Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3544)
З потоку життя (6791)
Душі криниця (3657)
Українці мої... (1498)
Резонанс (1566)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОМЕР УКРА╥НСЬКИЙ КОМПОЗИТОР МИРОСЛАВ СКОРИК
Мирославу Скорику 13 липня мало виповнитися 82 роки.


ПАМ'ЯТЬ ПРО ХУДОЖНИКА ВШАНУВАЛИ МЕМОР╤АЛЬНОЮ ДОШКОЮ
22 травня заслуженому художнику Укра╖ни, куратору всеукра╖нських ╕ м╕жнародних пленер╕в...


В╤ТАННЯ З ЕКСКУРСОМ В МИНУЛЕ
Сьогодн╕, у день Весняного Миколи, святку╓ св╕й 66-й день народження (по-сво╓му - кругла дата!)...


«╤ВАНОЧКУ! ТИ ЧУ╢Ш, ДОБРООКИЙ?»
Тенд╕тна душа поета ╕ зал╕зна, мов криця, сила духу… Це все про незламного ╕ н╕жного ╤вана...


НИН╤ ЙОМУ ВИПОВНИЛОСЯ Б 80…
╤м’я талановитого проза╖ка Валер╕я Тарасова знайоме шанувальникам художнього слова не лише...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2020 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 24.04.2020
ХУДОЖНИК КОСТЯНТИН МОГИЛЕВСЬКИЙ ЗАПОВ╤В НАМ ╤ТИ ДО ХРАМУ

20 кв╕тня п╕сля тяжко╖ хвороби помер заслужений художник Укра╖ни Костянтин В╕кторович Могилевський. В╕н не дожив трохи б╕льше м╕сяця до свого 67-л╕ття. Костянтин Могилевський народився 22 травня 1953 року у Ворошиловград╕ (нин╕ Луганськ). Зак╕нчив Луганське державне художн╓ училище ╕ з в╕дзнакою Харк╕вський художньо-промисловий ╕нститут за спец╕альн╕стю декоративно-промислове мистецтво. Костянтин В╕кторович працював десять рок╕в на посад╕ директора Луганського художнього училища. Останн╕ роки життя художника пов’язан╕ з ╤рп╕нським кра╓м. В╕н оселився в м╕ст╕ Буча на Ки╖вщин╕ ╕ викладав образотворче мистецтво в ╤рп╕нськ╕й спец╕ал╕зован╕й загальноосв╕тн╕й школ╕ художнього проф╕лю № 1 ╕ водночас працював доцентом кафедри монументального живопису Ки╖всько╖ державно╖ академ╕╖ декоративно-прикладного мистецтва ╕ дизайну ╕м. Михайла Бойчука.
 Творчий доробок Костянтина Могилевського охоплю╓ р╕зн╕ жанри – пейзаж╕, портрети, натюрморти, в╕траж╕, моза╖ку, розпис ╕ керам╕ку. Костянтин В╕кторович - в╕ртуозний рисувальник. Його твори вражають детальним в╕дтворенням навколишнього матер╕ального св╕ту, дивовижним ум╕нням зобразити св╕тло ╕ т╕нь та показати перспективу. В╕н показу╓ зимову ╕ л╕тню красу природи. Проте сво╖м найкращим твором художник називав доньку. Митець виконав багато в╕траж╕в у приватних ╕ державних арх╕тектурних ансамблях. Його живописн╕ роботи збер╕гаються у приватних колекц╕ях в Укра╖н╕, Австр╕╖, Н╕меччин╕, Польщ╕, Рос╕╖, США, Угорщин╕, Хорват╕╖ ╕ Швейцар╕╖. Костянтин Могилевський брав участь у понад двох десятках в╕тчизняних ╕ заруб╕жних художн╕х виставках. Його персональн╕ виставки експонувалися в ╤нститут╕ м╕жнародних в╕дносин, академ╕╖ декоративно-прикладного мистецтва ╕ дизайну ╕м. М. Бойчука, ун╕верситет╕ «КРОК», галере╖ «Грифон» у Ки╓в╕, в Хорват╕╖ ╕ Угорщин╕, а також в ╤рп╕нському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖. У 1915 роц╕ Костянтин В╕кторович влаштував у нашому музе╖ в рамках м╕ського Тижня культури майстер-клас з витинанки. А через два роки в музе╖ було представлено виставку витинанок учн╕в 11-го класу ╤рп╕нсько╖ школи № 1.
 Костянтин Могилевський учив шк╕льну ╕ студентську молодь пишатися укра╖нським мистецтвом, розвивати його ╕ також вивчати заруб╕жну культуру.
В╕н звертав увагу, що в╕д╕рван╕сть в╕д народно╖ культурно╖ основи стала одн╕╓ю з причин трагед╕╖ населення Донбасу. Десятками рок╕в комун╕сти виховували «нову ╕сторичну сп╕льн╕сть – радянський народ», тобто перекотиполе без нац╕онально╖ культури. Для цього сюди переселяли людей з ╕нших кра╖в. ╤ от тепер насл╕дком такого виховання стали тисяч╕ людських смертей.
 Художник добре розум╕в, що таке Комун╕стична парт╕я ╕ в╕дпов╕дно ставився до комун╕ст╕в. Якось в ╤рп╕нський музей зав╕тали дво╓ переселенц╕в ╕з Луганська. Я познайомив ╖х з Могилевським. Та його земляки ще на початку розмови похвалилися, що вони працювали в Луганському обком╕ комсомолу. Костянтин Могилевський в╕дразу спалахнув: «З вами все ясно! Я з вами не сп╕лкуюсь!» ╤ вийшов ╕з музею.
 Ще в 2014 роц╕ на в╕дкритт╕ виставки Костянтин В╕кторович под╕лився спогадами: «Коли розпався Радянський Союз, перед нами виступав старенький генерал. В╕н говорив чистою укра╖нською мовою: «Можливо, нам доведеться воювати проти Рос╕╖» Я тод╕ подумав: «Який телепень! Щоб я воював проти Рос╕╖!» Але ось Пут╕н розпочав агрес╕ю проти нас. ╤ ми мусимо воювати».
 Серед його натюрморт╕в вид╕ля╓ться окрема група. Художник Могилевський дуже реал╕стично зобразив наб╕р певних предмет╕в, споглядаючи як╕ вдумливий шанувальник мистецтва усв╕домлю╓ ц╕л╕сний образ чи ╕дею. Наприклад, натюрморт «Морський вовк». Зображен╕ на картин╕ кортик, морський кашкет, мушля ╕ майже прикрита карта земних п╕вкуль на задньому план╕ викликають в уяв╕ образ бувалого моряка. Ц╕каво показано образ Гоголя в картин╕ «Добрий веч╕р, Миколо Васильовичу!» А в натюрморт╕ «Присвята Нестору Махну» художнику вдалося створити образ укра╖нсько╖ народно╖ стих╕╖. Ще в одн╕й картин╕ митець зобразив поруч мушлю ╕ грош╕ Соловецького табору особливого призначення. Разючий контраст м╕ж красою, створеною природою, ╕ пап╕рцями, за допомогою яких у комун╕стичному концтабор╕ прискорювали смерть в’язн╕в. Вязн╕ виснажували себе непосильною працею, щоб отримати змогу придбати хоча б щось у концтаб╕рн╕й крамничц╕. На Соловках гинули д╕яч╕ культури ╕ прост╕ люди. Це трагед╕я, яку пережили вс╕ народи колишнього СРСР. Ми не повинн╕ забувати траг╕чний час нашо╖ ╕стор╕╖. Диптихом «Т╕н╕ забутих предк╕в» Могилевський зверта╓ться до знаменитого укра╖нського ф╕льму ╕ через нього до гуцульських виток╕в укра╖нсько╖ культури.
 К.В. Могилевський дов╕в, що реал╕зм себе не вичерпав. Митець може зображувати нав╕ть абстрактн╕ поняття не виходячи за меж╕ реал╕зму. Звичайно ╕сторичн╕ натюрморти розрахован╕ на мислячого ц╕нителя прекрасного. Репродукц╕╖ таких картин варто пом╕щати в п╕дручниках, щоб школяр╕ ╕ студенти через образотворче мистецтво, через емоц╕йне потряс╕ння, викликане ним, краще засвоювали л╕тературу та ╕стор╕ю. Водночас вони б вчилися розум╕ти мистецтво.
 В ╤рпен╕ Костянтин Могилевський виступив куратором художн╕х пленер╕в «Намальований ╤рп╕нь». Завдяки йому пленер в╕дразу став всеукра╖нським, а згодом ╕ м╕жнародним. В пленер╕ беруть участь художники з ус╕╓╖ Укра╖ни – в╕д Закарпаття до Луганська ╕ Харкова ╕ в╕д ╤рпеня до Криму, при╖здять художники ╕з Литви ╕ Словаччини.
 20 грудня 2019 року Костянтина Могилевського в╕дзначили Ки╖вською обласною прем╕╓ю в галуз╕ образотворчого мистецтва ╕мен╕ ╤вана Сошенка за високий профес╕онал╕зм ╕ вагомий внесок у розвиток образотворчого мистецтва.
 Онкозахворювання об╕рвало життя художника в розкв╕т╕ творчих сил.
 Картина Могилевського «Дорога до храму» змушу╓ згадати запитання, яке прозвучало наприк╕нц╕ ф╕льму «Покаяння»: «Нав╕що дорога, яка не веде до храму?» Храм вгор╕. П╕дн╕матися до нього важко. Збоку в╕д стежки урвище. Можна впасти. Але до храму необх╕дно йти. Мистецтво – це теж храм. Художник Костянтин Могилевський сво╖м мистецтвом запов╕в нам ╕ти до храму.
 Перший заступник ╤рп╕нського м╕ського голови Олександр Маркушин пов╕домив, що пам'ять про Костянтина Могилевського буде ув╕чнена мемор╕альною дошкою на ст╕н╕ школи № 1, де в╕н працював, а вл╕тку шостий пленер «Намальований ╤рп╕нь» буде названо на честь художника, який так багато зробив для розвитку мистецтва в ╤рпен╕.
 В ╤рп╕нському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖ плану╓ться посмертна персональна виставка Костянтина Могилевського.
 Давно ╤рп╕нь потребу╓ художнього музею. Там ма╓ бути зала, присвячена творчост╕ Костянтина Могилевського. Можливо, варто також заснувати прем╕ю чи стипенд╕ю ╕мен╕ Костянтина Могилевського в╕д м╕ського голови для юних художник╕в.
 Анатол╕й Зборовський,
директор ╤рп╕нського ╕сторико-кра╓знавчого музею

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2020 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22257

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков