Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЛУХ ПОЧАВ ПРОХОДИТИ РЕАБ╤Л╤ТАЦ╤Ю
Приватна кл╕н╕ка «Нодус», в як╕й найближчими м╕сяцями проходитиме реаб╕л╕тац╕ю та...


ЙОГО НАЗИВАЛИ «СТР╤ЛЕЦЬКИМ БОЯНОМ»…
С╕човий рух в Галичин╕ був позначений неабияким сплеском народно╖ творчост╕, саме в цей пер╕од...


ПРИСВЯТИВ ЖИТТЯ ТЕАТРОВ╤
Хрестомат╕йний автор, знайомий нам з╕ шк╕льних п╕дручник╕в – ╤ван Карпенко-Карий, нин╕...


УКРА╥НСЬКИЙ МОЙСЕЙ – МИТРОПОЛИТ ШЕПТИЦЬКИЙ
Духовна велич укра╖нського Мойсея – митрополита Шептицького – безц╕нний дар нашого...


НЕ СТАЛО ВАДИМА РО╥КА…
11 вересня п╕шов з життя Вадим Михайлович Ро╖к, син кримсько╖ укра╖нсько╖ вищивальниц╕-геро╖н╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2020 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2020
МИРОСЛАВ МАМЧАК: ПАМ'ЯТ╤ ВАЛЕР╤Я ГРОМЦЕВА

"Марш В╕йськово-Морських сил Укра╖ни" ╓ вже давно уп╕знаваним в Укра╖н╕. ╤ не лише моряками. Його урочист╕ ритми звучали не т╕льки у Севастопол╕ чи Одес╕, а й на в╕йськових парадах Збройних Сил Укра╖ни в Ки╓в╕, в Нац╕ональному палац╕ "Укра╖на", в багатьох м╕стах Укра╖ни, на хвилях рад╕о та телебаченн╕. Його виконували за кордоном, нав╕ть на московському Арбат╕. Музика флотського маршу ув╕йшла в культурний прост╕р Укра╖ни як хвиля Чорного моря у гавань у в╕тряну погоду. А пол╕тична погода в той час в Криму якраз в╕щувала пол╕тичний шторм: кректала, тр╕щала, роз-валювалася радянська ╕мпер╕я ╕ народжувалися нов╕ самост╕йн╕ держави. Перш╕ акорди "Маршу ВМС Укра╖ни" прозвучали в Севастопол╕ у час, коли як незалежно╖ Укра╖ни, так ╕ самого укра╖нського флоту ще не ╕снувало в природ╕, коли думка про укра╖нський флот вважалася в Севастопол╕, в цьому м╕ст╕ "виключно рос╕йсько╖ морсько╖ слави" фантастикою ╕ незд╕йсненною мр╕╓ю, маренням хворо╖ людини. Тож флотський марш став свого роду пров╕сником незалежност╕ Укра╖ни ╕ г╕мном в╕дродження ╖╖ в╕йськового флоту в Чорному мор╕. Сьогодн╕ в╕н веде в б╕й укра╖нських моряк╕в за те-ритор╕альну ц╕л╕сн╕сть держави п╕д час рос╕йсько╖ агрес╕╖ в Укра╖ну, ╓ нев╕д'╓мною частиною репертуару Ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю В╕йськово-Морських сил ЗС Укра╖ни.
Як не дивно, але "Марш В╕йськово-Морських сил Укра╖ни" створили люди, як╕ в╕дношення до флоту ╕ Чорного моря не мали, н╕коли не були моряками, але мали незламну в╕ру, що незалежна Укра╖нська держава, як ╕ ╖╖ В╕йськово-Морськ╕ сили постануть у Севастопол╕, в Чорному мор╕ ╕ в Криму. Його авторами стали буковинськ╕, з м╕ста Черн╕вц╕, поет Леон╕д Курявенко ╕ композитор Валер╕й Громцев. Обидва уже в╕д╕йшли в Засв╕ти ╕, як не прикро визнавати, незаслужено призабут╕ на флот╕. Вперше, п╕д перв╕сною назвою, "Марш укра╖нських моряк╕в" у 1990 роц╕ виконав золотий голос Се-вастополя, сол╕ст ансамблю "Графська пристань" ЧФ заслужений артист Укра╖ни Олександр ╤ванов. "Маршем В╕йськово-Морських сил Укра╖ни" з доброго почину Олександра ╤ванова в╕н став називатися з 1992 року, п╕сля в╕дродження В╕йськово-Морських сил Укра╖ни у Севастопол╕.
Валер╕й Павлович Громцев народився 16 лютого 1949 року в Черн╕вцях. Зак╕нчив музичне училище ╕ поринув у св╕т музики. В 1967 роц╕ ста╓ кер╕вником В╤А "Карпати” Черн╕вецького Будинку культури легко╖ промисловост╕. Тут доля звела його з легендарним композитором ╕ поетом Володимиром ╤васюком, який для першого запису п╕сн╕ "Червона рута" запросив оркестр ансамблю "Карпати" Валер╕я Громцева. Творча ╕ т╕сна сп╕впраця над укра╖нськими п╕снями двох ╕дейних друз╕в у т╕ застойн╕ радянськ╕ часи не могла не викликати п╕дозри силових структур ╕ Валер╕ю Громцеву довелося покинути Черн╕вц╕ та помандрувати творчими дорогами Укра╖ни. Громцев почергово керу╓ в╕домими ансамблями, як В╤А "Товтри" Хмельницько╖ обласно╖ ф╕лармон╕╖, В╤А "Св╕тязь" Волинсько╖ обласно╖ ф╕лармон╕╖. В 1979 роц╕ в╕д перебира╓ться в Крим де очолю╓ В╤А "Море" Кримсько╖ обласно╖ ф╕лармон╕╖, а в 1983 — очолю╓ В╤А "Червона рута" Кримсько╖ обласно╖ ф╕лармон╕╖.
Працюючи в Криму, Валер╕й Павлович знайомиться з представниками флотських заклад╕в культури ╕ мистецтва, з творчими прац╕вниками Чорноморського флоту. Особливо в творчому план╕ пл╕дним стало знайомство Громцева з начальником Матроського клубу бригади морсько╖ п╕хоти в Севастопол╕ кап╕таном 2 рангу Олександром Горшковим. Саме за його порадою в╕н в 1984 роц╕ пере╖здить до Севастополя ╕ ста╓ музичним кер╕вником Будинку культури рибалок, а з 1986 року ще й В╤А "Чайки" Кримсько╖ обласно╖ ф╕лармон╕╖.
В 1990 роц╕ Олександр Горшков, вже начальник Матроського клубу у Севастопол╕, створю╓ шоу-театральний ансамбль "Графська пристань" ╕ запрошу╓ Валер╕я Громцева його музичним кер╕вником. Праця виявилася досить пл╕дною, Громцев генеру╓ створення нових п╕сень ╕ композиц╕й, з якими ансамбль ста╓ чи не найпопулярн╕шим у Севастопол╕ ╕ на флот╕. Протягом короткого часу були створен╕ шоу-программы "Безкозирка б╕лая", "Шум╕т волна, звен╕т струна", "Чорний ворон", "А у нас у двор╕" та ╕нш╕. Творчий тандем Громцева ╕ Горшкова вв╕в нов╕ форми у в╕йськово-морське мистецтво, ламав совков╕ стереотипи творчост╕. Громцев улив новий струм╕нь в роботу ансамблю, в якому гармон╕йно перепл╕талися музика, вокал ╕ драма, цирк ╕ хореограф╕я. Ансамбль ставав под╕╓ю у культурному житт╕ як флоту так ╕ закритого тод╕ м╕ста.
16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийма╓ Декларац╕ю про державний суверен╕тет Укра╖ни, яка ста╓ ╕сторичним п╕дгрунтям Самост╕йно╖ Укра╖ни. Саме цей документ надихнув Валер╕я Павловича написати марш укра╖нських моряк╕в, бо саме вони складали переважну б╕льш╕сть Чорноморського флоту, а скр╕зь ╕ всюди сп╕валося про "город ╕ славу руск╕х моряков". З такими думками в╕н звернувся до свого давнього друга по творчост╕ в Черн╕вцях, буковинського поета Леон╕да Курявенка, пропонуючи йому написати слова для маршево╖ п╕сн╕ укра╖нських моряк╕в. Той погодився ╕ незабаром прислав слова в╕рша "Марш укра╖нських моряк╕в". Вже готову п╕сню показав Олександру Горшкову, той ╖╖ схвалив. Але хто озвучить? Запропонували ╖╖ золотому голосу Севастополя, заслуженому артисту Укра╖ни сол╕сту Ан-самблю п╕сн╕ ╕ танцю Чорноморського флоту Олександру ╤ванову. Ознайомившись з п╕снею, Олександр ╕з задоволенням погодився ╕ Марш став х╕том ╤ванова упродовж всього його творчого шляху. Так в Севастопол╕ у 1990 роц╕ прозву-чав "Марш укра╖нських моряк╕в" укра╖нською мовою – за два роки до початку в╕дродження нац╕онального флоту Укра╖ни. З нього бере св╕й початок сучасна укра╖нська флотська п╕сня, яка продовжила славн╕ п╕сенн╕ традиц╕╖ козацького флоту Укра╖ни, яка кликала укра╖нц╕в до в╕дродження морсько╖ слави Укра╖ни. У кв╕тн╕ 1992 року Олександр ╤ванов прин╕с його в створену орган╕зац╕йну групу ГШ ЗС Укра╖ни при командувач╕ В╕йськово-Морських сил ╕ в╕н став "Маршем В╕йськово-Морських сил Укра╖ни".
Громцев вн╕с нову енерг╕ю в "Графську пристань". П╕д його кер╕вництвом "Графська пристань" набувала все б╕льшо╖ популярност╕, без не╖ вже не в╕дбувалися концерти ╕ творч╕ виступи Ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю Чорноморського флоту, шоу-ансамбль став супроводжувати закордонн╕ в╕зити корабл╕в ЧФ, з’явилися заявки на закордонн╕ гастрол╕. У 1991 роц╕ Олександра Горшкова призначили начальником Будинку оф╕цер╕в флоту, туда ж перебралася ╕ "Графська пристань". У 1991 роц╕ Валер╕й Громцев з ансамблем "Графська пристань" побував на гастролях у Франц╕╖.
Як в╕днеслися на Чорноморському флот╕ до створення "Маршу укра╖нських моряк╕в"? Спершу, до проголошення незалежност╕ Укра╖ни, як до творчо╖ забавки Громцева – ╕рон╕чно ╕ насм╕шкувато: написали, мовляв, марш флоту, якого не ╕сну╓ ╕ бути у Севастопол╕ не може. Ха-ха-ха… Однак п╕сля проголошення незалежност╕ Укра╖ни та проголошення створення Збройних Сил Укра╖ни реакц╕я на укра╖нський марш стала доходити до р╕вня ╕стерики: флот Укра╖ни в╕дроджу╓ться п╕д ритми чудового ╕ популярного маршу. Мар-шу, написаного укра╖нською мовою! Тож одразу виконувати укра╖номовний марш оф╕ц╕йно заборонили ╕ вигнали з Ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю ЧФ Олександра ╤ванова. В "Графськ╕й пристан╕" почалися проблеми з виступами, з зароб╕тною платою, почалися штатн╕ скорочення. Почалися проблеми у служб╕ ╕ у Олександра Горшкова. Це привело до того, що аби утримувати с╕м'ю на зйомн╕й квартир╕, Громцеву у 1993 роц╕ довелося перейти на роботу в ресторан "Крим". Але творчий зв'язок з сво╖м ансамблем в╕н не втрачав, на його замовлення писав для нього музику ╕ п╕сн╕. Олександр Горшков орган╕зував святкування у Севастопол╕ 40-р╕ччя творчо╖ д╕яльност╕ Валер╕я Громцева, цю под╕ю транслювали на телеканал╕ ТРК "Крим".
К╕нець 1990-х рок╕в в╕дзначався труднощами, м╕н╕стерство культури та й м╕н╕стерство оборони Укра╖ни не ц╕кавилося життям укра╖нських митц╕в у Криму ╕ Севастопол╕. У той же час у Севастопол╕ було створено десятки антиукра╖нських пол╕тичних ╕ громадських орган╕зац╕й, завданням яких було протид╕яти розбудов╕ укра╖нського флоту та державних ╕нститут╕в, винищувати все укра╖нське, найперше протид╕яти укра╖нськ╕й мов╕, традиц╕ям, культур╕ ╕ мистецтву, розповсюджувати псевдо╕сторичн╕ м╕фи про "Севастополь - город слави рос╕йських моряков". Розпочата г╕бридна в╕йна не об╕йшла стороною ╕ автора "Маршу В╕йськово-Морських сил Укра╖ни". В Укра╖н╕ мали б пишатися його талантом, берегти ╕ п╕дтримувати. Натом╕сть – повна байдуж╕сть, виживай, вигр╕бай у т╕й флотсько-╕нформац╕йн╕й в╕йн╕ як можеш. Тому в 1999 роц╕ Валер╕й Громцев з с╕м'╓ю поселя╓ться в ╤зра╖л╕, в м╕ст╕ Хайфа, подал╕ в╕д "русского м╕ра".
Як би там не було, але б╕льшу частину свого життя Валер╕й Громцев в╕ддав укра╖нськ╕й естрад╕, разом з Володимиром ╤васюком творив нову укра╖нську п╕сню. Шкода, що не був при тому пом╕чений державою, не мав жодно╖ укра╖нсько╖ в╕дзнаки чи нагороди. В 2009 роц╕ в╕н в╕дв╕дав Черн╕вц╕ перед юв╕лейним фестивалем «Червона рута», зустр╕вся з друзями сво╓╖ творчо╖ молодост╕. За результатами творчо╖ зустр╕ч╕ з композитором творча ╕нтел╕генц╕я Буковини з ╕н╕ц╕ативи Левка Дутковського стала клопотати перед Президентом Укра╖ни в╕дзначити державною нагородою композитора ╕ фундатора багатьох популярних естрадних укра╖нських гурт╕в. Завдяки клопотанню друз╕в Валер╕й Павлович Громцев у 2010 отримав звання "Заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни".
7 вересня 2020 року в соц╕альних мережах поширилася зв╕стка, що у ╕зра╖льському м╕ст╕ Хайфа помер автор "Маршу В╕йськово-Морських Сил Укра╖ни", композитор Валер╕й Павлович Громцев, п╕онер укра╖нсько╖ в╕йськово-морсько╖ п╕сн╕. Але пам'ять про нього буде жити в укра╖нських моряк╕в доти, доки ╕снуватимуть В╕йськово-Морськ╕ сили Укра╖ни, доки звучатиме його Марш – Г╕мн флоту Укра╖ни.

Марш В╕йськово-Морських сил Укра╖ни

Нашо╖ державност╕ оплот,
Кримського п╕вденного кордону —
Укра╖нський Чорноморський флот
Забезпечить м╕цну оборону.
Синьо-жовтий прапор майорить,
Прийнята присяга Укра╖н╕, 
Будуть в╕рно моряки служить
Незалежн╕й молод╕й кра╖н╕.

Присп╕в:
Браття! Послужим Укра╖н╕ ми!
За Чорне море станемо грудьми!
За наш чудовий ╕ чар╕вний Крим!
За Укра╖нський прапор, що над ним!
(повторю╓ться дв╕ч╕)

Хай завжди на мор╕ буде штиль.
А якщо проб’╓ сигнал тривоги —
Моряки п╕дуть напроти хвиль
╤ п╕дн╕муть прапор Перемоги.
Бачить Бог, державност╕ оплот
Кримського п╕вденного кордону —
Укра╖нський Чорноморський флот
Забезпечить м╕цну оборону.
 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2020 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22653

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков