Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3476)
З потоку життя (6713)
Душі криниця (3636)
Українці мої... (1489)
Резонанс (1551)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1733)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ЩЕ ОДИН КОРОНАВ╤РУСНИЙ КРИМСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ
напередодн╕ анекс╕╖ Криму я написав в╕дмову в╕д накидуваного мен╕ громадянства, пояснивши, що не...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: К╤НЕЦЬ "СВ╤ТУ БЕЗ КОРДОН╤В"
Китайськ╕ ╕мператори вкладали величезн╕ ресурси у побудову Велико╖ ст╕ни – кожен наступний...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: МОВА НА КАРАНТИН╤
Нав╕ть агон╕зуючи, к╕стлява рука влади буде намагатися знищити укра╖нську мову, як опору...


ВАЛЕНТИН БУТ: COVID-19. КРИМ ╤ НЕ ЛИШЕ
Перш╕ пов╕домлення про вогнище зараження у Вухан╕ сприймалися тут, як репортаж╕ з ╕ншо╖ планети.


В╤РУС ЗАБУТТЯ. ЧАС ЗНОВУ РЯТУВАТИ УКРА╥НСЬКУ КУЛЬТУРУ
Минають роки, зм╕ню╓ться пол╕тики, але стаб╕льним залиша╓ться ставлення до гуман╕тарно╖ сфери....
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2020
ВАЖЛИВ╤СТЬ ПРАВИЛЬНОГО КУРСУ

«╢ в╕дстань, майже незм╕рима, м╕ж чашею ╕ кра╓м губ».
Фалек

П╕сля того, як минуло╖ п'ятниц╕ учасники OPEC+ не змогли продовжити угоду по скороченню видобутку нафти, ситуац╕я на нафтовому ринку р╕зко зм╕нилася, причому, у вельми непри╓мний для Москов╕╖ б╕к. Спершу, Сауд╕вська Арав╕я пропонувала було скоротити видобуток нафти. Москов╕я, натом╕сть, наполягала на збереженн╕ умов попередньо╖ угоди. Тод╕ Сауд╕вська Арав╕я оголосила про зб╕льшення видобування. В результат╕, вже 9 березня ринки в╕дреагували рекордним з 1991 року пад╕нням ц╕н на нафту. Варт╕сть бареля нафти марки Brent склала 33.48 долара (упала на 35.5%). Той обвал прогнозовано потягнув за собою обвал курсу рубля стосовно долара. В╕н в╕дразу впав до 72.5, на ранок учорашнього дня (12.03.2020) становив 73.9, а вже пополудн╕ досяг р╕вня 75.15 рубл╕в за один долар. Причина тако╖ реакц╕╖ москов╕йсько╖ грошово╖ одиниц╕ ц╕лком очевидна для кожного, хто розум╕╓, яку роль гра╓ нафта в сировинн╕й за сво╓ю суттю економ╕ц╕ кра╖ни-бензоколонки. Але таке зниження курсу не стане стимулом для актив╕зац╕╖ економ╕ки, цього разу не спрацю╓, вважа╓ москов╕йський соц╕олог Борис Кагарлицький: "На в╕дм╕ну в╕д 1998 року н╕яко╖ серйозно╖ вигоди для рос╕йсько╖ промисловост╕ зниження курсу не несе, оск╕льки ╕ноземн╕ ╕нвестиц╕╖ не прийдуть, ╕мпортозам╕щення провалене, а р╕вень де╕ндустр╕ал╕зац╕╖ лише зр╕с".
Тим часом, пан╕ка, спровокована обвалом, лише набира╓ оберт╕в. Хвилюються ╕ кримськ╕ п╕дпри╓мц╕, вже маючи досв╕д того, що здешевлення нафти, зам╕сть в╕дпов╕дного здешевлення нафтопродукт╕в, автомоб╕льного палива зокрема, як те в╕дбува╓ться в ц╕лому св╕т╕, на монопол╕зованому ринку Москов╕╖ часто веде, навпаки, до зростання ц╕н.
"Нафтовики втратили левову частку прибутк╕в на зовн╕шн╕х ринках, тому намагатимуться не опускати ц╕ни на внутр╕шньому ринку, щоб не втратити прибутк╕в ще й тут. Кр╕м того, при постачанн╕ на внутр╕шн╕й ринок компан╕╖ платять податк╕в б╕льше, н╕ж у випадку експорту. Але в ц╕лому, треба пам'ятати, що ц╕на палива в кра╖н╕ регульована. Ц╕ни можуть лише пов╕льно зростати в межах ╕нфляц╕╖ ", вважа╓ голова Незалежно╖ паливно╖ сп╕лки Павло Баженов.
Чи треба казати, що зростання ц╕н на автопаливо опосередковано веде до здорожання ц╕н практично на всьому ринку? Зв╕сно, воно менше вплине на питомо кримськ╕ продукти ╕ товари, оск╕льки частка витрат на ╖х доставку до споживача пор╕вняно невелика, проте, нав╕ть те, що завозитиметься з територ╕╖ Москов╕╖, коштуватиме дорожче. А що вже казати про закуповуване за кордоном! В умовах ╕мпортоор╕╓нтовано╖ економ╕ки, де нав╕ть товари, вироблен╕ всередин╕ кра╖ни, створюються за використання заруб╕жних технолог╕й, комплектуються з ╕мпортованих складових, не кажучи вже про те, що багато екзотичних продукт╕в, як от "Мерседеси", "BMV", банани чи ананаси на м╕сцевих грунтах не ростуть, за них в╕днин╕ доведеться в╕дслинювати таки в╕дчутно б╕льше щедродрукованих кольорових пап╕рц╕в.
В╕дтак, бравурн╕ заяви кримсько╖ влади про те, що р╕зке пад╕ння рубля не в╕д╕б'╓ться на вартост╕ товар╕в в Криму, а його курс стаб╕л╕зу╓ться вже найближчим часом, виглядають, м’яко кажучи, дещо оптим╕стичними. Зв╕сно, все колись стаб╕л╕зу╓ться. Москов╕йська грошова одиниця ╕ ц╕на бареля нафти, яка так знец╕нила ╖╖, в тому числ╕. Питання: на якому р╕вн╕? Зважаючи на сутт╓ву р╕зницю в соб╕вартост╕ видобування дешево╖ сауд╕йсько╖ та дорого╖ сиб╕рсько╖ нафти, ц╕на в 40 американських долар╕в за барель була чи не нижньою межею прибутковост╕. Нин╕шн╕ 33.3 долара за барель вже досить далеко за тою межею, а ц╕на в 20 долар╕в, залишаючись ц╕лком прийнятною ╕ нав╕ть вельми прибутковою (за рахунок вит╕снення з ринку конкурент╕в) для Сауд╕всько╖ Арав╕╖, для Москов╕╖ означатиме ц╕лковиту збитков╕сть, а отже й практично повне припинення видобування.
Наск╕льки неоч╕куваним був цей удар, можна судити по тому, що ще м╕сяць тому Москов╕я, сватаючи Б╕лорусь в ╓дину державу, ╕ на п╕вкроку не поступалася ╖й, хоча та й просила зовс╕м невелике, з огляду на тепер╕шн╕й обвал, зниження ц╕ни.
До чого це все пишу? В усякому раз╕, не для збудження п╕дпл╕нтусних емоц╕й с╕ро╖ публ╕ки, що легко зм╕ню╓ сво╖ настро╖ в╕д слинявого обожнювання до люто╖ ненавист╕. Адже зловт╕ха ╓ чи не найвиразн╕шою емоц╕╓ю безвольного раба. Я тут про ╕нше – про прив╕д замислитися, проанал╕зувати ╕ зробити висновки. Правильн╕ висновки.
В св╕т╕, суть якого рух, розвиток, зм╕ни, не можна зупинятися, законсервовуватися, вперто ч╕плятися за догми, особливо ж, коли життя виявля╓ ╖х очевидну хибн╕сть. Н╕чим не виправдана над╕я нашо╖ нин╕шньо╖ влади знайти порозум╕ння з агресором – фактично на його умовах – була, щонайменше, дурною помилкою. Чи не пора усв╕домити ╖╖, а в╕дтак, в╕дкоригувати власну повед╕нку, пол╕тику держави? Чи зробила моя влада поправку на те, що п╕сля коронав╕русного та OPEC╕вського землетрус╕в св╕т вже геть ╕нший, що його вже зараз затягу╓ в економ╕чну рецес╕ю? Чи прораховано як поводитиме себе в цих умовах Кремль – п╕д╕бга╓ хвоста, займеться, врешт╕, наведенням ладу у власн╕й держав╕, а чи навпаки – це з╕рве йому «дах», як загнаному в кут вовкулац╕? В будь-якому раз╕, з пол╕тикою кролика, що белькочучи щось про вза╓мне порозум╕ння, л╕зе в пащу удава, треба к╕нчати. Доки не зап╕зно. Доки добра т╕тка Доля да╓ ще один шанс. Не втратьмо його, запопадливо пхаючись у пахолки Москов╕╖ чи бездарно обтанцьовуючи н╕кчемн╕ ╕нтереси н╕бито наших, а насправд╕, наднац╕ональних маф╕озних клан╕в. Не питаннями лег╕тимац╕╖ ╕грового б╕знесу ма╓ займатися нин╕ уряд – питаннями реально╖ реформи судово╖, правоохоронно╖ системи, перетворенням Укра╖ни на правову державу. А ще - реформою податково╖, митно╖ служб, очищенням вс╕х г╕лок влади в╕д корупц╕йно╖ корости, безжальним викорчовуванням маф╕╖, вросло╖ у владн╕ структури держави. Лише це в╕дкри╓ можливост╕ для потужного розвитку економ╕ки, для належного комплектування, оснащення ╕ навчання вс╕х вид╕в ╕ род╕в Збройних сил. Лише це ╕ н╕що ╕нше ╓ запорукою появи на св╕тов╕й арен╕ самодостатньо╖, д╕йсно незалежно╖ Укра╖ни, в╕дновлення ╖╖ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ та усп╕шного подальшого розвитку. От, лиш, де взяти такого мудрого уряду, який би не просто зголосився взятися – пров╕в би те все? Нин╕шн╕й, он – збира╓ться, натом╕сть, проводити до Криму дн╕прову воду…

Валентин БУТ
12 березня 2020 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22100

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков