Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3755)
З потоку життя (6958)
Душі криниця (3741)
Українці мої... (1518)
Резонанс (1628)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1763)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ХМАРИ НАД КРИМОМ
Розчаровання те не об╕йшло н╕ п╕дпри╓мц╕в, н╕ бюджетник╕в, н╕ нав╕ть пенс╕онер╕в.


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: КНИЖКОВ╤ ДЖУНГЛ╤-2020
У джунглях сво╖ закони, з╕ сво╖ми хижаками ╕ сво╖ми маугл╕, пастками ╕ блудом. Там сильн╕...


ВОЛОДИМИР КЛИМЕНКО: БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ. ДН╤ПРОВСЬКИЙ КАСКАД. 2021 Р╤К ТА ГОЛ╤ВУД
Ця стаття, опубл╕кована автором у Мереж╕, зверта╓ на себе увагу наст╕йним закликом до влади про...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПРАВО НА ПРИВАТН╤СТЬ
Останн╕й у цьому роц╕ допис буде про незахищен╕сть. Це як ков╕д – н╕коли не зна╓ш, з якого...


ВАЛЕНТИН БУТ: ЗА КОРДОН!
Т╕, хто вийшли з Есересер╕╖, добре знають, що верхом мр╕й всякого совка час╕в Великого Застою,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2020
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК::СПАДКО╢МЦЯМ ГЕРБУРТ╤В

Я не була вчора п╕д Верховною Радою, не писала гн╕вних пост╕в на захист нашо╖ мови – написала ╖х дуже багато, коли все було тихо, як на цвинтар╕. Рада, що ╕нш╕ це робили, ╕ шкода, що я не в Ки╓в╕. Вже не знаю, ск╕льки часу не була в Ки╓в╕. Але вчора ми в╕дзначили з Ланою Перлулайнен, талановитою письменницею ╕ посл╕довною, а не ситуативною патр╕откою, день захисту нашого ╕сторичного спадку. Ми по╖хали обсервувати оборонний замок Гербурт╕в б╕ля села Тарнава, що коло Добромиля, в якому в╕н зараз стан╕. Та в якому стан╕ – по кол╕на у травах, по шию у заростях. В╕н витримав потоки води ╕ бур╕ цього л╕та, ╕ б╕лий хижий птах прокричав нам сердито – де ви пропадали? – ╕ полет╕в.
Витримала потоп ╕ церковця поч. 17 ст. у Великому, яку побудувала донька Яна Щасного Гербурта, бо два роки тому завдяки небайдужим людям, як╕ воювали з владою, вдалося ╖╖ захистити в╕д повен╕. Витримав ун╕кальний м╕ський арсенал 16 ст. в Добромил╕, на який вже хот╕ли накласти лапу вандали – його в╕дновлю╓ власним коштом п╕дпри╓мець з Ки╓ва, уродженець Добромиля, щоб м╕сто мало музей.
З ╓врейських надгробк╕в, як╕ 70 рок╕в мостили подв╕р’я, зробили на прадавньому окопиську Ст╕ну пам’ят╕.
За все довелось воювати, ╕ ╓дине, що можна було почути в╕д с╕рого обивателя: «А нащо вам то треба?” Дехто з них при високих посадах.
Отже, не вс╕ у Добромил╕ байдуж╕, ╕ владу можна дотиснути. Як дотисли вчора п╕д Верховною Радою ╕ по вс╕й Укра╖н╕. Т╕льки Замок Гербурт╕в на висок╕й Сл╕п╕й гор╕, тих Гербурт╕в з моравських лицар╕в, як╕ захищали 400 рок╕в край, що став для них Батьк╕вщиною, дос╕ сам-один захища╓ себе майстерн╕стю буд╕вничих ╕ закляттям. Його маг╕ю в╕дчува╓ кожен,хто входить через браму. Вона надзвичайно потужна, тепла, позитивна, але за межами – холод ╕ напруження. Всередин╕ просто зникають вс╕ тво╖ проблеми. Кр╕м одн╕╓╖ - як оборонитись в╕д того найлих╕шого ворога укра╖нц╕в – пустогол╕в’я ╕ байдужост╕. Кожного разу, коли я звинувачувала мешканц╕в Добромиля в безв╕дпов╕дальност╕ й в╕дсутност╕ патр╕отизму, на мене звалювалась хвиля негативу в╕д м╕сцево╖ псевдоел╕ти. В ╖хн╕х очах я письменниця, яка не „доробилась” ╕ вешта╓ться по горах з хл╕бом ╕ водою в торбин╕, зам╕сть того, щоб ╖здити на крут╕й тачц╕ й дружити з сильними св╕ту цього. ╤ яка разом з ╕ншими такими ж „невдахами”, чий сусп╕льний статус ╕ вага, правда, у сто раз╕в вищий, н╕ж у найб╕льшого добромильського багат╕я, л╕зе з╕ сво╖м статутом в чужий монастир.
Перше – правда, друге – н╕. М╕й прапрад╕д Йосип Добромильський – з Добромиля, це теж моя земля. Вся укра╖нська земля ╕ вся укра╖нська культура – моя. А не пляц з особняком ╕ позолоченими левами при кован╕й брам╕. З невихованими розбещеними нащадками, як╕ просто паразитуватимуть на заробленому тяжкою працею або вкраденому, ╕ змарнують сво╓ життя в ╕нший, при╓мн╕ший, спос╕б. Нехай лохи вирубують кущ╕ в замку, в╕ддають грош╕ на в╕дбудову ╕ на ув╕чнення пам’ят╕, ми заслужили рай, бо щедро давали на церкву. А чи давно ви були на служб╕ в чудовому добромильському монастир╕, де спочили кост╕ дружини Гербурта – княгин╕ ╢лизавети Заславсько╖ ╕ сина Лева? Отож. Я знаю, що може раз на р╕к за╖жджа╓те на Спаса туди на машинах при повному парад╕, аби себе показати.
╤ таке скр╕зь – не лише в Добромил╕. Збудоване на п╕ску, тл╕нне, нетривке. З таким ставленням до власно╖ ╕стор╕╖ ╕ до власних нащадк╕в земно╖ Укра╖ни не стане. Залишиться Укра╖на небесна в серцях ╖╖ небагатьох хранител╕в. ╤ буде вона в╕чно. Чому? Бо так написано у Святому Письм╕ – дух вищий за т╕ло. Доки вас захищатимуть прибульц╕ – час самим захищати сво╖ одв╕чн╕ ц╕нност╕.
Липень 18, 2020 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22549

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков