Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 08.01.2021
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СП╤ЛЬНИКИ СТЕПОВОГО В╤ТРУ

23 грудня 1921 року в нер╕вному бою з чек╕стськими та в╕йськовими п╕дрозд╕лами б╕льшовицько╖ окупац╕йно╖ арм╕╖ загинув видатний д╕яч повстанського визвольного руху отаман Григор╕й ╤ванов (Тишан╕н).   
 Протягом 1921 року заг╕н отамана ╤ванова залишався чи не ╓диним у Катеринославськ╕й губерн╕╖ повстанським формуванням, яке продовжувало запеклу в╕йськово-пол╕тичну боротьбу з окупац╕йним б╕льшовицьким режимом. Раптово з’являючись у тих чи ╕нших м╕сцях Кривор╕зького та сус╕дн╕х пов╕т╕в ╕ так само раптово зникаючи, невловим╕ месники наводили жах на б╕льшовицьких ставленик╕в ╕ попл╕чник╕в, щоразу змушуючи ╖х шукати пот╕м в╕тра в пол╕.
Проти повстанц╕в д╕яли численн╕ п╕дрозд╕ли регулярно╖ Червоно╖ арм╕╖, в╕йськ внутр╕шньо╖ охорони (ВОХР), внутр╕шньо╖ служби (ВНУС), м╕л╕ц╕╖, р╕зноман╕тн╕ маневров╕, винищувальн╕ та каральн╕ загони ЧК, частини особливого призначення (ЧОП), загони комнезамож╕в тощо. Але ст╕каючи кров’ю, втрачаючи побратим╕в, р╕дних ╕ близьких ╕ усв╕домлюючи свою приречен╕сть, кращ╕ сини поневолено╖ рос╕йським б╕льшовизмом Укра╖ни продовжували нер╕вну виснажливу боротьбу.
Справу полеглого отамана продовжив його брат 
Заг╕н отамана ╤ванова, який д╕яв переважно в Кривор╕зькому пов╕т╕, з к╕нця 1920-го й протягом усього 1921 року був найб╕льшим головним болем оч╕льник╕в Кривор╕зько╖ пов╕тово╖, Катеринославсько╖ губернсько╖ ╕ нав╕ть центрально╖ б╕льшовицько╖ влади. Спочатку його очолював ╤лля ╤ванов (Тишан╕н), а п╕сля загибел╕ отамана на чол╕ невловимих месник╕в став його молодший брат Григор╕й.
Досл╕дник повстанського руху на Кривор╕жж╕ Олександр Мельник, якому вдалося з╕брати в╕домост╕ про отаман╕в краю в державних арх╕вах ╕ в╕домчому арх╕в╕ управл╕ння СБУ в Дн╕пропетровськ╕й област╕, зазнача╓, що обидва брати походили ╕з заможно╖ селянсько╖ родини села Микола╖вка ╤╤ (нин╕ Казанк╕вський район Микола╖всько╖ област╕). За словами ╕сторика, ╤лля, в╕рог╕дно, був старшим. Точна дата народження Григор╕я нев╕дома. Олександр Мельник припуска╓, що майбутн╕й повстанський ватажок народився десь м╕ж 1895-1896 роками. Стосовно його осв╕ти також документальних св╕дчень нема╓. Посилаючись на ╕нформац╕ю Якова Соколовського (грудень 1998 р.), брат якого Феодос╕й Соколовський служив у ЧК, досл╕дник повстанського руху пов╕домля╓, що Григор╕й н╕бито зак╕нчив учительську сем╕нар╕ю у Новому Буз╕ й деякий час викладав у земськ╕й школ╕. [1].
Перш╕ св╕дчення про активну участь ╤лл╕ ╤ванова (Тишан╕на) в повстанському рус╕ зустр╕чаються в документах 1918 року. Про те, що ╤лля починав збройну боротьбу з б╕льшовизмом у загонах Андр╕я Гулого-Гуленка та Нестора Махна, знаходимо також у працях в╕домого досл╕дника повстанського руху Романа Коваля, який одним ╕з перших звернув увагу на цю визначну постать.
Як пов╕домля╓ться у радянських джерелах, п’ятого березня 1920 року загони отаман╕в ╤. Тишан╕на та Р. Федорченка захопили Кривий Р╕г. Сьомого березня того ж року ╤лля Тишан╕н разом з отаманом Мелашком захопив Верхньодн╕провськ, де розгромив ус╕ радянськ╕ установи. А в липн╕ 1920 року ╤лля вже командував полком у «Степов╕й див╕з╕╖» Костя Пестушка (Степового-Блакитного) ╕ був «начальником» див╕з╕йно╖ кавалер╕╖.
Однак п╕зньо╖ осен╕ 1920 року, не п╕дкорившись наказу Степового про демоб╕л╕зац╕ю див╕з╕╖ ╕ перех╕д у п╕дп╕лля до отримання сигналу про загальноукра╖нське повстання, ╤лля ╤ванов з╕ сво╖м загоном вир╕шив продовжити збройну боротьбу з б╕льшовицьким режимом. З того часу повстанський заг╕н отамана ╤ванова почав д╕яти самост╕йно на територ╕╖ Кривор╕зького ╕ сум╕жних з ним пов╕т╕в. Як зазнача╓ться в документах орган╕в ЧК цього пер╕оду, «банда ╤ванова» чи не найб╕льше з ус╕х ╕снуючих на той час повстанських загон╕в проявляла себе на нив╕ опору органам радянсько╖ влади в селах пов╕ту й п╕дготовки загального повстання.
╤вановц╕ спов╕дували найб╕льш прийнятну в умовах в╕дкритого степу тактику ведення партизансько╖ в╕йни невеликими моб╕льними загонами у 30-70 шабель, як╕ раптово збиралися у т╕й чи ╕нш╕й частин╕ пов╕ту, зд╕йснювали напади на радянськ╕ установи та органи м╕сцево╖ влади й так само раптово зникали. В ход╕ кожного такого нападу на с╕льськ╕ ради та в╕йськкомати повстанц╕ знищували радянських кер╕вник╕в, ком╕сар╕в, чек╕ст╕в та актив╕ст╕в, палили документи про виконання продрозкладки, здач╕ продподатку та списки моб╕л╕зованих до лав Червоно╖ арм╕╖. П╕д час голоду, який вже лютував у селах пов╕ту, ╕ неск╕нченних моб╕л╕зац╕йних кампан╕й до лав Червоно╖ арм╕╖ так╕ д╕╖ ╕вановц╕в для м╕сцевих селян були у прямому сенс╕ рят╕вними. Сво╖ми зухвалими нападами на радянськ╕ установи повстанц╕ рятували життя тисячам сво╖х земляк╕в, як╕ опинялися на меж╕ голодно╖ смерт╕ внасл╕док примусового вилучення продовольства або мали йти помирати за владу рад у лавах Червоно╖ арм╕╖.
Як зазнача╓ться у чек╕стських документах, головною метою ╕вановц╕в було блокування роботи та руйнац╕я радянських орган╕в на м╕сцях ╕ п╕дготовка загального повстання. Аг╕туючи селян не здавати окупантам граб╕жницький продподаток, вони закликали ╖х з╕ збро╓ю в руках захищати сво╖ права. За даними орган╕в ЧК, до складу повстанського загону ╤ванова входило до 18 чолов╕к «бывшего кадрового офицерства, в том числе штабофицеры». Не зважаючи на зд╕йснен╕ ГубЧК численн╕ арешти видних д╕яч╕в повстанського руху, петлюр╕вська п╕дп╕льна орган╕зац╕я, за св╕дченням чек╕ст╕в, продовжувала проявляти «упорную активность в смысле организации восстания». Особливо високу п╕дтримку, як п╕дтверджують чек╕стськ╕ зв╕ти, петлюр╕вська орган╕зац╕я мала саме в Кривор╕зькому пов╕т╕.
Зг╕дно з ╕нформац╕йним зведенням Кривор╕зького пов╕тпол╕тбюро в╕д 5 липня 1921 року, отаман ╤лля ╤ванов (Тишан╕н) загинув у бою поблизу села Христофор╕вка. У зведенн╕ також пов╕домлялося, що залишки повстанського загону в понад 20 шабель ╕ при двох кулеметах очолив молодший брат отамана Григор╕й ╤ванов (Тишан╕н).
Не зважаючи на втрату отамана в особ╕ ╤лл╕ ╤ванова (Тишан╕на), фактично до к╕нця 1921 року б╕льшовики не могли н╕чого вд╕яти ╕ з повстанським загоном, очолюваним його молодшим братом Григор╕╓м. Численн╕ загони КНС ╕ чек╕стсько-м╕л╕цейськ╕ спец╕альн╕ формування по боротьб╕ з повстанством вкуп╕ з зад╕яними п╕дрозд╕лами регулярно╖ арм╕╖ зазвичай отримували облизня, ловлячи в╕тра в пол╕.
(Дал╕ буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22886

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков