Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 03.01.2020
ЛАСКАВО ПРОСИМО ДОДОМУ: ЯК УКРА╥НЦ╤ ВДРУГЕ ЗА Р╤К ЗУСТР╤ЧАЛИ ЗВ╤ЛЬНЕНИХ ПОЛОНЕНИХ

Схоже, для Укра╖ни ста╓ доброю традиц╕╓ю — повертати зв╕льнених полонених напередодн╕ Нового року. Минулого вечора, вперше за довгий час, з╕ сво╖ми р╕дними нарешт╕ об╕йнялися 76 тих, ╕з чи╖ми ╕мена давно асоц╕ю╓мо силу ╕ незламн╕сть. Не знаю, чи варто шукати символ╕зм у тому, що цього разу ╖хня к╕льк╕сть майже така ж, як ╕ два роки тому. Бо головне — нам вдалося знову визволити сво╖х.
У вересн╕, розпов╕даючи про повернення додому 24-х в╕йськовополонених моряк╕в ╕ 11-х засуджених, я вир╕шив б╕льше не називати зв╕льнених укра╖нц╕в бранцями, в'язнями чи полоненими, а просто нашими. Тож дотримуватимуся ц╕╓╖ сво╓╖ традиц╕╖ й надал╕.
Обм╕н 29 грудня я чекав, як ╕ кожен ╕з попередн╕х: ╕з в╕рою ╕ якимсь незбагненним трепетом. Це як чекати дива бодай раз на р╕к. Тому ц╕лком усв╕домлено був готовий зустр╕ти в аеропорту “Борисп╕ль” нав╕ть новор╕чну н╕ч: допоки борт ╕з нашими не торкнеться зл╕тно╖ смуги й останн╕й ╕з них не з╕йде на р╕дну землю.
З╕знаюсь: налаштовуючись на под╕ю, я нав╕ть виписав “чорновик” цього тексту. Так, розум╕ю, що зробити репортаж наперед — неможливо. Тому те занотовування, радше, було спробою роз╕братися в соб╕, у сво╖х думках щодо майбутнього обм╕ну. Бо в╕н виявився таки найскладн╕шим емоц╕йно ╕ найб╕льш суперечливим з ус╕х, як╕ в╕дбулися за час агрес╕╖ Рос╕╖. Так, ми знову повернули наших, на кого так чекали вдома. Але п╕д впливом р╕зних думок, коментар╕в, заяв ╕ д╕й (маю на уваз╕ зв╕льнення беркут╕вц╕в, включених до “обм╕нного” списку) якось було тривожно в╕д того, якою ц╕ною це в╕дбува╓ться ╕ чи можна таки метою виправдовувати засоби? Бо ставало боляче за кожного вбитого, скал╕ченого, зрадженого тими, кого ми в╕ддали на зам╕н. Боляче в╕д того, що з╕штовху╓мо лобами родини заручник╕в ╕ родини майдан╕вц╕в, для яких ц╕ под╕╖ не просто новинний сюжет, а величезна невигойна рана, яку ятрять. Але вочевидь, найкраще ус╕ крапки над “╕” розставля╓ власна участь у под╕ях або ж присутн╕сть на них. Тому зустр╕ч наших була потр╕бна мен╕ ще й для усв╕домлення.
╤ справд╕, в Бориспол╕ з мого серця з╕йшла важк╕сть — натом╕сть воно зайшлося в╕д радост╕. Зна╓те, в так╕ моменти десь далеко залишаються вс╕ суперечки ╕ пол╕тичне п╕д╜рунтя. Тод╕ ста╓ просто добре в╕д того, що так багато людей довкола тебе вмить робляться щасливими. Уяв╕ть, що ви не бачили когось дуже важливого чотири роки? А якщо це чотири роки його перебування в полон╕ та вашо╖ боротьби за його зв╕льнення? Б╕к медал╕ кардинально ╕нший, правда ж?
... про новий етап обм╕ну полоненими, що в╕дбудеться до к╕нця 2019-го, Президент Володимир Зеленський оголосив майже за м╕сяць — ще на пресконференц╕╖ за п╕дсумками “нормандського сам╕ту”. Щоправда, тод╕ йшлося про формат “вс╕х на вс╕х”, а вийшло так, що ми в╕ддали 127 реальних злочинц╕в, а повернули менше 80-ти сво╖х, декого з яких можна ц╕лком заслужено назвати героями. Отже, видихати ще зарано.
... ╕ ось цей день таки настав. Ще з вечора 28 грудня я вже подумки мерзнув на летовищ╕. Наступного дня л╕так ╕з нашими приземлився близько 21:30. До цього часу прессекретарка глави держави вже встигла провести нам ╕з колегами ╕нструктаж щодо того, за як╕ меж╕ не заходити та в якому “сектор╕” можна буде побрати коментар╕ у родич╕в зв╕льнених... Але виявилося, що будь-як╕ ╕деальн╕ й ретельно спланован╕ схеми тут не працюють: щойно з трапа з╕йшов перший пасажир ╕ йому назустр╕ч поб╕гли р╕дн╕, журнал╕сти теж почали проривати оточення. А дал╕ — все, як зажди: чуж╕ люди стають уже р╕дними, ейфор╕я дола╓ будь-як╕ перестороги, а ти просто бажа╓ш щастя людям, яких бачиш уперше в житт╕. Бо вони — наш╕!
Першими, з ким вда╓ться посп╕лкуватись у “Бориспол╕” фактично п╕д рев л╕така, стають Серг╕й Робак ╕ його дружина Ольга. Серг╕й пробув у полон╕ бойовик╕в 25 м╕сяц╕в. Про сво╓ повернення до Укра╖ни говорить просто: “Це казка з добрим к╕нцем!” Разом з тим чолов╕к неохоче д╕литься ╕з журнал╕стами подробицями свого перебування в невол╕ ОРДЛО. “Бувало по-р╕зному: коли — страшно, а коли — дуже страшно, — уточню╓ досить стримано, ╕ дода╓: — ╤з р╕дними вдавалося посп╕лкуватися вкрай мало, ╕ то майже перед самим обм╕ном”.
Дружина Ольга, зустр╕чаючи Серг╕я в аеропорту, подарувала йому кактус. Поясню╓, що виб╕р такого подарунка — символ╕чний: хоче щоб колюча рослина ув╕брала в себе вс╕ негативн╕ емоц╕╖, якими за час невол╕ переповнився ╖╖ чолов╕к. В╕н же, об╕ймаючи дружину, невимушено й чесно констату╓: “Зараз так хочеться просто побути наодинц╕ з р╕дними, — ну, будь ласка”, — дел╕катно натякаючи нам ╕з колегами, що розпов╕в поки все, що мав.
За к╕лька метр╕в в╕д них фокусую погляд на вродлив╕й, але змучен╕й ж╕нц╕. ╥╖ плеч╕ вкрива╓ великий синьо-жовтий прапор. Це Олена Сорок╕на — проукра╖нська актив╕ста з Первомайська. Восени 2018-го вона безсл╕дно зникла. ╥╖ нав╕ть вважали розстр╕ляною. Бойовики поневолили укра╖нку через те, що в╕тала р╕дне м╕сто з Днем Незалежност╕ сво╓╖ держави. ╥╖ полон тривав р╕к ╕ два м╕сяц╕.
“Мене звинуватили в екстрем╕зм╕, у зрад╕ Батьк╕вщини... Але я пояснювала, що жодно╖ зради не було, бо в мене одна Батьк╕вщина — це Укра╖на. Не визнаю ан╕ ╖хн╕х судилищ, ан╕ “республ╕ку” ╖хню, ╖хн╕м громадянином я не ╓, але мене до них автоматично зарахували... Як ╕ вс╕х, мене тримали в п╕двал╕ “МГБ”, у в'язниц╕, в колон╕╖ — все було, все пережила...”, — розпов╕да╓ ж╕нка, наголошуючи, що ╖╖ визволила подруга, котра фактично “землю рила весь цей час”, бо не в╕рила, що Олени може не бути в живих.
Сп╕лкуючись ╕з журнал╕стами, Олена не стриму╓ сл╕з: “Увесь день трималася, а зараз плачу, бо емоц╕╖ — ╖х багато”.
“Нарешт╕ я в Укра╖н╕! П'ять рок╕в, тобто спершу в окупац╕╖, я чекала, що Укра╖на до нас повернеться. Але так вийшло — не дочекалася... Тому, нарешт╕, я вдома, а там... Там уже не д╕м, туди вже не тягне”, — дода╓ Сорок╕на, дозволяючи нам трохи провести себе до автобуса.
Неподал╕к пом╕чаю двох молодих чолов╕к╕в ╕ ж╕нку з букетом кв╕т╕в у руках. П╕д час розмови з'ясовую, що це заручниця “ДНР” Марина Чуйкова з╕ сво╖ми синами — Артуром ╕ Савою. Пан╕ Марину в березн╕ 2018-го затримали на блокпосту, “засудили” в Донецьку до 11-ти рок╕в позбавлення вол╕ за буц╕мто шпигунство, а пот╕м утримували в колон╕╖ Сн╕жного. Вона ж поясню╓: просто хот╕ла миру в Укра╖н╕ та боролася за нього.
“Я не можу вам передати як це — за два роки знову побачити маму. Тому сьогодн╕ у нас свято — ми вже святку╓мо Новий р╕к, а заодно й ус╕ дн╕ народження, як╕ не могли в╕дзначити разом”, — д╕литься Артур Чуйков.
П╕сля чотирьох рок╕в полону до Укра╖ни повернувся й Максим Теорентер.
“Я в╕рив Укра╖н╕, а тому в╕рив, що мене зв╕льнять. Про св╕й обм╕н д╕знався три дн╕ тому: мене покликали в тюрм╕ ╕ сказали п╕дписувати “помиловку”. Але там залиша╓ться ще багато наших людей, тому боротьба трива╓”, — зазнача╓ чолов╕к. Про обставини, за яких потрапив у полон, г╕рко в╕джартову╓ться: “В╕йськова та╓мниця!” Мабуть, ╕ справд╕, ще не час гучно заявляти про все.
... про результати та насл╕дки ╖хнього повернення можна говорити багато й довго, проводячи р╕зн╕ ╕сторичн╕ паралел╕. Можна згадувати того ж таки ╕зра╖льського в╕йськового ╫╕лада Шал╕та, якого в╕с╕м рок╕в тому обм╕няли на б╕льше тисяч╕ палестинських в'язн╕в. А можемо акцентувати й на тому, як у серпн╕ 2016 року режисер Олег Сенцов закликав не “витягати” його з полону за будь-яку ц╕ну, а вже у вересн╕ 2019-го ми зв╕льнили його, в╕ддавши Рос╕╖, зокрема, ф╕гуранта справи MH17 Володимира Цемаха. Можна стверджувати що завгодно... Але чи не ╓ людське життя таки найвищою ц╕нн╕стю для Укра╖ни?
Олександр Трохимчук
(Укр╕нформ)

ЗЕЛЕНСЬКИЙ ╤ ПУТ╤Н ДОМОВИЛИСЯ ПРО НЕГАЙНЕ
УЗГОДЖЕННЯ СПИСК╤В ДЛЯ НОВОГО ОБМ╤НУ

Президенти Укра╖ни ╕ Рос╕╖ Володимир Зеленський та Володимир Пут╕н у телефонн╕й розмов╕ домовилися про негайне узгодження списк╕в для нового обм╕ну. Про це пов╕домля╓ Оф╕с глави держави у Facebook.
"Президент Володимир Зеленський пров╕в телефонну розмову ╕з Президентом Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ Володимиром Пут╕ним. Оч╕льники держав прив╕тали один одного з прийдешн╕ми святами та проведеним вза╓мним зв╕льненням утримуваних ос╕б, що в╕дбулося 29 грудня. Також сторони прив╕тали укладення контракту на транзит рос╕йського газу територ╕╓ю Укра╖ни, п╕дписаного напередодн╕", - йдеться у пов╕домленн╕.
Кр╕м того, п╕д час розмови глави держав домовилися негайно перейти до узгодження списк╕в для зв╕льнення укра╖нц╕в, серед ╕ншого ╕ кримчан, як╕ перебувають в Криму та на територ╕╖ Рос╕╖, ╕ рос╕ян, утримуваних в Укра╖н╕.
Сторони висловили над╕ю на те, що повне припинення вогню вздовж л╕н╕╖ розмежування на Донбас╕ розпочнеться найближчим часом.
(Укр╕нформ)

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21882

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков