Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3440)
З потоку життя (6674)
Душі криниця (3607)
Українці мої... (1481)
Резонанс (1539)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1717)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НФОРМАЦ╤ЙНА В╤ЙНА - ФАРИСЕЙСТВО, НА ЯКЕ В╤ДПОВ╤ДА╢МО ЗАПОБ╤ГЛИВ╤СТЮ?
Те, що москов╕йськ╕ ЗМ╤ згодовують на внутр╕шньому ринку в╕дверто перекручене уявлення про реал╕╖...


ВАЛЕНТИН БУТ: ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ-2
В парадоксальному мор╕ нашо╖ пол╕тики, все навпаки. ╤ чого б то?


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: КРИВАВ╤ БРИЗКИ НА Б╤ЛИХ ПАЛЬТАХ
П╕д тиском несприятливих обставин ╕ реально╖ загрози втратити державу, укра╖нц╕ починають потрохи...


«ЩО ТО ЗНАЧИТЬ – В ЧОРН╤Й ПРИЗМ╤ ЗРАДИ ХОЧ БИ РАЗ СЕБЕ ПЕРЕЛАМАТЬ…»
Вже 10 л╕т промайнуло в╕дтод╕, як на початку 2010 року на прес-конференц╕╖ в прямому еф╕р╕...


ВЛАДА МА╢ ЗНАЧЕННЯ
Не усв╕домивши причини хвороби, чи можна спод╕ватися вил╕кувати ╖╖? Чи можна вир╕шити проблему,...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2020
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Л╤ТЕРАТУРНА ОСВ╤ТА

Знання р╕дно╖ та св╕тово╖ культури ще не робить вас культурними людьми, але допомага╓ в╕дчути себе впевнен╕ше ╕ самим визначати пр╕оритети. Найпершим пр╕оритетом ма╓ стати р╕дна культура над ус╕ма ╕ншими нац╕ональними культурами. Св╕това культура – це розма╖ття нац╕ональних культур, т╕льки й усього. Це – абсолютна ╕стина. Вона не обговорю╓ться в культурному товариств╕, як не обговорю╓ться вм╕ст бабусино╖ скрин╕ з точки зору сучасно╖ моди. Якщо ж ви опинились там, де протиставляють буц╕мто вбог╕сть укра╖нсько╖ культури багатству св╕тово╖, то ви втрапили межи ╕д╕от╕в. Це вам п╕дтвердить кожен француз, англ╕╓ць чи поляк. У них, якщо й виника╓ щось под╕бне, то на марг╕нес╕.
Оск╕льки ми живемо в постколон╕альному, загроженому новою окупац╕╓ю сусп╕льств╕, то не повинн╕ соромитись н╕ старих, н╕ нових нац╕ональних м╕ф╕в, якщо вони сприяють в╕дродженню п╕дупалого, нав╕ть знищеного почасти нац╕онального духу. Прийде час ╕ ми покладемо ╖х у скриню як мил╕ спогади, якщо як╕сь ╕з цих м╕ф╕в не виявляться правдою.
Л╕тературна осв╕та ма╓ бути системною. Я зовс╕м не маю на уваз╕ систему осв╕ти в Укра╖н╕ – вона виразно антинац╕ональна - згори до низу, ╕ знизу догори. Зм╕нити ╖╖ ми нараз╕ не можемо, але наростити м’язи громадянському сусп╕льству – так. Наростити ╖х можна лише глибокою повагою до р╕дно╖ культури та знанням джерел. Пор╕внюйте ╖╖ з ╕ншими культурами, под╕ями, ╕стор╕╓ю, але не протиставляйте. Дуже пом╕чна книжка для початку «╤стор╕я укра╖нсько╖ л╕тератури» у двох томах Михайла Возняка, написана на початку ХХ ст., де ╓ ╕ пор╕вняльн╕ таблиц╕ культурних под╕й в Укра╖н╕ та у св╕т╕. Вона п╕дкаже, що читати насамперед. Це – велична, барвиста панорама культурного життя народу. На початок ц╕лком згодиться. А вже коли д╕йдете до 19 ст., то в голов╕ вам трохи проясниться: що втрачене, що збереглося, ╕ куди воно все руха╓ться в контекст╕ св╕тово╖ ╕стор╕╖. Колись мен╕ розпов╕дали про хлопця, який хот╕в сподобатися д╕вчин╕ з укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ ╕, щоб п╕д╕братися до не╖ ближче, взявся перечитувати осоружний п╕дручник з л╕тератури за 10 клас. Не будьте, як той хлопець – в╕н отримав гарбуза. ╢ такий соб╕ 8 том «╤стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури». Знайд╕ть його, щоб зрозум╕ти, як можна сфальсиф╕кувати нов╕тню ╕стор╕ю л╕тератури. Це – лютий треш. ╤ майте на уваз╕, що зараз ╕снують под╕бн╕ спроби перетворити ╕стор╕ю нашо╖ л╕тератури на якусь переверз╕ю, згно╖вши все кор╕ння. Будь-який факт можна тлумачити як завгодно. А от ╕ н╕. Це дасть почуття вседозволеност╕, а не свободи. Якщо ви у сво╖х студ╕ях д╕йшли до 60-ник╕в, то зупин╕ться ╕ прислухайтесь до себе. Що лишилося, а що в╕д╕йшло, наск╕льки сучасна л╕тература в╕дпов╕да╓ вашим духовним та естетичним запитам. У Фейсбуку часто пишуть про сво╖ л╕тературн╕ вподобання. П╕д╕ть до книгарн╕ й розгорн╕ть ц╕ книжки. Прочитайте стор╕нку, дв╕, три. Не читайте анотац╕й, то все брехня, аби продати книжку. Прочитали? Сподобалося? Вперед. Не купуйте кота в м╕шку. На м╕шку може бути написано «укра╖нський Маркес, Фолкнер ╕ т.д.”, а насправд╕ всередин╕ сидить нахабний безпородний котисько, який не вм╕╓ н╕ писати, н╕ читати, але хоче затягти вас у св╕й фан-клуб. Заруб╕жними бестселерами легше прикрити свою глупоту ╕ виставляти купкою на св╕тлин╕: див╕ться, як╕ ми культурн╕. Це та сама ╕мпортна люстра вашого дитинства, не б╕льше. Книжковий маркетинг н╕чим не в╕др╕зня╓ться в╕д звичайного, н╕коли не читайте те, що читають ус╕ – це колгосп. У них лише дв╕ оц╕нки: подоба╓ться ╕ не подоба╓ться. Шукайте Свою Книгу. Колись мен╕ розпов╕дали про гурт молод╕, де кожен намагався знайти особливу книжку. Вони мен╕ дуже симпатичн╕. Це справд╕ люди культури, бо вони передавали ╕ншим не кл╕ше, а власн╕ думки. Культура так ╕ переда╓ться. Вона – не ╕нфекц╕я, а щеплення в╕д бездумност╕ ╕ глупоти. Це вона ряту╓ людський р╕д в╕д зомбування ╕ деградац╕╖. Станьте ╖╖ нос╕ями в себе вдома ╕ у св╕т╕. Тод╕ вас н╕хто не завою╓ через метод нац╕онального самоприниження.
Бог св╕док, я пишу про очевидн╕ реч╕, яких мали навчити ще батьки ╕ п╕дтримати школа. Але вони значно важлив╕ш╕, н╕ж пол╕тичн╕ та економ╕чн╕ одкровення, як╕ л╕зуть в ус╕ шпарини в╕д “експерт╕в” р╕зного гатунку. В╕д них ви почу╓те все, що завгодно, т╕льки не про нар╕жний кам╕нь нашо╖ ╕дентичност╕ – нац╕ональну культуру. Бо вони давно його в╕дкинули.

С╕чень 18, 2020

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21942

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков