Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤НЦИДЕНТ В ОДЕСЬК╤Й Г╤МНАЗ╤╥: ЦЕ В╤ДПОВ╤ДЬ, ЯК╤Й МОВ╤ НАСПРАВД╤ ПОТР╤БЕН ЗАХИСТ
Уповноважений ╕з захисту державно╖ мови Тарас Крем╕нь вимага╓ в╕д М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки...


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬКА ПОЛ╤ТИКА УКРА╥НСЬКО╥ ВЛАДИ
Як би те сумно не звучало, але укра╖нська пол╕тика щодо Криму, за виключенням коротких ╕сторичних...


ВАЛЕНТИН БУТ: КУЛЬТУРА ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ ?
Думаю, не одному мен╕ впада╓ в оч╕ певна дев╕ац╕я у сприйнятт╕ нашими сп╕вв╕тчизниками цього...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ВАШ╤ РОС╤СЬКОМОВН╤ Д╤ТИ
Черкаси. На презентац╕ю книги молодо╖ письменниц╕ вчителька приводить ц╕лий клас. Випускний. Вс╕...


ВАЛЕНТИН БУТ: ОБЛУДА
Останн╕м часом у в╕тчизняних ЗМ╤ знову спливла тема т. зв. "здач╕ Криму".
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2020
РОС╤ЙСЬК╤ П╤ВТОРА М╤ЛЬЯРДИ НЕ ВРЯТУЮТЬ БАТЬКА Б╤ЛОРУСЬКО╥ АВТОКРАТ╤╥

Але це продовження шляху, тупикового для ╕мперського центру

Кредит, отриманий в╕д Рос╕╖, у лукашенк╕вськ╕й Б╕лорус╕-2020 п╕ариться не так люто, як у янукович╕вськ╕й Укра╖н╕-2013. ╤ це - маркер того, що за вс╕╓╖ важливост╕ цих кошт╕в для режиму, вони проблем не вир╕шують, лише дещо пом'якшують ╖х, в╕дтягуючи колапс.

РФ ╤ Б╤ЛОРУСЬ - МОДЕЛЬ «СПОРА ХОЗЯЙСТВУЮЩИХ СУБЪЕКТОВ»
Св╕тлана Тихановська п╕сля отримання новин з Соч╕ по гарячих сл╕дах написала з приводу кредиту в $1,5 млрд: «Агонию Лукашенко это может продлить, но победы народа предотвратить не сможет». Вт╕м, це був не економ╕чний висновок, що базувався на якихось розрахунках, а пол╕тичний. ╤ у цьому сенс╕ подв╕йно важливий, оск╕льки був супроводжений прямим зверненням до жител╕в кра╖ни по той б╕к сх╕дного кордону: «Дорогие россияне! Вашими налогами будут оплачены наши побои. Мы уверены, что вы этого не хотели бы».
Але от ще яка ц╕кава деталь - пут╕нсько-рос╕йськ╕ ╕ лукашенк╕всько-б╕лоруськ╕ мед╕а у згадц╕ про економ╕чн╕ питання ╕ вза╓мини останн╕м часом не дуже полюбляють надавати чисельн╕ показники, вважаючи за краще в╕дбуватися декларац╕ями про вза╓мовиг╕дну сп╕впрацю. Р╕дк╕сним винятком була, прим╕ром, ╕нформац╕я, оголошена 3 вересня. Хто призабув, то був посп╕шний в╕зит до М╕нська рос╕йського прем'╓ра М╕шуст╕на ╕ глави М╕ненерго Новака. Останн╕й тод╕ уточнив, що ╕сну╓ поточний борг Рос╕╖, точн╕ше держкорпорац╕╖ «Газпром», у розм╕р╕ 328 м╕льйон╕в долар╕в. Переговори м╕ж Газпромом ╕ б╕лоруськими компан╕ями про постачання ╕ ц╕ну на газ почнуться лише п╕сля виплати цього боргу.
Так, а що там казав Дм╕тр╕й П╓сков, куди п╕де «значительная часть» рос╕йського кредиту - на «рефинансирование ранее предоставленных заемных средств». Тобто, на уваз╕, зда╓ться, малося нав╕ть не це, а обслуговування всього поточного боргу перед РФ (8 млрд долар╕в). Виходить, не «значительная часть», а якраз 1,5 млрд, як╕ треба виплатити до к╕нця року (включно з тими самими 328 млн).
У Б╕лорус╕ цього року взагал╕ оч╕ку╓ться ф╕нансова д╕ра у $2,5 млрд. При цьому МВФ ╕ Св╕товий банк сп╕впрацювати з Лукашенком в╕дмовилися. Китай, ставлення якого до цього режиму загалом ╓ позитивним, вкладати кошти в нього за нин╕шньо╖ ситуац╕╖ також не посп╕ша╓. Залиша╓ться Москва.
Рос╕йськ╕ банки, як╕ ╕ так мають великий вплив на б╕лоруському ринку, також отримали вказ╕вку продовжити кредитування б╕лоруських п╕дпри╓мств ╕ банк╕в. При цьому б╕лоруська економ╕ка буксу╓ дедал╕ б╕льше, у тому числ╕ ╕ з пол╕тичних мотив╕в (внасл╕док саботажних «╕тал╕йських страйк╕в»). Тобто, повертати борги буде н╕ з чого. ╤ це означа╓, що найближчим часом можливий обм╕н борг╕в на активи. Причому без будь-якого пол╕тичного поглинання (точн╕ше ДО нього), а виключно у форм╕ добре в╕дпрацьованого в РФ «спора хозяйствующих субъектов»». При цьому сфера IT, яка ран╕ше приносила стаб╕льний дох╕д, при диктатур╕ з кра╖ни просто т╕ка╓, точн╕ше, перет╕ка╓ до сус╕д╕в, що загрожу╓ в╕дходом кап╕талу у розм╕р╕ ще 2-5 м╕льярд╕в долар╕в.
Ну ╕ доречно тут буде згадати Б╕лоруську АЕС. Запуск ╖╖ затягу╓ться. Ставлення до не╖ сус╕д╕в дедал╕ жорстк╕ше. Ус╕ три балт╕йськ╕ кра╖ни координовано в╕дмовилися купувати електроенерг╕ю, яка буде на н╕й вироблена. Але ж будувалася ця все б╕льш безглузда АЕС теж в основному рос╕йським коштом з необх╕дн╕стю у майбутньому робити платеж╕ ╕з сумн╕вних нараз╕ доход╕в.

КОЛАПСУ НЕ БУДЕ, ПОКИ ╢ ЩО ПРОДАТИ. А ОСЬ ПОТ╤М…
Загальний зовн╕шн╕й державний борг Б╕лорус╕ становить $18 млрд. Ну, з виплатами частини боргу роз╕бралися, але для обслуговування ╕нших кредит╕в треба виплатити ще приблизно ст╕льки ж. Щоб уникнути дефолту, мабуть, доведеться витрачати золотовалютний резерв, який становить на вересень 7,5 млрд., але паралельно цей резерв витрача╓ться на п╕дтримку падаючого курсу б╕лоруського рубля (вже ╓ елементи пан╕ки, коли люди кинулися скуповувати валюту). Через це лише за серпень золотовалютн╕ резерви кра╖ни «схудли» майже на 1,4 м╕льярда долар╕в, тобто на 15,8%. З такими темпами надовго цих запас╕в не вистачить. Тод╕, напевно, доведеться припинити п╕дтримувати курс нац╕онально╖ валюти, р╕зко зб╕льшивши ╕нфляц╕ю. Але в умовах пол╕тично╖ нестаб╕льност╕ це дуже хороший, зримий фактор для мотивування протесту.
╤ це все - ще в╕дносно спок╕йний для Б╕лорус╕ ф╕нансовий р╕к. А от у 2021-му к╕льк╕сть «поганих борг╕в» (тобто з затримками по виплатах аж до повно╖ неможливост╕ ╖х зробити) буде наростати. Але ╕ при цьому дефолту, колапсу б╕лорусько╖ економ╕ки найближчим часом можна уникнути.
Насамперед треба зазначити, що загальний державний борг Б╕лорус╕ (близько 30 млрд долар╕в), як ╕ ран╕ше, набагато нижче за ВВП кра╖ни (близько 60 млрд). А це за загальноприйнятими м╕рками ╓ показником в╕дносного ф╕нансового здоров'я (до слова, в Укра╖н╕ перше ╕ друге вже сп╕вм╕рн╕). До того ж у Б╕лорусь, яка в╕дбудована як великий лукашенк╕вський колгосп, безл╕ч прибуткових держп╕дпри╓мств («Б╕лоруськал╕й»; частки власност╕ у ВАТ «Нафтан»; Б╕лоруська зал╕зниця; роздр╕бний газовий оператор «Белтопгаз», «Б╕ленерго» з ш╕стьма п╕дрозд╕лами обленерго). Що в сум╕ да╓ 20-25 м╕льярд╕в долар╕в, залежно в╕д того, коли ╕ в якому стан╕ це буде продано або в╕ддано за борги.
Однак к╕льк╕сть таких п╕дпри╓мств не ╓ неск╕нченною. ╤ коли вони будуть розпродан╕, системна криза все одно настане. А разом з нею - ╕ необх╕дн╕сть структурних ринкових зм╕н. Що за визначенням бол╕сно у соц╕альному сенс╕ - нав╕ть в кра╖н╕ у спок╕йному пол╕тичному стан╕. Ну, а вже в такому, як нин╕ Б╕лорусь, то ╕ сказати страшно…
До того ж не можна забувати, що в кра╖н╕ ╓ безл╕ч збиткових п╕дпри╓мств, як╕ п╕дтримувалися за рахунок прибуткових (або нав╕ть надприбуткових за умови дешево╖ рос╕йсько╖ сировини ╕ енергонос╕╖в). Зараз, у пер╕од турбулентност╕, ╖х збитки зростають в рази. Але що буде з ними дал╕, коли не стане, чим покривати збитки - закривати? П╕сля цього на вулицю, де народу, особливо на вих╕дних, ╕ так багато, вийдуть ще багато тисяч обурених роб╕тник╕в. ╤ це теж загрожу╓ черговою сп╕раллю протесту.

ЕКОНОМ╤КО-ПОЛ╤ТИЧНА ПАСТКА КРЕМЛЯ У Б╤ЛОРУС╤
Кремль, який вважа╓ себе розумним ╕ хитрим, таким, що завжди ╕ вс╕х перегра╓, у випадку з б╕лоруською пол╕тикою ╕ економ╕кою швидким ╕ твердим кроком пряму╓ у пастку, яку сам же соб╕ ╕ розставив.
У Б╕лорус╕ стався небувалий сплеск соц╕ально╖, пол╕тично╖ активност╕, становлення громадянського сусп╕льства. ╤ як складова цього процесу - сплеск нац╕онально╖ самосв╕домост╕. При цьому ставлення до Рос╕╖ спочатку було ╕ значною м╕рою поки ще залиша╓ться позитивним.
Але для Кремля немислимо допустити, щоб у сус╕дн╕й «братской» кра╖н╕, з якою н╕би як ╕сну╓ союзна держава, влада диктатора була зм╕нена в ход╕ загальнонародного повстання, нехай ╕ мирного. Однак щотижня, щом╕сяця п╕дтримки Лукашенка пут╕нська Рос╕я методом «от противного» нав╕ть у вкрай толерантних до колишнього ╕мперського центру б╕лорусах вихову╓ те ставлення до себе, на яке заслугову╓, – погане.
При цьому модель держпланово╖, не ринково╖ економ╕ки, яка вибудову╓ться Лукашенком, почина╓ руйнуватися. Так, Пут╕н, звичайно, може в╕дхопити найжирн╕ш╕ ╖╖ шматки ╕ роздати наближеним ол╕гархам. Але що тод╕ буде з рештою економ╕ки лукашенк╕вського колгоспу, малодох╕дною або взагал╕ нерентабельною? Знову дотац╕╖? Але це важка ноша для рос╕йсько╖ економ╕ки. Тод╕ заради чого? Припустимо, перетворення на реальн╕сть «Союзного государства РФ и Беларуси», тобто ур╕зання б╕лоруського суверен╕тету до м╕н╕муму. Але б╕льш╕сть кра╖ни цього не хоче ╕ сприйме це як агресивний акт. При цьому проблеми нереформовано╖ економ╕ки не зникнуть, як ╕ обурення кривавим Лукашенком, який залиша╓ться при влад╕ завдяки п╕дтримц╕ Рос╕╖. Можна спробувати якщо не вир╕шити, то хоча б згладити це протир╕ччя за допомогою масовано╖ телепропаганди, але упевненост╕, що це вийде, нема╓.
При тому в масах, як╕ виходили на стотисячн╕ протести, залишатиметься пам'ять про шанс б╕ло-червоно-б╕ло╖ революц╕╖ як про щось прекрасне, св╕тле ╕ чисте, проте нереал╕зоване через жорсток╕сть б╕лоруських силовик╕в, через московськ╕ грош╕ ╕ роспроп... Така поразка - один з тих високих ╕сторичних м╕ф╕в, на яких трима╓ться нац╕ональна самосв╕дом╕сть. При цьому у чотирьох сус╕д╕в - Польщ╕, Литви, Латв╕╖ та Укра╖ни - б╕ло-червоно-б╕лий контент буде звеличуватися, прославлятися. ╤ т╕льки в Рос╕╖ - втоптуватися в бруд. Але осквернити його, зробити синон╕мом пронацистського колаборац╕он╕зму, все одно не вдасться. А от неорадянська червоно-зелена символ╕ка, п╕д якою роз'╖жджають по Б╕лорус╕ лукашенк╕вськ╕ карател╕, справд╕ дедал╕ б╕льше ставатиме символом колаборац╕он╕зму, але вже найсв╕ж╕шого – прокремл╕вського.
Як виходитиме Кремль з ц╕╓╖ пастки - незрозум╕ло. Вт╕м, в╕н ╕ про ╖╖ ╕снування, зда╓ться, поки не здогаду╓ться. Це ж все Зах╕д винен…
Олег Кудр╕н, Рига
www.ukrinform.ua
Карикатура Серг╕я Йолк╕на

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22656

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков