Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 27.11.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 27.11.2020
ВАЛЕНТИН БУТ: ЧИ ПРИЙДЕ П╤СЛЯМАЙДАННЕ ПРОСВ╤ТЛЕННЯ?

Сьогодн╕ мина╓ р╕вно с╕м рок╕в в╕дтод╕, як п╕сля 2001 ╕ 2004 рок╕в я знову опинився на Майдан╕. З вокзалу п╕дземкою добрався до Хрещатика ╕, пройшовши якихось триста з гаком метр╕в, п╕д╕йшов до п╕дн╕жжя Оранти. Було пополудн╕. Яскраво св╕тило сонечко, але в╕тер з-над ╤нститутсько╖ тягнув виразним холодом. Народу було небагато. Стояли, слухали охриплого вже трохи Рибачука, Вятровича, ще якихось оратор╕в. З вигляду - не туб╕льц╕ - при╖ждж╕. Вдягнут╕ простецьки, для д╕ла, а не на парад: бувале в бувальцях розтоптане взуття, одежина пристойна, але без вискоку, таку ╕ б╕ля багаття не шкода прокоптити, ╕ прилягти в н╕й на боц╕ можна, де вже доведеться. Таких р╕дко було побачити пот╕м перевитих стр╕чками, деф╕люючими по Хрещатику, взявшись за руки, чи п╕дтанцьовуючими п╕д сценою. Ц╕ стояли на блокпостах, тягали шини, брук╕вку, громадили барикади, а то й накладали життям, на д╕л╕, а не на словах захищаючи демократ╕ю.
Туб╕льц╕ ж ╕ виглядали по-столичному, ╕ поводилися в╕дпов╕дно: здеб╕льшого, постоять, послухають палк╕ промови та ╕ йдуть соб╕ дал╕. ╢ куди йти. Цим же, як ╕ мен╕, йти не було куди, тож, прогулявшись тут же, по колу, щоб з╕гр╕тися, знову вертали до гурту. Власне ж, ╕ ╖хали не кудись, а саме сюди, на цей майдан, п╕д цю стеллу, знаючи для чого.
Мимовол╕ згадався пронизаний крижаними в╕трами Хрещатик лютого 2001 року, коротка алея встановлених в сн╕гу, обаб╕ч тротуару, що тягнеться в╕д Бесарабки до Майдану, м╕н╕атюрних наметик╕в протестант╕в, здеб╕льшого при╖жджих, днями дибаюча уздовж того ряду, прибита горем Леся Гонгадзе, ╕… байдуж╕ погляди туб╕льно╖ публ╕ки, що деф╕лювала переважно на протилежному боц╕ вулиц╕. Зате вже в час╕ Помаранчевих под╕й, тим б╕льше, п╕д час Майдану Г╕дност╕, кияни виразно показали, що Ки╖в ╓ укра╖нською столицею не лише за адм╕н╕стративним регламентом, але й за духом сво╖м.
З╕першись спиною на пол╕ровану гран╕тну кулю б╕ля постаменту, стояв, розглядався, чекаючи можливост╕ сказати й сво╓ слово, бо, власне, за тим же ╕ ╖хав, вибравшись з затишно╖ дом╕вки, кинувши вс╕ справи. А сказати треба було немало: ╕ про те, як уникнути роздраю, ╕ про те, як не повестися вкотре на налигач╕ записних козовод╕в, не розгидити, не випустити в свисток ще й цей шанс для кра╖ни вибратися з болота, стати самодостатньою, усп╕шною, р╕вною серед р╕вних у цьому непростому св╕т╕, ╕ про нагальну потребу приведення до урядування фах╕вц╕в, ╕ про критичну необх╕дн╕сть котролю за приведеною владою.
В тому, що владу дв╕ч╕ несудимого буде зметено, сумн╕в╕в не мав. Жодних. Надто далеко зайшов В╕ктор Хведорович, п╕дгр╕баючи п╕д себе кра╖ну, спроквола розвертаючи ╖╖ в ст╕йло наднац╕онально╖ маф╕╖, надто допекла його банда сво╓ю в╕двертою зневагою до людини, до ╖╖ прав, надто лякала, п╕дм╕нюючи собою, маф╕зуючи ╕ до того далеко не ╕деальн╕ правоохоронну систему, суди, доруйновуючи в╕йсько.
Знав про те не з теор╕╖. На той час вже мав досв╕д проходження через репрес╕╖, через замовн╕ суди ╕ конф╕скац╕╖, намагався разом з небайдужими односельцями не допустити в╕двертого дерибану – загарбання м╕сцевого парку, корупц╕йно╖ оборудки з прихватизац╕╖ шк╕льного стад╕ону. Парк частково в╕дстояли, стад╕он втратили…
Апелювати цього разу хот╕в саме до широко╖ публ╕ки, бо досв╕д того ж 2001 року, коли упродовж к╕лькох дн╕в збивав п╕дбори, снуючи м╕ж оф╕сами парт╕й у намаганн╕ переконати парт╕йних бонз виступити разом, бодай на час в╕дкинувши протир╕ччя (десь мав ц╕лковите розум╕ння ╕ д╕╓ву п╕дтримку: О. Серг╕╓нко, В. Бондарчук, ╢. Жовтяк; але достукатися до здорового глузду орган╕затор╕в акц╕╖ Ю. Луценко, В. Чемерис так ╕ не вдалося), не давав над╕й на розум╕ння з боку наших самозакоханих гетьманчик╕в.
Звертаючись до людей, т╕шив себе над╕╓ю, що зерно думок не все розв╕╓ться-загубиться - десь-таки впаде ╕ на родючий грунт, ╕ проросте, може нав╕ть ще у тому ж час╕.
Чекання виявилося довгим, бо крикнути на всю кра╖ну про набол╕ле хот╕лося дуже багатьом. Д╕вчатка-модератори, прийнявши заявку, просили далеко не в╕дходити, тож ловив дрижак╕в б╕ля то╖ клято╖ кул╕, що буквально висотувала з мене рештки тепла, слухав промови, долучаючись до р╕зноголосого, але щирого хору, який, за заведеною вже традиц╕╓ю, щогодини сп╕вав "Ще не вмерла Укра╖на".
Над╕я ╕ тривога, сконцентрован╕ в словах г╕мну, в╕дчувалися в тому тлум╕ надзвичайно гостро. Так, ще не вмерла, але ж як дог╕дливо манкурти стараються ╖╖ доконати, як╕ зусилля кладуть, шляк би ╖х трафив! Тож, щоб не втратити ╖╖, щоб виборсалася з тенет, щоб була ╕ кв╕тла, не шкода й т╕ло в╕ддати ╕ душу закласти. Що за пророч╕ слова в нашого г╕мна! От, лишень, справджуються поки що чомусь сам╕ лише г╕рк╕. Он ╕ тод╕, менш як за два м╕сяц╕ лягли ╕ перш╕ т╕ла, ╕ в╕длет╕ли перш╕ душ╕...
Ближче до вечора публ╕ки поб╕льшало, переважно, за рахунок студент╕в, що п╕д╕йшли к╕лькома невеликими колонами, з прапорами ╕ плакатами. Проте п╕дходила не лише молодь. Чимало киян р╕зного в╕ку, вочевидь, не з породи крайньохатих, долучалися до гурту. Стояли, гомон╕ли пом╕ж собою, слухали промовц╕в. Градус патр╕отично забарвленого пафосу, що ст╕кав з вуст останн╕х, надвеч╕р значно п╕двищився.
Розм╕рковуючи над непростою задачею, як би втиснути у в╕дведен╕ к╕лька хвилин вкрай необх╕дну ╕нформац╕ю, дивувався, ск╕льки ж часу витрача╓ться на той пустопорожн╕й пафос. Н╕, ну, зв╕сно - емоц╕йн╕сть в так╕й справ╕ аж н╕як не зайва, але обмежуватися лише нею, зводити все лише до прим╕тивних гасел? Чи не доц╕льн╕ше було б пом╕ркувати разом - не часто ж така нагода випада╓! - скаж╕мо, над тим, яких саме зм╕н потребу╓мо, усунувши в╕д влади маф╕ю, якими бачемо стосунки з владою, у який спос╕б могли б забезпечити ╖х?
- М╕ркувати натовпом? Певно, жарту╓те, - скаже м╕й читач. - Це так не працю╓.
Що ж, не буду наполягати на саме такому формулюванн╕. Хай буде: "порадитися", "отримати реакц╕ю", хоча у ╕стот мислячих той процес припиня╓ться х╕ба що п╕сля переходу у засв╕ти.
У всякому випадку, козацтво мало давню традиц╕ю виносити серйозн╕ питання на суд товариства. ╤ там, у козацькому кол╕, не лили воду, не водили козу - говорили прямо, по сут╕.
Я таки дочекався сво╓╖ черги. Переночувавши п╕д поривами дошкульного в╕тру, п╕дкладаючи сирий обап╕л до димлячо╖ сталево╖ бочки, наступного дня таки отримав слово. Т╕паючись в╕д дрижак╕в - холод проймав до к╕сток, - говорив про необх╕дн╕сть контролю над владою, про те, що легковаження цим важливим принципом було одн╕╓ю з причин провалу помаранчевих над╕й. Що отримати гарант╕╖ в╕д влади, яку приведемо, необх╕дно прямо зараз, ще до того, як вона вмоститься у м'як╕ кр╕сла, зачиниться за високими дверима, запечата╓ться в броньованих кортежах, в╕дгородиться неприступною охороною.
- Приводимо сво╖х, - см╕ялися тод╕, в 2004-му, над мо╖ми засторогами. Ц╕ будуть робити як треба. Якщо ще й сво╖х контролювати, то на д╕дька було тратити ст╕льки зусиль, пропихаючи ╖х у владу, нащо було влаштовувати майдан?
- Що ж це, я маю кинути сво╖ справи ╕ стояти над головою Ющенка, аби в╕н, бува, не поцупив якогось м╕дяка? - гарячкував крутяк-ресторатор ╕з Закарпаття. - Кожен ма╓ займатися сво╓ю справою. Ми ж задля того й приводимо тих, кому в╕римо, аби все робилося як треба. А якщо й в╕н скурвиться, то й його скинемо!
В╕ра, дов╕ра… Ще й дос╕ гр╕шимо тим, плутаючи пол╕тик╕в з богами…
Ющенка тод╕ таки скинули. Точн╕ше, не переобрали. Але ж ск╕льки часу, ск╕льки можливостей було втрачено! ╤ оте, що прийшло натом╕сть… Н╕чого не нагаду╓?
Публ╕ка слухала, але, як мен╕ видалося, не надто уважно. Певно, малувато кидав яскравих заклик╕в, не пробивав на сп╕вчутливу сльозу. Та й публ╕ки то╖ об одинадцят╕й ранку було - к╕т наплакав…
Сказав модераторкам, що часу не вистачило, що головного не встиг викласти, тож прошу ще одну можлив╕сть, але обов'язково увечер╕, коли буде народ, бо при╖хав сюди не в╕ршики читати - мовлю про важлив╕ реч╕. Д╕вчата не заперечували, але сказали, що вс╕ вечори вже заброньован╕ наперед за знаковими персонами.
- Знаков╕ персони не злазять з телеекран╕в, - не погодився я. Тут вам би давати шанс тим, хто ма╓ думку, з якою на екрани не потрапиш.
- Гаразд. Спробу╓мо завтра, ближче до вечора, - посм╕хнулася д╕вчина, погортавши заломлен╕ листочки.
Отже, ще одна н╕ч п╕д зорями…
Коптитися б╕ля бочок не схот╕в. Був певен, що ╕ще одна така "сидяча" варта - ╕ запалення легень не минути. Н╕ч проблукав навколо майдану на автоп╕лот╕, добираючи сл╕в ╕ аргумент╕в для прийдешньо╖ промови.
Чекати сво╓╖ черги б╕ля м╕крофону привелося з паном Гриценком. М╕ж колон гуляли страшенн╕ протяги, холодний в╕тер шморгав якимись стр╕чками, торсав шурхотливою блакитною пластиковою пл╕вкою, що прикривала апаратуру.
- Як гада╓те, пане Анатол╕ю, - спитав, аби хоч якось роз╕гр╕ти зведен╕ холодом щелепи, - чи не варто було б новому складов╕ парламенту першими ж законами розписати процедуру ╕мп╕чменту Президента, зробити ╖╖ д╕╓вою, а ще ухвалити закон про в╕дкликання депутата?
Депутат зблиснув скельцями золочених окуляр╕в, рипнувши коричневою шк╕ряною курткою, загадково усм╕хнувся в акуратно п╕дстрижен╕ вуса, але н╕чого не в╕дпов╕в.
'Певно й йому зац╕пило в╕д холоду', подумав, одвертаючись. 'Мо', дядько бо╖ться розгубити власн╕ думки. А може й таке, що моя особа не виклика╓ у нього особливо╖ дов╕ри'. Я раптом наче побачив себе збоку - прокопчена затрапезна куртка, витягнут╕ на кол╕нах, затерт╕ чорн╕ джинси, розкуйовджен╕ вуса, на щоках ╕ бород╕ триденна щетина - безхатько-безхатьком… '╤ отаке ще щось там розводиться про високу пол╕тику!' Усм╕хнувся про себе, хот╕в щось скаламбурити на той темат, але тут саме п╕д╕йшла моя черга.
Цього разу народу було таки б╕льше ╕ те додало снаги. Говорити намагався не в╕двол╕каючись на другорядне, концентруючись навколо нагально╖ необх╕дност╕ отримання реальних ╕нструмент╕в контролю над владою, зокрема ч╕тко розписано╖ процедури ╕мп╕чменту Президента та закону про дострокове в╕дкликання депутата будь-якого р╕вня, включно з депутатами ВР, на вимогу б╕льшост╕ його виборц╕в.
Власне, носився з тою думкою ус╕ три м╕сяц╕ Майдану. П╕дсовував ╖╖ як пробний кам╕нь, як лакмусовий пап╕рець депутатам (╢. Собол╓в, ╤. М╕рошн╕ченко, ╤. Швайка), л╕дерам три╓дино╖ опозиц╕╖ (Кличко, Тягнибок), але щодал╕, то б╕льше переконувався, що великого ентуз╕азму щодо першочергового ухвалення таких закон╕в н╕хто з них не ма╓. Свобод╕вц╕, чи то в╕д нерозум╕ння, чи й добре усв╕домлюючи, плутали позбавлення депутатського мандату з позбавленням депутатсько╖ недоторканост╕, ╕ лише ╢гор Собол╓в, схоже, втямив, що до чого. Вже значно п╕зн╕ше, в час╕ передновор╕чних протест╕в ветеран╕в п╕д ВР в 2018 роц╕, серед орган╕затор╕в яких в╕н був, таки були висунут╕ вимоги, з-пом╕ж ╕нших, ╕ щодо виписання процедури, яка б уможливила ╕мп╕чмент Президента та щодо ухвалення закону про дострокове в╕дкликання депутата ВР.
Чи пам'ята╓мо, якою шаленою була реакц╕я тод╕шньо╖ влади на т╕ ц╕лком резонн╕ вимоги, на вимогу прийняття антишулерського виборчого законодавства? Хтось вже забув, як перейменован╕ беркутята ставили тод╕ на кол╕на во╖н╕в, що сво╖ми життями прикрили Край в╕д москов╕йсько╖ агрес╕╖?
Все ма╓ свою причину ╕ св╕й насл╕док. Не вс╕, щоправда, можуть втямити зв╕дки що береться ╕ як так виходить, що й дос╕, на тридцятому роц╕ незалежност╕, п╕сля купи "революц╕й" ╕ "майдан╕в", ми й дос╕ не ма╓мо д╕╓вого ╕нструменту впливу на свою владу, а п╕сля ман╕пуляц╕й всенароднообраного Зеленого парламенту, процедуру ╕мп╕чменту Президента практично унеможливлено.
Гадаю, сутт╓ве просв╕тлення у цих хитронакурених сут╕нках могло б проявитися, а наш╕ шанси на виживання ╕ побудову в╕льно╖, усп╕шно╖, демократично╖ Укра╖ни багаторазово зрости, якби нам навчитися в╕др╕зняти зерна в╕д кук╕лю, а в╕ру у бог╕в не переносити на ревних служител╕в Мамони, як╕ б н╕мби не в╕дсв╕чували над ╖хн╕ми метикуватими головами.
26 листопада 2020 р.
Валентин Бут

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 27.11.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22809

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков