Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3708)
З потоку життя (6918)
Душі криниця (3714)
Українці мої... (1513)
Резонанс (1616)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1757)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я МИКОЛА╥ВСЬКОГО РУХУ
У монограф╕╖ висв╕тлено створення та д╕яльн╕сть Микола╖всько╖ крайово╖ орган╕зац╕╖ Руху, боротьбу...


ЗЛОВ╤СНА Т╤НЬ ФЕЛЬДМАРШАЛА ГОЛОДОМОРУ НАД РОС╤╢Ю
Нещодавно у Ки╓в╕ вийшла друком книга доктора ╕сторичних наук Василя Марочка «Йосип Стал╕н...


ЗЛО ТРЕБА ПЕРЕМАГАТИ
Нещодавно в м╕ст╕ Ковел╕ на Волин╕ вийшла друком книга «╥хн╕ зор╕ не згасли».


ПОКОХАЛИСЯ НАВ╤ЧНО, ВМЕРЛИ ОДНОЧАСНО
Коли Соф╕ю Перовську розшукувала влада, пол╕ц╕╖ пов╕домили ╖╖ прикмети: “Б╕лявка,...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА ПЕТЛЮР╤ВСЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
28 серпня 1921 року в Жандармськ╕й балц╕ поблизу Катеринослава було розстр╕ляно 52-х актив╕ст╕в ╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2020 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2020
СТЕПАН ПАВЛЮК. ЩО? ФЛОТ УКРА╥НИ? ЗАБИРАЙ!

Ми давно не бачилися, з часу анекс╕╖ Криму. М╕й давн╕й знайомий, полковник, служив у В╕йськово-Морських силах. П╕сля зв╕льнення в запас у Севастопол╕ ╕ залишився. А куди по╖деш? Мат╕р забрав сюди, доглядав за нею тут, тут ╕ ╖╖ могила. Тут же й дочки повиходили зам╕ж, тут онуки п╕дростають… А на мал╕й батьк╕вщин╕ вже н╕кого з р╕дних не лишилося. Нема вже ╕ батьк╕всько╖ хати. Розказу╓, як живеться, що ╕ як склада╓ться п╕д чужим режимом.
- Впевнений, - каже, - що анекс╕ю ╕ здачу Криму готували в Ки╓в╕ не менш активно, н╕ж у Кремл╕, ╕ задовго до 2014 року. Пам'ята╓ш той р╕к, коли ми останн╕й раз окремо в╕д ЧФ в╕дзначали наш День флоту у Севастопол╕? Так ось, тод╕ м╕й плем╕нник, - продовжу╓, - служив матросом на фрегат╕ "Сагайдачному". Був там в╕стовим оф╕церсько╖ каюткомпан╕╖. П╕сля свята пита╓ мене:
- Ви там ближче до високого начальства. У нас що, д╕йсно флот в╕ддадуть Рос╕╖, з нами ╕ вс╕ма кораблям переведуть п╕д прапор ЧФ?
- З чого ти це взяв? – питаю.
- Сам особисто чув, – розказу╓ плем╕нник, - як м╕н╕стр оборони Михайло ╢жель у наш╕й каюткомпан╕╖ в день ВМС радив рос╕йському адм╕ралу забирати наш флот. ╤ п'яним же в╕н не був. Так ╕ сказав, що йому наш флот не потр╕бний.
- Мен╕ тод╕, – говорить товариш, - в╕дразу сплив у пам'ят╕ еп╕зод з в╕домого ф╕льму, коли московський цар ╤ван Васильович в╕ддавав шведському послу Кемську волость.
- Що посол хоче? – запитав цар.
- Кемську волость…
- Що? Кемську волость? Всього-то? Забирайте! Забирайте, государство не об╕дн╕╓.
- Мен╕ не хот╕лося тод╕ в це в╕рити, - полковник г╕рко усм╕хнувся, - що под╕бна стор╕нка матиме м╕сце ╕ в ╕стор╕╖ В╕йськово-Морських сил Укра╖ни. Думав, п'яний жарт колишнього командувача ВМС Укра╖ни. В голов╕ не могло ум╕ститися, що таке взагал╕ можливе! Та виходить, що то плем╕нник говорив таки правду, ╕ здачу нашого флоту планували задовго до анекс╕╖ Криму, особливо з приходом до влади Януковича ╕ призначення м╕н╕стром оборони Укра╖ни екс-командувача ВМС Укра╖ни адм╕рала Михайла ╢желя.
Мен╕ ж пригадалося, як колись В╕ктор Янукович рад╕сно ╕, вочевидь, вдоволено говорив журнал╕стам: «Цим призначенням я попав якщо не в десятку, то в дев'ятку точно буде». Що ж, попав президент, як кажуть на флот╕, прямо в точку рандеву.
Полковник згаду╓ як у Севастопол╕ останн╕й раз святкували День флоту Укра╖ни окремо в╕д рос╕ян. На святкування прибув адм╕рал Михайло ╢жель. В пор╕внянн╕ з днем ВМФ Рос╕╖ День флоту Укра╖ни в╕дзначали довол╕ скромно, чим лише принижували нац╕ональний флот перед рос╕йським. Вишикували у головн╕й бухт╕ у к╕льватер корабл╕, зранку урочисто п╕дняли на них В╕йськово-морськ╕ прапори та прапори розцв╕чування. М╕н╕стр оборони з командувачем ВМС об╕йшли корабл╕ ╕ з катера поздоровили ек╕паж╕ корабл╕в з╕ святом. На майдан╕ Нах╕мова вже традиц╕йно провели ритуал вручення морських кортик╕в ╕ погон╕в лейтенант╕в випускникам Академ╕╖ ВМС ╕м. П. С. Нах╕мова та разом з ветеранами поклали в╕нки ╕ кв╕ти до Мемор╕алу геро╖чним захисникам Севастополя у 1941-1942 роках. На цьому головна, показова частина свята завершилася.
П╕сля об╕ду другу частину святкування перенесли до Академ╕╖ В╕йськово-Морських сил, де в курсантськ╕й ╖дальн╕ накрили, в╕дпов╕дно, столи. З╕бралося командування ВМС, оф╕цери штабу та командири в╕йськових частин. Прибув м╕н╕стр оборони разом з начальником штабу Чорноморського флоту. Було видно, що в╕н вже трохи десь посвяткував з рос╕йськими адм╕ралами.
Зайшов, обдивився:
- Щось тут жарко у вас. ╤ до начальника Морсько╖ ╕нженерно╖ служби:
- Чому так жарко? Що, не можеш щось порадити?
- Ну… я можу встановити тут зо ш╕сть кондиц╕онер╕в.
- А ти що дума╓ш? – звернувся до заступника начальника тилу ВМС.
- Та, що ц╕ кондиц╕онери тут поможуть? Н╕чого.
- Ось в╕н краще зна╓, н╕чого тут ваш╕ кондиц╕онери не зроблять, - зробив висновок м╕н╕стр ╕ п╕д╕йшов до столу.
За чверть години Михайло ╢жель запропонував рос╕йському адм╕ралу:
- По╖хали на "Сагайдачний". Там прохолодн╕ше буде.
На корабл╕ знали, що в них буде м╕н╕стр оборони, тож в╕дпов╕дно святу п╕дготували кают-компан╕ю оф╕цер╕в. Ст╕л накритий з горою, командир фрегата, вишколен╕ в╕стов╕ ╕ оф╕цери продслужби оч╕кують на високих гостей.
Прив╕тавшись з командиром корабля, м╕н╕стр оборони з рос╕йським адм╕ралом с╕ли за ст╕л. Випили першу за флотське свято, другу, як належить – за ж╕нок. Налили по трет╕й ╕ за флотським звича╓м випили за тих, хто в мор╕. ╢жель обв╕в важким поглядом панно з портретом гетьмана Сагайдачного, окинув оком схрещен╕ на переборц╕ козацьк╕ шабл╕.
- Ти дума╓ш, - звернувся до начальника штабу ЧФ РФ, - що мен╕ укра╖нський флот потр╕бний? Н╓-а-а-а... – мотнув головою. - Забирай його хоч зараз. Весь забирай! ╤ давай вип'╓мо за дружбу ╕ ╓дн╕сть флоту!
Рос╕йський адм╕рал хитро усм╕хнувся ╕ розлив по чарках.
- Вип'╓мо стоячи. Одне море, один непереможний флот! За ╓диний Чорноморський флот!
╤ випили, ╕ закусили, ╕ потиснули руки, як брати-союзники. ╤ стояли остовп╕л╕ в╕д почутого слова свого м╕н╕стра оборони в╕стов╕ матроси ╕ оф╕цери корабля: на ╖хн╕х очах найвищою в╕йськово-пол╕тичною особою кра╖ни зраджувався ╖х флот, з такими зусиллями виведений в море ╕ океан, а з ним ╕ Укра╖на, яку вони присягали захищати. Вони не могли знати, не в╕дали ще, що г╕бридна в╕йна проти ╖х флоту, проти Укра╖ни виходить на свою ф╕н╕шну пряму. Що не лише у Кремл╕, а й у Ки╓в╕ складалися плани швидко╖ анекс╕╖ не лише флоту, а й вс╕╓╖ Укра╖ни.
Наступним кроком заради "сп╕льно╖ справи моряк╕в обох флот╕в, як╕ стоять на захист╕ п╕вденних рубеж╕в", укра╖нський президент В╕ктор Янукович звел╕в укра╖нським морякам м╕цно дружити з рос╕йськими ╕ святкувати сво╓ профес╕йне свято разом з рос╕йськими моряками, мовляв, н╕чого там у Севастопол╕ ламати устален╕ традиц╕╖: одне сп╕льне море, тож ╕ святкуйте сп╕льно. ╤ вже незабаром, через два роки, рос╕йськ╕ прапори таки замайорять над укра╖нськими кораблями в Криму. А чого? Сказано ж було "Забирай". ╤ забрали! З Кримом ╕ б╕льш╕стю моряк╕в, як ╕ пропонував колишн╕й м╕н╕стр оборони Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2020 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22562

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков