах╕вцями. Ми вдячн╕ за допомогу Меджл╕су кримськотатарського народу, Представництву Президента в АРК, експертам з ╤нститут╕в сходознавства ╕ мовознавства НАН Укра╖ни, з кафедри тюрколог╕╖ Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету, з Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету. Ми також вивчали досв╕д утвердження укра╖нсько╖ мови як державно╖, роботи над укра╖нським правописом. Окремо хочу подякувати професору Максиму Стр╕с╕, журнал╕стам Осману Паша╓ву ╕ Такаш╕ Х╕рано за ц╕нн╕ доповнення. У п╕дсумку виникло переконання, що оптимальним п╕дходом до розвитку кримськотатарсько╖ мови ╓ концепт «укра╖нсько╖ тюрксько╖». Адже йдеться не т╕льки про обов’язок укра╖нсько╖ держави захистити ╕ розвивати мову кор╕нного народу. Йдеться про величезн╕ можливост╕ для вс╕╓╖ укра╖нсько╖ нац╕╖, як╕ повною м╕рою не усв╕домлен╕. Сьогодн╕ тюркськими мовами розмовля╓ 170 млн ос╕б, у тому числ╕ наш╕ стратег╕чн╕ партнери» - сказав в╕цепрем’╓р-м╕н╕стр – м╕н╕стр з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й Укра╖ни Олекс╕й Резн╕ков.
Сво╓ю чергою, заступник м╕н╕стра ╤гор Яременко нагадав, що М╕нре╕нтеграц╕╖ звернулося до Google ╕ Duolingo з проханням ╕нтегрувати кримськотатарську мову до цих технолог╕чних платформ. Лог╕чною у цьому план╕ ╓ п╕дтримка розвитку кримськотатарсько╖ мови на основ╕ латинсько╖ граф╕ки, що абсолютно в╕дпов╕да╓ м╕жнародним тенденц╕ям. Ця робота проводитиметься у рамках М╕жнародного десятил╕ття мов кор╕нних народ╕в, упродовж 2022-2032 рок╕в.
Електронн╕ консультац╕╖ триватимуть майже м╕сяць. Письмов╕ пропозиц╕╖ та зауваження до про╓кту акта можна подавати до 22 лютого 2021 року на електронну адресу: yakymenko@mtot.gov.ua Консультац╕╖ з питання, що винесено на обговорення, надаються за телефоном: (044) 536 92 56.
Як пов╕домляв Укр╕нформ, 16 грудня 2020 року Генеральна асамблея ООН ухвалила оновлену Резолюц╕ю «Ситуац╕я з правами людини в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим та м╕ст╕ Севастополь, Укра╖на».
Документ п╕дтримали 64 члени ООН. Проти висловилися 23 кра╖ни на чол╕ з Рос╕╓ю, кра╖ною-окупантом Кримського п╕вострова. Утрималися 86 кра╖н. У резолюц╕╖ наголошу╓ться, що РФ продовжу╓ дискрим╕нац╕ю жител╕в п╕вострова: кримських татар, укра╖нц╕в та ос╕б, як╕ належать до ╕нших етн╕чних ╕ рел╕г╕йних груп.
Кр╕м того, засуджу╓ться порушення прав людини в окупованому Криму, спроба анекс╕╖ й тимчасова окупац╕я п╕вострова Рос╕╓ю. Документ також зверта╓ увагу на нав'язування кримчанам рос╕йського громадянства, проведення незаконних виборчих кампан╕й ╕ голосувань, зм╕ну демограф╕чного складу населення Криму та придушення нац╕онально╖ ╕дентичност╕.
Резолюц╕я засуджу╓ незаконне встановлення рос╕йсько╖ юрисдикц╕╖ та адм╕н╕страц╕╖ в Криму. Окремо наголошу╓ться, що органи та посадов╕ особи РФ, створен╕ в тимчасово окупованому Криму, ╓ незаконними ╕ ╖х сл╕д називати виключно «окупац╕йними органами Рос╕йсько╖ Федерац╕╖».
Сп╕вавторами резолюц╕╖ виступили Укра╖на, Груз╕я, Н╕меччина, США, Велика Британ╕я, Франц╕я, Латв╕я, Литва, Естон╕я та ╕нш╕ кра╖ни-партнери Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 29.01.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22956

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков