Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3579)
З потоку життя (6822)
Душі криниця (3673)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1576)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМСЬК╤ – УКРА╥НЦ╤, МАЛОРОСИ ЧИ, ПРОСТИ ГОСПОДИ, ХОХЛИ?
Браття-укра╖нц╕! Може, ми помилилися адресою? Може, це не до «Кримських укра╖нц╕в», а...


ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НСПЕКЦ╤Я ЕВПАТОР╤ЙСЬКИХ ПЛЯЖ╤В
Без ефективного функц╕онування Укра╖нсько╖ ЕКОНОМ╤КИ н╕ про яку безпеку, н╕ про яке повернення...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЧОРНИЙ СОН ЧЕРН╤ГОВА
Феномен Черн╕гова поляга╓ у тому, що я не знаю красив╕шого укра╖нського м╕ста ╕ водночас...


ВАЛЕНТИН БУТ: ТАНЦ╤ НА КРАЮ ПР╤РВИ
Нещодавн╕ заяви, зроблен╕ ВВП пров╕дному телеканалу кра╖ни, ╓ ключовими для розум╕ння як бачення...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: УКРА╥НСЬКА ╤ДЕЯ
Роз╕рвати коло укра╖нсько╖ карми може лише курс влади ╕ сусп╕льства на системну укра╖н╕зац╕ю....
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 19.06.2020
ВАЛЕНТИН БУТ: ВСТИГНУТИ НА ПО╥ЗД ЖИТТЯ

Хлоп'яками, ми, бувало, при╖жджали л╕сапетами на зал╕зничну станц╕ю подивитися на весел╕ зелен╕ вагони з чаруючими написами "Жданов", "Адлер", "Соч╕", "Батум╕". З ╖х в╕кон виглядали усм╕хнен╕ молод╕ люди, житт╓рад╕сн╕ д╕тлахи - щасливц╕, як╕ вже завтра вийдуть з╕ сво╖х вагон╕в прям╕с╕нько на розлог╕ золот╕ пляж╕, п╕д в╕яла чубатих пальм, поринуть в ласкаву б╕рюзу теплющо╖ морсько╖ хвил╕. Ми стояли на перон╕, мовчки водили очима ╕ тихо заздрили ╖м, мр╕ючи, як одного чудового дня ми прийдемо сюди з╕ сво╖ми батьками. Взявши у в╕конц╕ каси квиточки, вони покажуть ╖х гордовитому пров╕дников╕ в б╕лосн╕жн╕й сорочц╕ ╕ форменному кашкет╕ з╕ ср╕бними крильцями, ╕ той впустить ╕ нас до вагона.
По╖зди на наш╕й станц╕╖ стояли недовго - дв╕-три хвилини в╕д сили, ╕ котили дал╕, весело вистукуючи на стиках, залишаючи по соб╕ тонкий запах ситро, дорогих шоколадних цукерок ╕ спалин курного вуг╕лля...

 ***
Кажуть, дипломат╕я - це мистецтво можливого. А раз так, то не варто й говорити про те, наск╕льки важливо, аби кра╖на мала митц╕в у ц╕й галуз╕. А ще, щоб митцям цим дов╕ряли, щоб пол╕тики не зв'язували ╖м руки, не обтинали язики ╕ голови. Укра╖нськ╕й влад╕ пора виростати з коротких штанц╕в, де дурн╕ ревнощ╕ ╕ побоювання виглядати нездарами на тл╕ фах╕вц╕в приводять до ╕гнорування думки останн╕х, в╕дсування ╖х на марг╕нес. Як результат - прикр╕ помилки, а часом ╕ болюч╕ втрати для ц╕ло╖ кра╖ни. Та чи ╓ в Укра╖н╕ так╕ фах╕вц╕?
Укра╖нська дипломат╕я не сьогодн╕шня: ма╓ славну ╕стор╕ю ╕ визначн╕ досягнення. Щоправда, довг╕ стол╕ття бездержавност╕ не могли не позначитися й тут, особливо ж у перш╕ роки незалежност╕. Все ж, попри те, ма╓мо нин╕ ряд достойних, а в окремих випадках ╕ блискучих дипломат╕в, як╕ вже довели свою ефективн╕сть у жорсткому протистоянн╕ з вихованцями сов╓цько╖ школи, до яко╖ належить в╕домство пана Лаврова. От ╖м би зараз ╕ карти в руки!
До чого це я? До того, що окр╕м пробивання лобом НАТОвських мур╕в, нам би звернути щонайпильн╕шунашу увагу ще й на можливост╕ для поглиблення партнерства з╕ Сполученими Штатами Америки. Тим б╕льше, що останн╕м часом для того склалися р╕дк╕сно сприятлив╕ обставини. Як╕ саме?
 Думаю, не один я пом╕чав, що Велика Стара Парт╕я*, яка висунула ╕ над╕йно п╕дтримувала вс╕ ц╕ роки президента Трампа, н╕коли не була в захват╕ в╕д його пропут╕нських сентимент╕в. Американський ╕стеблишмент вже не раз давав йому зрозум╕ти, що так╕ його вподобання не в╕дпов╕дають ╕нтересам кра╖ни. Так було з п╕дозрами щодо московського сл╕ду в час╕ минулих президентських перегон╕в, як╕ запустили процедуру ╕мп╕чменту ╕ замало не призвели до дострокового - притому, ганебного! - усунення з посади, так сталося й нещодавно, коли майже три чверт╕ фракц╕╖ республ╕кансько╖ парт╕╖ у Конгрес╕ знов виступили з ╕н╕ц╕ативою запровадження проти Москов╕╖ т.зв. "пекельних санкц╕й", де ╕ визнання ╖╖ кра╖ною-спонсором тероризму, ╕ арешт актив╕в ос╕б, що складають основу режиму, ╕ припинення сп╕вроб╕тництва в нафтогазов╕й галуз╕, ╕ блокування контакт╕в у банк╕вськ╕й та ф╕нансов╕й сфер╕: ненадання т.зв. "суверенного боргу" ╕ т.п. - аж до в╕дключення в╕д системи SWIFT.
Зв╕сно, пропут╕нськ╕ сентименти - далеко не ╓дина ╕ не найголовн╕ша причина розчарування д╕ючим президентом в середовищ╕ республ╕канц╕в, американського ╕стебл╕шменту, на загал. Так, вельми серйозною помилкою пана Трампа були його нам╕ри щодо дистанц╕ювання в╕д НАТО та в╕дх╕д в╕д рол╕ св╕тового пол╕тичного л╕дера, але чи не найб╕льшо╖ шкоди його репутац╕╖ було завдано його нещодавньою спробою застосувати в╕йсько для втихомирення протест╕в, що виникли п╕сля вбивства Джорджа Флойда. Принаймн╕, три генерали, включно з попередн╕м ╕ д╕ючим М╕н╕страми оборони, р╕зко засудили так╕ нам╕ри.
Чи треба казати, що те драматичним чином позначилося на рейтингу пана Трампа, як претендента на новий чотирир╕чний терм╕н у Б╕лому дом╕? Беручи ж до уваги те, що на початку листопада цього року в╕дбудуться не лише президентськ╕ перегони, а й вибори до Конгресу, то небажання сенатор╕в-республ╕канц╕в асоц╕ювати себе з од╕озною пол╕тикою президента ╓ ц╕лком зрозум╕лими.
Чи могла б Укра╖на скористатися з ц╕╓╖ ситуац╕╖? На м╕й погляд, не лише могла б - не ма╓ права не зробити того в час╕, коли демократи вустами свого кандидата на президентську посаду заявляють про пр╕оритетн╕сть Укра╖ни для пол╕тики США, а республ╕канц╕ вже д╕ють у цьому ключ╕. ╤ це не лише передвиборч╕ заяви про нам╕р запровадження згаданих вище санкц╕й. Попри вс╕ трампов╕ симпат╕╖ до ВВП, державна машина США свого курсу не зм╕ню╓. На доказ того дозволю нагадати мо╓му читачев╕, що допомога США Укра╖н╕ не зводиться лише до "джевелин╕в" та катер╕в для ВМС. Дипломатична складова тут на порядки важлив╕ша. Так, попри скандальн╕ висловлювання держсекретаря Майка Помпео напередодн╕ с╕чневого в╕зиту до Укра╖ни, н╕хто не зважиться заперечити, що його метою була демонстрац╕я того, що Укра╖на входить до американських пр╕оритет╕в у ╢вроп╕. Про те ж св╕дчить ╕ напрочуд ефективна протид╕я добудов╕ розрекламовано╖ Кремлем друго╖ г╕лки прямого газопроводу до Европи дном Балт╕йського моря. А що вже казати про недвозначне попередження радника з безпеки при президентов╕ США Роберта О’Брай╓на, зробленого ним секретарев╕ Радбезу Москов╕╖ пану Н╕колаю Патрушеву в кв╕тн╕ цього року, щодо жорстко╖ реакц╕╖ США в раз╕ спроби анекс╕╖ Укра╖ни чи Б╕лорус╕!
- Ну, це все добре - скажуть мен╕. - Мати сильного, впливового сп╕льника не завадить. Але до чого так╕ жорстк╕ застереження? У Кремля нин╕ повно сво╖х проблем, щоб робити як╕сь р╕зк╕ порухи. Н╕чого не перегина╓те з реальн╕стю його нам╕р╕в анекс╕╖ Укра╖ни?
Чи реальн╕ нам╕ри, коли сус╕да присво╖в тво╓ ╕сторичне ╕м'я, вида╓ тво╖ ╕сторичн╕ витоки за сво╖, коли на весь св╕т заявля╓ про фантомн╕сть тво╓╖ держави, про недор╕куват╕сть тво╓╖ мови, коли прямим текстом заявля╓ сво╖ територ╕альн╕ претенз╕╖? Яких ще доказ╕в треба, аби втямити нарешт╕ просту ╕стину: допоки Москов╕я сприйматиметься св╕том як Russia, доти ╕снуватимуть ╖╖ претенз╕╖ не лише на нашу ╕сторичну спадщину Русь, але й на територ╕╖, з яких вона, буц╕мто, походить, себто, на нашу землю! Чи треба казати, при тому, що не дуже тямучий у вс╕х тих ньюансах св╕т д╕йсно не розум╕╓, з якого дива як╕сь укра╖нц╕ в╕дмовляють Русс╕╖ в прав╕ на ╖╖ ╕сторичний спадок.
Щодо тепер╕шньо╖ "зосередженост╕ Кремля на сво╖х власних проблемах", то тут треба розум╕ти, що найб╕льшою проблемою для його оч╕льника ╓ нараз╕ суд, що в╕дбува╓ться в околицях Гааги. Саме в╕н ╕ н╕що ╕нше ╓ тим фактором, який змушу╓ ВВП так квапитися з т. зв. "всенародним голосуванням" - лег╕тимац╕╓ю поправок до Конституц╕╖, як╕ не лише уможливлюють його дов╕чне перебування на посад╕ президента, а й проголошують пр╕оритет внутр╕шнього законодавства Москов╕╖ над м╕жнародним. Гаага - це б╕льш н╕ж реальна загроза ╕, як бачимо з заготованих "конституц╕йних запоб╕жник╕в", нехтувати нею в╕н не збира╓ться.
Та чи означа╓ це, що ми убезпечен╕ - санкц╕╖, мовляв, працюють, в Чорне море пер╕одично заходить черговий "Дональд Кук", а Кремль по вуха у сво╖х власних проблемах - можемо й дал╕ займатися сво╖м нац╕ональним спортом - чубитися, поливати один одного брудом, гратися у "вибери ще прикольн╕шого", боротися за низьк╕ тарифи, за нов╕ п╕льги та субсид╕╖, м╕рятися розм╕ром патр╕отизму? Вочевидь, що н╕. Загроза ╕ дал╕ залиша╓ться надзвичайно серйозною. ╤ справа тут не у висохлому дн╕ П╕вн╕чно-Кримського каналу. Воно може слугувати лише приводом, але н╕як не причиною. Про д╕йсн╕ причини згадано вище.
Саме тому було б дуже правильно, якби укра╖нц╕ врешт╕ очуняли ╕, засукавши рукави, взялися б за наведення ладу у сво╖й держав╕, щоб не МВФ, не Держдеп, не байдени з меркелями, а вони сам╕ змушували свою владу до реформ. Адже лише як╕сн╕ реформи здатн╕ забезпечити справедлив╕сть судових р╕шень, ор╕╓нтовану на захист не маф╕╖, а народу правоохоронну систему, реан╕мац╕ю ╕ прискорений розвиток економ╕ки, без яко╖ неможливе н╕ сильне в╕йсько (з флотом, ав╕ац╕╓ю, з ракетно-косм╕чною складовою), н╕ достойне людини життя, н╕ реальна незалежн╕сть.
Якби ми зважилися на те, не чекаючи дружн╕х копняк╕в в╕д Ганса-з-Волохатими-Руками чи дядька Сема, то й укра╖нськ╕й дипломат╕╖ було б непор╕внянно легше в╕дчиняти двер╕ до НАТО, бо ж на завад╕ нашому членству в т╕й орган╕зац╕╖ не так ╖╖ формальний устав, як наша власна неготовн╕сть. Але якщо членство в НАТО, в силу згадано╖ неготовност╕, не сьогодн╕шня перспектива, то для набуття статусу Важливого неНАТОвського Сп╕льника США (Major non-NATO ally, MNNA) нема╓ жодних перешкод. Доклавши серйозних зусиль, Укра╖на ще цьогор╕ч могла б стати дев'ятнадцятою кра╖ною з таким статусом. Цей статус хоч ╕ не передбача╓ автоматично╖ ╕н╕ц╕ац╕╖ пакту про вза╓мну оборону з╕ Сполученими Штатами, все ж нада╓ ряд в╕йськових та ф╕нансових переваг, недоступних для кра╖н, як╕ не ╓ членами НАТО.
Але тут треба ясно усв╕домлювати, що це в╕конце можливостей жорстко обмежене часовими рамками. Ма╓мо два з половиною м╕сяця л╕та та х╕ба ще вересень. Дал╕ Сполучен╕ Штати втягнуться у виборч╕ перегони ╕ вс╕ ╕нш╕ справи для тамтешнього пол╕тикуму в╕дступлять на задн╕й план. То, може б нам все ж зважитися - в╕дкинути нашу традиц╕йну вайлуват╕сть ╕ взяти в тому, в╕дкритому поки що в╕конц╕, квиточок? Адже по╖зд життя не часто пригальмову╓ ╕ н╕коли не зупиня╓ться: встиг заскочити на п╕дн╕жку - ╖деш, н╕ - продовжу╓ш ╕ дал╕ жувати шмаркл╕ та пускати слину…
*Велика Стара Парт╕я (Great Old Party, GOP) - Республ╕канська парт╕я США.
В.Б.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22421

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков