Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 21.02.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 21.02.2020
6 РОК╤В БОЛЮ. КРИМ НЕ ЗНИКНЕ З ПОРЯДКУ ДЕННОГО

На Херсонщин╕ поблизу адм╕нмеж╕ обговорили питання деокупац╕╖ та ре╕нтеграц╕╖ Криму.

День 20 лютого – оф╕ц╕йна дата початку рос╕йсько╖ агрес╕╖ у Криму в 2014 роц╕. Незадовго до ц╕╓╖ дати на Херсонщин╕ протягом двох дн╕в працював Ком╕тет Верховно╖ Ради з питань прав людини, деокупац╕╖ та ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й Донецько╖, Лугансько╖ областей, АРК та м╕ста Севастополя. Його проведення на адм╕нмеж╕ з АР Крим схвально оц╕нили ╕ представники влади – як центрально╖, так ╕ м╕сцево╖, й голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров, ╕ Арх╕╓пископ С╕мферопольський та Кримський Климент.
Спочатку в Херсон╕ парламентар╕ зустр╕лися з представниками громадського сектору, правозахисниками, як╕ розпов╕ли про проблеми кримчан, що потребують вир╕шення на законодавчому р╕вн╕, пот╕м нардепи в╕дв╕дали КПВВ «Каланчак», ознайомилися з роботою ЦНАПу в смт Чаплинка.
А вже наступного дня вони провели ви╖зне зас╕дання на реконструйованому в 2019 роц╕ КПВВ «Чонгар» на адм╕нмеж╕ з окупованою АР Крим. Саме тут вл╕тку президент Зеленський представив голову ОДА Юр╕я Гус╓ва ╕ поставив його перебування на посад╕ у залежн╕сть в╕д того, чи впора╓ться в╕н ╕з буд╕вництвом на КПВВ «Чонгар» ╕ «Каланчак».
Разом з нардепами на КПВВ «Чонгар» працювали м╕н╕стр у справах ветеран╕в, тимчасово окупованих територ╕й та внутр╕шньо перем╕щених ос╕б Укра╖ни Оксана Коляда, Уповноважений ВР з прав людини Людмила Ден╕сова, представники Меджл╕су кримськотатарського народу, правозахисники, адвокати, кримчани.
Як зазначив голова Ком╕тету Дмитро Луб╕нець, на 18 березня заплановано парламентськ╕ слухання з питань деокупац╕╖ та ре╕нтеграц╕╖ Криму.
«Ми хочемо вкотре привернути увагу м╕жнародно╖ сп╕льноти, м╕жнародних партнер╕в до того, що в╕дбулося у 2014 роц╕. ╤ вс╕м хочемо показати: Крим не зникне з порядку денного, хоч як би це хот╕лось Рос╕йськ╕й Федерац╕╖», – зазначив Дмитро Луб╕нець.

ВОДА ОКУПАНТАМ? СКАНДАЛИ ТА ЧУТКИ
П╕вн╕чно-Кримський канал, який до окупац╕╖ Криму Рос╕╓ю забезпечував до 85% потреб Криму в пр╕сн╕й вод╕, у 2014 роц╕ було перекрито тимчасовою дамбою. Ще напередодн╕ в╕зиту парламентського ком╕тету на Херсонщину анонсували огляд нардепами ╕ншо╖, кап╕тально╖, так ╕ не добудовано╖ дос╕ дамби.
«╥дуть, щоб оглянути перед запуском води», – ширилося у соцмережах. У результат╕ Ком╕тет вир╕шив в╕зит на дамбу скасувати. «Попередньо у план╕ стояло в╕дв╕дування ц╕╓╖ дамби… ми д╕йсно хот╕ли по╖хати ╕ подивитися – у якому вона стан╕», – зазначив, сп╕лкуючись ╕з журнал╕стами, Дмитро Луб╕нець. В╕н пояснив, що тепер необх╕дну ╕нформац╕ю надасть кер╕вництво Херсонсько╖ ОДА, а Ком╕тет готовий сприяти вид╕ленню кошт╕в на цей довгобуд.
Ви╖зне зас╕дання в╕дбувалося саме на фон╕ гучно╖ заяви голови парламентсько╖ фракц╕╖ «Слуги народу» Давида Арахам╕╖ щодо готовност╕ до компром╕су стосовно водопостачання окупованого Криму.
Зрештою, незважаючи на те, що Арахам╕я п╕зн╕ше заявив, що слова про воду для Криму вирвали з контексту, з «водного» питання Ком╕тет у сво╓му р╕шенн╕ п╕д час ви╖зного зас╕дання висловив ч╕тку позиц╕ю. «Ми зазначили у сво╓му р╕шенн╕, що питання водозабезпечення АР Крим повинно бути вир╕шене п╕сля того, як Укра╖на фактично поверне контроль над АР Крим», – заявив Луб╕нець на бриф╕нгу на КПВВ «Чонгар». Таку ж позиц╕ю висловив у розмов╕ з кореспондентом агентства ╕ голова Херсонсько╖ ОДА Юр╕й Гус╓в.
Треба зазначити, що питання водопостачання у Крим «виплива╓» пер╕одично. Одразу п╕сля свого призначення, у липн╕ 2019 року, пост╕йний представник президента Укра╖ни в АР Крим Антон Кориневич заявляв, що господарськ╕ питання на територ╕╖ АР Крим держава-окупант – Рос╕я ма╓ вир╕шувати сама. А «сезонн╕» питання, зокрема й про воду для Криму, перестануть виникати, коли розроблять стратег╕ю деокупац╕╖ п╕вострова. Нараз╕, як розпов╕в Антон Кориневич у розмов╕ з кореспондентом Укр╕нформу, у представництв╕ напрацьовують «певн╕ блоки» стратег╕╖, а позиц╕я щодо водопостачання на окупований п╕востр╕в не зм╕нилась: н╕яко╖ води до деокупац╕╖. Але поки влада пише стратег╕ю, п╕ар пол╕тик╕в та «вкиди» про те, що треба дати воду Криму (мовляв, там же наш╕ громадяни, наша земля, рос╕яни п╕дуть на поступки, це шкодить еколог╕╖, на цьому можна заробити ╕ т.д.), будуть створювати напругу, зокрема, на Херсонщин╕.

КОЛИ СКАСУЮТЬ В╤ЛЬНУ ЕКОНОМ╤ЧНУ ЗОНУ «КРИМ»?
Питання про те, що потр╕бно скасувати «В╕льну економ╕чну зону «Крим», на зустр╕ч╕ ком╕тету з правозахисниками та громадськими актив╕стами у Херсон╕ порушила представниця Кримсько╖ правозахисно╖ групи Ольга Скрипник.
«Одна з фундаментальних проблем, що не вир╕шена – це ╕снування закону про ВЕЗ «Крим». Ш╕сть рок╕в ми стражда╓мо в╕д нього. В╕н був ухвалений ще у 2014 роц╕ й дос╕ не скасований. Як╕ його насл╕дки. Перше – це, по сут╕, на КПВВ державний кордон, бо там ╓ митниця. Стандартна митниця, яку ви бачите зазвичай на державному кордон╕. Зараз митники посилаються на Митний кодекс у питаннях перевезення особистих речей. Це стосу╓ться людей, наприклад, як╕ пере╖жджають з Криму зазвичай через те, що ╖х там пол╕тично пересл╕дують. ╢ перел╕к речей, як╕ вони не можуть перевезти… Друга проблема – це статус нерезидент╕в. Це створило дуже велику дискрим╕нац╕йну практику», – зазначила правозахисниця.
Експерти вже не один р╕к критикують цей закон. Ще з моменту його прийняття вл╕тку 2014-го року правозахисники говорили, що в╕н дискрим╕ну╓ права кримчан, зокрема робить ╖х нерезидентами на материков╕й частин╕ Укра╖ни.
«Наш╕ кримчани, в тому числ╕ й я, я теж нерезидент, я ВПО з Криму, ми в╕др╕зня╓мося в╕д громадян Укра╖ни, нав╕ть в╕д тих, хто живе на окупован╕й частин╕ Донецько╖ та Лугансько╖ областей. Якщо вс╕ по спадщин╕ сплачують 5%, ми сплачу╓мо 18% (оподаткування спадщини – авт.), – зазначила п╕д час свого виступу Людмила Ден╕сова.
Про дискрим╕нац╕йн╕ норми закону про ВЕЗ «Крим» говорив на зас╕данн╕ Ком╕тету ╕ його голова Дмитро Луб╕нець, який поц╕кавився у м╕н╕стерки Оксани Коляди долею законопро╓кту, що ма╓ зм╕нити ситуац╕ю ╕ який було доручено п╕дготувати до 17 грудня. Оксана Коляда пов╕домила, що законопро╓кт уже готовий ╕ зараз перебува╓ на погодженн╕.
Скористався нагодою при обговорення цього питання й голова Херсонсько╖ ОДА Юр╕й Гус╓в, який наголосив: у той час, коли питання про ВЕЗ «Крим» потребу╓ перегляду, обговорю╓ться можлив╕сть запровадження в╕льно╖ економ╕чно╖ зони на Херсонщин╕. «Для нас, як для «фасадно╖» област╕, це можливост╕ для зб╕льшення ╕нвестиц╕й, створення робочих м╕сць, зокрема й для ВПО», – зазначив голова ОДА.
Серед схвалених Ком╕тетом рекомендац╕й – скасувати в╕льну економ╕чну зону «Крим» й одночасно ухвалити закон про зд╕йснення економ╕чно╖ д╕яльност╕ на тимчасово окупован╕й територ╕╖, який не розповсюджуватиметься на ф╕зичних ос╕б.

ОСВ╤ТА ДЛЯ КРИМЧАН: ЯК П╤ДТРИМАТИ МОЛОДЬ
Серед останн╕х позитивних зм╕н – спрощення процедури перетину адм╕нмеж╕ з АР Крим для д╕тей. Зокрема, п╕дл╕тк╕в в╕д 14 до 16 рок╕в, як╕ навчаються на материков╕й Укра╖н╕.
Несправедливо, що вступник╕в (за спрощеною процедурою) з Криму обмежують певними вишами на материку – говорили присутн╕ на зустр╕ч╕ з нардепами. Кошти мають «ходити» за аб╕тур╕╓нтом – прозвучало на зас╕данн╕ Ком╕тету.
Кр╕м цього, пройшло вже ш╕сть рок╕в, як в окупованому Криму не викладають укра╖нську мову, ╕стор╕ю, а значить – молодь ╕з Криму потребу╓ п╕дтримки, адже д╕ти – поза межами вивчення цих предмет╕в.
«Щодо навчання молод╕ в укра╖нських вишах. ╢ багато питань, про них давайте у робочому порядку детально говорити. Багато з них потребують не грошей, а розум╕ння. Питання укра╖нсько╖ мови, коли йде тестування. Там (у тимчасово окупованому Криму – авт.) укра╖нська мова не виклада╓ться уже ш╕сть рок╕в. А ми в╕д д╕тей вимага╓мо того, що й в╕д ус╕х з ╕нших територ╕й. Це не ╓ приниження укра╖нсько╖ мови, це ╓ розум╕ння ситуац╕╖… Спортивн╕, молод╕жн╕ фестивал╕, ╓ багато способ╕в, як п╕дтримати наших д╕тей», – сказав на ви╖зному зас╕данн╕ Ком╕тету голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Думати ╓ про що, адже, як зазначила Оксана Коляда, тор╕к лише 265 д╕тей ╕з Криму виявили бажання навчатися на материку. Важливо не лише надати можлив╕сть вступати за спрощеним вар╕антом у визначен╕ виш╕, а й забезпечити як╕сною дистанц╕йною осв╕тою. До 1 березня урядовц╕ мають розробити державну ц╕льову програму, яка передбачатиме р╕зн╕ складов╕, що стосуються осв╕ти. Це ╕ стипенд╕╖ для молодих людей, як╕ виявлять бажання навчатися не у визначеному виш╕, й питання забезпечення житлом на певний пер╕од п╕сля зак╕нчення навчання, ╕ стажування за кордоном, ╕ працевлаштування.
«Ми у Херсон╕ в╕дкрива╓мо центр дистанц╕йно╖ осв╕ти для д╕тей з ТОТ АР Крим, в╕н буде на баз╕ одного з л╕це╖в, наше завдання – в╕дпрацювати цей п╕лотний про╓кт усп╕шно, щоб масштабувати вс╕╓ю Укра╖ною. Там ╓ можлив╕сть при╖здити з окуповано╖ територ╕╖ на кан╕кули та вих╕дн╕, проживати у гуртожитку», – сказала м╕н╕стерка.
Вона також зазначила, що ╓ виш╕ в Укра╖н╕, як╕ мають ╕ власн╕ «внутр╕шн╕» програми для д╕тей з окупованих територ╕й, так╕ ╕н╕ц╕ативи треба п╕дтримати.

ДВА М╤Н╤СТЕРСТВА — КРАЩЕ, Н╤Ж ОДНЕ?
Кр╕м безпосередньо «кримських» питань, на зас╕данн╕ ком╕тету згадали й про заяву прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни Олекс╕я Гончарука про те, що М╕н╕стерство у справах ветеран╕в, тимчасово окупованих територ╕й ╕ внутр╕шньо перем╕щених ос╕б Укра╖ни буде розд╕лене. Оксана Коляда пояснила, що н╕яко╖ зради нема╓, ╕ що саме вони були ╕н╕ц╕аторами зм╕ни формату.
«Ми, власне, сам╕ були ╕н╕ц╕аторами розд╕лення двох м╕н╕стерств: м╕н╕стерство ветеран╕в ╕ окремо – в╕це-прем’╓р-м╕н╕стр ╕з м╕н╕стерством з питань ре╕нтеграц╕╖. Тут ключова роль… н╕ в якому раз╕ не можна повертатися до м╕н╕стерства тимчасово окупованих територ╕й», – зазначила м╕н╕стерка.
За ╖╖ словами, новий формат дозволить виконувати усп╕шно стратег╕чн╕ ц╕л╕, бо на р╕вн╕ м╕н╕стра, враховуючи, що вир╕шення питань переважно лежить у площин╕ всього уряду та багатьох ╕нших в╕домств, це робити неможливо.
Оксана Коляда також зазначила, що питання ре╕нтеграц╕╖ стосу╓ться не лише жител╕в окуповано╖ територ╕╖, прифронтово╖ зони чи Херсонщини. Воно стосу╓ться всього населення Укра╖ни, зокрема й тих укра╖нц╕в, як╕ ви╖хали за кордон ╕ з якими держава втратила зв'язок через окупац╕ю Криму та в╕йну на сход╕.
Вона також запевнила, що м╕н╕стерство готувалося до безбол╕сного роз’╓днання. Пакет документ╕в готовий, процес кадрових призначень не перерива╓ться, продовжують набирати людей за конкурсом. Пот╕м буде прийнято р╕шення – ╕ плану╓ться певний транзитний пер╕од, коли м╕н╕стерства працюватимуть разом.
Серед ╕нших питань, що порушували на зас╕данн╕ Ком╕тету: зокрема, питання захисту пол╕тв’язн╕в, що перебувають у рос╕йських в’язницях та позбавлен╕ вол╕ в окупованому Криму, п╕дтримка ╖хн╕х родин; спрощення процедури держре╓страц╕╖ факт╕в народження та смерт╕ на тимчасово окупованих територ╕ях; повернення грошей ╕з депозит╕в, що були в╕дкрит╕ у в╕дд╕леннях укра╖нських банк╕в до окупац╕╖ в Криму; робота адвокат╕в у Криму (Укра╖на не уклада╓ договори з адвокатами з Криму, а в Криму не можна працювати адвокатом, не маючи рос╕йсько╖ л╕ценз╕╖); в╕дновлення роботи ради адвокат╕в АР Крим на п╕дконтрольн╕й територ╕╖ на час окупац╕╖; орган╕зац╕я роботи нотар╕ус╕в на КПВВ; доукомплектування м╕сцевих суд╕в на материку; ╕нформац╕йна безпека; незаконн╕ побори з перев╕зник╕в на автовокзал╕ б╕ля пункту пропуску через адм╕нмежу; програми з придбання житла (тимчасового ╕ пост╕йного) для ВПО; захист укра╖нсько╖ церкви у Криму.
╤рина Староселець, Херсон
www.ukrinform.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 21.02.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22019

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков