Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3656)
З потоку життя (6876)
Душі криниця (3699)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1600)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1755)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ОБЛУДА
Останн╕м часом у в╕тчизняних ЗМ╤ знову спливла тема т. зв. "здач╕ Криму".


РОС╤ЙСЬК╤ П╤ВТОРА М╤ЛЬЯРДИ НЕ ВРЯТУЮТЬ БАТЬКА Б╤ЛОРУСЬКО╥ АВТОКРАТ╤╥
Але це продовження шляху, тупикового для ╕мперського центру


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ДАНАЙЦ╤ З ╥ХН╤МИ ДАРАМИ
На патр╕отичн╕й хвил╕, на початку в╕йни, Львову запропонували побалакати московською.


ВАЛЕНТИН БУТ: НА ПЕРЕЛАМ╤
В р╕чницю зв╕льнення кримських пол╕тв'язн╕в побито Володимира Балуха. Побито жорстоко: зламано,...


Люк Гард╕нг: НЕ ВАРТО СПРИЙМАТИ ПУТ╤НА ЯК ВСЕЗНАЮЧОГО «ЗЛОГО ГЕН╤Я». ЦЕ КЛАСИЧНИЙ КДБШНИЙ АВАНТЮРИСТ
Люк Гард╕нг - ╕ноземний кореспондент газети Guardian, якого вислали з Рос╕╖ у 2011 роц╕ за...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2020
ВАЛЕНТИН БУТ: ПЛАВАННЯ НА КРАЮ В╤ЧНОСТ╤, або ЩО РОБИТИ, КОЛИ ТВО╢ ЖИТТЯ ЗАК╤НЧУ╢ТЬСЯ ЧЕРЕЗ Ш╤СТЬ М╤СЯЦ╤В

"Facing mortality has a way of clearing away everything that isn't important."
(Nikki Wynn)

П╕слязавтра зак╕нчу╓ться календарне л╕то. Тут, в Криму, л╕тн╓ тепло триватиме ще з м╕сяць, але то вже без в╕дчуття самого л╕та.
На Ф╕дж╕, де коронав╕русн╕ обмеження на п’ять м╕сяц╕в заблокували подружжя Винн╕в - Н╕кк╕ та Джейсона, в час╕, коли вони поверталися на борт свого плавучого дому, катамарана Curiosity, л╕то не зак╕нчу╓ться н╕коли. Здавалося б, чи то вже не б╕да, затриматися зайв╕ п╕вроку на цьому чар╕вному остров╕! Дехто, он, аби хоч трохи засмакувати принад под╕бного раю, аби полежати хай ╕ на поцуплених у тебе пляжах, принижу╓ться, вистоюючи на перекритих бар’╓рами кримських перекопах, хтось, забувши про в╕йну, в яку втягнута його кра╖на, про сво╓ верховноголовнокомандирство/генерал-прокурорство/ ОП-(з?)радництво, лине пон╕жити сво╖ патр╕отичн╕ боки на золотих сейшельських/мальд╕вських чи, бодай, азовських п╕сках.
А ось ц╕ дво╓, бачте, нудяться – зам╕сть н╕житися п╕д мереживними в╕ялами пальм, попиваючи пивасики навперем╕ну з кокосовим молочком, волонтерять на пляжах, збираючи пластиковий мотлох, п╕дбирають та виходжують нап╕вдохлих кошак╕в, орган╕зовують п╕дтримку орган╕зац╕ям, що оп╕куються бездомними тваринами (якось, за один лише тиждень на ╖х заклик було з╕брано ╕ передано м╕сцевому притулку б╕льше 28 000 долар╕в: https://www.youtube.com/watch?v=wxd7pD74ngI&t=2s), д╕знавшись, що чверть ф╕дж╕йц╕в не мають доступу до чисто╖ питно╖ води, докладаються до акц╕╖ забезпечення ╖х простими, але як╕сними ф╕льтрувальними системами що безв╕дмовно працюють десяток рок╕в (https://www.youtube.com/watch?v=9nQOemX7s6M&t=13s).
- Примхи нудьгуючих багат╕╖в, - скаже хтось.
Але ж ц╕ дво╓ н╕як╕ не багат╕╖. Економлять кожну коп╕йку. Так, при проходженн╕ Панамського каналу не винаймали агента для оформлення папер╕в, а зам╕сть найманих швартувальник╕в скористалися послугами родич╕в та волонтер╕в. Або ось, хоч ╕ не згадали про те жодного разу, все ж через як╕сь недомовки в д╕алогах можна здогадатися, що мають побоювання щодо чимало╖ суми яку доведеться викласти за неоч╕кувано довге збер╕гання ╖хнього суденця на берез╕. Схоже, саме через немал╕ готельн╕ витрати з вдячн╕стю прийняли запрошення кап╕тана експедиц╕йного в╕трильника-бази серфер╕в М╕ллен╕ум перебратися до нього на борт. Це було з м╕сяць тому. Вже на борту вияснили, що судно виставлене на продаж. На пряме запитання чому прода╓ сво╓ чудово обладнане судно, власне, св╕й другий д╕м, кап╕тан Марк, до слова, м╕й ровесник, спершу в╕дпов╕в ухильно, але шила в м╕шку не вта╖ти. За тиждень Н╕кк╕ та Джейсон виклали шокуюче пов╕домлення: старий моряк, походженням з Кейптауна, П╕вденна Африка, продавав св╕й М╕ллен╕ум таки вимушено. Чотири роки тому йому, який н╕коли не палив, було поставлено д╕агноз рак леген╕в ╕ винесено присуд: ш╕сть м╕сяц╕в в╕д сили на цьому св╕т╕. На той час Марк почувався жахливо, не вставав, майже не м╕г рухатися, а все ж, в╕д курсу хемотерап╕╖ в╕дмовився. В час╕ цього пов╕льного умирання хтось п╕дказав йому спробувати п╕гулки Тагр╕ссо фармф╕рми Астразенека. Марк спробував ╕ сталося диво: за п╕втора лише м╕сяц╕ в╕н п╕днявся на ноги, а ще за два тижн╕ знову займався улюбленим серф╕нгом. Б╕льше того, Марк не в╕дмовився в╕д сво╓╖ мр╕╖ ╕ вирушив на щойнопереобладнаному М╕ллен╕ум╕ у давно плановану подорож. Здавалася б, тут можна лише порад╕ти чудесному видужанню ╕ поставити крапку, але правда в тому, що повного видужання не сталося. Препарат лише притлумив смертельну недугу, даючи можлив╕сть продовжувати активний спос╕б життя. В╕дтод╕ життя Марка м╕цно прив’язане до незам╕нних п╕гулок. Попри ╖х безсумн╕вну ефективн╕сть, сутт╓вим ╖х недол╕ком ╓ ╖хня висока ц╕на. Так, нав╕ть ур╕завши втро╓ дозу, кап╕тан Марк ма╓ щом╕сячно викладати за них 92 000 ранд╕в (5 300 долар╕в США). В попередн╕ роки це ще якось вдавалося, але в р╕к коронав╕русний, коли туризм, в тому числ╕ серферний, л╕г на дно, так╕ витрати стали для нього непосильними.
- Ну, то продасть в╕н свого кораблика ╕ вся проблема вир╕шиться, - скаже хтось.
Все б так, якби не те, що судно, на в╕дм╕ну в╕д авто чи квартири, не надто л╕кв╕дний товар, якщо, зв╕сно, не в╕ддавати його за п’ять коп╕йок. Минуть м╕сяц╕, а може й роки, доки на нього знайдеться покупець. Автор цих рядк╕в зна╓ те не з теор╕╖, бо й сам вже р╕к як виставив сво╓ судно на продаж. А л╕ки потр╕бн╕ щоденно, в крайньому раз╕, в режим╕ Марково╖ економ╕╖, раз на три дн╕.
Вислухавши цю зворушливу ╕стор╕ю, Н╕кк╕ запропонувала п╕дписникам винн╕вського YouTube каналу зчинити галас – звернутися до Астразеники з проханням якось посприяти кап╕танов╕ Марку. Написавши й соб╕ листа Астразенец╕, задумався: 'Що то – на╖вн╕сть молодо╖ ж╕нки (де великий б╕знес ╕ де самаритянськ╕ емоц╕╖!), а чи тверда в╕ра в ц╕нност╕, значно вищ╕ за матер╕альн╕ вигоди, за груб╕ грош╕, надприбутки ╕ корпоративн╕ ╕нтереси?' Попри в╕дому вс╕м «бездуховн╕сть» Заходу, попри його прагматизм ╕ холодн╕сть, схоже, що п╕дстави для тако╖ в╕ри у Н╕кк╕ та Джейсона таки ╓. Але про те трохи згодом.
Тут же мен╕ мимовол╕ згадалася згасаюча вже котрий р╕к «Кримська св╕тлиця». Шкода, що за вс╕ роки ╖╖ понев╕рянь не перетнулися ╖╖ шляхи з такою ось Н╕кк╕. Н╕-н╕ – сп╕вчутливих, чуйних ╕ нав╕ть пом╕чних траплялося чимало, ╕ нин╕ вони ╓. Згадати хоча б журнал╕ст╕в «Детектор Мед╕а», як╕ неодноразово намагалися було п╕дняти тему нищення КС, пом╕чне плече ЦЖР чи звернення сорока укра╖нських письменник╕в, як з Укра╖ни, так ╕ з д╕аспори, до найвищих посадовц╕в укра╖нсько╖ держави: до Президента, Голови ВР, до Голови ком╕тету ВР з ╕нформац╕йно╖ пол╕тики та М╕н╕стерства культури (https://valentineboot.wordpress.com/звернення-укра╖нських-письменник╕в/. ╤ то була не лише моральна п╕дтримка, така важлива серед крижано╖ пустел╕ замовчування ╕ байдужост╕. Нам не давала з╕йти з дистанц╕╖ д╕╓ва п╕дмога колег-письменник╕в, як╕ безоплатно надавали нам для публ╕кац╕╖ сво╖ чудов╕ поез╕╖ та прониклив╕ опов╕дання, творча сп╕впраця з во╓начальниками, дотичними до творення Збройних Cил Укра╖ни, нас тримала на плаву неп╕дробна зац╕кавлен╕сть наших читач╕в, чий розум не потьмарився на безк╕нечних, схожих на собач╕ бо╖, теле-шоу. Дуже сутт╓во, при тому, що п╕дтримували нас не лише дружн╕м словом, але ╕нод╕ й гривнею. Без того не мали б чим заплатити н╕ за старенький наш сайт, н╕ в╕дзначити переможц╕в всеукра╖нського л╕тературного конкурсу для д╕тей, який вс╕ ц╕ роки «Кримська св╕тлиця» продовжу╓ проводити, нав╕ть перебуваючи в окупац╕╖.
А проте ж, за вс╕ ц╕ роки так ╕ не знайшлося у Велик╕й Укра╖н╕ бодай когось, кому стало б духу зд╕йняти справжн╕й галас, бо ж ситуац╕я з «Кримською св╕тлицею» д╕йсно безпрецедентна. При тому, наст╕льки, що у людей, бодай трохи в╕ддалених в╕д наших збочених реал╕й, голову зносить. Скаж╕мо, мен╕ страшенно соромно було пояснювати колез╕-письменниц╕ з╕ Сполучених Штат╕в, чому це держава, ╕нтереси яко╖ обстою╓мо тут, на окупован╕й територ╕╖, випускаючи державницьку газету, чинячи ╕нформац╕йний спротив ворогу, н╕як не п╕дтриму╓ нас. Якби ще й знала, що не просто не п╕дтриму╓ – зробила все, щоб знищити. Тут ╕ п╕дле викорчовування з Криму – зв╕льнення редакц╕╖ п╕д брехлив╕ заяви про ╖╖ «пере╖зд» на материк, ╕ створення в Ки╖в╕ незаконного (незаре╓строваного) клону - фейково╖ «Св╕тлиц╕-в-екзил╕», ╕ кишеньков╕ суди, що легко переступають через закони, ╕ перетворення на громадян другого сорту, з блокуванням банк╕вських рахунк╕в ╕ пенс╕йних виплат. Але то держава. Чинуш╕. Маф╕я. П╕вденн╕й Африц╕, он, схоже, також байдуже до дол╕ кап╕тана Марка. Але ж ╓ ще нац╕я, ╓ громадянське сусп╕льство, яке ш╕сть рок╕в тому не дало нашим записним патр╕отам сл╕дом за Кримом здати Москов╕╖ ще й увесь Сх╕д та П╕вдень Укра╖ни, перетворити все те по прикладу ВЕЗ «Крим» на ВЕЗ «Новозрад╕ю», ╓ незазомбован╕ укра╖нськ╕ громадяни, задля яких власне, й працю╓мо. ╤ не вс╕ вони нин╕ в окопах, в буцегарнях чи п╕д сл╕дством.
Я це до чого: св╕тличанам, як ото кап╕танов╕ М╕ллен╕ума, нав╕ть в╕ддаючи к╕нц╕, не з руки кричати «проб╕». Але й сили наш╕ не безмежн╕. Працюючи в режим╕ один за п’ятьох, роками не отримуючи жодно╖ коп╕йки за св╕й труд, перебуваючи п╕д тиском як ворожо╖, так ╕ сво╓╖ держави, все част╕ше задуму╓мося: як довго те може тривати?
На щастя, кап╕танов╕ Марку трапилися на шляху не лише чуйн╕, не лише сп╕вчутлив╕ та добросердечн╕, а, що важлив╕ше, д╕╓в╕ Н╕кк╕ та Джейсон. Вже за три дн╕ п╕сля появи ╖х в╕део засипана десятками тисяч звернень Астразенека зв’язалася з кап╕таном Марком. Про це того ж дня написала Н╕кк╕ на сво╖й ФБ стор╕нц╕. А ще за чотири дн╕, а саме, минуло╖ нед╕л╕, в сво╓му черговому в╕део Винни радо пов╕домили, що справа зрушила з м╕сця: Астразенека попросила кап╕тана Марка надати ╖й зн╕мок його леген╕в та контакти свого л╕каря. Ще як╕сь доброзичливц╕ купили та над╕слали на борт М╕ллен╕ума дв╕ коробки житт╓дайних Тагр╕ссо.
Непоганий приклад того, як працю╓ громадянське сусп╕льство, чи не так?
На жаль, в нашому випадку, кер╕вники в╕тчизняно╖ "астразенеки" зробила вигляд, що не пом╕тила звернення купки якихось там в╕ршомаз╕в, б╕льш╕сть з яких нав╕ть не мала за душею ксиви НСПУ. На жаль, ╕ нечислене ще громадянське сусп╕льство наше, схоже й дос╕, на сьомому роц╕ в╕йни, не втямило, що в╕йна йде не лише ╕ не ст╕льки на помережених окопами полях Донеччини, як в пол╕ ╕нформац╕йному. ╤накше не мовчали б, бачачи безд╕яльн╕сть ╕мпотентного м╕нстеця, не н╕мували б позираючи на те, як влада нищить «Кримську св╕тлицю», практично не нада╓ вчасно╖ ╕ адекватно╖ ╕нформац╕╖ мешканцям зах╕дного св╕ту, фактично блокуючи ╕номовлення, викривля╓ реал╕╖, представляючи нав'язану нам в╕йну як не "укра╖нською кризою", то АТО чи ООС, не в╕дсиджувалися б, зачаровано спостер╕гаючи як п'ятий президент дозволя╓ мертвечукам скуповувати укра╖нський телепрост╕р, як розчища╓ ╖м шлях до реваншу. До чого те приводить, бачимо вже нин╕: влада самозакоханих нездар, осмикування в╕йська, м╕жкрапельн╕ пропихання москов╕йського формату вибор╕в на Донбас╕, настирн╕ плач╕ про зневоднений Крим, загалом - принизливе випрошування миру у тих, хто не бачить нас упритул.
То, може, приходити б до тями, товариство, ╕ починати Д╤ЯТИ, а не лише спостер╕гати? "З╕ткнення з╕ смертю, це нагода позбутися всього неважливого", каже Н╕кк╕ на початку свого останнього в╕део. Тож, визначаймося з пр╕оритетами. Укра╖на нин╕ у велик╕й скрут╕ - обдерта, нап╕взатоплена, йде на пошарпаних нашими людинолюбцями в╕трилах по самому краю В╕чност╕, ╕ хитруват╕ стернов╕, граючи п╕д дурник╕в, крутять штурвал далеко не бездумно. Не прокинутися б на скелях, у пекл╕, з якого нема╓ вороття.
27 серпня 2020 р.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22595

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков