Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 16.07.2004
І ТУТ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ ДЕМОКРАТІЯ...
Максим РОЗУМІЙКО.

Випадково в понеділок увімкнув телеканал, по якому транслюється студія "Черноморская". Як відомо, вона свого часу мала проблеми і закривалась з надуманих причин під час виборів, бо декларувала демократичні погляди. Та вже немає в Україні й Криму людини, яка б не знала, що російська демократія закінчується на українському питанні. Очевидно, це, а також бажання не постраждати у час президентських перегонів диктують необхідність комусь підіграти чи щось підігріти.
За короткий час від автора передачі "Грані" Ігоря Азарова я дізнався про те, що у Криму існує опозиційна газета (не буду називати, щоб не розсмішити), про те, що треба повністю довіряти журналістам, потім, що не треба довіряти. Ну і за класичним криловським "Ай, Моська..." у монолозі непогрішимого Азарова була покритикована, якщо не говорити буквально, газета "Дзеркало тижня". І завинило це авторитетне видання за надруковане березневе інтерв'ю із відомим французьким дослідником Аленом Безансоном. Для будь-якого неупередженого читача його слова про справжній геноцид проти українського народу у 1932 - 1933 рр., про винищення козаків і придушення українських вольностей чи про "злощасну" Переяславську угоду є правдивими. Але не для п. Азарова, який, вирвавши із контексту цитату, свідомо і безапеляційно назвав позицію і газети, і п. Безансона... русофобією.
Я уважно перечитав статтю і щиро вдячний "Чорноморці" за цей бісер, який наметала газета перед Азаровим. Думки Алена Безансона здались мені настільки важливими і актуальними, що я пропоную редакції газети передрукувати статтю із газети "Дзеркало тижня". Принаймні, наші читачі будуть знати про справжній зміст, а не слухати азарових.
А керівництву Чорноморської ТРК давайте разом побажаємо таки залишитись демократичним острівцем. Бо вибори пройдуть, а як потім дивитись в очі глядачам?

Ален БЕЗАНСОН:  "ІСНУЮТЬ ДВІ ПЕРЕШКОДИ ДЛЯ ОСТАТОЧНОГО ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ - ДАВНІЙ ДЕФІЦИТ ЕЛІТИ І СТАРАННО КУЛЬТИВОВАНИЙ РОСІЄЮ РОЗБРАТ УСЕРЕДИНІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ"
Франція належить до держав, які традиційно мають симпатії до Росії. Заслуговує на увагу нещодавній вислів Президента Франції Жака Ширака, який сказав, що Росія перебуває в авангарді демократії. Але таку думку поділяють не всі представники політичної і наукової еліти, які намагаються аналізувати процеси, що відбуваються в Росії та Україні. Серед них - відомий французький дослідник Ален Безансон. Те, що він погодився бути почесним президентом днів пам'яті жертв голодомору в Україні, які відбулися в Парижі в кінці листопада минулого року, і виголосив там блискучу доповідь, надало всім заходам відповідної ваги.
У своєму виступі він, зокрема, сказав, що існують дві перешкоди для остаточного формування української нації - давній дефіцит еліти і старанно культивований Росією розбрат усередині українського народу.

- Пане Безансон! Учасники конференції ухвалили резолюцію, яку я дозволю собі процитувати: "голод 1932 - 33 років в Україні був ґеноцидом, здійсненим комуністичним режимом Радянського Союзу проти української нації. Тому ми підтримуємо прохання України, української діаспори і всіх тих, хто вимагає від міжнародної спільноти визнання цього голоду ґеноцидом. Ми просимо Національну асамблею Французької Республіки, а також Європейський парламент визнати голод 1932 - 1933 років ґеноцидом". Чи таке визнання, на ваш погляд, реалістичне?
- Не знаю, чи це завдання реалістичне і здійсниме, але я думаю, що це - обов'язок. Національна асамблея і, ширше, державна влада Франції вже давно визнали єврейський ґеноцид. Недавно вони ж визнали вірменський ґеноцид. Між ними двома за часом лежить український ґеноцид, який спричинив, можливо, найбільше жертв. Причому спосіб, за допомогою якого людей нищили, був найжахливішим з досі відомих. Вважаю, що визнання цього ґеноциду відповідає повністю духові французьких традицій.

- Віце-прем'єр-міністр України Дмитро Табачник, відповідаючи на моє запитання: скільки може тривати процес визнання голодомору в Україні ґеноцидом, з огляду на зниження рівня документа, ухваленого низкою держав-членів ООН, - з резолюції до заяви, сказав, що уряд Вірменії домагається визнання ґеноциду свого народу вже
90 років, й Україна домагатиметься цього ж стільки, скільки буде потрібно, щоб відповідний документ був ухвалений. Коли, на вашу думку, можна все ж розраховувати на визнання українського ґеноциду з боку ООН?
- На це запитання мені складно відповісти. Щодо Франції, то я знаю, що найбільша складність для керівництва країни - дуже давній вектор політики Ке д'Орсе (Міністерство закордонних справ Франції. - Т. М.), який відзначається однобокістю відносин на користь Росії. Є й інші фактори: побоювання дратувати росіян, мрія про привілейованість французько-російських відносин - мрія, до речі, цілком здійсненна. Росія, безумовно, докладе всіх зусиль, щоб Франція не зробила цього кроку.

- Окрім зниження рівня документа, український уряд погодився і на вилучення з тексту заяви слова "ґеноцид". Чи можна було, на вашу думку, діяти інакше?
- Я розумію, що український уряд робить усе можливе, щоб добитися визнання, навіть неповного. Але я вважаю, що тут слово "ґеноцид" цілком на місці. Слово "ґеноцид" одержало своє офіційне тлумачення в 1945 році у документах, з якими всі погодились. І мені здається, що український голодомор повністю відповідає визначенню слова "ґеноцид".

- Від питань убієнних голодом я б хотів тепер перейти до українсько-російських відносин. Як ви оцінюєте їх сьогодні, після понад 12 років з часу розпаду СРСР?
- Думаю, що слід повернутися трохи в минуле. Російсько-українські відносини після злощасної Переяславської угоди розвивалися завше в напрямі поетапного нищення України. Тому надзвичайно важливо, щоб Україна знала свою історію. Я не знаю, як написані підручники з української історії, але мені здається, що перед тим як давати будь-які оцінки українсько-російським відносинам, треба щоб українці усвідомили своє минуле, як усвідомили це ірландці, поляки. Саме тому дні пам'яті жертв голодомору в Україні, які пройшли в Парижі, були винятково корисними. Я сподіваюсь, що це стане ніби фотоспалахом, який освітлює пам'ять українців.
Російське гноблення розпочалося не вчора. Було і винищення козаків, і придушення українських вольностей, зрештою порушення Переяславської угоди. Все це українці мають вивчити ще в школі.
Що стосується останніх 12 років, я пересвідчився, що Україна намагається існувати самостійно, але її розвиток стримують фактори, які Росія старанно підтримує. У вас - велика присутність росіян. Чимало українців працюють в Росії і трохи ніби зависли між обома державами. Російськомовність не відступила, а, здається, навпаки, утверджується в Україні. Не врегульована і релігійна проблема.
Я не можу збагнути, чому Українська православна церква досі не має незалежного патріархату. Те, що українці на 70% залежать від Московського патріархату, для мене залишається досить загадковим.
Крім того, я думаю, що російська громадська думка по-справжньому не усвідомила, що Україна - окремий і незалежний народ. Вона вважає, що це тимчасове засліплення. Майже всі в Росії переконані, що одного дня Україна повернеться в лоно матері-Росії...

- А що ви думаєте з приводу нової військової доктрини Росії?
- Ця доктрина з усією холоднокровністю передбачає, що Росія може застосувати атомну зброю проти своїх найближчих сусідів, до яких належать члени союзу незалежних чи псевдонезалежних держав. Це досить страшна доктрина.
Російська громадська думка підтримає будь-які маневри Росії в напрямку України, що не є чимось новим. Візьмімо для прикладу певну ізоляцію України за допомогою Молдови, яку Росія може "проковтнути" в недалекому майбутньому.
Додаймо до цього значні інвестиції Росії в Україну, які зводяться до купів-лі цілих сегментів української економіки. Згадайте спроби Росії побудувати нафто- й газопроводи в обхід України, майже повну енергетичну залежність України, яка купує більшу частину енергоносіїв у Росії, що є значним засобом тиску.
Не можна оминути і тісної співдружності спецслужб України та Росії,
яка дісталася ФСБ у спадщину від колишнього КДБ. Я не дуже добре знаю, в якому стані українська армія, чи вона все ще просякнута духом колишньої Червоної армії або теперішньої. Але всіх тих важелів, які я перерахував, достатньо, щоб впливати на Україну. За допомогою них Росія намагається бути для України "гідом" і так показувати дорогу, щоб одного дня її "проковтнути".

- Як ви можете пояснити те, що Захід поводить себе апологетично щодо Росії?
- Росія має більше способів, щоб переконати його. Згадаймо заяву Берлусконі про те, що він буде до кінця з президентом Путіним. Ці слова викликали скандал в Італії... Росія ще зберігає капітал симпатії, який вона експлуатує надзвичайно добре. Їй вдається доводити, що без Росії неможлива і торгівля між Заходом і Сходом, і "велика" міжнародна дипломатія. Все це Росія використовує для того, щоб на міжнародній арені відсувати Україну вбік...
Тарас МАРУСИК, Радіо "Свобода".
(Друкується зі скороченнями).


Pядки з листа

Дорогі друзі! Давно збирався Вам написати, щоб подякувати за величезну, дуже важку, а часом, думаю, і небезпечну працю, таку необхідну для утвердження незалежності нашої любої неньки-України.
Я майже 25 років прожив у Харкові, корені мої в Кривому Розі та Нікопольському районі на Дніпропетровщині, мені 65 років, я на пенсії, та не дають мені спокійно жити багато подій, які відбуваються в Україні та навколо неї. Хоча наша держава  незалежна майже 13 років, спроби її знищити, я вважаю, не припиняються ні на мить. Для України немає, на мою думку, найбільшого лиха, окрім одного - так званого "старшобратства". І фактів, які про це свідчать, - безкінечна кількість. Цього не бачить тільки сліпий, а нинішня влада не хоче бачити, тому що вона не національна, не патріотична. І зараз вона будь-якими засобами не бажає допустити до керівництва державою людину-патріота: хоч диявола, аби не Ющенка!
Олександр БОНДАРЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2208

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков