Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2020
ДРУГИЙ В╤ЗИТ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ПОЛЬЩ╤ Й «ОДИНАДЦЯТА ЗАПОВ╤ДЬ» КОЛИШНЬОГО В’ЯЗНЯ

100-р╕ччя Варшавсько╖ битви – добрий прив╕д для вшануванням в Польщ╕ д╕яч╕в УНР, разом з якими воювали проти б╕льшовик╕в

Польська програма в╕дзначення 75-р╕ччя визволення в`язн╕в нацистського концтабору Аушв╕ц-Б╕ркенау в Освенцим╕ мала б╕льш “людське обличчя”, ан╕ж аналог╕чний зах╕д в ╢русалим╕ за к╕лька дн╕в до цього. В ╤зра╖л╕ зробили ставку на пол╕тик╕в: там виступали к╕лька президент╕в, серед яких Володимир Пут╕н, Еммануель Макрон, Франк-Вальтер Штайнма╓р. В Освенцим╕ п╕д час основних заход╕в ╕з глав держав виступав лише польський президент Анджей Дуда. Проте, як виявилося згодом, не в╕н був головним сп╕кером цього вечора. Але про це згодом.

“╤СТОРИЧНА” ПРОПОЗИЦ╤Я ДУДИ ЗЕЛЕНСЬКОМУ
Так сталося, що чинний президент Укра╖ни Володимир Зеленський уже вдруге при╖жджа╓ до Польщ╕ й вдруге – на великий м╕жнародний зах╕д ╕сторичного характеру. В╕дтак, за таких нагод проводяться двосторонн╕ зустр╕ч╕ на найвищому р╕вн╕. Так було 31 серпня – 1 вересня, коли Зеленський при╖жджав до Варшави на 80-р╕ччя початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Так було ╕ 27 с╕чня в рамках 75-р╕ччя визволення одного з найтраг╕чн╕ших символ╕в нацизму – комплексу концтабор╕в Аушв╕ц-Б╕ркенау.
Перед оф╕ц╕йною м╕жнародною под╕╓ю у музе╖-концтабор╕ делегац╕╖ Укра╖ни та Польщ╕ провели в Освенцим╕ переговори, за результатами яких Зеленський ╕ Дуда зробили заяви для ЗМ╤. Як ╕ оч╕кувалося, президенти зосередилися на ╕сторичних питаннях, що не дивно, враховуючи обставини, за яких проводилася зустр╕ч.
Так, у сво╓му виступ╕ глава Укра╖нсько╖ держави п╕дкреслював, що св╕т б╕льше н╕коли не повинен бути байдужим ╕ мовчати, як у випадку 1939 року, коли Польща залишилася наодинц╕ з н╕мецьким агресором. В╕н також нагадав, що кожний четвертий ╓врей ╕з шести м╕льйон╕в жертв Голокосту був ╕з Укра╖ни.
Володимир Зеленський звернув увагу, що вдалося “знизити градус емоц╕й” у двосторонн╕х в╕дносинах завдяки р╕шенню про розблокування пошуково-ексгумац╕йних роб╕т польських жертв в Укра╖н╕. При цьому президент Укра╖ни висловив спод╕вання, що польська сторона займеться питаннями зруйнованих укра╖нських м╕сць пам’ят╕ на п╕вдн╕ Польщ╕, зокрема в╕дбудовою легального надмогильного пам’ятника воякам УПА на гор╕ Монастир. Володимир Зеленський анонсував, що цього року обидва президенти планують ряд сп╕льних заход╕в, у тому числ╕ в╕н спод╕ва╓ться на в╕зит у найближч╕й перспектив╕ Анджея Дуди в Укра╖ну.
Польський л╕дер дещо прив╕дкрив зав╕су та╓мничост╕ щодо можливих план╕в сп╕льних заход╕в президент╕в у цьому роц╕. Зокрема, Дуда запропонував Зеленському сп╕льно в╕дзначити 100-р╕ччя “дива над В╕слою” – перемоги польських в╕йськ сп╕льно з арм╕╓ю УНР над б╕льшовицькою арм╕╓ю Михайла Тухачевського у Варшавськ╕й битв╕ в серпн╕ 1920 року.
Очевидно, що це – дуже добра ╕н╕ц╕атива, на яку Зеленський повинен пристати. Це – знакова дата, одна з найважлив╕ших под╕й у ╢вроп╕ п╕сля завершення Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. У ц╕й битв╕ Друга Р╕ч Посполита, фактично, в╕дстояла на той момент свою незалежн╕сть, вгамовуючи апетити рос╕йських б╕льшовик╕в поширювати ╕деали комун╕зму на Сх╕дну ╢вропу. Варто оч╕кувати, що у контекст╕ наближення ц╕╓╖ дати Рос╕я розгорне пропагандистську роботу, аби применшити ╖╖ значення ╕ “перевести стр╕лки” на щось ╕нше, наприклад, знову звинуватити поляк╕в у нелюдському ставленн╕ до полонених червоноарм╕йц╕в в 1920-1921 роках. Можна не сумн╕ватися, що п╕д цю нагоду рос╕яни знову “в╕дкриють” сво╖ арх╕ви ╕ розсекретять “в╕дпов╕дн╕” документи, як це було нещодавно при нагод╕ 75-р╕ччя зв╕льнення Аущв╕ц-Б╕ркенау.
У контекст╕ в╕дзначення Варшавсько╖ битви 1920 року дуже доречною була б зустр╕чна пропозиц╕я укра╖нсько╖ сторони: вшанувати укра╖нських пров╕дних д╕яч╕в УНР, як╕ воювали тод╕ проти б╕льшовик╕в ╕ могили яких рясно розс╕ян╕ по вс╕й Польщ╕. Напевно, вулиц╕, мемор╕альн╕ дошки чи нав╕ть пам’ятники на честь Симона Петлюри чи генерал╕в УНР Михайла Омеляновича-Павленка, Марка Безручка були б дуже актуальними до ц╕╓╖ р╕чниц╕ й стали б додатковими цеглинами до фундаменту укра╖нсько-польського стратег╕чного партнерства.
П╕д час бриф╕нгу Дуда запевнив у пол╕тичн╕й п╕дтримц╕ Польщею Укра╖ни на м╕жнародн╕й арен╕, зокрема у контекст╕ в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ кра╖ни, а також подякував Зеленському за участь у мемор╕альних заходах в Аушв╕ц-Б╕ркенау. У Варшав╕ не приховують, що участь ╕ноземних л╕дер╕в у цих заходах для польсько╖ держави була дуже важливою, зокрема у св╕тл╕ протистояння з Рос╕╓ю у питаннях ╕стор╕╖. Участь президента Укра╖ни як ╓диного л╕дера з кра╖н пострадянського простору, не беручи до уваги балт╕йських кра╖н, була дуже добре сприйнята у Польщ╕. Цей факт також ма╓ позитивно вплинути на характер двосторонн╕х в╕дносин м╕ж Ки╓вом та Варшавою в цьому роц╕.
Досить позитивна атмосфера на бриф╕нгу Зеленського ╕ Дуди в╕дчувалася особливо на тл╕ напруження п╕д час зустр╕ч╕ з╕ ЗМ╤ польського л╕дера з президентом ╤зра╖лю Реувеном Р╕вл╕ном, що в╕дбулася годиною ран╕ше. П╕д час не╖ Дуда вкотре п╕дкреслив, що не по╖хав до ╤зра╖лю 23 с╕чня на р╕чницю визволення Аушв╕ц-Б╕ркенау через в╕дмову надати йому там слово. Звертаючи увагу на те, що цей зах╕д в ╢русалим╕ орган╕зував близький знайомий президента Рос╕╖ В’ячеслав Кантор, президент Польщ╕ висловив спод╕вання, що ╕зра╖льська сторона зрозум╕ла позиц╕ю польсько╖. На це Р╕вл╕н лише дипломатично зауважив, що ╤зра╖ль оч╕ку╓ на продовження д╕алогу з Польщею ╕ запросив Дуду на подальш╕ переговори до ╢русалиму.

ЗАПОВ╤Т В’ЯЗНЯ АУШВ╤Ц-Б╤РКЕНАУ
На оф╕ц╕йну церемон╕ю визволення концтабору Аушв╕ц-Б╕ркенау до Освенцима 27 с╕чня при╖хали оф╕ц╕йн╕ делегац╕╖ з понад 50 кра╖н та м╕жнародних орган╕зац╕й. Серед них були коронован╕ особи, президенти, прем’╓р-м╕н╕стри багатьох кра╖н, кер╕вники м╕жнародних орган╕зац╕й. Були серед них ╕ понад 200 живих св╕дк╕в д╕янь нацист╕в – колишн╕ в’язн╕ цих табор╕в смерт╕.
Церемон╕я в╕дбувалася при в’╖зд╕ до концтабору в спец╕ально збудованому для гостей пав╕льйон╕ з видом на п╕дсв╕чену арку одного з корпус╕в ╕ такими ж п╕дсв╕ченими зал╕зничними кол╕ями, як╕ вели до концтабору.
П╕д час сво╓╖ промови президент Дуда акцентував увагу на “винятковому злочин╕ в св╕тов╕й ╕стор╕╖, де ненависть, шов╕н╕зм, нац╕онал╕зм, расизм й антисем╕тизм набули характеру масового й орган╕зованого вбивства людей”. В╕н також звернув увагу на сучасний контекст, наголосивши, що фальсиф╕кац╕я ╕стор╕╖ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, заперечення геноциду й ╕нструментальне використання тематики концтабору Аушв╕ц для будь-яких ц╕лей ╓ оскверненням пам’ят╕ загиблих. Очевидно, що тут в╕н мав на уваз╕ Рос╕ю, яка з пропагандистських мотив╕в зробила все можливе, аби орган╕зувати аналог╕чний зах╕д в ╤зра╖л╕.
Ут╕м, головною д╕йовою особою цього вечора став не в╕н, а один ╕з в’язн╕в цього концтабору, який виступив п╕сля Дуди – 93-р╕чний польський журнал╕ст та ╕сторик ╓врейського походження Мар╕ан Турський. Саме йому коронован╕ особи, президенти та прем’╓ри аплодували стоячи.
На початку виступу колишн╕й в’язень одразу зазначив, що не акцентуватиме увагу на соб╕, двох “маршах смерт╕”, як╕ йому довелося пережити, ╕ максимальному виснаженн╕ орган╕зму при ваз╕ 32 кг, а хоче говорити про сучасник╕в. Зауваживши, що, напевне, в╕н не доживе до наступно╖ кругло╖ дати визволення концтабору, Турський звернувся з╕ свого роду запов╕том до ровесник╕в сво╖х д╕тей та внук╕в. Спок╕йним тоном колишн╕й в’язень зауважив, що тема в╕йни, Голокосту ╕ концтабор╕в не ц╕кавить нин╕шн╓ покол╕ння, оск╕льки, мовляв, минуло багато часу ╕ таке б╕льше точно не станеться. Але в╕н застер╕г, що точно так само в╕н ╕ його покол╕ння у друг╕й половин╕ 1930-х рок╕в було переконане, що жах╕ття Першо╖ св╕тово╖ в╕йни вже н╕коли не повторяться. В╕дтак, Турський наголосив, що Аушв╕ц “не впав ╕з неба” – ╕ в цьому банальному твердженн╕ ╓ дуже глибокий зм╕ст.
За його словами, перш╕ ознаки майбутнього жах╕ття Голокосту 1940-х рок╕в можна було побачити вже у перших роках ╕снування третього рейху. Звертаючись до ╕стор╕╖ Н╕меччини першо╖ половини 1930-х рок╕в, колишн╕й в’язень Аушв╕ц-Б╕ркенау зауважив, що все починалося з банальних заборон ╓вреям сид╕ти на окремих лавках у парках, сп╕вати у визначених самод╕яльних колективах, купатися у певних басейнах, чи купувати хл╕б до 17-╖ години. В╕н додав, що це було незручно ╓вреям, але якось ╕з цим можна було миритися. ╤ н╕мецьке сусп╕льство – як ╓вре╖, так ╕ т╕, кого це безпосередньо не стосувалося, – звикали до нових реал╕й та до того, що права якихось груп можуть обмежуватися. А з плином часу це вже нав╕ть не здавалося дивним чи образливим. А дал╕ н╕мецьке сусп╕льство, якому втокмачувалося про “вставання з кол╕н” п╕сля “Версальського сорому” (кап╕туляц╕╖ Н╕меччини п╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни) ╕ в результат╕ поступового п╕двищення стандарт╕в життя (б╕льше вих╕дних, право на в╕дпочинок, вищий р╕вень особистого комфорту) просто перестало реагувати на очевидне зло. ╤ тод╕, як п╕дкреслив Турський, влада третього рейху вже могла дозволити соб╕ зб╕льшення цього зла: заборону ╓вреям на працю, ви╖зд, а пот╕м – висилання до гетто ╕ концтабор╕в.
“Аушв╕ц наближався малими кроками… Це сталося, ╕ це може повторитися будь-де на земл╕”, – п╕дсумував колишн╕й в’язень концтабору.
Турський зауважив, що люди в ╢вроп╕ живуть за десятьма запов╕дями, але в результат╕ вище описаних под╕й з’явилася й одинадцята: “Не будь байдужим”. Байдужим до брехн╕, ман╕пуляц╕й, дискрим╕нац╕╖, виключення нацменшин чи ╕нших груп ╕з нормального життя сусп╕льства, ╕сторично╖ брехн╕ й коли ╕стор╕я притягу╓ться до сучасно╖ пол╕тики.
“Не будьте байдужими! В ╕ншому випадку не встигнете озирнутися, як на вас ╕ ваших нащадк╕в якийсь Аушв╕ц раптом впаде з неба”, – завершив св╕й виступ чолов╕к п╕д бурхлив╕ оплески представник╕в оф╕ц╕йних делегац╕й ╕з багатьох кра╖н св╕ту.
Цей виступ ще довго обговорювали в Польщ╕ у той веч╕р ╕ наступного дня. Одн╕ пор╕внювали його за важлив╕стю з╕ знаковим виступом Папи Римського ╤оанна Павла ╤╤ у комун╕стичн╕й Польщ╕ в 1979 роц╕ з оч╕куванням зм╕н. ╤нш╕ навпаки – критикували Турського за комун╕стичне минуле, вбачаючи в його словах критику чинно╖ польсько╖ влади. Одне ╓ точним: н╕кого цей виступ не залишив байдужим.
Ц╕ слова не ╓ ан╕ новими, ан╕ чи╓юсь надзвичайно ориг╕нальною думкою, а певною кв╕нтесенц╕╓ю знань того, як повинна д╕яти нормальна людина в оточуючому св╕т╕, який швидко зм╕ню╓ться, особливо в останн╓ стор╕ччя.
Як н╕коли актуальними у цьому контекст╕ ╓ нетл╕нн╕ слова британського поета епохи бароко Джона Донна з його “Духовних в╕рш╕в”: “...н╕коли не питай, по кому дзвонить дзв╕н: в╕н дзвонить ╕ по тоб╕”. Символ╕чно, що друге життя ╖м дав Ернест Гем╕нгвей в 1940 роц╕ в однойменному роман╕ “По кому дзвонить дзв╕н” – якраз тод╕, коли перш╕ бетонн╕ пал╕ вбивалися нацистами на буд╕вництв╕ концтабору Аушв╕ц-Б╕ркенау.
Концтаб╕р в Освенцим╕ залишився в ориг╕нальному вигляд╕ з 40-х рок╕в XX стол╕ття, ╕ ╓ н╕мим св╕дком страшного злочину, який одна людина може вчинити проти ╕ншо╖ в ╕м’я якихось хворобливих ╕деал╕в чи ц╕лей. В╕н ╓ нагадуванням про те, що н╕коли не повинно трапитися. Але ж ста╓ться й дос╕… Руанда 1994, Сребрениця 1995… У певному сенс╕ – й Донбас 2014, де п╕д брехливими лозунгами про захист рос╕ян ╕ рос╕йськомовних, укра╖нц╕в пересл╕дували ╕ вбивали на сво╖й же територ╕╖ прибульц╕ з сус╕дньо╖ кра╖ни.
Про цю “одинадцяту запов╕дь” варто зараз пам’ятати в ╢вроп╕ та й загалом у всьому св╕т╕. В ╕ншому випадку – “дзв╕н знову десь задзвонить”.
Юр╕й Банахевич, Освенцим–Варшава
(Укр╕нформ)

У МЗС РФ ПРОКОМЕНТУВАЛИ СЛОВА ЗЕЛЕНСЬКОГО ПРО ЗМОВУ ТОТАЛ╤ТАРНИХ
РЕЖИМ╤В, ЯКИЙ ПРИЗВЕЛА ДО ПОЧАТКУ ДРУГО╥ СВ╤ТОВО╥ В╤ЙНИ

У МЗС РФ назвали «замежними» слова президента Укра╖ни Володимира Зеленського про те, що змова тотал╕тарних режим╕в призвела до початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Як переда╓ власний кореспондент УН╤АН в РФ, про це на бриф╕нгу в Москв╕ сказала оф╕ц╕йний речник МЗС Рос╕╖ Мар╕я Захарова. «Просто позамежно звучать заяви президента Укра╖ни Володимира Зеленського, який фактично зр╕вняв роль Радянського Союзу з Трет╕м рейхом «у розв'язанн╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, що дало змогу нацистам запустити смертоносний маховик Голокосту».
Це каже не людина, яка св╕домо заявля╓ про себе як про неонацист╕в - це каже президент держави, яка прагне досягнення нових демократичних висот», - заявила вона. «╤ п╕сля цього укра╖нська влада зада╓ться питанням, чому ╖х народ не хоче жити з ними в одн╕й кра╖н╕?», - сказала Захарова. За ╖╖ словами, так╕ заяви переходять вс╕ меж╕ в принцип╕, вони ╓ в╕двертою зрадою ╕стор╕╖ «свого ж народу». «В окопах на пол╕ бою як солдати ╕ оф╕цери йшли з ╓диною гранатою на фашистськ╕ танки - це була ╓дина Червона арм╕я, яка зробила те, чого ╕нш╕ зробити не змогли, а багато хто не захот╕в - вона зв╕льнила людство в╕д коричнево╖ чуми», - сказала вона.
Захарова додала, що «вигадувати р╕вну в╕дпов╕дальн╕сть вбивц╕ ╕ жертви злочинно й аморально». Вона також звернула увагу на заяву екс-президента Укра╖ни Леон╕да Кравчука про те, що Г╕тлер ╕ Стал╕н зустр╕чалися у Львов╕. «У мене одне питання до Кравчука - Вас чим там л╕кують?», - сказала Захарова.
Як пов╕домляв УН╤АН, 27 с╕чня Зеленський на сп╕льн╕й з президентом Польщ╕ Андже╓м Дудою прес-конференц╕╖ в Освенц╕м╕ заявив, що «Польща ╕ польський народ першими в╕дчули на соб╕ насл╕дки злочинно╖ змови тотал╕тарних режим╕в. Це призвело до початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни ╕ дало змогу нацистам запустити смертоносний маховик Голокосту». Зеленський додав, що «сьогодн╕ вс╕м демократичним державам сл╕д об'╓днати сво╖ зусилля. ╢вропа ╕ св╕т не мають права сьогодн╕ мовчати, як це було в 1939 роц╕, не мають права на байдуж╕сть ╕ безд╕яльн╕сть». За словами президента Укра╖ни, лише згуртован╕сть м╕жнародно╖ сп╕льноти може дати в╕дс╕ч будь-яко╖ агрес╕╖ ╕ вберегти людство в╕д нових страждань.
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21958

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков