Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3589)
З потоку життя (6827)
Душі криниця (3677)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1578)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ТАРАС МАРУСИК: «ЧИ ЗДОБУДУТЬ СЛАВУ ГЕРОСТРАТА НАПАДНИКИ НА КОНСТИТУЦ╤ЙНИЙ СТАТУС УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ?»
Саботування мовного закону у верхах вплинуло на «вс╕ сфери сусп╕льного життя».


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ПРО ПЛАГ╤АТ ╤ ХАЛТУРУ, або А ШО ТАКО╢?
Норми в нашому сусп╕льств╕ деколи так╕ дик╕, що зда╓ться, н╕би я живу в альтернативн╕й до...


КРИМСЬК╤ – УКРА╥НЦ╤, МАЛОРОСИ ЧИ, ПРОСТИ ГОСПОДИ, ХОХЛИ?
Браття-укра╖нц╕! Може, ми помилилися адресою? Може, це не до «Кримських укра╖нц╕в», а...


ВАЛЕНТИН БУТ: ╤НСПЕКЦ╤Я ЕВПАТОР╤ЙСЬКИХ ПЛЯЖ╤В
Без ефективного функц╕онування Укра╖нсько╖ ЕКОНОМ╤КИ н╕ про яку безпеку, н╕ про яке повернення...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЧОРНИЙ СОН ЧЕРН╤ГОВА
Феномен Черн╕гова поляга╓ у тому, що я не знаю красив╕шого укра╖нського м╕ста ╕ водночас...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2019
ГАЛИНА ПАГУТЯК: ШАХ ╤ МАТ УКРА╥НСЬК╤Й КУЛЬТУР╤

Аби ви даремно не витрачали час, в╕дразу пов╕домлю тему мого допису. Шах укра╖нськ╕й культур╕ – це зачистка шк╕льно╖ програми в╕д твор╕в, як╕ можуть пробудити в дитини сп╕вчуття, шляхетн╕ почуття чи патр╕отизм. Мат – вишенька на торт╕, новопризначений Шевченк╕вський ком╕тет. Хочете читайте, хочете н╕, але це стосу╓ться тих, що збираються залишатися укра╖нцями, захопившись ультранац╕онал╕стичними поглядами, як би це було невиг╕дно. Ц╕ дв╕ п╕дтеми т╕сно пов’язан╕ м╕ж собою, просто трохи розд╕лен╕ в час╕ дв╕ знаков╕ под╕╖. А точн╕ше – дв╕ чорн╕ м╕тки. Змити ╖х доведеться рано чи п╕зно, це вже не вперше. Я розум╕ю, що це все почалось давно як спецоперац╕я КГБ, а тепер трива╓ як спецоперац╕я ФСБ.
У часи мо╓╖ студентсько╖ юност╕ в Ки╓в╕, по к╕мнатах гуртожитку швендяв такий соб╕ бридкий, брудний, п’яний ╕ явно з псих╕чними в╕дхиленнями тип, який тролив д╕вчат тим, що казав, що з╕ стриженими ╕ в штанах не одружиться, ╕ що ми вс╕ порчен╕, а в╕н знайде соб╕ д╕вчину з косою до пояса ╕ чорними бровами. В╕н намагався викликати у нас почуття неповноц╕нност╕ ╕ залякував. Вигнати ми його не могли, послати матом теж, бо не те виховання, ╕ оте огрядне смердюче чудовисько могло врешт╕ просто побити. Ми для нього не були ж╕нками, чи╖мись доньками чи сестрами, а ледь не пов╕ями. Згодом б╕льш╕сть ╕з нас почала викладати укра╖нську мову та л╕тературу в школах по вс╕й Укра╖н╕. ╤ ось таке вульгарне, зате пристойно одягнене, сидить тепер у владних ╕ м╕н╕стерських кр╕слах, не вилазить ╕з телев╕зора, ╕ доводить нам, що наша укра╖нська л╕тература не така як ╕нш╕, не конкурентна, не толерантна, травматична, ╕ найг╕рша в св╕т╕. Часом воно ще й письменник, зв╕зда шоу-б╕зу, обслуга сучукрл╕ту. Об’╓дну╓ ╖х ус╕х чорне нев╕гластво не лише у сфер╕ укра╖нсько╖ культури, а й св╕тово╖, яка в минулому була не менш нетолерантна ╕ травматична. Згадаймо хоча б «Ол╕вера Тв╕ста» з його моторошними сценами насильства. «Life is suffering». Тод╕ в Англ╕╖ в╕шали д╕тей за крад╕жку булочки, а д╕вчатка йшли на панель у 10 рок╕в. Л╕тература того часу чесно застер╕гала д╕тей в╕д того, що на них чекатиме в майбутньому дорослому житт╕, кого ╕ як треба уникати, ╕ головне – як зберегти в соб╕ людськ╕ чесноти. Але зараз в епоху споживацтва ╕ цин╕зму класика заважа╓ впроваджувати л╕беральн╕ ц╕нност╕, ╕ ╖╖ намагаються вилучити принаймн╕ з п╕дручник╕в. То повсюдне явище.
А в╕дтак геро╓м, якого намагаються нав’язати д╕тям, ╓ ╕стота, яка привселюдно, перепрошую, п╕ся╓, кака╓, блю╓, шмарка╓ться, траха╓ться, матюка╓ться. Зам╕сть Дюймовочки – пригоди лайна в глянцев╕й пал╕турц╕. Бо це «круто». Це вам не д╕вчинка Маруся, яка ц╕ною власного життя ряту╓ козак╕в, не Семенко, який догляда╓ за братиками ╕ сестрами, бо мати-пород╕лля нездужа╓. Зам╕сть мелод╕йно╖ поез╕╖, яка запам’ятову╓ться в╕дразу, гриз╕ть,д╕тки, верл╕бри автор╕в, у яких повн╕стю в╕дсутн╕й музичний слух. Н╕, я мала щасливе дитинство, перечитуючи в надцятий раз «Дв╕ московки» ╕ «Олюньку», укра╖нську фантастику ╕ пригодницьку л╕тературу, ╕ вс╕ народн╕ казки, як╕ вдалося знайти. Мене не готували на принцесу, що чека╓ на багатого пап╕ка, який посадить ╖╖ у б╕лий ролc-ройс ╕ повезе на Мальд╕ви. Життя таке саме безжальне ╕ п╕дступне, як ╕ колись. Гарна книга, прочитана в дитинств╕, ста╓ ╖╖ янголом-охоронцем. Що буде з сучасними д╕тьми, не знаю, але ситуац╕ю можна образно окреслити так: мавпа, як╕й дали в руки гранату, може вручити ╖╖ дитин╕, яка захоплено дивиться на не╖.
╤ тут я п╕д╕йшла до друго╖ п╕дтеми. Класика, неперервн╕сть традиц╕╖ да╓ доросл╕й людин╕ в╕дчуття захищеност╕, яке я б назвала респектабельн╕стю. Заможн╕ люди в╕дправляють д╕тей в закрит╕ школи подал╕ в╕д укрсучл╕ту в шк╕льн╕й програм╕, хай краще вивчають Шексп╕ра ╕ Лонгфелло, вчаться розум╕ти Баха, а не слухають «Поющие трусы». А бидло хай туп╕╓ ╕ прода╓ сво╖х доньок на м’ясо, а син╕в у сутенери. Респектабельн╕сть п╕дтриму╓ться завдяки певним ╕нституц╕ям. Респектабельн╕сть укра╖нсько╖ л╕тератури ще так сяк п╕дтримують окрем╕ часописи, л╕тературн╕ музе╖, ╤нститут л╕тератури ╕ Шевченк╕вська прем╕я. Вони встановили принаймн╕ як╕сь бар’╓ри, червон╕ л╕н╕╖, обер╕гали канон. Я кажу сяк-так, але нав╕ть показна респектабельн╕сть краще, н╕ж нашестя недосв╕дчених ╕ неосв╕чених дикун╕в, як╕ н╕чого корисного не зробили для укра╖нсько╖ культури, або нав╕ть шкодили. Вони виросли з личинок, пос╕яних ще задовго до Незалежност╕, ╕ дуже потр╕бн╕ нов╕й влад╕. Респектабельност╕ в них н╕ на грам.
А що ж робить? Думайте, читайте, чужого научайтесь, свого не цурайтесь. ╤ захищайте себе та сво╖х д╕тей.
Галина ПАГУТЯК
21 грудня 2019 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21873

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков