Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3304)
З потоку життя (6538)
Душі криниця (3539)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1510)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1684)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Ярослав Грицак, ╕сторик, професор Льв╕вського католицького ун╕верситету: УКРА╥НСЬКА НАЦ╤Я В╤ДБУЛАСЯ. НАЙКРАЩИЙ ДОКАЗ – КРАХ «РОС╤ЙСЬКО╥ ВЕСНИ»
Сьогодн╕ в Укра╖н╕ не так багато людей, чи╖ думки так важать для сусп╕льства ╕, саме завдяки...


ДИВЕРС╤Я
Под╕╖ останнього тижня вихлюпнули на наш╕ голови надто багато матер╕алу для серйозних роздум╕в,...


РОЗДОР╤ЖЖЯ "КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤": ЧИ ПОТР╤БНЕ ОКУПОВАНОМУ П╤ВОСТРОВУ УКРА╥НСЬКЕ ВИДАННЯ?
Ки╖вське видання «Кримсько╖ св╕тлиц╕» вигляда╓ як прив╕т ╕з 70-х рок╕в минулого стол╕ття


ГАЗЕТУ «КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» ЗНИЩУ╢ НЕ ОКУПАНТ, А Р╤ДНЕ М╤Н╤СТЕРСТВО
Якщо зайти на ╖хн╕й сайт, можна переконатися, що газета робиться профес╕йно, як╕сно, краще...


ГОВОР╤ТЬ ╤З КРИМОМ!
П╕сля публ╕кац╕╖ результат╕в скандального опитування ВЦ╤ОМ, проведеного в Криму з приводу умов...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 09.07.2004 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 09.07.2004
ЧИ Є В ЦІЄІ ВЛАДИ СОВІСТЬ?!
Віктор КАЧУЛА

Ми заздалегідь просимо вибачення у наших читачів за таку "безсовісну" (за газетними канонами) першу сторінку "Кримської світлиці", але піти на такий непопулярний крок нас спонукала ситуація, в якій опинилася редакція після недавнього обнародування довгоочікуваних поправок до Держбюджету України на поточний рік. Цим документом з 1 липня ц. р. мало бути відновлене фінансування "Кримської світлиці", яку вперше (!) за 12 років існування нинішній уряд позбавив державної підтримки (лише в травні газеті була надана часткова допомога на покриття поліграфічних видатків та придбання газетного паперу).
Ми не дуже афішували цю нашу спільну з владою болючу проблему (та просто сором на втіху недругам самих себе шмагати!). Ми, незважаючи ні на що, робили свою справу. Навіть наростили тираж. Навіть спромоглися в умовах фінансового "недороду" перевести на повнокольорове друкування наш дитячий додаток "Джерельце". Навіть пообіцяли читачам у поточному році збільшити періодичність виходу "Кримської світлиці" (для початку - до двох разів на тиждень) - звичайно, за умови стабільної підтримки часопису державою.
І ось дочекалися: в опублікованому "Урядовим кур`єром" 1 липня Законі України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" - про "Кримську світлицю" навіть не згадується. В Держкомтелерадіо, куди негайно вирушив редактор у пошуках справедливості, робили великі очі: а на якій це підставі ми маємо вас фінансувати, де тут в законі про це написано?
Скільки з цього приводу було понаписувано перед цим листів, закликів, звернень: і "Світлицею", і депутатами, і міністрами! Скільки отримано стурбовано-всерозуміючих відповідей! Пояснювати тепер заново проблему державницького інформаційного "вживлення" в поліетнічний кримський суспільний організм - марна справа: про "Кримську світлицю" і те, що вона, фактично, одна-єдина  серед друкованих кримських ЗМІ, сьогодні для цього духовного "вживлення" робить, у київських "білих домах" і так добре знають. То в чому ж, зрештою, справа?
Ми просимо у наших читачів вибачення, але перша сторінка в "Кримській світлиці" буде друкуватися ось такою до тих пір, поки ми разом з владою не знайдемо відповіді на це насущне для кримських українців запитання, поки у влади не прокинуться якщо не совість та відповідальність, то хоча б інстинкт самозбереження (вибори ж попереду!). Або поки у редакційного колективу вже не стане фізичних можливостей випускати без грошей газету далі.
Так не робиться. Така ситуація - просто безсовісна і нечесна по відношенню як до працівників "Кримської світлиці", так і до її читачів. Не потрібна Україні українська газета в Криму - так і скажіть. Немає на це у держави коштів - признайтеся. Але не тягни далі, владо, з газети і з людей, які її ще роблять, останні жили!
Якщо, звичайно, у тебе ще залишилося "усвідомлення і почуття моральної відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством".
Тобто, совість - за словником...

P. S. Редакція висловлює щиру вдячність голові Верховної Ради Автономної Республіки Крим Борису Давидовичу Дейчу та голові Постійної комісії ВР АРК Ніні Георгіївні Плужниковій, за особистого сприяння яких з бюджету АРК "Кримській світлиці" цього року було перераховано 20 тис. грн. на видання єдиної українськомовної дитячої газети в Криму "Джерельце" (додатка до "КС"). Без цієї допомоги ні "Джерельце", ні "Світлиця" до цих днів просто не дожили б...


У ЧИЇ ДВЕРІ "СВІТЛИЦЯ" ТІЛЬКИ НЕ СТУКАЛАСЯ...

Понад два роки тому Президентом України Л. Кучмою було підписане Доручення про створення належних умов діяльності "Кримської світлиці". До сьогодні виконаним можна було вважати лише один його пункт - про забезпечення редакції службовими приміщеннями. Але після того, як "Світлицю" нещодавно "ущільнили" з п'яти виділених їй раніше кімнат у три, і цей єдиний пункт "повисає"...

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
ДОРУЧЕННЯ
З метою створення належних умов діяльності Всеукраїнської громадсько-політичної та літературної газети "Кримська світлиця"

В. ГОРБАТОВУ
1. Вирішити питання щодо забезпечення приміщенням,
телефонним зв'язком, необхідною комп'ютерною технікою, транспортом редакції газети "Кримська світлиця".
Термін - до 1 травня 2002 року

В. ГОРБАТОВУ
В. КРЕМЕНЮ
2. Вжити заходів щодо зміцнення редакції журналістськими кадрами, в тому числі направлення молодих спеціалістів для роботи в газеті та створення для них належних побутових умов.
Термін - з квітня 2002 року.

І. ЧИЖУ
3. Здійснювати постійне фінансування газети "Кримська світлиця" відповідно до обсягів, визначених Державним бюджетом України.
Термін - постійно.
Л. КУЧМА.
28 березня 2002 року.

***

Голова Верховної Ради України В. Литвин ще мав би пам'ятати, як торік Рекомендаціями парламентських слухань про стан державної мови в Україні Кабінету Міністрів було запропоновано віднайти 300 тис. грн. в Держбюджеті для підтримки "Кримської світлиці". На жаль, цьогоріч спікер нашого парламенту став німим свідком того, як "Світличний" фінансовий рядок був вихолощений з Держбюджету. То що ж то за парламентські слухання, до яких ніхто не дослухається?

***

Прем'єр-міністр України В. Янукович став першим за 12 років існування "Кримської світлиці" главою уряду, котрий позбавив газету фінансування. Незрозуміло, чому піар-технологи, які обслуговують кандидата в Президенти від влади, не підкажуть своєму всемогутньому роботодавцю, що на "Світлиці" - варто виконати бодай півдоручення Л. Кучми - можна добряче накрутити рейтинг? Мабуть, заслані "Нашою Україною"...

Прем'єр-міністру України
ЯНУКОВИЧУ В. Ф.
Шановний Вікторе Федоровичу!
На дванадцятому році існування вперше (!) позбавлена державного фінансування фактично єдина в Криму повноцінна українськомовна просвітницька громадсько-політична та літературна газета "Кримська світлиця". П'ЯТИЙ місяць з початку 2004 року редакційний колектив, не отримуючи обіцяної владою фінансової підтримки, робить усе можливе, щоб не зірвати видання часопису, який покликаний в такому політично непростому регіоні України, як Автономна Республіка Крим, засобом друкованого слова сприяти розбудові української державності, впливати на процеси духовної інтеграції поліетнічного кримського населення, і, зокрема, кримських татар, в українське суспільство.
Парадоксально, що все це відбувається на тлі оптимістичних урядових звітів про економічне зростання нашої держави, підвищення добробуту українського  народу. Невже для того, щоб краще жити, треба менше читати таких газет, як "Кримська світлиця", як єдине в Криму українськомовне дитяче видання "Джерельце" (додаток до "Кримської світлиці"), де кримські діти різних національностей мають можливість ще із школи, з дитячого садочка долучитися до українського слова, до нашої історії, культури, духовності, щоб зростати повноцінними громадянами Української держави? Невже і сьогодні в української влади не знайдеться ресурсів для того, щоб, нарешті, виконати підписане ще два роки тому Доручення Президента України про створення належних умов діяльності "Кримської світлиці" та на державному рівні підтримати її багаторічні українотворчі, інтеграційні, духовні напрацювання, які самим життям підказані, щоб стати елементами державної інформаційної політики в Криму?
Тим часом у редакції й досі немає задекларованих у президентському Дорученні постійного власного приміщення, транспорту, кадрів, коштів. Третій місяць не отримуючи зарплатні (а схожа ситуація повторюється з року в рік), колектив "Кримської світлиці" в екстремальних умовах забезпечує безперебійний випуск газети, бо переконаний, що робить для держави дуже потрібну і важливу справу. Сподіваємося, що українська влада це, нарешті, якщо не оцінить, то хоча б помітить...
Головний редактор Віктор КАЧУЛА.

***

Цікаво, коли голова Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України І. Чиж знайомився зі звітом відповідної кримської інформаційної структури про те, скільки газет в Криму виходить державною мовою, він хоча б здогадувався, що дві третини з них видає - по кілька місяців не одержуючи зарплатні - колектив... "Кримської світлиці"? Напевне, ні, бо "світличани" вже давно були б засипані грішми, подяками, званнями...

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ЩОДО ПРОБЛЕМ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГАЗЕТИ "КРИМСЬКА СВІТЛИЦЯ"

До 2003 року діяльність єдиної в Криму україномовної газети "Кримська світлиця" забезпечувалося з Державного бюджету.
До проекту Державного бюджету на 2004 рік Держкомтелерадіо вчасно подав відповідні пропозиції. Однак після другого розгляду у Верховній Раді України, всупереч пункту 2 розділу 3 Постанови Верховної Ради України від 22.05 03 № 886-ІУ, а також відповідного доручення Кабінету Міністрів України від 17.07 03 № 34909, якими передбачено виділення щороку 300 тис. грн. на фінансування загальнодержавної газети "Кримська світлиця", зазначена сума була вилучена з Держбюджету. Таким чином, з січня 2004 року фінансування "Кримської світлиці" - єдиного україномовного видання в АР Крим, що сприяє розвитку мов та культур національних меншин України, вихованню дітей та юнацтва на багатій духовній та культурній спадщині українського народу, фактично припинилося.
Саме тому Держкомтелерадіо неодноразово звертався до профільних комітетів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів з проханням внести зміни до Державного бюджету України на 2004 рік, які дозволили б відновити фінансування газети "Кримська світлиця" в повному обсязі, як це мало місце у попередні роки.
До внесення відповідних змін до Держбюджету на 2004 рік колегія Держкомтелерадіо від 28.04 04 вирішила надати державну фінансову допомогу на відшкодування витрат на поліграфічні послуги та закупівлю паперу газеті "Кримська світлиця" у сумі 55.0 тис. грн. у межах видатків Державного бюджету на 2004 рік з перерахованих Комітету коштів за бюджетною програмою "Фінансова підтримка преси".
Однак такий крок не вирішить проблеми фінансування газети "Кримська світлиця" в цілому, оскільки необхідне її щорічне окреме фінансування з Державного бюджету.
Управління друкованих ЗМІ та інформагентств
Держкомтелерадіо України.
12 травня 2004 р.

***

Шеф-редактор "Кримської світлиці", народний депутат і голова Всеукраїнської "Просвіти" П. Мовчан з'явився у цій фотогалереї не тому, що у "світличан" є до нього якісь претензії: Павло Михайлович робить усе можливе, щоб просвітницька газета жила. Але змушені, поки є можливість, публічно попередити нашого шефа: якщо фінансовий голодомор у "Світлиці" триватиме й далі, у Криму невдовзі настане повний "мовчан".
Духовний, мається на увазі. Український...

***


А життя триває...

Борис Олійник: "Хай у вашій Світлиці ніколи не заходить сонце!"
На жаль, у той час, коли  наш київський побратим Борис Олійник вітав у Криму переможців першого Всеукраїнського конкурсу серед журналістів етнічних ЗМІ (і, як бачите, й "Кримську світлицю"!), "Світлиця" оббивала пороги у "київського дядька", шукаючи "фінансової правди". Але хоча й не побачилися ми з київським гостем, проте не розминулися! Бо у просторі й часі духовному, просвітницькому, українському ми завше поруч!
Ми щиро дякуємо Борису Іллічу за його привітання "Світлиці", за подарунок, за добрі слова, за нові вірші, з якими обов'язково познайомимо і наших читачів. А найголовніше - за позицію, людяність, совісність, які не регламентуються ніякою партійною чи фракційною приналежністю і на які прагне у своїй діяльності рівнятися й "Кримська світлиця". Спасибі за побратимство!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 09.07.2004 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2192

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков