Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3314)
З потоку життя (6547)
Душі криниця (3544)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1512)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1684)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НЕМА╢ Н╤ЯКОГО СЕПАРАТИЗМУ
Нещодавно я прочитав першу частину книги б╕йця добровольчого батальйону особливого призначення...


В╤ТАННЯ З МИНУЛОГО – З В╤РОЮ У МАЙБУТН╢!
Цей «в╕тальний з г╕рчинкою» в╕рш севастопольського поета ╕ журнал╕ста ╤вана Левченка...


Серг╕й Дзюба, Артем╕й К╕рсанов, автори сценар╕ю та книги «Заборонений»: СТУС В ХХ СТОР╤ЧЧ╤ – Ф╤ГУРА НЕ МЕНША ЗА ШЕВЧЕНКА
В укра╖нський к╕нопрокат 5 вересня 2019 року виходить б╕ограф╕чна стр╕чка...


ЗДОЛАТИ РОС╤Ю
Нещодавно ки╖вське видавництво «Холодний Яр» випустило в св╕т другу книгу сер╕╖...


В╤Н ДЛЯ УС╤Х СТОЛ╤ТЬ
На свят╕ вкотре наголошувалося, яку славу та велич прин╕с для Укра╖ни наш Кобзар, а його творча...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 13.08.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 13.08.2004
СВІТИ, "СВІТЛИЦЕ"!
Василь ЛАТАНСЬКИЙ, учитель, член НСПУ.

Яка ж вона унікальна, безкомпромісна й правдива - наша "Кримська світлиця"! І стає важко на душі, що її там, у верхах, не підтримують, забувають, не піклуються про неї. А вона ж державна, до того ж, всеукраїнська громадсько-політична та літературна газета, єдина, як палець, на теренах Криму ось уже дванадцятий рік на чатах української державності. Серед сотень російськомовних видань робить архіважливу справу, потужними зарядами впливає на формування патріотичної громадської думки на півострові. Інші газети в гонитві за тиражами пишуть про речі, зрозуміння яких не вимагає напруження мозку, як-от: що їдять, із ким сплять, які машини мають зірки шоу-бізнесу, яку сексуальну орієнтацію сповідують, а вона, "Світлиця" наша рідна, ні разу не поступилась принципами, "стоїть, мов скеля, непорушна" (за П. Тичиною).
А про неї, бачте, забули. Як у тій приповідці: "Не знали, не знали та й забули". Це тоді, коли депутати натискали кнопки за бюджет на цей рік. І пальці не оніміли! Пожаліли якихось триста тисяч гривень і водночас виділили сорок мільйонів (!) на реконструкцію сесійної зали. Не забули, звісно, про кошти на видання газети "Голос України", органу Верховної Ради, про власні щед-рі зарплати і пільги, про... - одне слово, як треба було виділити оті тисячі для "Світлиці", - пам'ять відібрало. Справді, совість у влади чи й коли-небудь ночувала! От і маємо: навкруг газети створено незрозумілий (чи не спланований?) вакуум - наче ми живемо не в своїй хаті, а хтозна-де. Спасибі добрим людям, що почули, взялися зарадити біді!
Уявімо собі найстрашніше: чиновники доконали-таки мужній редакційний колектив "Світлиці", як колись учинили з газетою "Друг читача" (перестала взагалі виходити років двадцять тому), як зараз чинять з дитячою газетою "Зірка" (теж не фінансують). Що залишиться українського в інформаційному просторі на теренах Криму? А нічого, окрім додатка українською мовою "Кримський діалог" до газети "Крымские известия". Я перечитав кілька чисел цього додатка і, чесно кажучи, був вражений, настільки сухо, нецікаво подаються матеріали. Так і не зрозумів, з ким і для кого отой діалог у величезних за розміром статтях? Це що: на тобі, небоже, що мені негоже? Не доведи, Господи, погаснути "Світличці"! Хто ж тоді українно, потужно, небуденно світитиме щоп'ятниці на весь Крим? Хто?!!
Вірю, що "Світлиця" не зникне, не може зникнути! Просто чорні хмари заступили її. І вони, ті хмари, врешті-решт, розвіються. Мусять розвіятись! Інакше, що скажу учням, коли не принесу на урок ні "Джерельце", ні "Будьмо!", ні "КримСПОРТ"? А що скажуть колеги-письменники, втративши єдину можливість бодай вряди-годи друкуватись на її сторінках?
На цю тему написався вірш, яким і хочу закінчити відгук:

Як добре, що є ще
У нашого Криму
І море, і гори
В імлі голубій.
Є мова Шевченка,
Ніким не зборима
Й знамен синьо-жовтих,
Як моря прибій.
Ще пісня вкраїнська
Крізь смуток іскриться,
Ще сміх невмирущий
Серця звеселя,
Ще світить нам, гріє нас
"Кримська світлиця",
Дніпро, ніби донор,
Спішить на поля.
Ще наша калина
Тривожно озветься,
Якщо ти обірвеш
Родинності нить...
Як добре, що нині
Ще маємо все це!
А можна, повірте,
Все це - загубить...

"Пише вам українець з Москви..."

Шановна редакція "Кримської світлиці"!
Пише вам українець з Москви Віталій Зорич (родом я з Сумської області), колишній військовий, а зараз юрист з житлових питань та громадських організацій, член "Об'єднання українців Москви" (ОУМ) з 1992 року і один з його засновників.
У нас є українська секція в російський бібліотеці, надходить туди і "Кримська світлиця", але із запізненням. Тому в номері за 9 червня цього року мене схвилювали матеріали про відсутність фінансової допомоги газеті з боку України. Це ж фактично єдина україномовна газета в Криму! Я одержую через українську секцію бібліотеки газету "Голос України" вже три роки. На мій погляд, одна із основних причини негараздів в Україні - відсутність у більшості провідної української верстви системного, логічного, юридичного, політичного, історичного мислення. Натомість - засліпленість, зашореність, а також некомпетентність, пасивність та зайняття своїми особистими справами у Верховній Раді. Про це свідчить аналіз подій у ВР минулого року, коли В. Литвин проштовхнув за 10 хвилин проросійський варіант мовної Хартії Ради Європи (мов нацменшин). Відповідальність за цей чорний день для української мови несуть також керівники профільних комітетів ВР Удовенко, Танюк, Мовчан. Аналогічна ситуація, на мій погляд, склалась із фінансуванням української патріотичної преси, зокрема єдиної україномовної газети в Криму "Кримської світлиці". Із аналізу надрукованих в "Голосі України" документів виходить, що інтереси "Кримської світлиці" не лобіював жоден депутат, і, на жаль, ваш шеф-редактор Мовчан.
В свою чергу редакція "Світлиці", мабуть, ні до кого конкретно не зверталась. В Постанові ВР від 22.05.03 р. "Про функціонування української мови в Україні" в п. 4 записано: "Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності" (голова Танюк, заступник Мовчан, члени Комітету Жулинський, Заклунна, Мироненко, Кендзьор, Косів, П. Ющенко та інші), і це потрібно було робити влітку-восени 2003 року. Із надрукованої відписки Держкомтелерадіо виходить, що там теж ніхто конкретно не займався лобіюванням інтересів "КС" літом та восени 2003 р., коли затверджували бюджет на 2004 рік. Також потрібно газеті надрукувати текст доручення Президента Кучми про дотацію газеті "КС" з бюджету України щороку в сумі 300 тис. грн. На мій погляд, зараз потрібні юридичні листи від редакції "КС" до конкретних депутатів ВР, щоб вони лобіювали внесення окремого пункту в бюджет на 2005 рік про фінансування "КС", а також розібрались, хто зняв і коли фінансування "КС" із Держбюджету на 2004 рік. Аналогічні юридичні листи потрібно слати до бюджетного комітету ВР АРК. Вести лобістську роботу потрібно, в першу чергу, з депутатами ВР, бо вони затверджують бюджет, і весь процес бажано контролювати і друкувати це в "КС" через членів бюджетного комітету ВР. Зрозуміло, потрібні спонсори газеті, потрібно також робити більш якісний зміст "КС" (скажімо,
4 сторінки на короткі повідомлення про події в АРК і в Україні за тиждень, в тому числі кримінальні в АРК, але невеликі. Можливо, знайдуться пенсіонери, які на громадських засадах будуть вам допомагати.
Отже, будемо разом працювати для спільної української справи. "КС" неодмінно повинна жити і розвиватись!
Віталій ЗОРИЧ,
член "Об'єднання українців Москви".

Від редакції. Ми щиро вдячні панові Віталію за підтримку і конкретні поради щодо того, як все-таки домогтися від влади виконання прийнятих нею ж рішень стосовно нашої газети. Хоча, напевне, і сам шановний автор розуміє, що архінепросто добитися цього від "засліплених, зашорених, некомпетентних, пасивних" чиновників. Для них активна, сильна, незалежна українська просвітницька газета в Криму, яка ще й збирається виходити двічі на тиждень, - це лише зайвий клопіт.
То навіщо ж їм цей клопіт підтримувати? Собі дорожче...

***

30 гривень принесла до редакції, щоб підтримати "Світлицю", наша читачка із Сімферополя Л. І. Сопіна (на фото). Народилася Любов Іванівна на Далекому Сході, згодом повернулася на батьківщину чоловіка - в Херсонську область, а з 2001 року вони мешкають у Сімферополі. "Кримська світлиця" - це в Криму для нас як ковток рідного повітря", - каже Любов Іванівна. А для доньки Даші - ще й практична допомога, бо вона - вчителька української мови.
Любов Іванівна побажала працівникам редакції вистояти у цій непростій ситуації.
А й справді, разом - зможемо!

Розрахунковий рахунок редакції газети "Кримська світлиця":
№ 26000452086870 в АКБ "Укрсоцбанк" м. Сімферополя, МФО 324010, ОКПО 20679407.
Розрахунковий рахунок благодійного фонду "Відродження української мови, культури і духовності - "Кримська світлиця": № 2600930112658 в Сімферопольському міському відділенні № 39 Ощадбанку України, МФО 384016, ОКПО 25633574.
Адреса редакції: 95006, м. Сімферополь, вул. Гагаріна, 5, к. 13 - 15. Телефон/факс: (0652) 51-13-24.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 13.08.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2293

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков