Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2020 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 17.07.2020
М╤Й БАТЬКО ╤ ЧАР╤ВНА МУЗИКА МЕТАЛУ

З письменницького столу

Сьогодн╕ День батька. ╤ я Вас не забув, р╕дний… М╕й батько — Олекс╕й Прокопович Жадько був заводським ковалем – працював на цукровому завод╕ з 1946 року. Якщо вийти за околицю села ╤ваньки на Черкащин╕ та стати на пагорб╕, то видно вдалин╕, н╕би меч п╕днесений угору — димар цукроварн╕. Його не можуть похитнути н╕ морози, н╕ спека, н╕ бурев╕╖. Бо в╕н обхоплений зал╕зними обручами, й ними скр╕плював цю споруду м╕й батько.
Був малописьменний, його шкарубка в╕д молота й усякого зал╕зяча рука могла щось написати, але друковане читав непогано. ╤ це, мабуть, тому, що ц╕кався лише книгою, яка була любимою у хат╕ ╕ яку знав майже напам’ять: Екзюпер╕ «Маленький принц», а щоденно – газети: районку та «С╕льськ╕ в╕ст╕».
Слово «кузнець» («кузнец») знаходимо в жит╕╖ Феодос╕я Печерського у списку XII стол╕ття (кузнець скував для нього зал╕зний ланцюг, яким Феодос╕й обперезався по т╕лу). ╤снувало й ╕нше визначення рем╕сника, який працював з металом — «ковачь», «коваль».
╤з школи  завжди заб╕гав до батька в кузню. По-перше, завжди пригощав мене кл╓ром – солодким густим сиропом. А по-друге, б╕ля горна обов’язково товклося чимало роб╕тник╕в ╕ перепов╕дали новини: хто народився, одружився, сипались анекдоти, спомини з минулих л╕т, згадки про в╕йну. Особист╕ пригоди перепл╕талися з характеристиками р╕зних людей, з пол╕тикою, хатн╕ми справами.
А батько чаклував б╕ля горна.
Ось вихоплю╓ ╕з вогню заготовку ╕ точними ударами молотка форму╓ потр╕бну конф╕гурац╕ю. Одну, другу… ╤ так ╕з дня в день, з року в р╕к. А я, приткнувшись збоку, стежив, як важко фуркав шк╕ряний м╕х, язички полум‘я червон╕ли й вискакували з глибини вугляно╖ купи, а батько довгими щипцями перекручував шмат розпеченого металу.
В╕н був такого високого р╕вня профес╕йност╕, що «пересипав» (переплавляв ╕ наново виковував) сокири з розбитими обухами, «насталював» визублен╕ сапи, виковував гостр╕ коси ╕ к╕льця до них, що з’╓днують косу з к╕ссям – ще й нин╕ чи не в кожному подв╕р’╖ нашого села збереглася його добротна робота — санчата, сапи, що «сам╕ чапають», ╕ всяка др╕б╕день в господарств╕.
Чи ви бачили, чи чули, як на ковадл╕ дворог╕м гаряче б‘ють два молотки в пар╕ – майстра ╕ пом╕чника? Великий — то сила, але сл╕па, це — д╕я, але не самост╕йна, це — пол╕т, але без мети. Тут на допомогу приб╕га╓ молоток у п‘ять раз╕в менший. Ось жилав╕ батьков╕ руки вихопили кл╕щами з огненного горна обрусок червоно-б╕лого металу — в ╕скрах, ╕ ривком кинули на ковадло. Дорога кожна мить — ╕ встига╓ й зиркнути на мене – мовляв, ось так, сину, й ку╓ться доля! А великий молоток у руках пом╕чника уже жде-чека╓, п╕днесений до р╕вня плеча в таких самих, мускулистих руках. «Дзень – день-дзень!» – засп╕вав малий молоток ковадлом, збоку в╕д бруска, як барабанний др╕б. Але це ще не робота з металом, це — проба, засп╕в, початкова крапля дощу перед бурею… Великий молот здригнувся, напружився, готовий з усього маху бабахнути по розпеченому шматку в м╕сце, яке показав батько…
— Отут!
Умить страшна сила з-над голови молотобойця мигнула в пов╕тр╕ й люто вдарила по бруску, в точно показане м╕сце – розпечен╕ з╕рки шуганули вр╕зноб╕ч, аж вс╕ змахнули руками, остер╕гаючись. А батько вже ув╕йшов у раж, йому нема╓ часу роздивлятися чи попереджати про небезпеку в╕д ╕скор – метал холоне. Неспроста ж кажуть: «Куй метал, допоки гарячий!». Знову батькове коротке: «Тут бий!». ╤ великий молот глухо влупив, од чого брусок ледь розтягнувся, а татко видихнув: «Добре».
Та враз завирував розпеченим металом гарячий танець молотк╕в — малий показував дорогу: в╕в по брусков╕ то вперед, назад, ул╕во-вправо, або топтався на м╕сц╕ — ╕ така мелод╕я лилася в╕д наковальн╕, що вс╕ довкола стояли зачарован╕ од т╕╓╖ чар╕вно╖ музики металу.
Але танець молотк╕в не зупинявся: великий важко й слухняно, мов слон, ╕шов сл╕дом за малим, але в’юнкий, як вуж – не в╕дставав. Я сид╕в ╕, зда╓ться, перестав дихати – це д╕йство перехоплювало подих! Чарувало. Та найб╕льше гордився, що я син – коваля, майстра он якого!
— Тут бий!
— Тут б’ю!
— Тут бий!
— Б’ю! Б’ю! Б’ю!
Й – ╓х – х-ха!!! – лунало кузнею ╕ чолов╕ки зан╕м╕ли од чар╕вност╕ ковальсько╖ прац╕.
… П╕д стар╕сть батько вже не м╕г п╕дняти руки – м’язи так розтягнулися за сорок рок╕в ковальства, що втратили пружн╕сть. Був сильний характером ╕ не м╕г перенести нем╕чн╕сть – наклав на себе руки…

В╕ктор ЖАДЬКО

На фото: б╕ля батьково╖ могили
Б╕льше фото – на стор╕нц╕ «КС» у Фейсбук:
https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2020 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22506

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков