Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 16.07.2004
УКРАЇНА - "ПРАВЕДНА" ЗЕМЛЯ
Дмитро ОМЕЛЯНЮК

До 60-річчя визволення Волинської області та України від німецько-фашистських загарбників Фонд "Пам'ять жертв фашизму в Україні" разом з Волинською асоціацією милосердя християн-рятівників "Праведники народів світу" і луцьким "Хеседом" (турбота) провели заходи в школах, бібліотеках, інших культурних закладах, вшановуючи тих, кому були присвоєні звання "Праведників України".
В червні 1941 року Волинь була окупована фашистами без особливих втрат для населення. А от весною і влітку 1944 року тут відбулись тяжкі запеклі бої. Зникали з лиця землі цілі села. Така ж доля очікувала і село Годовичі. Радянська армія звільнила лише руїни цього села, історія якого була особливо трагічною. Частина сімей лишилася під німцями, а частина втекла в ліси, приєдналася до червоноармійців. Розділилися навіть сім'ї.
Так сталось і з сім'ями двоюрідних братів Степана і Олександра Омелянюків. Лінія фронту проходила через їхні хутори. Коли почався обстріл, Марина Омелянюк, схопивши трьох дітей, погнала корову з вівцями і опинилася на території, що була під червоними. А Степан був на той час з возом в лісі, де панували німці. Подібне сталося і з сім'єю Олександра Омелянюка.
Батьки Марини Омелянюк теж жили в селі, мати Марія Колінчук хвора лежала на печі. Снаряд влучив в хату і жінка загинула.
В січні з хуторів, де мешкали Омелянюки, пішли в партизани двоє молодих євреїв Рубін Гроссер та Лейба Неймарк. Омелянюки, Степан та Олександр, переховували їх на своїх хуторах від нацистів з серпня 1942 року. Євреї були з містечка Мацеїв, де проживало до війни біля чотирьох тисяч євреїв, понад тисячу українців і майже двісті поляків. Фашисти розстріляли тут майже п'ять тисяч євреїв, місцевих та мешканців ближніх сіл. А в 1944 році, визволяючи цей регіон, загинуло більше п'яти тисяч радянських воїнів. Братська могила, де їх поховали, знаходиться неподалік від місця розстрілу першої тисячі мацеївських євреїв (їх нищили в кількох місцях). Дві другі могили розташовані в крейдяному кар'єрі та біля Сомицького озера. Таким чином, на невеличкому клаптику волинської землі біля смт. Луків покоїться більше десяти тисяч жертв фашизму. Тому за погодженням з директором луцького "Хеседу" Олександрою Гайдар, з ініціативи Фонду "Пам'ять жертв фашизму в Україні", директор загальноосвітньої Луківської школи Юрій Коломієць і селищний голова Олексій Москалюк гостинно відкрили двері школи гостям, які були запрошені на урочисте вручення дипломів "Праведник України" та святкування 10-річчя з часу створення тут куточка милосердя.
В 1993 році в Лукові відкрились три пам'ятники загиблим мацеївським євреям. На могилі біля пам'ятника прозвучала думка про те, що в оселі Омелянюків має бути створено музей українсько-єврейської дружби. 1994 року в Луківській школі почав діяти куточок милосердя. Діти охоче підхопили ідею вивчення, вшанування та збереження пам'яті жертв Холокосту і не розчарувалися в цій справі. А вона вже перевірена часом. При куточку милосердя понад п'ять років активно працює гурток, створений колишньою вчителькою англійської мови Марією Рудницькою. Діти вивчають літературу, яку одержують з Фонду "Пам'ять жертв фашизму". З допомогою Марії  Рудницької вони знайшли адреси врятованих місцевих євреїв Янкеля Бібеля та Абрама Бейчеля, з якими почали листуватися англійською мовою. В 2003 році гуртківці відвідали село Зачернеччя, де в школі також є куточок милосердя. В селі Почапи такий куточок діє в оселі єврея Гідли Шефмана, якого врятували тутешні жителі Іван Сілюк, Степан Нецький, подружжя Марія і Григорій Дубії, сім'я Никитюків, а також родина Козел з Годовичів. Діти зустріли в цих селах найтепліший прийом, обмінювалися досвідом роботи з однолітками.
Про все це говорилося у Луківській школі під час вручення дипломів "Праведник України" і подарунків від луцького "Хеседу" сім'ї Бушаків, які на хуторі поблизу залізничної станції  Мацеїв врятували подружжя Тазгал - Аду і Йосипа. Диплом отримала їхня дочка Єва Сахарук (Бушак). Диплом подружжя Олійників передали дочці Орисі Пікульській, яка мешкає в Любомлі. Потім було зачитано привітання голови Фонду "Пам'ять жертв фашизму в Україні" Іллі Левітаса. Його розпорядженням вісімнадцяти гуртківцям-активістам вручено грамоти, а шістьох відзначено подарунками. Після цього школярі показали свою художню самодіяльність. Серед номерів вони особливо запально виконали єврейський танок.
А 10 травня відбулися урочистості у Луцьку в приміщенні лялькового театру, де самодіяльні  актори Луцького "Хеседу" поставили п'єсу на тему Холокосту. Зал щиро привітав акторів за їхню майстерність, присутні навіть плакали. Після вистави я (ця честь мені випадає постійно) вручив дипломи сім'ям Афанасія Приступи, Василя Мелиса, Домні Пілюк і Ганні Петрович з нагоди присвоєння їм звання "Праведників України".
12 травня в районній бібліотеці смт. Ратне (що на кордоні з Білоруссю) вперше в районі урочисто вручалися дипломи "Праведників України". Виконував цю місію заступник голови райдержадміністрації, який привітав сім'ю "Праведника народів світу" Михалка Хабовця (на жаль, його вже немає) з посмертною нагородою дружини та матері його дітей: Раїси, Олександри, Сергія та Олександра, котрі теж були удостоєні звання "Праведників України".
Дипломи "Праведників України" сім'ї Герунів отримала жителька села Самари Тетяна Степанівна Демчук (Герун). Подарунки луцького "Хеседу" за дорученням директора О. Е. Гайдар вручав автор цього допису. Присутні тепло вітали нагороджених. А в бібліотеці, де це відбувалося, було створено куточок милосердя, літературу для якого теж було одержано від Фонду "Пам'ять жертв фашизму". Нагороджені поділились своїми спогадами і закликали усіх ратнівчан - рятувальників і порятованих євреїв, надіслати свої спогади на адресу луцького "Хеседу".
Дмитро ОМЕЛЯНЮК,
праведник України, референт Фонду "Пам'ять жертв фашизму", голова Кримської і Волинської асоціацій "Праведників народів світу".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2211

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков