Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 16.07.2004
Відродження традицій
Віктор ХОМЕНКО.

Істинну повагу один до одного українського та вірменського народів засвідчив перший офіційний візит на півострів повпреда Вірменії у нашій країні. Як і те, що вірмени активніше заходилися працювати над відновленням історичних і культурних пам'яток своїх предків на теренах України.
Про це йшлося на робочій зустрічі Надзвичайного і Повноважного посла Республіки Вірменії в Україні Армена Хачатряна з головою Верховної Ради автономії Борисом Дейчем у Сімферополі. Значну увагу посадовці приділили стану пам'ятників історії й культури кримських вірменів. Адже на території Криму чимало їхніх  старовинних церков, монастирів, зруйнованих цитадельних стін, мостів, фонтанів. Як повідомляють давні джерела, тільки в Кафі - Феодосії було 45 вірменських церков (нині лишилося сім), а в ХV столітті усе південно-східне узбережжя Криму звали "Приморською Вірменією". Найвідомішою із збережених є перлина давнього зодчества - середньовічний християнський монастир Сурб-Хач (Святий Хрест). Перші монахи почали тут Божу службу ще на початку ХІV століття. Храм уславився не лише своїм багатством, красою й розкішшю оздоблення. Він був значним культурним центром, де готували викладачів філософії, математики, фізики. Фоліанти створених тут богословських праць знаходяться в музеях Єревана, Києва, Лондона, Парижа.
Сьогодні пам'ятник українського загальнонаціонального значення Сурб-Хач відроджується на очах. Перлині вірменської середньовічної архітектури на півострові - переконливому факту права вірмен на існування в Криму, оплоту вічності віри предків, самовіддано повертають первозданну красу архітектори і археологи. Спочатку з території вивезли тисячі тонн землі пізніших нашарувань, потім відновили могутні підпірні стіни й вишукані тераси, реставрували вхід у монастир, дзвіниці, келії, дивної краси фонтан. Вирішено питання фінансування закінчення робіт. Визначено, які ще вірменські пам'ятники потребують підтримки співвітчизників. Проаналізовано стан усього солідного переліку церков й культурних об'єктів, що пов'язують півострів із прадавньою землею вірмен й потребують реставрації. За словами посла, цими питаннями активно займаються не лише вірменська, а й кримська влада. Окрім того, невдовзі у Крим доставлять пам'ятник вірменському композитору-класику Олександрові Спендіарову. Його урочисто встановлять у Судаку, де відомий музикант жив і творив свої знамениті шедеври. Тут є вулиця, названа на його честь, як і в Ялті, де відкрито музей композитора. Будуть розширюватися взаємостосунки Криму з Вірменією й у галузі туризму. Сімферополь і Єреван пов'язані регулярним повітряним сполученням. Обговорено всі нюанси життя вірменської діаспори в Криму, економічні, політичні, соціальні стосунки двох регіонів.
Багатовікова історія перебування представників цього народу в Криму виповнена світлими й трагічними сторінками. Від дня заснування першої кримської колонії вірменська община декілька разів потерпала від майже повного знищення чи депортації. Але щоразу через певний час вона знову відроджувалася. Перемагає лише той, хто не стомлюється будувати. Цю істину вистраждали вірмени своєю нелегкою історією, знову й знов доводячи її на кримській землі.
Нині на півострові вірменів проживає близько 20 тисяч й чисельність їх продовжує зростати. "Збільшення вірменського населення, поширення в різних районах півострова розширило структуру Вірменського товариства за рахунок регіональних відділень", - розповів його активіст Татевік Саргсян. Нині до складу Кримського вірменського товариства входять 14 регіональних відділень, діяльність яких координує Національна рада кримських вірменів. Вищим керівним органом товариства є Національний з'їзд, який скликають кожні чотири роки. Товариство представляє національні інтереси всіх вірменів, що живуть у Криму, включно з депортованими звідси в 1944 році та їх нащадків. Основна мета: реалізація, захист громадянських, політичних, економічних, культурних прав та національної гідності кримських вірменів, сприяння громадянській злагоді й консолідації усіх народів Криму. Відомі своєю активністю культурно-етнографічний центр "Луйс", популярна газета "Голуб Масіса" - гідний спадкоємець однойменного журналу
Г. Айвазовського, передачі вірменською мовою на кримському радіо й телебаченні. Значну фінансову допомогу кримській вірменській общині надає Республіканський комітет у справах національностей й депортованих громадян АРК. У Сімферополі, Судаку, Ялті, Алушті, Євпаторії, Феодосії діють вірменські недільні школи, які мають прекрасні бібліотеки. Уже п'ять років у сімферопольських школах № 33 й 41 існують класи з вірменською мовою навчання. Навіть діти добре знають, що благодатна земля Тавриди була одним із перших осередків вірменської колонізації. Протягом багатьох віків разом з іншими народами свій неповторний внесок у розвиток матеріальної й духовної культури півострова вносили й кримські вірмени, які пережили на цій землі безкінечні нашестя, криваву різню 1475 року та дві депортації - 1778 і 1944 років. А перші зв'язки вірмен із Таврикою відносять до часів Тиграна Великого (І ст. до н. е.), родича й союзника Мітрідата VІ Євпатора. Ширяться наукові дослідження культурного спадку кримських вірменів, друкуються книги й монографії. Недавно у Сімферополі освячено нову вірменську церкву святого Якова, збудовану на кошти меценатів. У центрі міста відкрито пам'ятник братам Айвазовським. Створені громадські організації: Спілка вірменських  художників Криму та Ліга вірменських жінок. Кримська вірменська діаспора тісно й добросусідськи дружить з усіма національними громадами півострова. Вона часто проводить виставки картин й скульптур, розважальні вечори, дні "Святого Хреста" і "Вардавар". Дієвістю відзначаються і зв'язки з історичною батьківщиною, вірменською діаспорою в інших державах світу, з вірменськими общинами в Україні. Значну допомогу в цьому надає Посольство Республіки Вірменія в Україні.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2210

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков