Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2020
588 НОВИХ ХВОРИХ ЗА ДОБУ. ЧИ НЕ ПОСП╤ША╢ УКРА╥НА «ПОМ’ЯКШУВАТИ» КАРАНТИН?

Дивне у нас «плато» – з «ямами ╕ горбами». А кажуть, що восени хворих на COVID-19 буде б╕льше, а нин╕шн╕ цифри пов’язан╕ з проблемами тестування…

Днями у Всесв╕тн╕й орган╕зац╕╖ охорони здоров’я заявили про стаб╕л╕зац╕ю числа нових випадк╕в коронав╕русу в Укра╖н╕. «У деяких кра╖нах ми бачимо поступову стаб╕л╕зац╕ю або зниження числа нових випадк╕в (COVID-19. – Ред.). РФ ╕ Укра╖на виходить на цей шлях», – сказав директор ╢вропейського рег╕онального бюро ВООЗ Ганс Клюге. Але р╕ч у т╕м, що на цьому плато захворюваност╕ Укра╖на трима╓ться з середини травня. К╕льк╕сть виявлених за добу випадк╕в у понед╕лок-в╕второк дещо знижу╓ться – колива╓ться на р╕вн╕ 350 випадк╕в, а в ╕нш╕ дн╕ – на р╕вн╕ 400-500. 4 червня ця цифра взагал╕ р╕зко п╕дскочила – до 588. ╤ в той час, як у кра╖нах ╢вропи захворюван╕сть на COVID-19 вже йде на спад (наприклад, сус╕дня Польща), все част╕ше поста╓ питання – то чому ж Укра╖на дос╕ не ма╓ позитивно╖ динам╕ки, а продовжу╓ триматися на цьому нер╕вному плато?

Причина: «нюанси» д╕агностики та недотримання карантинних обмежень

Нещодавн╓ досл╕дження Св╕тового центру даних «Гео╕нформатика та сталий розвиток» при КП╤ ╕мен╕ ╤горя С╕корського, прогнозу╓, як розвиватиметься ситуац╕я ╕з захворюван╕стю на COVID-19 в Укра╖н╕ надал╕. За розрахунками вчених, прир╕ст нових хворих буде триматися в межах плато приблизно до к╕нця м╕сяця, а згасання пандем╕╖ буде пов╕льне й монотонне. Якщо обставини будуть сприятливими, то протягом липня вчен╕ прогнозують б╕льш н╕ж двократний спад захворюваност╕. Чому ж друга фаза поширення COVID-19 в Укра╖н╕ виявилася такою затяжною? Вчен╕ вважають, що причина цього – погане дотримання карантинних обмежень громадянами, необережн╕сть протягом весняних рел╕г╕йних свят ╕ недостатня як╕сть медицини в кра╖н╕.
Частково з цим погоджу╓ться ╕мунолог, доцент кафедри дитячих ╕нфекц╕йних хвороб та дитячо╖ ╕мунолог╕╖ НМАПО ╕мен╕ П.Л. Шупика Фед╕р Лап╕й. В╕н говорить, що завданням обмежень в першу чергу ╕ було досягнення ефекту плато. “Попри те, що багато укра╖нц╕в розум╕ють небезпеку ╕ те, яким чином можна зупинити поширення ╕нфекц╕╖ та виконують взят╕ на себе зобов’язання, водночас багато людей нехтують правилами. На в╕дм╕ну, скаж╕мо, в╕д швед╕в. Чому у Швец╕╖ не вводили так╕ сувор╕ карантинн╕ заходи? Там прекрасно розум╕ють, що б╕льш╕сть громадян розум╕ють ╕ виконують т╕ рекомендац╕╖, як╕ нада╓ уряд. Так само можемо навести, як приклад, Н╕меччину та деяк╕ ╕нш╕ кра╖ни. Ц╕ моменти, безумовно, впливають на спалахи захворювання”, – говорить ╕мунолог.
Але не все так однозначно. Фед╕р Лап╕й дода╓, що не сл╕д виключати певн╕ моменти, пов’язан╕ ╕з труднощами лабораторно╖ д╕агностики. “Не секрет, що зразки, як╕ беруться для досл╕дження на наявн╕сть коронав╕русу, досить тривалий час не обробляються. Усе через те, що лаборатор╕╖ завантажен╕ ╕ визначають для себе пр╕оритетн╕сть, який зразок взяти в роботу. В першу чергу, звичайно, обстежують зразки хворих, як╕ мають виражен╕ симптоми. Ц╕ зразки накопичуються ╕ як правило потрапляють в статистику не в день забору, а в день отримання результат╕в. Затримка бува╓ б╕льше тижня ╕ це вплива╓ на точн╕сть статистики”, – зазнача╓ фах╕вець.
В╕н також дода╓, що в Укра╖н╕ наказом МОЗу були затверджен╕ зм╕ни до д╕агностики, зг╕дно з якими впроваджено метод ╕муноферментного анал╕зу для встановлення д╕агнозу. “╢ достатньо даних на сьогодн╕, що в умовах низько╖ поширеност╕ ╕нфекц╕╖, тест-системи можуть давати хибнопозитивн╕ результати. Якщо зараз ми бачимо ефект плато чи нав╕ть якесь зростання, то виника╓ питання – чи йдеться про випадки, п╕дтверджен╕ методом ПЛР, чи до них додалися випадки, п╕дтверджен╕ також ╕ методом ╤ФА. Так╕ лабораторн╕ нюанси можуть мати м╕сце в тих цифрах, як╕ в╕добража╓ МОЗ. Адже якщо у людини п╕дтверджу╓ться наявн╕сть антит╕л, це означа╓, що вона могла хвор╕ти м╕сяць тому. ╤ за рахунок цього зростання захворюваност╕ може бути хибнопозитивним”, – припуска╓ Лап╕й.

Ще недостатньо саме активних людей у нас перехвор╕ло, щоби вийти «з плато»

Зав╕дувачка в╕дд╕лу респ╕раторних та ╕нших в╕русних ╕нфекц╕й ╤нституту еп╕дем╕олог╕╖ та ╕нфекц╕йних хвороб ╕мен╕ Громашевського, в╕русологиня Алла Мироненко у нещодавньому ╕нтерв’ю “Новому времени” сказала, що довгий ╕нкубац╕йний пер╕од захворювання ╕ стерт╕ форми переб╕гу хвороби не дають нам над╕╖ на те, що коронав╕рус SARS-CoV-2 можна буде якось викор╕нити. ╤ншими словами, в╕н з людством, як то кажуть, вже до к╕нця дн╕в, як сезонний грип.
У коментар╕ Укр╕нформу, в╕дпов╕даючи на запитання про причини затяжного плато, вона говорить, що нараз╕ в Укра╖н╕ перехвор╕ло надто мало людей, тож чимало ╕нф╕кованих матимемо ╕ще попереду. “Коли був жорсткий карантин ╕ вс╕ знаходилися по дом╕вках, то не було й масово╖ передач╕. Хвор╕ло багато л╕кар╕в, як╕ не були захищен╕ належно ╕ заражалися в╕д хворих. Спод╕ва╓мося, що вл╕тку хворих буде менше, адже коли вс╕ на св╕жому пов╕тр╕, багато сонця та в╕дчинен╕ в╕кна, то й шанс╕в заразитися менше. До того ж, школяр╕ ╕ студенти не ходитимуть на навчання. Коли ж знову стане холодно, ╕ б╕льше людей знаходитимуться у прим╕щеннях, то зростуть ╕ шанси заразитися. Думаю, що восени матимемо ╕ще б╕льше хворих, н╕ж зараз. Ми з╕йдемо з цього плато, лиш коли перехвор╕╓ значна частина людей, а до цього нам ще дуже далеко”, – вважа╓ Алла Мироненко.
Б╕оф╕зик, спец╕ал╕ст з молекулярно╖ динам╕ки, пров╕дний науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту ф╕зики НАНУ Семен ╢силевський у сво╖й колонц╕ на “Мед╕ум” припуска╓, що в╕рус переважно поширю╓ться серед соц╕ально активно╖ страти (таких людей, як╕ ще й при цьому не мають виражених симптом╕в, називають суперпоширювачами. – Ред.). Активн╕ люди ╕нф╕кують десятки ╕ сотн╕ соб╕ под╕бних активних людей, а також декого з домос╕д╕в на додачу. “В╕дпов╕дно, еп╕дем╕я згаса╓ не тод╕, коли перехвор╕╓ 70% всього населення, а тод╕ коли перехвор╕╓ 70% соц╕ально г╕перактивних людей. Користуючись, в самому грубому наближенн╕, емп╕ричним законом Парето («правило 80 на 20») можна сказати, що в сусп╕льств╕ 20% соц╕ально активних людей, на яких припада╓ 80% хворих. 70% в╕д 20% населення це ╕ буде щось на кшталт 10?15% «╕мунних» у сусп╕льств╕ (тобто тих, у кого виробився ╕мун╕тет. – Ред) в╕д усього населення. Саме це ╕ спостер╕га╓ться в популяц╕йних досл╕дженнях”. В╕н також пише, що нев╕домо, яка буде ситуац╕я в Укра╖н╕ п╕сля скасування обмежувальних заход╕в, адже популяц╕йних досл╕джень на наявн╕сть антит╕л у нас не проводили, тож нев╕домо, ск╕льки у нас людей з ╕мун╕тетом ╕ як вони розпод╕лен╕ м╕ж соц╕альними групами. “Якщо 70% соц╕ально активних людей у нас перехвор╕ти не встигли, то вл╕тку буде п╕к друго╖ хвил╕. Якщо встигли, то другого п╕ку може ╕ не бути”, – пише ╢силевський ╕ дода╓, що ╓дине, що нам залиша╓ться, це дотримуватися запоб╕жних заход╕в.

Чим схожа ╕ не схожа ситуац╕я в Укра╖н╕ ╕з сус╕дн╕ми Рос╕╓ю та Польщею

Упродовж останн╕х двох тижн╕в на плато вийшла ╕ Рос╕я, де к╕льк╕сть ╕нф╕кованих спочатку п╕дскочила до 11 тисяч, а тепер в середньому збер╕га╓ться на р╕вн╕ 9 тисяч ╕нф╕кованих за добу. Станом на сьогодн╕ там заф╕ксовано 441 108 випадк╕в. Чому нам це ц╕каво? Тому що системи охорони здоров’я ╕ реагування на спалахи у нас поки залишаються дуже под╕бними. Там затяжне плато так само пояснюють неефективн╕стю протиеп╕дем╕чних заход╕в. Це, прим╕ром, заявив РБК доктор медичних наук, в╕русолог Анатол╕й Альтштейн: “У мене нема╓ впевненост╕, чому [статистика] трима╓ться приблизно на одному р╕вн╕. Можливо, гра╓ роль те, що пол╕пшу╓ться д╕агностика. Але це не дуже ймов╕рна р╕ч. Швидше за все, недостатньо добре працюють протиеп╕дем╕чн╕ заходи”.
Директорка ╤нституту охорони здоров'я Вищо╖ школи економ╕ки Лариса Попович вважа╓, що довге знаходження Рос╕╖ на плато може бути пов'язано з тим, що в Рос╕╖ не був повн╕стю перерваний ланцюжок зараження. «Швидк╕сть прот╕кання еп╕дем╕чного процесу респ╕раторних ╕нфекц╕й сильно залежить в╕д ступеня переривання ланцюжка. У нас не було карантину як такого, була ╕м╕тац╕я карантину. ╤ ланцюжок не був перерваний повн╕стю, як, скаж╕мо, в ╤тал╕╖, Кита╖, Австр╕╖. Ми легковажно до цього ставилися, тому у нас тл╕ючий процес. А з огляду на те, що коронав╕рус, на жаль, не бо╖ться тепло╖ погоди (та й нема╓ у нас тепло╖ погоди), в╕н у нас, природно, тл╕╓”, – зазначила вона.
А от Польща ц╕кава тим, що за р╕внем захворюваност╕ йде з Укра╖ною, що назива╓ться, нога в ногу. Про перший випадок зараження коронав╕русом у Польщ╕ стало в╕домо 4 березня. В Укра╖н╕ – 3 березня, тобто майже одночасно. ╤нф╕кованих там майже ст╕льки ж, як в Укра╖н╕. Станом на 4 червня к╕льк╕сть ╕нф╕кованих коронав╕русом у Польщ╕ зросла до 24 826 ос╕б, в Укра╖н╕ – до 25 411. Але за останню добу у Польщ╕ було виявлено усього 139 нових випадк╕в, водночас як в Укра╖н╕ – 588. При цьому у Польщ╕ зробили 996 604 тест╕в, що втрич╕ б╕льше, н╕ж в Укра╖н╕ – 392 316. ╤ вже зараз Польща знаходиться на четвертому етап╕ послаблення карантинних заход╕в, зокрема, скасовано обов’язок носити маску на вулицях, обмеження на к╕льк╕сть покупц╕в у магазинах. Як же Польщ╕ вдалося цього досягти – саме цей досв╕д Укра╖на вивча╓ нараз╕ найб╕льше, сказав головний сан╕тарний л╕кар В╕ктор Ляшко в ╕нтерв'ю Рад╕о Свобода. Спод╕ва╓мося, що цей кейс буде реально перенести ╕ на нашу медичну систему та особливост╕ ментал╕тету.
Юл╕я Горбань

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22370

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков