Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 30.07.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 30.07.2004
"Кримська світлиця" потрібна не лише кримчанам!
Записав Сергій ЛАЩЕНКО.

Публікації в останніх номерах "Кримської світлиці" про скрутне становище, в якому знову опинилася наша газета, а особливо звернення голови Кримського товариства української мови ім. Тараса Шевченка Алли Петрової до усіх демократичних сил України, до жителів західних областей, зокрема, до мешканців міста Львова з проханням допомогти "Світлиці", вже викликали першу читацьку реакцію. Звичайно ж, першим відгукнувся наш П'ємонт - Львів, що й видно з сьогоднішньої резонансної підбірки. Але перші кошти на підтримку газети надійшли-таки з Криму, зокрема, 100 грн. від севастопольця С. З. Вітенчука, ще 25 грн. зібрали діти з театральної студії "Світанок" (м. Сімферополь).
Ми кланяємося вам, "світличани", за підтримку і разом продовжуємо переконувати владу в тому, що першою підставити плече під мовну, духовну, культурницьку, просвітницьку проблему (чим усі ці роки опікувалася в Криму "Кримська світлиця") має все-таки держава. На словах (зверніть увагу хоча б на публікацію праворуч) у неї все ніби правильно. Але чому ж тоді так все "неправильно" у ситуації із "Кримською світлицею"?

Антоніна Колодій, професор, політолог, м. Львів:
- Я зараз читаю в Інтернеті статтю Валентина Бута "Про патріотизм, американського зятя і кістку в горлі" від 4 червня 2004 року. Останні номери "Світлички" ще не встигла прочитати і тому, на жаль, не знала про вже катастрофічний фінансовий стан газети. Коментувати цю ситуацію мені дуже важко... Зрозуміло, що єдина україномовна газета в Криму повинна стабільно фінансуватися, і у редактора не повинна боліти голова - як видати кожен наступний номер. Тим більше, що газета потрібна не лише кримчанам. Я, наприклад, вивчаю процеси формування громадянського суспільства в Україні, і мені конче треба знати, що робиться в Криму. Як фахівець я можу сказати, що неможливо формувати громадянське суспільство, не виховуючи національну гордість у громадян. Це будуть лише пустопорожні балачки. Невже влада цього не розуміє? А якщо розуміє, то чому не підтримує ось це єдине патріотичне видання на півострові?

Євген Стахів, Голова середовища УГВР у США, колишній керівник українського підпілля на Донбасі у роки Другої світової війни (нині перебуває у Львові):
- Будувати Україну в Криму, не маючи жодної україномовної газети, це справді нонсенс. Ми свого часу могли розраховувати лише на листівки, у яких закликали до боротьби з окупантом. І в той же час намагались максимально використовувати дозволені німецькою владою україномовні газети.
Пам'ятаю, у Кривому Розі виходила газета "Дзвін", в Кременчуку - "Дніпрові хвилі", в Харкові - "Нова Україна". Була ще "Маріупольська газета" (її редагував колишній член Центральної Ради Микола Стасюк). Невелика україномовна газета виходила в Луганську, були газети в Горлівці, Костянтинівці...
Двомовна (українсько-російська) газета виходила в Сталіному. Німці контролювали пресу, була жорстока цензура, але принаймні міські управи справно фінансували усі видання. То невже нинішня влада гірша за гітлерівську? Невже не розуміє, що не можна пиляти сук, на якому сидить? Бо яка ж інша газета в Криму так підтримує незалежність? Наша діаспора вже збирала кошти для організації "Крим з Україною". Якщо не помиляюся, це було у 1992 чи в 1993 роках. Тоді це було конче необхідно. Але невже в Криму нічого не змінилося за
12 років?
Якщо нинішня влада нічим не відрізняється від тодішнього кримського сепаратистського режиму, то газета мусить звернутися безпосередньо у штаб Ющенка. Певен, що вони допоможуть!

Володимир Вятрович, лідер львівської "Молодої Просвіти":
- Я неодноразово бував у Криму і на Донбасі. Порівнював стан з мовою в цих регіонах. У мене склалося враження, що кримські просвітяни активніші, бойовитіші. І ця активність суттєво компенсує те, що українство на півострові загалом є малочисельним і не настільки "вкоріненим", як на Донбасі. Закриття єдиної української газети може кардинально погіршити ситуацію...

Володимир Вітковський, політолог, есеїст, теоретик мовного відродження:
- Ситуація з "Кримською світлицею" послужить хорошим уроком і для неї самої, і для усієї патріотичної громадськості України. Припинення фінансування наочно показало, наскільки насправді держава заклопотана відродженням української мови... Їй це не потрібно. Мало того, українська мова не потрібна і "Просвіті". Бо інакше усі сили кинула б на збереження свого дітища у Криму! Ситуація в "Просвіті" трохи нагадує загальнольвівську. Заводи стоять, устаткування руйнується, але директори справно отримують високу зарплату.
"Просвіта" аж ніяк не може похвалитися великими успіхами. Але її лідер Павло Мовчан залишається незмінним керівником впродовж багатьох років. Чому? Невже не зрозуміло, що потрібна ротація кадрів, "свіжа кров"?
Якби мова відроджувалася "знизу", а не "згори", то подібної ситуації не було б. Біля керма організації постійно залишалися б найвідданіші справі люди. А "втомлені" пішли б на заслужений відпочинок...
Геннадій Крупник, директор підприємства музичних інструментів "Реноме", яке щороку висилає "призові" гітари для конкурсу "Львівська струна - на кримський лад!":
- Ми дуже вболіваємо за долю "Кримської світлиці", фактично єдиного координатора і організатора українського життя в Криму. Розуміємо її важливу роль на півострові. Готові й надалі надсилати найкращі свої гітари для нагороди переможців кримських співочих та музичних конкурсів.
Тому для нас була повною несподіванкою звістка про припинення фінансування "КС". З чим це пов'язано? Може, бюджетні кошти акумулюються для майбутніх виборів? Але втрата єдиної україномовної газети Криму була б надто дорогою ціною! Це не державницький підхід...

Юрій Романишин, завідувач відділу періодичних видань Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника:
- "Кримська світлиця" належить до тих газет, які активно читає львівська університетська молодь. Нерідко до неї звертаються і науковці. Саме тому з усіх регіональних видань лише для "Світлички" знайшлося місце на стелажах нашого читального залу.
Закриття однієї з багатьох львівських газет, напевно, не було б дуже великою трагедією. Але коли під загрозою закриття єдина україномовна газета Криму (до того ж цікава і об'єктивна), то треба бити на сполох!
Мені б дуже не хотілося звільняти місце, яке нині займає підшивка "Кримської світлиці", для якоїсь іншої газети. Крим - дуже важливий регіон для України. І це злочин - позбавляти його патріотичної преси!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 30.07.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2253

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков