Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2020
ЛАЗОРК╤Н В.╤.: ВО╢ННА ДОКТРИНА УКРА╥НИ (проект)

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1.1. Во╓нна доктрина Укра╖ни (дал╕ – Во╓нна доктрина) явля╓ собою схвалений Верховною Радою Укра╖ни документ, який визнача╓ пр╕оритети во╓нно╖ стратег╕╖ держави та державно╖ пол╕тики для забезпечення нац╕онально╖ безпеки, п╕дтримання гарантованого р╕вня оборони в процес╕ сп╕впрац╕ Укра╖ни з св╕товою сп╕льнотою держав.
1.2. Во╓нна доктрина п╕дготовлена на п╕дстав╕ вимог ╕ норм Конституц╕╖ Укра╖ни, чинного законодавства з урахуванням результат╕в наукових досл╕джень закон╕в в╕йни та збройно╖ боротьби к╕нця ХХ - початку ХХ╤ стол╕ття, стану сучасно╖ во╓нно╖ обстановки та м╕жнародного во╓нного права.
1.3. Во╓нна доктрина концентровано в╕добража╓ оф╕ц╕йн╕ погляди кер╕вництва держави на сутн╕сть, характер, форми ╕ способи ведення сучасних в╕йн ╕з застосуванням збройно╖ боротьби та на запоб╕гання збройним конфл╕ктам.
1.4. Во╓нна доктрина м╕стить настанови на орган╕зац╕ю оборони, п╕дготовку економ╕ки, територ╕╖, населення ╕ Збройних Сил Укра╖ни до збройного захисту кра╖ни та участ╕ в м╕жнародних миротворчих операц╕ях Орган╕зац╕╖ Об’╓днаних нац╕й з метою запоб╕гання можливих агрес╕й ╕ диверс╕й з боку окремих держав та м╕жнародних терористичних орган╕зац╕й.
1.5. М╕жнародн╕ стосунки к╕нця ХХ – початку ХХ╤ стол╕ть показують, що деяк╕ держави Св╕ту для задов╕льнення сво╖х власних ╕нтерес╕в залишають пр╕оритетним силовий спос╕б розв’язання сп╕рних питань шляхом м╕жнародного шантажу та ведення збройно╖ боротьби, що спонука╓ ╖х до м╕л╕таризац╕╖ економ╕ки, накопичення значних во╓нних потенц╕ал╕в ╕ веде до зб╕льшення к╕лькост╕ держав-володар╕в ядерно╖ збро╖, розвитку м╕жнародного тероризму та до збройних конфл╕кт╕в.
1.4. Нестаб╕льн╕сть реально╖ м╕жнародно╖ обстановки в╕д з╕ткнення нац╕ональних ╕нтерес╕в р╕зних кра╖н, в╕двертих прояв╕в агресивност╕ держав з недемократичними режимами та д╕╖ м╕жнародних терористичних орган╕зац╕й об’╓ктивно вимага╓ в╕д кожно╖ держави створювати ус╕ необх╕дн╕ умови для пост╕йно╖ готовност╕ до збройного захисту власних кордон╕в ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ зг╕дно з проголошеним статтею 51 Статуту Орган╕зац╕╖ Об'╓днаних Нац╕й права кожно╖ держави на ╕ндив╕дуальну та колективну оборону у раз╕ збройного нападу на не╖ (агрес╕╖) або загрози збройного нападу та в╕дпов╕дно до норм, встановлених м╕жнародним во╓нним правом ╕ м╕жнародними угодами.
1.5. Укра╖на початку ХХ╤ стол╕ття розгляда╓ свою власну безпеку як в╕дсутн╕сть загроз для процесу задоволення житт╓во важливих нац╕ональних ╕нтерес╕в та забезпечення з боку великих держав Св╕ту гарант╕й м╕жнародно╖ безпеки як держав╕, що позбулася ядерно╖ збро╖.
1.6. Ст╕йка тенденц╕я утвердження пр╕оритету мирного врегулювання вс╕х сп╕рних питань у м╕ждержавних стосунках б╕льшост╕ ╢вропейських держав з залученням ╕нституц╕й м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки спонука╓ Укра╖ну в╕дноситись до сус╕дн╕х держав як до м╕жнародних партнер╕в, а не як до потенц╕йного во╓нного противника, зд╕йснювати пол╕тичн╕ кроки до скорочення власних Збройних Сил ╕ вдосконалення ╖х бо╓здатност╕.
1.7. Подальший розвиток Укра╖ни як незалежно╖ демократично╖ держави з ╖╖ реальним економ╕чним станом зумовлю╓ необх╕дн╕сть дотримання нею принципу оборонно╖ достатност╕ у сфер╕ оборонного буд╕вництва, що дозволя╓ при формуванн╕ власного оборонного потенц╕алу:
- оптим╕зувати можливост╕ сво╓╖ економ╕ки з урахуванням можливостей ╕снуючих систем м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки ╢вропейського Союзу та Союзу Незалежних Держав;
- рац╕онально сформулювати реальн╕ основн╕ засади сво╓╖ во╓нно╖, во╓нно-економ╕чно╖ ╕ во╓нно-техн╕чно╖ пол╕тики та стратег╕╖ ведення збройно╖ боротьби.
1.8. Основн╕ засади д╕яльност╕ держави у во╓нн╕й пол╕тиц╕, стратег╕╖ ведення збройно╖ боротьби, во╓нно-техн╕чн╕й пол╕тиц╕ та во╓нно-економ╕чн╕й пол╕тиц╕ ╜рунтуються на:
чинних положеннях нормативно-правових акт╕в держави у сфер╕ функц╕онування во╓нного устрою держави та забезпечення оборони кра╖ни;
обсягах видатк╕в на нац╕ональну безпеку ╕ оборону, визначених у державному бюджет╕;
науково-техн╕чн╕й та технолог╕чн╕й спроможност╕ нац╕онально╖ промисловост╕;
моб╕л╕зац╕йн╕й спроможност╕ кра╖ни у забезпеченн╕ людськими ресурсами;
ресурсн╕й спроможност╕ нац╕онально╖ економ╕ки у забезпечення оборонного буд╕вництва, накопиченн╕ необх╕дних обсяг╕в державного резерву та стратег╕чних запас╕в.
1.9. В╕дпов╕дно до основних засад д╕яльност╕ держави у во╓нн╕й пол╕тиц╕, во╓нно-техн╕чн╕й пол╕тиц╕, во╓нно-економ╕чн╕й пол╕тиц╕ та стратег╕╖ ведення збройно╖ боротьби, що п╕дтримуються в╕дпов╕дними обсягами видатк╕в з державного бюджету:
форму╓ться во╓нний устр╕й держави, во╓нно-адм╕н╕стративний розпод╕л ╖╖ територ╕╖ та оборонно-промислово╖ ╕нфраструктури;
визнача╓ться можливий театр в╕йськових д╕й та плани ведення в╕йськових операц╕й;
визначаються основн╕ види озбро╓нь та бойово╖ техн╕ки оперативно-стратег╕чного, оперативного, оперативно-тактичного та тактичного р╕вн╕в, ╖х обсяги;
розробляються стратег╕чн╕ плани оборони, плани моб╕л╕зац╕йного розгортання та застосування Збройних Сил Укра╖ни в в╕йськових операц╕ях;
визначаються склад ╕ чисельн╕сть Збройних Сил мирного та во╓нного часу, обсяги п╕дготовленого моб╕л╕зац╕йного резерву, порядок його обл╕ку, п╕дготовки моб╕л╕зац╕╖ та демоб╕л╕зац╕╖;
визначаються склад ╕ обсяги державних резерв╕в та стратег╕чних запас╕в, райони ╖х дислокац╕╖, порядок застосування та поставки за призначенням;
затверджуються плани оснащення та переоснащення в╕йськ та плани виробництва ╕ закуп╕вл╕ основних вид╕в озбро╓нь, бойово╖ техн╕ки та стр╕лецько╖ збро╖;
формуються державн╕ оборонн╕ замовлення.
1.10. З метою запоб╕гання м╕жнародних еколог╕чних, техногенних та гуман╕тарних катастроф, при визначенн╕ можливих театр╕в в╕йськових д╕й та план╕в ведення в╕йськових операц╕й визначаються та затверджуються на р╕вн╕ м╕жнародного права меж╕ територ╕й Укра╖ни ╕ сус╕дн╕х держав, де принципово забороня╓ться ведення будь яких в╕йськових д╕й.
1.11. Враховуючи економ╕чну, пол╕тичну ╕ гуман╕тарну важлив╕сть для Укра╖ни Криму, чорноморського узбережжя ╕ виключно╖ морсько╖ економ╕чно╖ зони, зб╕льшення товарооб╕гу ╕ нафтових перевезень морськими шляхами та для запоб╕гання контрабандним перевезенням, функц╕онуванню наркотрафик╕в ╕ д╕╖ терористичних угруповань, Укра╖на ма╓ домагатися:
- надання Чорному морю статусу заборонено╖ зони для ведення збройно╖ боротьби;
- створення координовано╖ системи нац╕ональних сил берегово╖ охорони з функц╕ями прикордонно╖ служби, митно╖ служби, служби рятування на вод╕ та служби л╕кв╕дац╕╖ нафтових розлив╕в у мор╕.
1.12. В╕дпов╕дальн╕сть перед Укра╖нським народом за формування та реал╕зац╕ю во╓нно╖ пол╕тики, во╓нно-техн╕чно╖ пол╕тики, во╓нно-економ╕чно╖ пол╕тики та стратег╕╖ ведення збройно╖ боротьби зг╕дно з вимогами чинного законодавства несуть в╕дпов╕дн╕ конституц╕йно визначен╕ органи державно╖ влади, як╕ складають основу во╓нного устрою держави:
Президент Укра╖ни,
Верховна Рада Укра╖на,
Рада нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни,
Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни,
М╕н╕стерство закордонних справ,
М╕н╕стерство оборони Укра╖ни,
Головне командування ╕ генеральний штаб Збройних Сил Укра╖ни,
╕нш╕ центральн╕ та м╕сцев╕ органи виконавчо╖ влади в межах сво╖х повноважень.
1.13. Положення во╓нно╖ доктрини Укра╖ни ╓ обов'язковими для врахування у сво╖й д╕яльност╕ вс╕ма центральними ╕ м╕сцевими органами виконавчо╖ влади та органами м╕сцевого самоврядування, об'╓днаннями громадян, причетними до сфери забезпечення нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни.
1.14. Ус╕ зм╕ни та доповнення до Конституц╕╖ Укра╖ни, ╕нших нормативно-правових акт╕в у сфер╕ нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони адекватно вносяться до тексту Во╓нно╖ доктрини зг╕дно з порядком, установленим чинним законодавством.

2. ОСНОВН╤ ЗАСАДИ ВО╢ННО╥ ПОЛ╤ТИКИ УКРА╥НИ

2.1. Во╓нна пол╕тика Укра╖ни (дал╕ – во╓нна пол╕тика), ╓ складовою частиною зовн╕шньо╖ ╕ внутр╕шньо╖ пол╕тики держави, яка забезпечу╓ вир╕шення проблем нац╕онально╖ ╕ м╕жнародно╖ безпеки у спос╕б дипломат╕╖ та м╕жнародного в╕йськового сп╕вроб╕тництва.
2.2. Формування та реал╕зац╕я во╓нно╖ пол╕тики ╜рунту╓ться на таких основних засадах:
право кожно╖ держави на р╕вну безпеку;
непорушн╕сть державних кордон╕в у ╢вроп╕;
збереження без’ядерного статусу Укра╖ни;
гарант╕╖ ядерних держав щодо забезпечення стаб╕льност╕ нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни;
пр╕оритетн╕сть мирного способу розв’язання м╕жнародних проблем;
розширення м╕ждержавного в╕йськового сп╕вроб╕тництва;
участь ╕ системах м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки;
участь у розвитку м╕жнародно╖ миротворчо╖ д╕яльност╕;
впровадження цив╕льного контролю за д╕яльн╕стю держави у в╕йськов╕й сфер╕;
наявн╕сть у Св╕т╕ держав-володар╕в ядерно╖ збро╖ та засоб╕в ╖╖ доставки;
заборона виробництва та застосування ус╕х вид╕в збро╖ масового ураження людей;
стимулювання незворотност╕ процесу скорочення нац╕ональних збройних сил ╕ озбро╓нь;
впровадження принципу оборонно╖ достатност╕ в д╕яльн╕сть во╓нного устрою держави.
2.3. Основною метою во╓нно╖ пол╕тики Укра╖ни ╓ забезпечення умов для уникнення збройно╖ боротьби та запоб╕гання можливим збройним конфл╕ктам, що досяга╓ться:
глибоким науковим анал╕зом м╕жнародно╖ во╓нно-пол╕тично╖ обстановки;
участю у функц╕онуванн╕ ╕ розвитку м╕жнародних систем колективно╖ безпеки;
вчасним виявленням дестаб╕л╕зуючих чинник╕в для м╕жнародно╖ ╕ внутр╕шньо╖ безпеки та вжиттям в╕дпов╕дних адекватних запоб╕жних заход╕в для л╕кв╕дац╕╖ цих чинник╕в;
участю у м╕жнародн╕й миротворч╕й д╕яльност╕;
сп╕льною з ╕ншими державами боротьбою з джерелами м╕жнародного тероризму;
створенням колективно╖ системи протид╕╖ та л╕кв╕дац╕╖ м╕жнародного тероризму;
створенням ефективних м╕жнародних механ╕зм╕в приборкання держав-агресор╕в;
╕н╕ц╕юванням Укра╖ною мирних житт╓во важливих м╕ждержавних проект╕в;
розширенням в╕йськового сп╕вроб╕тництва з сус╕дн╕ми та пров╕дними державами Св╕ту.
2.4. Укра╖на у формуванн╕ та зд╕йсненн╕ сво╓╖ во╓нно╖ пол╕тики ╓ посл╕довним ╕ принциповим прихильником заборони та л╕кв╕дац╕╖ збро╖ масового ураження, у тому числ╕ ядерно╖, х╕м╕чно╖, б╕олог╕чно╖ (бактер╕олог╕чно╖) збро╖ та технолог╕й ╖╖ виробництва, оск╕льки виробництво, накопичення та застосування засоб╕в масового ураження складають небезпеку для ╕снування людства на Земл╕.
2.5. Укра╖на вважа╓ за необх╕дну умову свого суверен╕тету в╕дсутн╕сть на сво╖й територ╕╖ в╕йськ ╕ в╕йськових баз ╕нших держав.
Умови тимчасового перебування в╕йськових формувань ╕нших держав та використання територ╕й в╕йськових баз ╕ акватор╕й, наданих ╖м на умовах оренди, регулюються чинним законодавством Укра╖ни з урахуванням в╕дпов╕дних нормам м╕жнародного права ╕ знаходяться п╕д державним та громадським контролем.
2.6. Головним завданням во╓нно╖ пол╕тики ╓:
орган╕зац╕я забезпечення стратег╕╖ п╕дготовки та ведення збройно╖ боротьби;
пост╕йне вивчення реального стану процесу задовольняння нац╕ональних ╕нтерес╕в, сво╓часне виявлення дестаб╕л╕зуючих чинник╕в та забезпечення ╖х усунення;
в╕дсл╕дковування тенденц╕й розвитку м╕жнародно╖ во╓нно-пол╕тично╖ обстановки та сво╓часне виявлення зовн╕шн╕х ╕ внутр╕шн╕х чинник╕в дестаб╕л╕зац╕╖ нац╕онально╖ та м╕жнародно╖ безпеки;
визначення в╕йськового противника та вжиття сво╓часних адекватних заход╕в щодо запоб╕гання виникненню збройно╖ боротьби з залученням систем м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки.
2.7. Основними зовн╕шн╕ми чинниками дестаб╕л╕зац╕╖ нац╕онально╖ та м╕жнародно╖ безпеки вважаються ц╕леспрямован╕ перешкоди задоволенню житт╓во важливих нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни, у тому числ╕:
висування до не╖ територ╕альних претенз╕й та заклики до перегляду кордон╕в;
спроби втручання ╕ншо╖ держави у внутр╕шн╕ справи Укра╖ни;
прояви акт╕в порушення державного суверен╕тету Укра╖ни;
розповсюдження на територ╕╖ ╕ншо╖ держави ворожо╖ щодо Укра╖ни ╕нформац╕╖;
збурення ╕ншою державою внутр╕шньо╖ м╕жнац╕онально╖ ворожнеч╕;
стимулювання м╕жетн╕чних або м╕жрел╕г╕йних протир╕ч;
виникнення в сус╕дн╕й держав╕ нестаб╕льно╖ во╓нно-пол╕тично╖ обстановки;
поширення незаконного об╕гу збро╖, бо╓припас╕в ╕ вибухових речовин;
порушення ╕ншою державою сп╕вв╕дношення сил, що склалося, в рег╕он╕;
нарощування поблизу кордон╕в Укра╖ни угруповань в╕йськ та озбро╓нь збройних сил з боку сус╕дньо╖ держави з небезпекою застосування ╖х проти Укра╖ни;
виникнення збройного конфл╕кту на територ╕╖ сус╕дньо╖ держави на небезпечн╕й в╕дстан╕ в╕д ╖╖ кордону та високою ймов╕рн╕стю збройних провокац╕й та порушення державного кордону Укра╖ни з несанкц╕онованим використанням ╖╖ територ╕╖, пов╕тряного простору та морських акватор╕й;
зд╕йснення в╕йськовослужбовцями ╕нших держав диверс╕йних акт╕в на територ╕╖ Укра╖ни;
зд╕йснення м╕жнародними терористичними орган╕зац╕ями терористичних акт╕в на територ╕╖ Укра╖ни або проти ╖╖ об’╓кт╕в, розташованих на територ╕╖ ╕ноземних держав.
2.8. Основними внутр╕шн╕ми чинниками дестаб╕л╕зац╕╖ нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни можуть бути:
виникнення економ╕чно╖ нестаб╕льност╕ та зниження р╕вня життя народу;
зниження бо╓здатност╕ Збройних Сил Укра╖ни, ╕нших в╕йськових формувань;
пол╕тизац╕я Збройних Сил Укра╖ни, ╕нших в╕йськових формувань;
виникнення пол╕тично╖ кризи та загрози конституц╕йному ладу в Укра╖н╕ та зд╕йснення будь яких збройних виступ╕в проти конституц╕йно╖ влади в Укра╖н╕;
створення не передбачених чинним законодавством озбро╓них формувань та зд╕йснення незаконного об╕гу збро╖, бо╓припас╕в, вибухових засоб╕в та речовин на територ╕╖ Укра╖ни;
будь як╕ антиконституц╕йн╕ д╕╖ окремих ос╕б, груп громадян, пол╕тичних парт╕й, зокрема, прояви сепаратизму з посяганням на територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни або заклики до територ╕альних претенз╕й до сус╕дн╕х держав, проведення терористичних акт╕в та диверс╕й на територ╕╖ Укра╖ни;
порушення в╕йськовими формуваннями ╕нших держав умов тимчасового перебування на територ╕╖ Укра╖ни.
2.9. Виникнення, посл╕довний розвиток зовн╕шн╕х ╕ внутр╕шн╕х дестаб╕л╕зуючих чинник╕в та ╖х вплив на загострення м╕ждержавних стосунк╕в ╕ протир╕ч вважа╓ться во╓нною небезпекою.
2.10. Укра╖на в╕дпов╕дно до головних завдань сво╓╖ во╓нно╖ пол╕тики у м╕ждержавних стосунках посл╕довно виступа╓ за мирне вир╕шення м╕жнародних протир╕ч та сво╖ зусилля спрямову╓ на зменшення ризик╕в во╓нно╖ небезпеки з використанням во╓нно╖ сили, для чого:
поглиблю╓ м╕жнародну дов╕ру безумовним виконанням ратиф╕кованих м╕жнародних договор╕в у сфер╕ безпеки, оборони та надзвичайних ситуац╕й;
розширя╓ в╕дкрите м╕жнародне в╕йськове сп╕вроб╕тництво та сп╕впрацю з м╕жнародними структурами систем колективно╖ безпеки;
бере участь в миротворчих операц╕ях та в м╕жнародних гуман╕тарних заходах щодо захисту населення ╕ територ╕й, як╕ постраждали в╕д в╕йськових д╕й або надзвичайних ситуац╕й природного ╕ техногенного характеру, у знешкодженн╕ бо╓припас╕в на територ╕╖, де в╕дбулись в╕йськов╕ д╕╖;
бере активну участь в робот╕ Ради ╢вроатлантичного Партнерства (Р╢АП) та в заходах Програми „Партнерство заради миру” (ПЗМ), реал╕зу╓ програми в╕йськово-пол╕тичного партнерства у в╕йськово-техн╕чн╕й та ╕нформац╕йн╕й сферах;
сп╕впрацю╓ у сфер╕ озбро╓нь та цив╕льно-в╕йськових в╕дносин для забезпечення стратег╕чно╖ стаб╕льност╕ в ╢вроп╕;
сприя╓ встановленню м╕н╕мального р╕вня во╓нних потенц╕ал╕в збройних сил та неагресивного характеру д╕яльност╕ сус╕дн╕х держав ╢С та СНД для розвитку систем колективно╖ безпеки ╕ запоб╕ганню во╓нним конфл╕ктам.
2.11. Дотримуючись свого незалежного зовн╕шньо¬пол╕тичного курсу, Укра╖на зг╕дно з принципом оборонно╖ достатност╕ збер╕га╓ за собою право на об'╓днання вс╕х сво╖х зусиль ╕з зусиллями ╕нших дружн╕х держав для припинення агресивних нам╕р╕в або для в╕дс╕ч╕ агрес╕╖.
2.12. Укра╖на вважа╓ неприпустимим застосування сво╖х Збройних Сил у будь-яких збройних конфл╕ктах, як╕ не торкаються миротворчо╖ д╕яльност╕ та забезпечення м╕жнародно╖ безпеки п╕д ег╕дою ООН, захисту суверен╕тету, недоторканост╕ кордон╕в та територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни.
2.13. Укра╖на, як держава - член ООН та ОБС╢ для п╕дтримання м╕жнародного миру ╕ безпеки та з метою запоб╕гання розв'язанню м╕ждержавних конфл╕кт╕в утриму╓, навча╓ та п╕дтриму╓ у належному стан╕ готовн╕сть сил швидкого реагування до участ╕ у заходах ╕ д╕ях у склад╕ багатонац╕ональних сил в гуман╕тарних та в ╕нших м╕жнародних миротворчих операц╕ях за р╕шенням Ради Безпеки ООН в╕дпов╕дно до вимог чинного законодавства Укра╖ни.
2.14. При виникненн╕ в╕йськово╖ загрози Укра╖на зверта╓ться до Ради Безпеки ООН, ╢вропейських орган╕зац╕й безпеки з пропозиц╕ями щодо надання допомоги у ╖╖ захист╕ зг╕дно з Меморандумом про гарант╕╖ безпеки у зв'язку з при╓днанням Укра╖ни до Договору про нерозповсюдження ядерно╖ збро╖ (ДНЯЗ).

3. ВО╢ННО-ЕКОНОМ╤ЧН╤ ЗАСАДИ

3.1. Во╓нно-економ╕чна пол╕тика ╓ одним з головних напрям╕в економ╕чно╖ пол╕тики держави, який спрямований на ведення оборонного буд╕вництва та створення матер╕ально╖ основи забезпечення нац╕онально╖ безпеки, захисту житт╓во-важливих нац╕ональних ╕нтерес╕в та стратег╕╖ п╕дготовки ╕ ведення збройно╖ боротьби на р╕вн╕ в╕дпов╕дному можливостям нац╕онально╖ економ╕ки.
3.2. Во╓нно-економ╕чна пол╕тика охоплю╓ д╕яльн╕сть ц╕л╕сного во╓нного устрою держави, основу яко╖ складають: Президент Укра╖ни, система державного ╕ в╕йськового управл╕ння, центральн╕ ╕ м╕сцев╕ органи виконавчо╖ влади, нац╕ональна економ╕чна ╕нфраструктура, оборонний науково-виробничий потенц╕ал, моб╕л╕зац╕йна система держави, Збройн╕ Сили Укра╖ни ╕ ╕нш╕ в╕йськов╕ формування.
3.3. Во╓нно-економ╕чна пол╕тика форму╓ться на основ╕ реальних економ╕чних можливостей держави п╕д загальним кер╕вництвом Президента Укра╖ни з урахуванням принципу оборонно╖ достатност╕, стану м╕жнародно╖ обстановки, характеру можливих збройних конфл╕кт╕в (в╕йн), во╓нно-географ╕чних умов та реал╕зу╓ться в╕дпов╕дними центральними органами виконавчо╖ влади за затвердженими державними планами та програмами у сфер╕ оборонного буд╕вництва, виробництва та закуп╕вл╕ озбро╓ння, в╕йськово╖ техн╕ки та в╕йськового майна, як╕ узгоджен╕ з функц╕онуванням та розвитком системи моб╕л╕зац╕йного розгортання Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань.
3.4. Д╕яльн╕сть во╓нного устрою держави регулю╓ться Конституц╕╓ю та чинним законодавством ╕ скерована на п╕дтримання та забезпечення пост╕йно╖ готовност╕ системи державного ╕ во╓нного управл╕ння, Збройних Сил Укра╖ни ╕ ╕нших в╕йськових формувань, економ╕ки, населення, територ╕╖ до ведення збройно╖ боротьби сучасного р╕вня та протид╕╖ диверс╕йним актам м╕жнародних терористичних орган╕зац╕й.
3.5. У мирний час во╓нно-економ╕чна пол╕тика вир╕шу╓ завдання щодо повного ╕ сво╓часного ф╕нансування потреб оборонного буд╕вництва та накопичення оборонного потенц╕алу держави зг╕дно з Законом Укра╖ни “Про державний бюджет Укра╖ни” прийнятого Верховною Радою Укра╖ни на кожний наступний ф╕нансовий р╕к при загальному обсяз╕ видатк╕в на нац╕ональну оборону не менше н╕ж 5% в╕д валового нац╕онального продукту (ВНП).
3.6. Пр╕оритетним напрямом во╓нно-економ╕чно╖ пол╕тики держави ╓ суворе дотримання вимог чинного законодавства щодо сво╓часного ф╕нансування грошового утримання в╕йськовослужбовц╕в, зароб╕тно╖ плати прац╕вник╕в Збройних Сил, науково-техн╕чних досл╕джень та розробок, виробництва, закуп╕вл╕ та обслуговування збро╖ ╕ в╕йськово╖ техн╕ки, планово╖ п╕дготовки в╕йськ та забезпечення соц╕ального захисту в╕йськовослужбовц╕в, ос╕б, що зв╕льняються з в╕йськово╖ служби, та в╕йськових пенс╕онер╕в.
3.7. Формування, розм╕щення та виконання державних оборонних замовлень узгоджу╓ться з перспективою розвитку нац╕онально╖ економ╕ки з метою зб╕льшення обсяг╕в нац╕онального валового продукту та надходжень кошт╕в до державного бюджету, розвитку економ╕чно╖ ╕нфраструктури рег╕он╕в. Для цього держава зд╕йсню╓:
ретельне об╜рунтування та ч╕тке планування обсяг╕в необх╕дних оборонних витрат п╕д час формування державного бюджету на наступний р╕к та на в╕дпов╕дну перспективу з урахуванням довгострокових державних програм оборонного буд╕вництва та плану моб╕л╕зац╕йного розгортання Збройних Сил;
формування на основ╕ виконання довгострокових державних програм державних оборонних замовлень, ╖х розм╕щення на конкурсних засадах на виробничих потужностях п╕дпри╓мств ус╕х форм власност╕ та виконання з в╕дпов╕дним обов’язковим забезпеченням якост╕ технолог╕чних та науково-техн╕чних вимог за критер╕╓м “ефективн╕сть-варт╕сть”;
планування техн╕чного розвитку та модерн╕зац╕╖ державно╖ виробничо╖ ╕нфраструктури нац╕онально╖ економ╕ки в╕дпов╕дно до рекомендац╕й нац╕ональних наукових установ;
виробництво, закуп╕влю, накопичення та оптимальне розташування державних матер╕ально-техн╕чних резерв╕в ╕ стратег╕чних запас╕в в╕дпов╕дно до замислу стратег╕чного плану оборони та моб╕л╕зац╕йного розгортання в╕йськ.

4. ОСНОВН╤ ЗАСАДИ СТРАТЕГ╤╥ ВЕДЕННЯ ЗБРОЙНО╥ БОРОТЬБИ

4.1. Стратег╕я ведення збройно╖ боротьби ╓ одним з головних напрям╕в д╕яльност╕ держави, який вир╕шу╓ проблеми застосування Збройних Сил Укра╖ни для досягнення мети в╕йни або для забезпечення оборони кра╖ни, захисту незалежност╕ ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ держави та ╕нших житт╓во-важливих нац╕ональних ╕нтерес╕в.
4.1.1. Характер збройно╖ боротьби в сучасному Св╕т╕ визнача╓ться метою в╕йни та вогневими можливостями основних вид╕в озбро╓нь ракетних систем, систем пов╕тряного нападу, протипов╕тряно╖ оборони та морських систем високоточного наведення, нов╕тн╕х систем розв╕дки, рад╕оелектронно╖ боротьби, як╕ можуть бути застосован╕, а також вогневими можливостями та готовн╕стю до виконання бойових завдань на р╕зноман╕тних напрямах в╕йськових д╕й сил швидкого реагування (моб╕льних, аеромоб╕льних в╕йськ, десантних з’╓днань ╕ в╕йськ спец╕ального призначення), можливостями засоб╕в ведення ╕нформац╕йно╖ боротьби.
4.1.2. Небезпека повномасштабного застосування у збройн╕й боротьб╕ ракетно-ядерних систем, збро╖ масового ураження, систем високоточно╖ збро╖ разом з ╕ншими звичайними видами озбро╓нь зумовлю╓ ведення глобально╖ ракетно-ядерно╖ збройно╖ боротьби з великими не в╕дновлювальними людськими ╕ еколог╕чними втратами стор╕н та руйн╕вними насл╕дками глобального масштабу, що робить таку ракетно-ядерну збройну боротьбу недоц╕льною ╕ змушу╓ Укра╖ну виступати за л╕кв╕дац╕ю збро╖ масового ураження.
4.1.3. Застосування основних вид╕в озбро╓нь, в╕йськово-косм╕чних, ав╕ац╕йних та ракетних систем високоточно╖ збро╖ в без’ядерному вар╕ант╕ зумовлю╓ ведення в╕йськових д╕й, що характеризу╓ться прагненням ворогуючих стор╕н домогтися ураження в╕йськ (сил), об'╓кт╕в тилу, економ╕ки, комун╕кац╕й на вс╕й територ╕╖ противника з обмеженням контактних способ╕в бойових д╕й ╕ ведення спец╕альних операц╕й, дальнього вогневого й електронного ураження, п╕дривних д╕й, завоюванням ╕н╕ц╕ативи та переваги в ╕нформац╕йн╕й сфер╕.
4.1.4. Форми ведення збройно╖ боротьби залежать в╕д запланованого розмаху в╕йськових д╕й, який визнача╓ться:
масштабом (протяжн╕стю, глибиною охоплення територ╕╖ та пов╕тряного простору);
повнотою застосування Збройних Сил;
чисельн╕стю в╕йськ (сил) ╕ озбро╓нь, що залучаються.
4.1.5. За формою збройна боротьба може бути св╕товою (глобальною), рег╕ональною та локальною. Кр╕м того, збройна боротьба може бути у форм╕ з╕ткнення в╕йськ у внутр╕шньому збройному конфл╕кт╕ або у ход╕ миротворчо╖ операц╕╖. Початок двадцять першого стол╕ття ма╓ приклади збройно╖ боротьби у форм╕ сер╕╖ заздалег╕дь спланованих ╕ скоординованих у час╕ масштабних диверс╕й з боку м╕жнародних терористичних орган╕зац╕й з загибеллю велико╖ к╕лькост╕ мирних людей.
4.1.6. Св╕това (глобальна) збройна боротьба за складн╕стю ╖╖ ведення та катастроф╕чн╕стю насл╕дк╕в ╓ категор╕╓ю г╕потетичною ╕ вважа╓ться можливою у в╕йн╕ м╕ж державами (коал╕ц╕ями держав) - володарями стратег╕чних ядерних озбро╓нь ╕ ╕нших засоб╕в масового ураження та в╕йськових ракетно-косм╕чних систем.
4.1.7. Нев╕дновлювальн╕ руйн╕вн╕ насл╕дки св╕тово╖ збройно╖ боротьби, що зазна╓ космос, пов╕тря, ус╕ континенти, океанськ╕ простори та все людство, зумовлю╓ введення виб╕ркового застосування засоб╕в масового ураження та в╕йськових ракетно-косм╕чних систем ╕ переведення акцент╕в на застосування неядерних в╕йськово-косм╕чних, ав╕ац╕йних та ракетних систем високоточно╖ збро╖, корабл╕в та п╕дводних човн╕в у збройно╖ боротьби у в╕йн╕ м╕ж супердержавами (коал╕ц╕ями держав). З метою уникнення глобально╖ збройно╖ боротьби у будь яких формах, як загрози ╕снуванню людсько╖ цив╕л╕зац╕╖, створюються м╕жнародн╕ системи колективно╖ безпеки.
4.1.8. Рег╕ональна збройна боротьба може в╕дбуватися у в╕йн╕ м╕ж двома державами (к╕лькома державами) за вир╕шення сп╕рних проблем, що створюють загрозу миру ╕ м╕жнародн╕й стаб╕льност╕, ╕ провадитись в ус╕х чотирьох природних середовищах з обмеженим застосуванням в╕йськово-косм╕чних та ав╕ац╕йних систем високоточно╖ збро╖ та необмеженим застосуванням звичайних вид╕в озбро╓ння, ав╕ац╕йно╖ та ракетно╖ техн╕ки, корабл╕в, п╕дводних човн╕в.
4.1.9. Локальна збройна боротьба може в╕дбуватися у в╕йн╕ за вир╕шення сп╕рних проблем м╕ж двома державами або м╕ж коал╕ц╕╓ю держав ╕ державою, яка створю╓ загрозу миру ╕ м╕жнародн╕й стаб╕льност╕. Така збройна боротьба може провадитись в ус╕х чотирьох природних середовищах з обмеженим застосуванням: в╕йськово-косм╕чних, ав╕ац╕йних та ракетних систем високоточно╖ збро╖, звичайних вид╕в ав╕ац╕йно╖ ╕ ракетно╖ техн╕ки та озбро╓ння, корабл╕в, п╕дводних човн╕в.
4.1.10. В╕йськов╕ з╕ткнення – це несанкц╕онован╕ на м╕ждержавному р╕вн╕ бойов╕ д╕╖ у прикордонних смугах м╕ж угрупованнями в╕йськ держав-сус╕д╕в обмежено╖ чисельност╕ з застосування сторонами звичайних вид╕в озбро╓ння, або бойов╕ д╕╖ з обмеженим застосування звичайних вид╕в озбро╓ння на територ╕╖ суверенно╖ держави м╕ж угрупованнями ╖╖ в╕йськ та збройними терористичними формуваннями, що незаконно проникли на територ╕ю ц╕╓╖ держави.
4.1.11. Внутр╕шн╕й збройний конфл╕кт – це бойов╕ д╕╖ всередин╕ держави м╕ж збройними угрупованнями конфл╕ктуючих стор╕н з обмеженим застосування звичайних вид╕в озбро╓ння.
4.1.12. Миротворч╕ операц╕╖ – це бойов╕ д╕╖ м╕жнародних миротворчих сил п╕д ег╕дою ООН з обмеженим застосування звичайних вид╕в озбро╓ння по роз’╓днанню збройних угруповань конфл╕ктуючих стор╕н всередин╕ держави, захисту мирного населення, прикриття транспорт╕в з пораненими, б╕женцями чи з гуман╕тарною допомогою постраждалому населенню тощо.
4.1.13. Проведення сер╕╖ заздалег╕дь спланованих ╕ скоординованих у час╕ масштабних диверс╕й м╕жнародних терористичних орган╕зац╕й розглядаються як збройна боротьба недержавних в╕йськових формувань з одн╕╓╖ сторони та кра╖ною з потужною економ╕кою ╕ ╖╖ союзниками, з друго╖ сторони.
4.1.14. Р╕вень во╓нних конфл╕кт╕в може зб╕льшуватись до локального чи рег╕онального внасл╕док зростання напруження збройно╖ боротьби при залученн╕ протиборчими сторонами наявних во╓нних потенц╕ал╕в та додатково в╕дмоб╕л╕зованих в╕йськ.
4.1.15. У ход╕ збройно╖ боротьби у во╓нних конфл╕ктах м╕ж кра╖нами-гарантами нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни виника╓ ╕мов╕рн╕сть поступового втягування до них ╕ Укра╖ни.
4.1.16. Укра╖на за сво╖м оборонним потенц╕алом здатна самост╕йно протистояти в╕йськовому противнику в локальн╕й та рег╕ональн╕й збройн╕й боротьб╕.
4.1.17. В╕дпов╕дно до принципу оборонно╖ достатност╕ повномасштабна рег╕ональна збройна боротьба вимагатиме в╕д Укра╖ни як напруження вс╕х сво╖х економ╕чних, пол╕тичних та во╓нних можливостей, так ╕ залучення зусиль та можливостей ╕нших держав в рамках ╢вропейсько╖ системи м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки, НАТО та СНД для примушення в╕йськового противника до припинення бойових д╕й, мирного вир╕шення сп╕рних питань та в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни.
4.2. В╕йськовий противник – це будь яка держава, посл╕довна пол╕тика яко╖ створю╓ в╕йськову загрозу Укра╖н╕ через зд╕йснення перешкод у задоволен╕ житт╓во важливих нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни та мирному життю Укра╖нського народу.
4.3 В╕йськовою загрозою з боку будь-яко╖ сус╕дньо╖ держави вважа╓ться загроза застосування ╖╖ збройних сил проти Укра╖ни. Ознаками в╕йськово╖ загрози ╓:
агресивн╕сть зовн╕шньо╖ пол╕тики стосовно Укра╖ни, втручання у ╖╖ внутр╕шн╕ справи;
створення загрози державному суверен╕тету та територ╕альн╕й ц╕л╕сност╕ Укра╖ни;
проведення моб╕л╕зац╕йних заход╕в з розгортанням наступальних угруповань в╕йськ;
зосередження угруповань в╕йськ (сил) поблизу кордону з Укра╖ною;
перех╕д на ц╕лодобовий режим роботи засоб╕в ведення ╕нформац╕йно╖ боротьби;
спроби ведення розв╕дувально-диверс╕йних д╕й на територ╕╖ Укра╖ни;
випадки збройного нападу на громадян Укра╖ни або на ╖╖ оф╕ц╕йн╕ представництва, торговельн╕ та транспортн╕ об'╓кти ╕ засоби тощо на кордон╕ або на територ╕╖ сус╕дньо╖ держави (сус╕дн╕х держав);
актив╕зац╕я роботи засоб╕в рад╕оелектронно╖ боротьби та розв╕дувально╖ техн╕ки;
оперативне розгортання в╕йськ у б╕к державного кордону Укра╖ни.
4.4. Укра╖на форму╓ ╕ впроваджу╓ свою стратег╕ю п╕дготовки та ведення збройно╖ боротьби в╕дпов╕дно до основних засад реал╕зац╕╖ сво╓╖ во╓нно╖ пол╕тики спира╓ться на:
досягнення во╓нно╖ науки у досл╕дженнях характеру, форм ╕ способ╕в збройно╖ боротьби сучасност╕, визнача╓ основн╕ засади формування во╓нного устрою держави, напрями оборонного буд╕вництва, п╕дготовки ╕ застосування Збройних Сил, ╕нших в╕йськових формувань в оборонних операц╕ях;
сучасн╕ досягнення оперативного мистецтва щодо найб╕льш ефективних способ╕в застосування можливостей в╕йськово╖ техн╕ки ╕ збро╖ п╕двищено╖ могутност╕, яка знаходиться на озбро╓нн╕ в╕йськ;
ресурсн╕ можливост╕ економ╕чного оборонного потенц╕алу кра╖ни;
засади м╕жнародного в╕йськового сп╕вроб╕тництва та на дасв╕д╕ участ╕ Укра╖ни у м╕жнародних миротворчих операц╕ях.
4.4. Основу стратег╕╖ п╕дготовки та ведення збройно╖ боротьби склада╓ концепц╕я оборонно╖ достатност╕, яка передбача╓ по╓днання можливостей оборонного потенц╕алу Укра╖ни та м╕жнародних систем колективно╖ безпеки.
4.4.1. Концепц╕я оборонно╖ достатност╕ виходить з тенденц╕й розвитку збройно╖ боротьби в сучасних умовах та економ╕чних можливостей Укра╖ни, як╕ вимагають утримувати Збройн╕ Сили Укра╖ни на штатах мирного часу та моб╕л╕зац╕йну ╕нфраструктуру розгортання Збройних Сил Укра╖ни до штат╕в во╓нного часу в╕дпов╕дно до вимог стратег╕чного плану оборони Укра╖ни з урахуванням залучення реальних можливостей м╕жнародних систем колективно╖ безпеки та кра╖н-гарант╕в нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни.
4.4.2. Принцип оборонно╖ достатност╕ реал╕зу╓ться формуванням сучасного во╓нного устрою держави, орган╕зац╕╓ю державного оборонного буд╕вництва, створенням оптимальних Збройних Сил Укра╖ни на штатах мирного та во╓нного часу з в╕дпов╕дним забезпеченням, п╕дготовкою та застосуванням у збройн╕й боротьб╕ на сучасному в╕йськово-техн╕чному р╕вн╕ для збройного захисту суверен╕тету ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни з залученням можливостей системи колективно╖ безпеки та миротворчих сил ООН до нейтрал╕зац╕╖ агресивних нам╕р╕в будь яко╖ держави до Укра╖ни та мирного вир╕шення сп╕рних м╕жнародних проблем, що виникла.
4.4.3. В╕дпов╕дно до вимог Статт╕ 17 Конституц╕╖ Укра╖ни застосування Збройних Сил Укра╖ни зд╕йсню╓ться для збройного захисту кордон╕в ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, для в╕дбиття вторгнення в╕йськ противника та нанесення в╕йськовому противнику поразки у збройн╕й боротьб╕.
4.4.4. Загальна структура, чисельн╕сть та функц╕╖ Збройних Сил Укра╖ни визначаються чинним законодавством Укра╖ни ╕ утримуються на штатах мирного або во╓нного часу. Збройн╕ Сили Укра╖ни в╕дпов╕дно до м╕жнародно╖ в╕йськово-пол╕тично╖ обстановки функц╕онально складаються з передових та основних сил оборони.
4.4.5. Передов╕ сили оборони - це п╕дрозд╕ли, частини та з’╓днання пост╕йно╖ бойово╖ готовност╕ Прикордонних в╕йськ, Внутр╕шн╕х в╕йськ та Сухопутних в╕йськ, як╕ у мирний час дислокован╕ поблизу державного кордону ╕ мають бойов╕ завдання щодо блокування д╕лянки державного кордону та знищення диверс╕йних терористичних груп при його перетин╕ або прикриття державного кордону та в╕дбиття вторгнення в╕йськ агресора на територ╕ю Укра╖ни та забезпечення запланованого часу на оперативне розгортання Сил швидкого реагування.
4.4.6. Сили швидкого реагування – це моб╕льн╕ окрем╕ частини та з’╓днання пост╕йно╖ готовност╕ центрального п╕дпорядкування, як╕ у мирний час призначен╕ для оперативного застосування п╕д час реагування на зм╕ни в╕йськово╖ обстановки навколо Укра╖ни, в миротворчих та гуман╕тарних операц╕ях за р╕шенням Ради Безпеки ООН, а також у л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕й, катастроф та стих╕йних лих на територ╕╖ Укра╖ни в╕дпов╕дно до вимог чинного законодавства.
4.4.7. Сили швидкого реагування п╕д час ескалац╕╖ прикордонного збройного конфл╕кту у вза╓мод╕╖ з передовими силами оборони застосовуються для блокування району вторгнення в╕йськ противника, ╖х оточення та знищення з метою локал╕зац╕╖ збройного конфл╕кту та створення резерву часу на забезпечення застосування Основних сил оборони у в╕йськов╕й операц╕╖ по розгрому в╕йськ противника, припиненню агрес╕╖ та в╕дновленню територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни.
4.4.8. Сили швидкого реагування у в╕йськових операц╕ях застосовуються як оперативно-маневрен╕ групи на оперативних напрямах театру в╕йськових д╕й, посилення угруповання в╕йськ в ход╕ ведення оборонно╖ або наступально╖ операц╕╖, ведення бойових, розв╕дувальних та диверс╕йних д╕й в тилу в╕йськ противника та виконання оперативних завдань територ╕ально╖ оборони.
4.4.9. Основн╕ сили оборони ╓ найб╕льш чисельною функц╕ональною структурою Збройних Сил Укра╖ни, складаються з Стратег╕чних сил стримування та Сил стратег╕чного резерву, як╕ утримуються на штатах мирного та во╓нного часу та складають основу оборони кра╖ни п╕д час ведення збройно╖ боротьби з застосуванням збро╓ю п╕двищено╖ вогнево╖ могутност╕ для забезпечення необх╕дних умови для розгрому противника ╕ припинення ним збройно╖ боротьби та укладення миру.
4.4.10. Стратег╕чн╕ сили стримування ╕ у мирний час ╓ пол╕тичним чинником стримування сус╕дн╕х держав в╕д нам╕р╕в застосування в╕йськово╖ сили проти Укра╖ни через свою здатн╕сть для зриву агрес╕╖ завдати упереджувального вогневого удару наявними видами збро╖ по органам во╓нного управл╕ння та стратег╕чним об’╓ктам на територ╕╖ в╕йськового противника з нанесенням вагомо╖ шкоди його в╕йськовому потенц╕алу.
4.4.11. Основн╕ сили оборони розгортаються у раз╕ визначення в╕йськового противника за штатами во╓нного часу на в╕дпов╕дному стратег╕чному напряму театру в╕йськових д╕й Укра╖ни на п╕дстав╕ Стратег╕чного плану оборони Укра╖ни та Стратег╕чного моб╕л╕зац╕йного плану в╕дпов╕дно до чинного законодавства.
4.4.12. Стратег╕чн╕ сили стримування – це оперативно-стратег╕чн╕ об’╓днання в╕йськ Збройних Сил Укра╖ни, як╕ оснащенн╕ збро╓ю п╕двищено╖ вогнево╖ могутност╕ та застосовуються без в╕дмоб╕л╕зування в╕йськ у збройн╕й боротьб╕ локального р╕вня ╕ з моб╕л╕зац╕╓ю Стратег╕чних резерв╕в у збройн╕й боротьб╕ рег╕онального р╕вн╕в проти визначеного в╕йськового противника на в╕дпов╕дному стратег╕чному напряму театру в╕йськових д╕й та в╕дпов╕дно до план╕в ведення в╕йськових операц╕й.
4.4.13. Оперативно-стратег╕чн╕ об’╓днання в╕йськ Стратег╕чних сил стримування – це окрем╕ частини, з’╓днання та оперативно-тактичн╕ об’╓днання род╕в в╕йськ В╕йськово-Пов╕тряних сил, Протипов╕тряно╖ оборони, В╕йськово-морських сил, ╕нших род╕в в╕йськ повного та скороченого штатного складу, як╕ дислокован╕ в╕дпов╕дно до Стратег╕чного плану оборони Укра╖ни та утримуються на штатах мирного ╕ во╓нного часу у п╕дпорядкован╕ в╕дпов╕дного Оперативного командування Збройних Сил Укра╖ни.
4.4.14. Стратег╕чн╕ резерви – це окрем╕ частини та з’╓днання кадрованого складу, як╕ розгортаються за Стратег╕чним моб╕л╕зац╕йним планом ╕ призначен╕ для поповнення Основних сил оборони ╕ забезпечення ст╕йкост╕ оборони Укра╖ни в ход╕ збройно╖ боротьби рег╕онального р╕вня.
4.5. В╕дпов╕дальн╕сть за забезпечення обороноздатност╕ кра╖ни, формування ╕ реал╕зац╕ю во╓нно╖ стратег╕╖ щодо застосування Збройних Сил Укра╖ни в операц╕ях поклада╓ться на Президента Укра╖ни - Верховного Головнокомандувача Збройних Сил Укра╖ни.
4.5.1. Президент Укра╖ни зд╕йсню╓ загальне кер╕вництво у сферах нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони кра╖ни, прийма╓ необх╕дн╕ р╕шення та орган╕зову╓ ╖х виконання через Раду нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни, Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни, М╕н╕стерство оборони Укра╖ни ╕ Генеральний штаб Збройних Сил Укра╖ни.
4.5.2. У раз╕ виникнення во╓нно╖ загрози Президент Укра╖ни прийма╓ р╕шення про введення в Укра╖н╕ або в окремих ╖╖ м╕сцевостях во╓нного стану, зд╕йсню╓ переведення Збройних Сил ╕ ╕нших в╕йськових формувань у повну бойову готовн╕сть, вжива╓ заход╕в цив╕льного захисту населення, п╕дготовки територ╕╖ держави до оборони та економ╕чних заход╕в щодо ╖х забезпечення. При цьому Президент Укра╖ни в╕дда╓ наказ начальнику Генерального штабу Збройних Сил Укра╖ни про зд╕йснення в╕дпов╕дних широкомасштабних заход╕в розв╕дки для виключення раптовост╕ збройного нападу проти Укра╖ни.
4.5.3. При наявност╕ ознак початку збройно╖ боротьби проти Укра╖ни Президент Укра╖ни ╕ в╕дда╓ наказ на застосування Збройних Сил Укра╖ни, ╕нших в╕йськових формувань в во╓нн╕й операц╕╖ щодо оборони Укра╖ни зг╕дно з затвердженим Планом оборони з подальшим внесенням свого р╕шення на затвердження Верховною Радою Укра╖ни.
При цьому, з метою в╕дбиття агрес╕╖, Президент Укра╖ни може застосувати право Укра╖ни на використання вс╕х можливих форм, способ╕в та наявних засоб╕в збройно╖ боротьби, у тому числ╕, нанесення удар╕в по агресору на його територ╕╖.
4.5.4. З введенням во╓нного стану вся повнота влади в держав╕ переда╓ться Ставц╕ Верховного Головного командування Укра╖ни - вищому органу державного ╕ во╓нного управл╕ння во╓нного часу, яку очолю╓ Президент Укра╖ни - Верховний Головнокомандувач Збройних Сил Укра╖ни, Голова Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни.
4.5.5. Ставка Верховного Головного командування Укра╖ни зд╕йсню╓ кер╕вництво ус╕╓ю д╕яльн╕стю Збройних Сил та ╕нших в╕йськових формувань через Генеральний штаб Збройних Сил Укра╖ни, у п╕дпорядкування якого переходять ус╕ органи управл╕ння (штаби) ╕нших в╕йськових формувань. Порядок створення та повноваження Ставки Верховного Головного командування Укра╖ни визначаються законом Укра╖ни.
4.5.6. Координац╕я ╕ контроль д╕яльност╕ орган╕в виконавчо╖ влади у сфер╕ во╓нно╖ безпеки та оборони зд╕йснюються Радою нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни, яка у во╓нний час входить до Ставки Верховного Головного командування Укра╖ни. Комплексна оц╕нка ╕ прогноз р╕вня во╓нно╖ небезпеки визнача╓ться Радою нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни на п╕дстав╕ об'╓ктивного анал╕зу во╓нно-пол╕тично╖ обстановки, розрахунк╕в та висновк╕в М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни, Служби безпеки Укра╖ни, М╕н╕стерства оборони Укра╖ни та ╕нших державних орган╕в Укра╖ни.
4.5.7. Припинення в╕йськових д╕й проти агресора проводиться за р╕шенням Верховного Головнокомандувача Збройними силами Укра╖ни за умов:
повного в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни;
зупинення нападаючою стороною бойових д╕й;
в╕дмова противника в╕д будь-яких агресивних нам╕р╕в проти Укра╖ни;
готовн╕сть та гарант╕╖ нападаючо╖ сторони в╕дшкодувати втрати, що завдан╕ Укра╖н╕ в результат╕ агрес╕╖.
4.6. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни як вищий орган виконавчо╖ влади у систем╕ орган╕в виконавчо╖ влади, зд╕йсню╓ комплекс пол╕тичних, економ╕чних, во╓нних, еколог╕чних, соц╕альних, правових та ╕нформац╕йних заход╕в, спрямованих на забезпечення обороноздатност╕ Укра╖ни, керу╓ д╕яльн╕стю вс╕х п╕дпорядкованих йому орган╕в державно╖ влади, ╕ в рамках сво╖х повноважень несе в╕дпов╕дальн╕сть за стан та всеб╕чне забезпечення Збройних Сил Укра╖ни, ╕нших, утворених в╕дпов╕дно до закон╕в Укра╖ни, в╕йськових формувань.
4.7. М╕н╕стерство оборони Укра╖ни ╓ центральним органом виконавчо╖ влади, в╕дпов╕дальним перед Президентом Укра╖ни та п╕дзв╕тним Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни за формування ╕ реал╕зац╕ю державно╖ пол╕тики у сфер╕ забезпечення оборони кра╖ни ╕ во╓нного буд╕вництва.
4.8. Головне командування Збройних Сил Укра╖ни ╓ головним органом кер╕вництва повсякденно╖ д╕яльност╕, функц╕онування ╕ розвитку Збройних Сил Укра╖ни, до яких входять вс╕ в╕йськов╕ формування зг╕дно з чинним законодавством Укра╖ни Збройних Сил.
4.8.1. У мирний час Головне командування Збройних Сил Укра╖ни в╕дпов╕да╓ за пост╕йну бойову ╕ моб╕л╕зац╕йну готовн╕сть, оперативну та моб╕л╕зац╕йну п╕дготовку.
4.8.2. Генеральний штаб Збройних Сил Укра╖ни ╓ головним органом стратег╕чного планування застосування ╕ всеб╕чного забезпечення Збройних Сил Укра╖ни, в╕дпов╕да╓ за орган╕зац╕ю вза╓мод╕╖ м╕ж в╕йськовими формуваннями.
4.8.3. У во╓нний час Головне командування Збройних Сил Укра╖ни ╓ основним робочим органом Ставки Верховного Головного командування Укра╖ни, контролю╓ та забезпечу╓ п╕дготовку та ведення операц╕й, зд╕йсню╓ безпосередн╓ управл╕ння в╕йськами (силами) п╕д час ведення операц╕й (бойових д╕й).
4.9. Д╕яльн╕сть Збройних Сил Укра╖ни за сво╖м прямим призначенням передбача╓ п╕дтримання пост╕йно╖ бойово╖ готовност╕ Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань до в╕дбиття агрес╕╖ та завдання агресору поразки у збройно╖ боротьби.
4.9.1. Збройн╕ Сили сво╖ бойов╕ завдання, структуру, чисельн╕сть, систему управл╕ння, приводять у в╕дпов╕дн╕сть до наданих державою ресурсних можливостей та зд╕йснюють оперативне планування застосування забезпечення, комплектування в╕йськ в операц╕ях та п╕дготовки в╕йськ до виконання бойових завдань в╕дпов╕дно до затвердженого Плану оборони кра╖ни, а також для виконання ╕нших завдань зг╕дно з Конституц╕╓ю Укра╖ни та м╕жнародними зобов'язаннями держави.
4.9.2. Збройн╕ Сили Укра╖ни та ╕нш╕ в╕йськов╕ формування зд╕йснюють свою д╕яльн╕сть за такими принципами:
Конституц╕йност╕ та верховенства закону;
оборонно╖ достатност╕;
пост╕йно╖ бойово╖ та моб╕л╕зац╕йно╖ готовност╕;
регулярност╕ кадрово╖ в╕йськово╖ служби з комплектуванням в╕йськ за контрактом та на основ╕ конституц╕йного в╕йськового обов'язку громадян;
╓диноначальност╕ та централ╕зац╕╖ управл╕ння;
п╕дзв╕тност╕ конституц╕йним органам влади та в╕дкритост╕ для цив╕льного контролю;
позапарт╕йност╕;
гарантованост╕ соц╕ально-правового захисту в╕йськовослужбовц╕в ╕ член╕в ╖хн╕х с╕мей.
4.9.2. Дислокац╕я та розташування об'╓днань, з'╓днань ╕ частин ус╕х вид╕в Збройних Сил у межах в╕дпов╕дальност╕ оперативних командувань визнача╓ться стратег╕чним Планом оборони кра╖ни, планом моб╕л╕зац╕йного розгортання в╕йськ Збройних Сил для зд╕йснення над╕йно╖ оборони сухопутних та морських кордон╕в, пов╕тряного простору ╕ прикриття важливих адм╕н╕стративних центр╕в, промислових та еколог╕чно небезпечних об'╓кт╕в.
4.9.3. П╕дготовка Збройних Сил Укра╖ни ор╕╓нту╓ться на ведення оборонних операц╕й з метою повного розгрому в╕йськ агресора на територ╕╖ Укра╖ни з переходом до контр наступальних та наступальних д╕й зг╕дно з Основами п╕дготовки та ведення операц╕й (бойових д╕й) Збройних Сил Укра╖ни, бойовими статутами, настановами, програмами та планами бойово╖ ╕ оперативно╖ п╕дготовки в╕йськ Збройних Сил та ╕нших в╕йськових формувань держави.
4.9.4. Для забезпечення над╕йност╕ управл╕ння Збройними Силами п╕д час виконання оперативних, во╓нно-адм╕н╕стративних, моб╕л╕зац╕йних та ╕нших завдань передбачено во╓нно-адм╕н╕стративний розпод╕л територ╕╖ Укра╖ни з визначенням меж в╕дпов╕дальност╕ оперативних командувань, як╕ призначен╕ для п╕дготовки ╕ проведення операц╕й (бойових д╕й) на оперативно-стратег╕чних напрямках з застосуванням об'╓днань, з'╓днань, частин род╕в в╕йськ Сухопутних в╕йськ, В╕йськово-Пов╕тряних Сил, В╕йськ Протипов╕тряно╖ оборони та В╕йськово-Морських Сил, орган╕зац╕╖ виконання завдань територ╕ально╖ оборони з залученням для цього ╕нших в╕йськових структур держави у межах сво╖х повноважень.
4.9.5. В╕дпов╕дно до вимог оперативно╖ обстановки в ход╕ бойових д╕й та п╕д час л╕кв╕дац╕╖ ╖х насл╕дк╕в в╕йська Збройних Сил Укра╖ни можуть залучатися до зд╕йснення таких заход╕в, як:
участь в евакуац╕╖ населення та державних орган╕в влади з зони во╓нного конфл╕кту;
забезпечення громадського порядку ╕ державно╖ безпеки;
в╕дселення м╕сцевого населення з прикордонно╖ зони ╕ зони ведення бойових д╕й;
визначення порядку використання сховищ, споруд та ╕нших об’╓кт╕в для потреб оборони ╕ укриття населення;
участь у в╕дновленн╕ житт╓во важливих об’╓кт╕в та комун╕кац╕й;
утримання ╕ супров╕д в╕йськовополонених;
регулювання режиму роботи п╕дпри╓мств;
надання допомоги в л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в во╓нного конфл╕кту, налагодженн╕ систем забезпечення житт╓д╕яльност╕, в╕дновленн╕ владних повноважень м╕сцевих орган╕в державно╖ влади тощо.
4.9.6. Окремим завданням Збройних Сил Укра╖ни ╓ формування, п╕дготовка та участь в╕йськ Сил швидкого реагування у м╕жнародних гуман╕тарних та миротворчих операц╕ях п╕д ег╕дою ООН, та заходах, як╕ пов’язан╕ з забезпеченням м╕жнародно╖ безпеки, м╕жнародного в╕йськового сп╕вроб╕тництва та з проведенням ╕нспекц╕йно╖ д╕яльност╕ в╕дпов╕дно до м╕жнародних договор╕в та угод.
4.9.7. Укра╖на дотриму╓ться р╕шень Стокгольмсько╖ конференц╕╖ та положень В╕денського документа щодо в╕дкритост╕ в╕йськово╖ д╕яльност╕, забезпечу╓ участь ╕ноземних спостер╕гач╕в у навчаннях та ╕нших заходах п╕дготовки Збройних Сил, широко ╕нформу╓ св╕тове сусп╕льство про д╕яльн╕сть Збройних Сил Укра╖ни ╕ про х╕д ╖х буд╕вництва та розвитку.
4.10. П╕д час збройно╖ боротьби в рег╕онах Укра╖ни, що знаходяться поза межами зони в╕дпов╕дальност╕ в╕йськових угруповань в╕йськ, як╕ ведуть бойов╕ д╕╖ в операц╕ях, зд╕йсню╓ться територ╕альна оборона.
4.10.1. Територ╕альна оборона – це орган╕зован╕ органами м╕сцево╖ влади бойов╕ д╕╖ м╕сцевого р╕вня наявними озбро╓ними п╕дрозд╕лами та моб╕л╕зованими м╕сцевими мешканцями з метою збройного захисту д╕лянок державного кордону на суходол╕, прикриття морського узбережжя, захисту остр╕вних зон, важливих об'╓кт╕в ╕ комун╕кац╕й в╕д можливих десант╕в ╕ диверс╕йних груп в╕йськового противника та для забезпечення режиму во╓нного стану на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни або в окремих рег╕онах.
4.10.2. До територ╕ально╖ оборони залучаються найближч╕ територ╕альн╕ в╕йськов╕ формування Внутр╕шн╕х в╕йськ, м╕л╕ц╕╖ та во╓н╕зован╕ п╕дрозд╕ли ╕нших м╕н╕стерств ╕ в╕домств, утворених зг╕дно з чинним законодавством Укра╖ни.
4.10.3. Для зд╕йснення окремих важливих завдань територ╕ально╖ оборони можуть залучатися п╕дрозд╕ли, частини та з’╓днання в╕йськ Збройних Сил Укра╖ни.
4.12. Збройн╕ Сили Укра╖ни виконують покладен╕ на них конституц╕йн╕ во╓нно-стратег╕чн╕ завдання у повному обсяз╕ або з виправданими обмеженнями залежно в╕д повноти поставок М╕н╕стерством оборони Укра╖ни, ╕ншими центральними органами виконавчо╖ влади запланованих обсяг╕в озбро╓ння, в╕йськово╖ ╕ ╕ншо╖ техн╕ки, необх╕дних матер╕ально-техн╕чних ресурс╕в, майна та ф╕нансових кошт╕в.

5. ВО╢ННО-ТЕХН╤ЧН╤ ЗАСАДИ

5.1. Во╓нно-техн╕чна пол╕тика ╓ одним з головних напрям╕в науково-техн╕чно╖ пол╕тики держави, який вир╕шу╓ проблеми всеб╕чного забезпечення потреб оборони Укра╖ни на мирний та на во╓нний час в озбро╓нн╕, в╕йськов╕й ╕ ╕нш╕й техн╕ц╕, матер╕ально-техн╕чних ресурсах, майнових та речових запасах.
5.2. Головна мета во╓нно-техн╕чно╖ пол╕тики – орган╕зац╕я створення, накопичення та п╕дтримання в належних обсягах державних матер╕альних резерв╕в, стратег╕чних запас╕в озбро╓ння та в╕йськово╖ ╕ ╕ншо╖ техн╕ки з бойовими ╕ як╕сними параметрами, як╕ в╕дпов╕дають сучасному науково-техн╕чному та технолог╕чному р╕вню виробництва, для забезпечення здатност╕ держави вести збройну боротьбу в╕дпов╕дного р╕вня напруженост╕.
5.2.1. Р╕вень напруженост╕ можливо╖ збройно╖ боротьби залежить в╕д чисельност╕ угруповань в╕йськ (сил) збройних сил, способ╕в ╖х застосування, в╕д бойових можливостей та як╕сних параметр╕в засоб╕в ведення збройно╖ боротьби, у тому числ╕ систем управл╕ння, високоточно╖ збро╖, во╓нно-косм╕чних засоб╕в та використання збро╖ на нових ф╕зичних принципах.
5.2.2. П╕двищення бойових можливостей угруповань в╕йськ (сил) Збройних Сил Укра╖ни, способ╕в ╖х застосування, бойових та як╕сних параметр╕в систем управл╕ння в╕йськами та збро╓ю, во╓нно-косм╕чних та в╕йськово-морських засоб╕в, високоточно╖ збро╖, та збро╖ на нових ф╕зичних принципах ╓ одним ╕з найважлив╕ших напрям╕в оборонного буд╕вництва в Укра╖н╕.
5.2.3. Виходячи з повноти застосування угруповань в╕йськ (сил) та озбро╓нь, глибини та протяжност╕ бойових д╕й р╕вень напруженост╕ ╕мов╕рно╖ збройно╖ боротьби може бути малий, середн╕й та високий.
5.2.4. Збройна боротьба малого р╕вня напруженост╕ характеризу╓ться застосуванням з боку агресора угруповань в╕йськ чисельн╕стю до 100 тисяч ос╕б ╕ ведеться на оперативно-тактичному р╕вн╕ п╕д час збройних з╕ткнень або прикордонних збройних конфл╕кт╕в.
5.2.5. Збройна боротьба середнього р╕вня напруженост╕ характеризу╓ться застосуванням з боку агресора наземних угруповань в╕йськ чисельн╕стю в╕д 100 до 500 тисяч ос╕б ╕ ведеться на оперативному простор╕ у ход╕ локальних або рег╕ональних збройних конфл╕кт╕в.
5.2.6. Збройна боротьба високого р╕вня напруженост╕ характеризу╓ться застосуванням з боку агресора угруповань в╕йськ (сил) чисельн╕стю в╕д 500 ос╕б ╕ б╕льше на оперативно-стратег╕чному простор╕ з повномасштабним застосуванням вс╕х вид╕в озбро╓ння ╕ бойово╖ техн╕ки та наявних ресурс╕в, як╕ в змоз╕ використати конфл╕ктуюч╕ сторони в ус╕х чотирьох природних середовищах, у ход╕ широкомасштабного збройного конфл╕кту.
5.2.7. Оборонна спрямован╕сть во╓нно╖ пол╕тики ╕ стратег╕╖ дозволя╓ Укра╖н╕ планувати самост╕йне ведення збройно╖ боротьби малого та середнього р╕вн╕в напруженост╕ Збройними Силами мирного часу з утриманням ╖х чисельност╕ до 180 тисяч ос╕б, а для ведення збройно╖ боротьби високого р╕вня напруженост╕ вимагатиметься моб╕л╕зац╕я додаткових ресурсних можливостей кра╖ни в╕дпов╕дно до Державного моб╕л╕зац╕йного плану та залучення зг╕дно з принципом оборонно╖ достатност╕ зусиль ╕нших держав в рамках системи м╕жнародно╖ колективно╖ безпеки.
5.3. Забезпечення потреб ведення збройно╖ боротьби вс╕х р╕вн╕в напруженост╕ ус╕ма необх╕дними видами озбро╓ння, техн╕чними засобами та майном вир╕шуються в╕йськово-техн╕чною пол╕тикою Укра╖ни, основними напрямками яко╖ ╓:
створення ╕ розвиток системи анал╕зу ╕ прогнозування матер╕альних та техн╕чних потреб забезпечення обороноздатност╕ кра╖ни, оснащення та п╕дготовки Збройних Сил Укра╖ни;
розвиток оборонно-промислового комплексу, ор╕╓нтованого на матер╕ально-техн╕чне забезпечення оборонних потреб Укра╖ни та задов╕льнення потреб вс╕х род╕в в╕йськ Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань;
формування державних оборонних замовлень та ╖х розм╕щення на конкурсн╕й основ╕ на виробнич╕й баз╕ п╕дпри╓мств ус╕х форм власност╕ за кошти державного бюджету Укра╖ни;
забезпечення збереження та п╕дтримання в бо╓здатному стан╕ озбро╓ння ╕ в╕йськово╖ техн╕ки, що знаходиться на озбро╓нн╕ вс╕х род╕в в╕йськ Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань;
зд╕йснення модерн╕зац╕╖ ╕снуючих та виробництво (закуп╕вля) нових вид╕в озбро╓ння ╕ в╕йськово╖ техн╕ки з високими як╕сними параметрами при рац╕ональних витратах;
пр╕оритетне зд╕йснення розробок високоточно╖ збро╖ та засоб╕в захисту в╕д не╖ з використанням перспективних засоб╕в вогневого ураження на нових ф╕зичних принципах, елементах штучного ╕нтелекту;
розробка нетрадиц╕йних засоб╕в ведення ╕нформац╕йно╖ та психолог╕чно╖ боротьби;
розвиток вза╓мовиг╕дного м╕жнародного сп╕вроб╕тництва у сфер╕ розробки та виробництва озбро╓ння ╕ в╕йськово╖ техн╕ки на технолог╕чн╕й основ╕ подв╕йного застосування як в ╕нтересах оборони, так ╕ в цив╕льн╕й сфер╕;
створення нормативно-правово╖ бази та спрощених над╕йних механ╕зм╕в ефективного використання можливостей нац╕онально╖ економ╕ки для задов╕льнення потреб оборони кра╖ни;
дотримання норм чинного законодавства у сфер╕ еколог╕чно╖ пол╕тики держави п╕д час повсякденно╖ д╕яльност╕ та у ход╕ виконання заход╕в, пов'язаних з бойовою п╕дготовкою вс╕х род╕в в╕йськ Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань;
використання нац╕онального науково-техн╕чного ╕ виробничого потенц╕алу та високоефективних технолог╕й для створення нових багатофункц╕ональних та модерн╕зац╕╖ ╕снуючих систем озбро╓ння, як╕ здатн╕ забезпечити ведення Укра╖ною збройно╖ боротьби на сучасному р╕вн╕;
використання укра╖нських нац╕онально-╕сторичних традиц╕й для ефективного функц╕онування державно╖ системи морально-психолог╕чно╖ п╕дготовки особового складу в╕йськових формувань та населення Укра╖ни до захисту сво╓╖ Батьк╕вщини з урахуванням додаткового психолог╕чного навантаження п╕д час застосування ╕ндив╕дуальних та колективних засоб╕в захисту в╕д можливого рад╕ац╕йного, х╕м╕чного та бактер╕олог╕чного забруднення та в умовах великих пожеж ╕ можливих затоплень.
5.4. Забезпечення здатност╕ ведення Укра╖ною збройно╖ боротьби в╕дпов╕дного р╕вня напруженост╕ зд╕йсню╓ться шляхом:
удосконалення ╕нфраструктури держави для забезпечення необх╕дних виробничих потужностей;
рац╕онального накопичення моб╕л╕зац╕йних ╕ оперативних запас╕в озбро╓ння, в╕йськово╖ техн╕ки та ╕нших матер╕альних запас╕в;
створення ╕ функц╕онування системи оперативного, тилового, техн╕чного, медичного та морально-психолог╕чного забезпеченн╕ Збройних Сил Укра╖ни, а також системи забезпечення ╕нших в╕йськових формувань;
завчасно╖ п╕дготовки до функц╕онування на во╓нний час ус╕х вид╕в комун╕кац╕й ╕ транспортно-дорожнього комплексу держави.
5.5. В╕йськово-техн╕чними пр╕оритетами розвитку виробництва озбро╓ння ╕ в╕йськово╖ техн╕ки ╓ удосконалення систем управл╕ння в╕йськами ╕ збро╓ю, п╕двищення вогнево╖ могутност╕ та моб╕льност╕ в╕йськ (сил), створення конкурентно спроможних на св╕товому ринку систем озбро╓ння, техн╕ки зв'язку, розв╕дки ╕ рад╕оелектронно╖ боротьби.
5.6. В╕йськово-техн╕чна пол╕тика реал╕зову╓ться в╕дпов╕дними центральними органами виконавчо╖ влади за державними планами та програмами п╕д загальним кер╕вництвом Президента Укра╖ни - Верховного Головнокомандувача Збройними силами Укра╖ни.

ОСНОВН╤ ТЕРМ╤НИ ╤ ПОНЯТТЯ, ЩО ЗАСТОСОВАН╤ У ВО╢НН╤Й ДОКТРИН╤

Агрес╕я – зд╕йснення збройного нападу одн╕╓╖ держави на ╕ншу;
во╓нна доктрина Укра╖ни - це схвалений Верховною Радою Укра╖ни документ, який визнача╓ пр╕оритети стратег╕╖ п╕дготовки ╕ ведення збройно╖ боротьби та державно╖ пол╕тики для забезпечення нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони;
в╕йна – оф╕ц╕йно проголошений стан вза╓мов╕дносин м╕ж двома або дек╕лькома державами з перериванням м╕ж ними оф╕ц╕йних дипломатичних, економ╕чних ╕ ╕нших зв’язк╕в, за якого вони для досягнення сво╖х ╕нтерес╕в зд╕йснюють протид╕ю одна одн╕й в економ╕чний спос╕б або силовим тиском загрозою ведення або веденням збройно╖ боротьби. У ц╕й Во╓нн╕й доктрин╕ поняття “в╕йна” та “збройна боротьба” розр╕зняються, зважуючи на р╕зн╕ форми ╕ способи ╖х ведення в реальних м╕жнародних стосунках сучасност╕ та на використання р╕зних сил, засоб╕в;
во╓нний конфл╕кт – оф╕ц╕йно не проголошений стан вза╓мов╕дносин м╕ж двома або дек╕лькома державами, за якого вони для досягнення сво╖х ╕нтерес╕в не перериваючи м╕ж собою оф╕ц╕йних дипломатичних, економ╕чних ╕ ╕нших зв’язк╕в зд╕йснюють протид╕ю одна одн╕й в ╕нформац╕й, економ╕чний або пол╕тичний спос╕б з загрозою ведення збройно╖ боротьби або швидкоплинними в╕йськовими д╕ями;
во╓нна загроза – загроза в╕йни або во╓нного конфл╕кту у стосунках м╕ж державами;
во╓нна пол╕тика Укра╖ни – складова частина зовн╕шньо╖ ╕ внутр╕шньо╖ пол╕тики держави, яка забезпечу╓ вир╕шення проблем нац╕онально╖ ╕ м╕жнародно╖ безпеки способом дипломат╕╖ та в╕йськового м╕жнародного сп╕вроб╕тництва;
в╕йськова загроза – загроза застосування збройних сил з боку одн╕╓╖ держави проти ╕ншо╖;
во╓нно-економ╕чна пол╕тика - напрям економ╕чно╖ пол╕тики держави, який призначений для створення матер╕ально╖ основи нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони та всеб╕чного забезпечення оборонного буд╕вництва та готовност╕ кра╖ни до ведення збройно╖ боротьби такого р╕вня, що в╕дпов╕да╓ можливостям нац╕онально╖ економ╕ки;
в╕йськовий конфл╕кт – несанкц╕оноване оф╕ц╕йними сторонами конфл╕кту з╕ткнення в╕йськ;
в╕йськовий противник – будь яка держава, що створю╓ в╕йськову загрозу Укра╖н╕;
в╕йськов╕ д╕╖ – безпосередн╓ застосування в╕йськ за призначенням;
в╕йськова операц╕я – зд╕йснення заздалег╕дь спланованого застосування об’╓днаних ╓диною метою, координованих за м╕сцем ╕ часом р╕знор╕дних угруповань в╕йськ на операц╕йному напрямку театру в╕йськових д╕й;
збройна боротьба – ведення в╕йськових операц╕й (в╕йськових д╕й) у ход╕ в╕йни або во╓нного конфл╕кту;
Збройн╕ Сили Укра╖ни – в╕дпов╕дним чином озбро╓н╕ та орган╕зован╕ в╕йськов╕ формування, як╕ призначен╕ для виконання бойових завдань з застосуванням вс╕х вид╕в озбро╓ння, стр╕лецько╖ збро╖ та в╕йськово╖ техн╕ки у збройн╕й боротьб╕ з в╕йськовим противником Укра╖ни;
театр в╕йськових д╕й – територ╕я суходолу та прилегл╕ морськ╕ акватор╕╖, пов╕тряний ╕ косм╕чний прост╕р, де зд╕йснюються в╕йськов╕ операц╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22116

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков