Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2020
ВИДАННЯ ЗА АРХ╤ВАМИ КОМУН╤СТИЧНИХ СПЕЦСЛУЖБ ДОПОМОЖЕ ЗРУЙНУВАТИ РОС╤ЙСЬК╤ М╤ФИ ПРО КРИМ

Наукове видання “Кримськотатарський нац╕ональний рух у 1917–1920 рр. за арх╕вами комун╕стичних спецслужб” м╕стить чимало документ╕в, що вважалися втраченими, ╕ ╓ важливим для деконструкц╕╖ рос╕йських м╕ф╕в про Крим.
На цьому наголошували учасники презентац╕╖ в Укр╕нформ╕.
“Ми ма╓мо б╕льше говорити про Крим та деконструювати т╕ ╕мперськ╕ рос╕йськ╕ м╕фи, як╕ ╕снують. В╕дпов╕дати на запитання “Чий Крим?” без звернення до арх╕вних документ╕в, без деконструкц╕╖ ╕мперських рос╕йських м╕ф╕в неможливо. Тому наш задум — почати оприлюднювати т╕ документи, як╕ збер╕гаються у нас в арх╕в╕. В основу ц╕╓╖ книги великою м╕рою лягли документи з╕ справи “М╕лл╕-Ф╕рка” (кримськотатарсько╖ нац╕онально╖ парт╕╖ — ред.). Це документи сл╕дчо╖ парламентсько╖ ком╕с╕╖, яка була створена 1918 року ╕ метою яко╖ було визначення насл╕дк╕в в╕д першо╖ б╕льшовицько╖ окупац╕╖ Криму”, - зазначив директор Галузевого державного арх╕ву СБУ, сп╕вупорядник видання Андр╕й Когут.
В╕н наголосив, що ц╕ документи надзвичайно важлив╕ не лише з погляду ╕стор╕╖, а й з погляду майбутнього, "бо так чи ╕накше нам треба буде встановлювати жертви, яких було завдано Криму в результат╕ рос╕йсько╖ окупац╕╖".
Когут уточнив, що книга склада╓ться з двох частин: ╕сторичного екскурсу та арх╕вних документ╕в, що стосуються кримськотатарського нац╕онального руху, його намагань створити власне державне утворення.
“Те, як вони бачили цей процес, як намагалися його сформувати, ╓ важливим для нас сьогодн╕, тому що будь-яка розмова про сучасну Укра╖ну неможлива без Криму. Вс╕ розмови про ре╕нтеграц╕ю Криму важлив╕ також ╕ в ╕нформац╕йн╕й площин╕, тому ми спод╕ва╓мося, що видання ц╕╓╖ книги буде сво╓р╕дною ╕нтелектуальною провокац╕╓ю ╕ спонука╓ досл╕дник╕в, ╕сторик╕в до того, щоб б╕льш докладно, б╕льш активно займатися ц╕╓ю темою”, - сказав Когут.
В╕н додав, що книга буде доступною онлайн, паперова верс╕я в 1 тис. прим╕рник╕в буде розповсюджуватися безкоштовно.
Як зазначив другий сп╕вупорядник - науковий сп╕вроб╕тник Науково-досл╕дного ╕нституту укра╖нознавства М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни Андр╕й ╤ванець, це видання буде ц╕кавим ╕ фах╕вцям, ╕ широкому колу читач╕в.
“Ми старалися п╕д╕брати новий документальний матер╕ал, не в╕домий досл╕дникам, супроводити його анал╕тичним матер╕алом, який би розкривав процеси трансформац╕╖ кримськотатарського народу в той пер╕од, надзвичайно ц╕кавий ╕ важливий для кримськотатарського народу... Саме в ц╕ роки в╕н трансформувався з етносу в етнонац╕ю, в суб’╓кт колективно╖ д╕╖ в пол╕тичному простор╕ ╕ досяг в цьому дуже серйозних результат╕в”, - наголосив ╤ванець.
За його словами, книга м╕стить 30 документ╕в. Б╕льш╕сть з них, майже 25, - з Галузевого державного арх╕ву СБУ. Власне, це чек╕стськ╕ переклади 4-ох протокол╕в нац╕ональних установчих збор╕в ╕ першого нац╕онального парламенту кримських татар Курултаю (грудень 1917), як╕ нин╕ збер╕гаються на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму.
“Зокрема, це документи сл╕дчо╖ ком╕с╕╖ курултаю, яка д╕яла у 1918 роц╕ щодо захоплення влади б╕льшовиками ╕ тих збитк╕в, матер╕альних ╕ людських, яких вони завдали. Те, що ми знайшли ц╕ документи, - це удача для ╕сторик╕в. Ще в 1930-т╕ роки радянськ╕ досл╕дники писали, що ц╕ документи втрачен╕. Виявля╓ться, що вони ╓... Ран╕ше практично н╕де не використовувались протоколи курултаю, а т╕льки спогади або газетн╕ публ╕кац╕╖ того часу. А про те, що говорилось безпосередньо на установчих зборах, знайти в╕домостей не було змоги. Чим ц╕кава наша книга — що тут ╓ 4 протоколи першого курултаю кримських татар, ╓ 2 “вижимки” з двох ╕нших протокол╕в. ╤ чимало дискус╕йних момент╕в сьогодн╕ ╕сторики можуть вир╕шити, звернувшись до цих документ╕в”, - сказав ╤ванець.
В╕н додав, що в документальн╕й частин╕ п╕д текстом ╓ прим╕тки, б╕ограф╕чн╕ матер╕али. А згори — QR-код, який дозволя╓ з допомогою гаджета побачити ориг╕нал даного документа, розм╕щеного на сайт╕ Центру досл╕джень визвольного руху.

ЧУБАРОВ КАЖЕ, ЩО ДОСЛ╤ДЖЕННЯ ПРО КРИМСЬКИХ
ТАТАР ЗАП╤ЗНИЛОСЯ НА 20-30 РОК╤В

Наукове видання “Кримськотатарський нац╕ональний рух у 1917–1920 рр. за арх╕вами комун╕стичних спецслужб”, яке випустив Галузевий державний арх╕в СБУ, ма╓ бути одним з ор╕╓нтир╕в задля зв╕льнення Криму ╕ визначення його у склад╕ Укра╖нсько╖ держави. На цьому наголосив голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров п╕д час презентац╕╖ видання в Укр╕нформ╕.
“Ця книга ще раз демонстру╓ те, що на злам╕ час╕в розпаду Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ практично вс╕ пригн╕чен╕ народи на ╖╖ територ╕╖ намагалися знайти сво╖ шляхи для власного розвитку. Що найменша по чисельност╕ етн╕чна сп╕льнота Криму — кримських татар тод╕ було, можливо, 25-26%, бо до того часу, з 1783 року, Рос╕йська ╕мпер╕я ╖х повн╕стю, сотн╕ тисяч, вичавила за меж╕, - виявилася ╓диною, яка була найб╕льш орган╕зована, змоб╕л╕зована, яка, проводячи св╕й нац╕ональний парламент, говорить про те, що найвищою владою в Криму ╓ всекримський парламент, акцентуючи ╕ на прав╕ кримських татар на в╕льний розвиток”, - сказав Чубаров.
В╕н п╕дкреслив, що це ╕ сьогодн╕ корелю╓ться з тим, що кримськ╕ татари намагаються робити — це устремл╕ння в нов╕тн╕ часи до свого самовизначення у склад╕ Укра╖нсько╖ держави, з прийняттям закону, Конституц╕╖ автоном╕╖, внесенням зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни. ╤ це дуже нагаду╓ той момент - 1917-18 року.
Водночас Чубаров зазначив, що таке видання мало б з’явитися 20-30 рок╕в тому, ╕ воно зап╕знилося.
За його словами, “можливо, якби так╕ досл╕дження були десь 30 рок╕в тому, хоча б у перш╕ роки укра╖нсько╖ незалежност╕, якби тод╕ так дуже Москва не тиснула, а Ки╖в не посп╕шав би з в╕дтворенням кримсько╖ автоном╕╖ без урахування прав кримських татар", й тод╕шн╕ укра╖нськ╕ пол╕тики знали б ц╕ досл╕дження й ╕стор╕ю кримських татар, то д╕╖ ╕ р╕шення пол╕тик╕в були би ╕ншими.
Чубаров каже, що презентоване видання да╓ можлив╕сть зрозум╕ти, що в╕дбувалося на певн╕й частин╕ територ╕╖ Укра╖ни, чому кримськ╕ татари так сьогодн╕ себе поводять ╕ на що спираються.
З ╕ншого боку, на його думку, поява тако╖ роботи сьогодн╕ важлива з огляду на ту ситуац╕ю, в як╕й опинився Крим.
“Так╕ досл╕дження, ╕ зокрема саме це досл╕дження, ма╓ бути взято в роботу, бути одним ╕з важливих ор╕╓нтир╕в задля зв╕льнення Криму ╕ найголовн╕ше - задля визначення майбутнього Криму в склад╕ Укра╖нсько╖ держави”, - п╕дкреслив голова Меджл╕су.
В╕н також висловив зауваження щодо книги Миколи Мельника “Укра╖на ╕ Крим в ╕сторичних вза╓минах”, яка вийшла у 2015 роц╕ в сер╕╖ “Б╕бл╕отека укра╖нського во╖на” тиражем 8 тис. прим. У н╕й ╕деться про укра╖нсько-татарськ╕ вза╓мини козацько╖ доби, де татари представлен╕ як “вороги укра╖нсько╖ державност╕” тощо.
“Ми ма╓мо посп╕шати, бо якщо ми говоримо про окупований Крим ╕ про Рос╕ю, це не значить, що ця боротьба ведеться лише в Криму або в Рос╕╖ проти Укра╖ни. Вона ведеться ╕ всередин╕ Укра╖ни. Бо дуже часто просто незнання бува╓ ще г╕ршим, н╕ж “замовн╕” вар╕анти”... Деяк╕ твердження шкодять вс╕м нам, ╕ найб╕льше сам╕й Укра╖н╕. Тому важлив╕сть таких об’╓ктивних, серйозних, профес╕йних видань (як презентоване видання “Кримськотатарський нац╕ональний рух у 1917–1920 рр.” - ред.) ╓ ще б╕льшою. ╤ треба робити все для того, щоб держава п╕дтримувала так╕ досл╕дження”, - п╕дкреслив Чубаров.
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21955

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков