Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4494)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4186)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2190)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1177)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (387)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (231)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НЕЗВИЧАЙНИЙ ПОС╤БНИК НЕЗВИЧАЙНОГО МУЗЕЮ
Пос╕бник стане чудовим додатковим матер╕алом для виховання д╕тей на основ╕ правдиво╖ ╕стор╕╖...


ДВА З ПОЛОВИНОЮ СТОЛ╤ТТЯ ╤ П’ЯТЬ ДН╤В
6 вересня в Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ в╕дкрилася виставка...


СУДЖА: ╤СТОР╤Я, ЯКА ПОВЕРТА╢ТЬСЯ?
Що ми зна╓мо про м╕стечко та його укра╖нську ╕стор╕ю…


ОДЕСЬК╤ ПРАПОРОНОСЦ╤
На закритому зас╕данн╕ Ки╖вський обласний суд визнав ╖х винними у проведенн╕ антирадянсько╖...


ЯК КОМАНДУВАЧ УПА Л╤КУВАВСЯ В САНАТОР╤ЯХ ОДЕСИ
Лише п╕сля його смерт╕ радянськ╕ спецслужби д╕зналися про те, що коли вони шукали...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 15.01.2021 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 15.01.2021
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: «Т╤ЛЬКИ ПОВСТАННЯ НАШЕ СПАС╤ННЯ»

(Продовження публ╕кац╕╖ «Сп╕льники степового в╕тру», «КС» №1 в╕д 8. 01. 2021)

Заг╕н ╤ванова продовжував активн╕ д╕╖ на територ╕╖ Кривор╕зького пов╕ту, залишаючись чи не ╓диним у Катеринославськ╕й губерн╕╖ повстанським формуванням, яке вело запеклу в╕йськово-пол╕тичну  боротьбу з радянською владою. У характеристиках отамана Григор╕я ╤ванова, як╕ ф╕гурують у багатьох зв╕тах, протоколах та ╕нших документах в╕йськових нарад, чек╕стських, парт╕йних ╕ радянських орган╕в, пост╕йно п╕дкреслю╓ться, що головне завдання ватажка повстанц╕в – «срыв продналога и разрушение соввласти на местах». ╤ д╕йсно, ц╕╓╖ стратег╕чно╖ л╕н╕╖ Григор╕й ╤ванов (Тишан╕н) посл╕довно дотримувався впродовж усього його не надто тривалого, але надзвичайно геро╖чного ╕ жертовного шляху в╕дчайдушно╖ боротьби за св╕й народ, за Укра╖ну. Нав╕ть усв╕домлюючи свою приречен╕сть у ц╕й борн╕, в╕н та його побратими-повстанц╕ мужньо йшли до к╕нця, спод╕ваючись, що ╖хня м╕с╕я буде недаремною.
Про це св╕дчать ╕ численн╕ чек╕стськ╕ оперативн╕ зведення друго╖ половини 1921 року, як╕ рясн╕ють пов╕домленнями про напади «банди ╤ванова» на радянськ╕ установи в селах пов╕ту. Так, у зведенн╕ в╕д 22 липня 1921 р. пов╕домля╓ться, що заг╕н отамана ╤ванова напав на с. Скелеватка ╕ захопив у полон трьох чек╕ст╕в. У зведенн╕ в╕д 12 серпня 1921 р. зазнача╓ться, що заг╕н ╕вановц╕в захопив Петр╕вський волвиконком ╕ спалив ус╕ папери. В ╕ншому зведенн╕ говориться, що 24 серпня 1921 р. заг╕н отамана ╤ванова вноч╕ оточив с. Кашир╕не Костромсько╖ волост╕ та вчинив пошук «для побиття ком╕сар╕в, жид╕в ╕ кацап╕в». При цьому повстанц╕ говорили селянам: «Якщо хочете бути голодними, то в╕ддайте хл╕б радам». Пов╕това ЧК вимагала протягом кожних 6-ти годин надавати з м╕сць зведення про рух повстанських загон╕в.
Того ж 24 серпня 1921 р. штаб  Харк╕вського  в╕йськового  округу  наказав  Катеринославському губкому КП(б)У головну увагу звернути на Кривор╕зький пов╕т, де активно д╕яв ╕ зб╕льшувався заг╕н отамана ╤ванова, який вже складався з двох частин.
«Несмотря на то, что во всех остальных уездах крупный бандитизм был изжит, в Криворожском уезде он существовал в виде банды Иванова петлюровской окраски», – говориться в п╕дсумковому зв╕т╕ Катеринославсько╖ ГубЧК за 1920-1921 рр. З цього приводу в зв╕т╕ п╕дкреслю╓ться, що саме це й послужило головним мотивом реформування чек╕стсько╖ структури в Кривор╕зькому пов╕т╕ – «замены Политбюро Уездной чрезвичайной комиссией».
Кривор╕зьку пов╕тову надзвичайку було створено на початку серпня 1921 року. ╥╖ головою призначили начальника штабу Катериносласько╖ ГубЧК т. Петрова. Власне новостворена пов╕това ЧК (за схемою ╖╖ орган╕зац╕йно╖ побудови) була такою ж, як ╕ губернська, але в м╕н╕атюр╕. Саме на не╖ й було покладене головне завдання – «ликвидация банды Иванова».
Однак напади невловимих месник╕в отамана ╤ванова на с╕льськ╕ ради, в╕йськкомати ╕ радянськ╕ продоргани не припинялися. Зд╕йснюючи рейди по селах Кривор╕зького пов╕ту та за його межами, ╤ванов пост╕йно висилав у навколишн╕ села аг╕татор╕в ╕з закликом не здавати граб╕жницького продовольчого податку, не прир╕кати сво╖х д╕тей на лютий голод ╕ з╕ збро╓ю в руках захищати сво╖ права, себе ╕ сво╖ родини в╕д московсько-б╕льшовицького свав╕лля.
Яскравим зразком громадянсько╖ турботи про долю Укра╖ни та ╖╖ народу, щирого занепоко╓ння тим, як ╖╖ занапастили чужинц╕ й видавлюють з не╖ останн╕ соки, ╕ застереженням щодо неминучо╖ катастрофи ╓ лист╕вка отамана ╤ванова ╕з зверненням до селян.
"Товариш╕!
Хто сильний, хто см╕ливий, хто не бажа╓ погибел╕ сво╓му народов╕, хто зна╓, що прийшов той час, коли вс╕ повинн╕ узятися за рушниц╕ проти жид╕в ╕ комун╕ст╕в, проти тих, хто занапастив нашу Укра╖ну ╕ видавлю╓ з не╖ останн╕ соки. Обр╕ка╓ людей на голод ╕ гибель.

Брати — це неможливо бути, щоб над нами панували жиди, щоб наша гарна, весела ╕ в╕льна  Укра╖на  була роб╕тницею носатим кацапам, але в плотський ╕ тяжкий гр╕х буде нам, коли ми не п╕демо рятувати сво╖х д╕тей, матер╕в ╕ ж╕нок в╕д грядущо╖ чорно╖ хмари, повинн╕ задавити гадину, що лазить ╕ робить на наш╕й р╕дн╕й земл╕. ╢днайтесь, товариш╕, час прокинутися, ╕ти на боротьбу, на пом╕ч тим, котр╕ ╕ зараз р╕зними кучками б’ються за це святе д╕ло. Зл╕тайтесь, орли Укра╖ни, докупи. Докаж╕ть жидам свою козацьку добл╕сть ╕ мощь. Розум╕йте те, що т╕льки повстання наше спас╕ння, що пала╓ в т╕л╕ комун╕ст╕в ╕ жид╕в наше щасливе життя.
╤ так браття — вставайте проти ворог╕в — прославимо нашу сильну Укра╖ну. Вставайте  проти гн╕ту комуни!
Геть жид╕в ╕ кацап╕в! Хай живе в╕льна Укра╖на, Укра╖на людей".
Серпень 1921 р.
(Лист╕вка отамана ╤ванова з╕ зверненням до селян – витяг з переписки Кривор╕зького пов╕тового ком╕тету КП(б)У та Катеринославсько╖ в╕йськово╖ наради про роботу м╕л╕ц╕╖. Подано за виданням Мельник О.О. Антиб╕льшовицький рух опору на Кривор╕жж╕ (1919 – 1923). – Кривий Р╕г: Видавець Роман Козлов, 2018).
1 вересня 1921 р. заг╕н отамана ╤ванова в к╕лькост╕ 60 б╕йц╕в ув╕йшов до села Бокового, де роз╕гнав м╕сцеву ком╕с╕ю з╕ збору продподатку. На з╕браному в сел╕ м╕тингу отаман попередив селян, щоб т╕ не здавали продподаток.
6 вересня 1921 р. на станц╕╖ Рядова заг╕н Григор╕я ╤ванова в╕в б╕й з батальйоном 133-го червоноарм╕йського полку. На допомогу оточеним червоним прибуло 50 кавалерист╕в. Повстанц╕ мусили в╕д╕йти в напрямку Долинсько╖.
7 вересня 1921 р. ╕вановц╕ зд╕йснили нал╕т на с. Ганн╕вка. Нападники знищили волосн╕ книги продрозкладки ╕ списки моб╕л╕зованих до лав Червоно╖ арм╕╖. К╕лькома днями по тому повстанц╕ перехопили хл╕бний обоз пов╕тпродзагону.
9 вересня 1921 р. вноч╕ заг╕н Григор╕я ╤ванова зробив нал╕т на с. Очеретяне Федор╕всько╖ волост╕. Повстанцями було вбито начальника розв╕дки 46-го батальйону ВЧК, а червоноарм╕йц╕в роззбро╓но, роздягнено й в╕дпущено.
На зас╕данн╕ в╕йськово╖ наради УСРР, яка в╕дбулася 12 вересня 1921 року, було оприлюднено ╕нформац╕ю, що м╕л╕ц╕я Казанк╕вського району в к╕лькост╕ 65 ос╕б влилася до складу загону отамана Григор╕я ╤ванова.
13–14 вересня 1921 р. загоном ╤ванова були розгромлен╕ волвиконкоми в селах Братолюб╕вка ╕ Варвар╕вка. У бою за Братолюб╕вку загинули 30 червоноарм╕йц╕в ╕ 28 продпрац╕вник╕в.
14 вересня 1921 р. п╕д час бою з червоними б╕ля ст. Рядова загинув пом╕чник отамана ╤ванова – колишн╕й червоний командир Григор╕й Коваль.
21 вересня 1921 р. ╕вановц╕ захопили Шест╕рянську волость ╕ знищили справи волвиконкому, взявши в полон к╕лькох радянських прац╕вник╕в.
На спец╕альному зас╕данн╕ Пов╕тово╖ в╕йськово╖ наради, яка в╕дбулася 11 жовтня 1921 р., зазначалося, що з боку повстанц╕в ╕сну╓ велика загроза для зсипних пункт╕в ╕ нападу на Кривий Р╕г. У сво╖й допов╕д╕ голова ПВН з люттю зазначав: «Банда Иванова гуляет по всему уезду, по сводкам видно, что почти ежедневно мы теряем людей —  бойцов и сотрудников, теряем пулеметы. …Банда  Иванова  наглеет,  она  вплотную  подходит к ссыппунктам и оперирует в 25 верстах от Кривого Рога. Кроме того, что она может разгромить ссыппункты, ничего нет не невероятного, если Ивановцы сделают налет на Кривой Рог, что они обещают, тем более, что в настоящее время здесь при УЧК находятся их близкие, как ценные заложники».
На зас╕данн╕ Катеринославсько╖ губернсько╖ в╕йськово╖ наради (ГВН) ╖╖ голова – пом╕чник командувача в╕йськами ХВО т. Германович констатував, що головним пов╕том по бандитизму в губерн╕╖ залишався Кривор╕зький, де оперувала «трудноуловимая банда Иванова». За його словами, в ╕нших пов╕тах «пол╕тичного бандитизму» на той час вже не ╕снувало, а лише «мелко-уголовный бандитизм». (З протоколу Катеринославсько╖ губернсько╖ во╓нно╖ наради ╕ Катеринославсько╖ губернсько╖ ЧК в╕д 9 листопада 1921 р.).
Затяжна в╕йна з повстанством вимагала в╕д б╕льшовицького режиму та його в╕йськового  командування пошуку б╕льш ефективних метод╕в ╕ тактики боротьби у цьому кривавому протистоянн╕. У друг╕й половин╕ 1921 р. почали реорган╕зовувати п╕дрозд╕ли, як╕ воювали з повстанством. За типом повстанських створювалися моб╕льн╕ кавалер╕йськ╕ загони, до  складу яких включали тачанки з кулеметами. Продумувалася схема швидко╖ зам╕ни стомлених коней при пересл╕дуванн╕ повстанц╕в тощо. Постачання таких формувань зд╕йснювалося державним коштом – тобто забезпечували продовольством, конф╕скованим у «куркул╕в» ╕ вс╕х, хто п╕дтримував збройну опозиц╕ю.
З осен╕ б╕льшовики почали в╕дроджувати в селах загони самооборони. До них приймали лояльних до б╕льшовицького режиму селян, яким за участь у таких загонах надавали певн╕ п╕льги та винагороду. Закликаючи селян зробити неможливою появу «бандит╕в» на сел╕, ╖х зобов’язували вс╕ма силами сприяти органам ЧК, м╕л╕ц╕╖ шляхом негайно╖ передач╕ даних про ╖хн╓ м╕сцеперебування. Селяни мали «арештовувати вс╕х п╕дозр╕лих ос╕б на сел╕, а також окремих бандит╕в ╕ доставляти ╖х до м╕л╕ц╕╖ й ЧК…». Зг╕дно з наказом Катеринославського губвиконкому вс╕ с╕льськ╕ посадов╕ особи мали негайно пов╕домляти в╕йськов╕ частини та виконавч╕ органи радянсько╖ влади про появу повстанських загон╕в, ос╕б, як╕ надають ╖м допомогу, ╕ про вс╕х п╕дозр╕лих.
Для безперервно╖ боротьби з ╤вановим б╕льшовицьке кер╕вництво вир╕шило перекинути частину б╕йц╕в регулярно╖ арм╕╖ ╕ терм╕ново орган╕зувати заг╕н пов╕тово╖ м╕л╕ц╕╖ з 100 б╕йц╕в на 20 тачанках.
З метою швидко╖ л╕кв╕дац╕╖ загону Григор╕я ╤ванова начальник бойово╖ д╕льниц╕ С.Мацилецький звернувся до командування Харк╕вського в╕йськового округу з проханням п╕дпорядкувати йому вс╕ в╕йськов╕ частини, як╕ ╓ в Кривор╕зькому пов╕т╕.
Ус╕ вищезазначен╕ та ц╕ла низка ╕нших заход╕в сутт╓во звужували соц╕альну та економ╕чну базу п╕дтримки повстанц╕в ╕ за значного зб╕льшення к╕лькост╕ частин регулярно╖ арм╕╖, зад╕яних у придушенн╕ селянського збройного опору, дозволили зрештою взяти невловимих месник╕в отамана ╤ванова в облогу.
Володимир Стецюк
(Дал╕ буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 15.01.2021 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22927

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков